Siyah İnci

8,3/10  (70 Oy) · 
439 okunma  · 
60 beğeni  · 
2.423 gösterim
Anna Sewell (1820-1878): İngiltere'de Norfolk kentinin, Great Yarmouth kasabasında doğdu. İki yaşındayken Londra'ya taşınan ailesi onu başkalarını düşünmeyi, herkese nezaket ve saygı göstermeyi ilke edinen Quaker geleneğine uygun yetiştirdi. On dört yaşında bir kas hastalığına yakalanarak kısmen yatalak oldu. Geri kalan yaşamında seyahat edebilmek için küçük iki tekerlekli arabasını çeken ata bağımlı oldu. Bir atın otobiyografisi olarak kurguladığı tek kitabı Siyah İnci'yi, hastalığının ölümcül olduğunu öğrendikten sonra, son beş yılında yazdı. Kitabın esin kaynağı, hayvanlara eziyet edilmesine, özellikle de koşum atlarına sabit mengene kayışı takılmasına duyduğu büyük öfkeydi. Amacının, "insanları atlara şefkat ve sevgi göstermeye, anlayışlı davranmaya teşvik etmek" olduğunu yazmıştı. Sewell'ın ölümünden birkaç ay önce yayımlandığında büyük ilgi gören Siyah İnci, tüm zamanların en çok okunan klasiklerinden biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786053327516
 • Orijinal Adı:
  Black Beauty
 • Çeviri:
  Ayşe Berktay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 03 Nis 21:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Siyah inci
Anna Sewell tarafından yazılmış, İlk kez 24 Kasım 1877'de yayınlanan, 202 sayfa bir eser olmuş. Bir Atın hayatını anlatan, hayvan olmanın zorluğunu bilinçlenmiş güzel bir yazar ...

Kitabın güzel yönlerine gelirsek, Bizlere bu kısacık kitapta hayvanların, biz zalim insanlardan çektiği acıları, kötülükleri, bir hayvanın gözünden ibretle anlatması, akıcı güzel bir dille kaleme alması kitabımızın güzel yönleri ...

Kötü yönlerine gelirsek, bu kitapta bir atın hikayesini ele almış. Ne kadar bir hayvana iyi davranılmış olsa da yada davranılsa da bu onu esir etmemiz anlamına gelmez. Hayvanlar ait oldukları yerlerde yaşamalılar, bizlerle değil. Bir çok kedi sever var ama hepsi zalim. Gerçekte hayan sevgisi olmayan, bencil yaratıklar. Kendilerini mutlu etmek, yalnız kalmamak adına hayvanlara türlü çeşit işkenceler ediyorlar. Oysa dünyada en özgür ruhlu hayvanlardan biri kedidir. Bu arkadaşlar alıyor kedileri, kapatıyorlar evlere, özgürlüklerini elinden alıyorlar. Onları kısır ediyorlar güya onları seviyorlar ve hiç düşünmüyorlar. Eğer gerçekten kedileri düşünen insan olsalardı, onların özgür yaşama ait olduklarını bilirdi. Ne kadar çok çiftleşmeyi, çocuk sahibi olmayı istediklerini bilirdi. Maden seviyorsun, bir kedi besleyeceksin, al bir bahçeli ev yap onlara barınak bahçende yedir, içir, besle, sev, bırak özgürce yaşasınlar bahçede. Ayrımcılık yapma bir hayvana sahip çıkarak hepsini besle. Hepsi hayvan, sayın hayvan sever, kendine gel !! Bu sade kedi değil, ben örnek verdim bütün hayvanlar için geçerli ...

Bende hayvan seviyorum. Mahallenin tüm kedilerini elimden geldiği kadar besliyorum. Hamile olanları koruyup gözetiyorum. Evet içlerinde benimde dostum var. Norveç orman kedisi var, iki taneydi biri gitti. Şimdi boncuk var, hepsi beni çok sever mahalle kedilerinin. Bebekleri oldu mu benden başkasına elletmezler. Ama Boncuk var ya Boncuk ayrı bir sever, arada evime gelir, gider sırf sevgi için bana gelir. Yanlışlıkla bana tırnağını bile değdirmez, neden? Onun dilinden anladığım için, özgür bıraktığım için, seçme hakkı tanığım için ...

Sonuç olarak güzel bir anlatımı güzel var. Ders almamız gereken bir konu, kendimizi sorgulamamız ve yargılamamız gereken konuları var. Ben kendi payıma dersimi aldım. Bu türe ilgi duyanların okumaları dileği ile okuyan herkese keyifli okumalar diliyorum. En tatlı, en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

İngiliz yazar Anna Sewell tarafından 1877 yılında yazılmış bir romandır. Bu kitabı hayatının son yıllarında, hasta olarak yattığı evinde yazmıştır. Roman, Sewell'in ilk ve tek romanı olup, kısa bir süre içerisinde en çok satılan kitap haline gelmiştir. Sewell, kitap yayımlandıktan sadece beş ay sonra hayata veda etmiştir. Yaklaşık olarak elli milyon kopya satmış olan Siyah İnci tüm zamanların en çok konuşulan kitaplarından biri haline gelmiştir. Bu kitapta dosdoğru hayvan refahı öğretilirken, aynı zamanda şefkat, sevgi ve saygının insan tedavisindeki önemi vurgulanmaktadır. Siyah İnci çocuk edebiyatının bir öncüsü haline gelmiştir.

Selman Ç. 
10 Ağu 12:35 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tek bir cümle ile özetle deseniz "At sahibine göre kişner" derdim herhalde.
Sahibi nasılsa kendisi de o şekilde oluyor bunu çok net bir şekilde görebiliyoruz bu kitapta. İster at olsun, ister ağaç, ister insan fark etmiyor. Nasıl yetiştirir, nasıl eğitirseniz öyle oluyor veya olmaya çalışıyor. Yine insanların acımasızlığı, zalimliği gözler önüne seriliyor bu kitapta. Ayrıca sevginin, ilginin, merhametin ne derece önemli olduğunu bir kez daha görebiliyoruz. Tabii bunların ne kadar önemli olduğu herkes tarafından biliniyor ama uygulama konusunda o kadar istekli olunmuyor maalesef.
Yer yer çalışma koşulları, mesai saatleri kavramları ele alınmış bunun üzerinden de mesajlar verilmiş almak isteyene tabii.
Yazarın okula giderken sakatlanıp koltuk değneklerine muhtaç kalması ve gideceği her yere at arabaları ile gitmesi atlara olan duyarlılığını arttırdığı kesin.
Ben sevdim bu kitabı eminim okursanız siz de seveceksiniz.

Madam Tutli Putli 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Siyah inci. Kitabıyla da çizgi filmiyle de çocukluğumun değerlerinden biri. Ağlaya ağlaya okumuştum küçükken. Şimdi okurken yine duygulandim, yine sinirlendim. Yazar bir atın otobiyografisi diye kaleme almiş, bir atın gözünden insanların ne kadar zalim, duygusuz bencil olduğunu gözler önüne sermiş. Kırbaçlanan atlar kuyruğu kesinlen atlar veya köpekler...Sayfalar ilerlerken bu gaddarlığın günümüzde hala devam ettiğini görmek ayrı bir ürpetici durum oldu benim için. Siyah inciyi, zencefili, adı geçmeyen diğer atları okurken düşündüm; merhametimiz nereye kayboldu yoksa, hiç var olmayan bir kavram mıydı? Kitabı anlatığım bir komsu teyzem, " insan insana iyi davranmıyor ki hayvanları kim düşünecek" diyerek bütün düşüncelerime noktayı koydu.

Zeynep 
22 May 00:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumun unutamadığım kitabı; ama neden unutamadığımı anımsayamıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra annemlere resmen 'at' almak ve adını 'siyah inci' koymak için yalvardığımı hatırlıyorum. Beni derinden bu kadar etkileyen şeyin ne olduğunu anlamam için tekrar okumam gerek. Tekrar okunacaklar listesine ekliyorum.

Kübra çil 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumda okuduğum ve çizgi filmini de zevkle izlediğim eser. Atın gözünden insanları anlatan bu kitap; insanların bazen ne kadar zalim ve acımazsız bazen de ne kadar iyi olduğunu gözler önüne seriyor. Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama okursanız kendinize yeni şeyler eklersiniz. Yazara sonsuz teşekkürler.

Güler Bilkay Aygün 
11 Haz 17:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlkokul yıllarımda okuduğum, bir atın gözünden hayatı ve insanları anlatan, uzun süre etkisinden kurtulamadığım, beni derinden etkileyen bir kitap. Herkese tavsiye ederim.

aysu gürbüz 
06 Tem 21:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel kitaptı.Beğendim demesezem alınır kitap.Beğendim kitabı.Biraz SİYAH İNCİ çok yoruldu ve arkadaşı öldü.Bıyıklı oldu ve kişnedi sahibine.Yani anlayacan artık ya iyi ve ya kötü oldu iyileştiler artık çok mutluydu yaşamdan.Çok güzel ve yerler gördü.Şehir ve köyler,ahırlar,yeni arkadaşlar,taylar,yaşları,on iki yaşlarındaydı .Ben zazen beğendim kitapı 4'üncü kitap okudum bu sene çok kitap okudum.22'inci bitti.80 sayfaydı.Az bir sayfa olmasına rağmen araba,foyton,kırmaç,sahipleri,herşeylerine baktılar ve yedirler.Değişik yerler göre göre artık yoruldu ve iyileşti.Son.

Alya Aybüke Mete 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir atın ağzından insanlığın utancını anlatmış yazar, çünkü baştan aşağı bir kaç olay dışında hayvanlara davranışlarımızda beliren bencil çıkar ilişkisi gösterilmiş, eziyetler anlatılmış. Hem de doğru bir şekilde geçmişte öyleydi şimdi de böyle. Yani en basitinden büyük adadaki atların hali anlatılmış. Tabii bir atın gözünden diye olayı sadece atlarla ilişkilendirmemek lazım, kısacası insanın zalimliği anlatılmış.

Çocukken okuduğum kitaplardan. Ve babama ''Bana at al'' diye yalvarmam. :) Apartman dairesinde ata nasıl bakarız dese de ben baya uzun süre atım olsun diye üstelemiştim.

2 /

Kitaptan 24 Alıntı

Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sevgisiz din olmaz; insanlar dinleri hakkında istedikleri kadar konuşabilirler; fakat eğer din onlara insanlara ve hayvanlara karşı iyi davranmayı öğretmiyorsa, hepsi boşunadır-hepsi boşuna, James; her şeyin içyüzünün ortaya döküleceği ve gerçek değerini bulacağı o gün, hepsinin foyası ortaya çıkacaktır."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve insanların şefkatine ilişkin geçirdiğim ilk deneyim bu oldu, her şeyi zorla yaptırdılar. Ne istediklerini anlamama fırsat tanımadılar.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hayır hayatım; fakat senin Siyah İncin bizden akıllı çıkmasaydı, tahta köprüde hep birlikte nehri boylayacaktık."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 49 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 49 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Onun istediğinin içimdeki bütün coşkuyu, cesareti tüketmek, beni sessiz, ezik, emirlere boyun eğen bir et yığını haline getirmek olduğunu en başta hissetmiştim.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Annem, ne kadar iyi davranırsam o kadar iyi muamele göreceğimi anlattı; yapılacak en akıllıca iş; her zaman bütün gayretimle sahibimi memnun etmeye çalışmaktı.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Madam Tutli Putli 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın kendi kendisinin efendisi olmaması kötü bir şey.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 195 - iş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 195 - iş bankası yayınları)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İyi anımsayabildiğim ilk yer, içinde küçük, duru bir göl bulunan güzel, geniş bir otlaktı. Gölge yapan ağaçların, üzerine eğildiği gölcüğün derin kısmında sazlar ve nilüferler yetişirdi.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 3 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 3 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
yusuf şimşek 
28 Nis 15:27 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Seçim,ciddi bir iştir.herkes oyunu kendi mantığına göre kullanmalı,etki altında kalmamalıdır"

Siyah İnci, Anna SewellSiyah İnci, Anna Sewell
Madam Tutli Putli 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim ilkem şu: Son verme imkanımız olan zulmü veya yanlışı görüp de bir şey yapmazsak, suça ortak oluruz.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Birtwick'te günler geçtikçe, evimle daha fazla gurur duyuyor, mutlu oluyordum. Tanıyan herkes sahibimize ve hanımımıza saygı duyar, onları severdi.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 42 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 42 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…