Siyah İnci

8,2/10  (56 Oy) · 
373 okunma  · 
48 beğeni  · 
2.184 gösterim
Bir gün taylarla epeyce itişip kakıştıktan sonra, annem şikâyetçi bir sesle beni yanına çağırdı. 'Şimdi sana söyleyeceklerime dikkatle kulak vermeni istiyorum," dedi. "Burada yaşayan tayların hepsi çok iyi, ama araba atı onlar. Bu yüzden de iyi terbiye edilmemişler. Oysa sen çok soylu bir aileden geliyorsun ve iyi terbiye gördün. Senin babanın buralarda çok iyi bir ismi vardı. Büyükbaban iki kez Newmarket Kupası'nı almıştı. Büyükannen ise benim tanıdığım en iyi huylu attı. Aynca beni de hiç çifte atarken ya da birini ısırırken görmedin, sanırım. "Büyüyünce nazik ve iyi biri olman ve asla yanlış şeyler öğrenmemeni diliyorum. İşini yaparken iyi niyetli ol. Tırısta giderken ayağını kaldır ve oyun oynarken bile sakın kimseye çifte atma, kimseyi ısırma." Annemin Öğüdünü hiç unutmadım.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  215
 • ISBN:
  6055913069
 • Çeviri:
  Deniz Kahraman
 • Yayınevi:
  Çakıltaşı Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hayriye Gül 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Siyah inci. Kitabıyla da çizgi filmiyle de çocukluğumun değerlerinden biri. Ağlaya ağlaya okumuştum küçükken. Şimdi okurken yine duygulandim, yine sinirlendim. Yazar bir atın otobiyografisi diye kaleme almiş, bir atın gözünden insanların ne kadar zalim, duygusuz bencil olduğunu gözler önüne sermiş. Kırbaçlanan atlar kuyruğu kesinlen atlar veya köpekler...Sayfalar ilerlerken bu gaddarlığın günümüzde hala devam ettiğini görmek ayrı bir ürpetici durum oldu benim için. Siyah inciyi, zencefili, adı geçmeyen diğer atları okurken düşündüm; merhametimiz nereye kayboldu yoksa, hiç var olmayan bir kavram mıydı? Kitabı anlatığım bir komsu teyzem, " insan insana iyi davranmıyor ki hayvanları kim düşünecek" diyerek bütün düşüncelerime noktayı koydu.

Kübra çil 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumda okuduğum ve çizgi filmini de zevkle izlediğim eser. Atın gözünden insanları anlatan bu kitap; insanların bazen ne kadar zalim ve acımazsız bazen de ne kadar iyi olduğunu gözler önüne seriyor. Okumazsanız bir şey kaybetmezsiniz ama okursanız kendinize yeni şeyler eklersiniz. Yazara sonsuz teşekkürler.

Zeynep 
22 May 00:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukluğumun unutamadığım kitabı; ama neden unutamadığımı anımsayamıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra annemlere resmen 'at' almak ve adını 'siyah inci' koymak için yalvardığımı hatırlıyorum. Beni derinden bu kadar etkileyen şeyin ne olduğunu anlamam için tekrar okumam gerek. Tekrar okunacaklar listesine ekliyorum.

İsmail Altun 
 03 Nis 21:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Siyah inci
Anna Sewell tarafından yazılmış İlk kez 24 Kasım 1877'de yayınlanan 202 sayfa bir eser olmuş bir Atın hayatını anlatan hayan olmanın zorluğunu bilinçlenmiş güzel bir yazar ...

Bizlere bu kısacık kitapta hayvanların biz zalim insanlardan çektiği acıları kötülükleri bir hayvanın gözünden ibretle anlatması akıcı güzel bir dille kaleme alması kitabımızın güzel yönleri ...

Kötü yönlerine gelirsek bu kitapta bir atın hikayesini ele almış ne kadar bir hayvana iyi davranılmış olsa da yada davranılsa da bu onu esir etmemiz anlamına gelmez hayvanlar ait oldukları yerlerde yaşamalılar bizlerle değil bir çok kedi sever var ama hepsi zalim hayan sevgisi olmayan bencil yaratıklar kendilerini mutlu etmek yalnız kalmamak adına hayvanlara türlü çeşit işkenceler ediyorlar oysa dünyada en özgür ruhlu hayvanlardan biri kedidir bu arkadaşlar alıyor kedileri kapatıyorlar evlere özgürlüklerini elinden alıyorlar onları kısır ediyorlar güya onları seviyorlar ve düşünüyorlar eğer gerçekten kedileri düşünen insan olsalardı onların özgür yaşama ait olduklarını bilirdi ne kadar çok çiftleşmeyi çocuk sahibi olmayı istediklerini bilirdi maden seviyorsun bir kedi besleyeceksin al bir bahçeli ev yap onlara barınak bahçende yedir içir besle sev bırak özgürce yaşasınlar ayrımcılık yapma bir hayvana sahip çıkarak hepsini besle hepsi hayvan sayın hayvan sever kendine gel bu sade kedi değil ben örnek verdim bütün hayvanlar için geçerli ...

Bende hayvan seviyorum mahallenin tüm kedilerini elimden geldiği kadar besliyorum hamile olanları koruyup gözetiyorum evet içlerinde benimde dostum var Norveç orman kedisi var iki taneydi biri gitti şimdi boncuk var hepsi beni çok sever mahalle kedilerinin bebekleri oldu mu benden başkasına elletmez ama Boncuk ayrı bir sever arada evime gelir gider sırf sevgi için bana gelir yanlışlıkla bana tırnağını bile değdirmez neden onun dilinden anladığım için özgür bıraktığım için seçme hakkı tanığım için ...

Sonuç olarak güzel bir anlatımı güzel ders almamız gereken bir konu kendimizi sorgulamamız ve yargılamamız gereken konuları var bu türe ilgi duyanların okumaları dileği ile okuyan herkese keyifli okumalar diliyorum en tatlı en güzel kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Alya Aybüke Mete 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir atın ağzından insanlığın utancını anlatmış yazar, çünkü baştan aşağı bir kaç olay dışında hayvanlara davranışlarımızda beliren bencil çıkar ilişkisi gösterilmiş, eziyetler anlatılmış. Hem de doğru bir şekilde geçmişte öyleydi şimdi de böyle. Yani en basitinden büyük adadaki atların hali anlatılmış. Tabii bir atın gözünden diye olayı sadece atlarla ilişkilendirmemek lazım, kısacası insanın zalimliği anlatılmış.

Ayşen 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Çocukluğumun iz bırakan kitaplarından, burda görünce bir ayyyyy dedim ;) Ne duygulanmıştım okurken.
Genç arkadaşlarımıza tavsiye olunur.

Rümeysa Bozdoğan 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukken en sevdiğim kitaptı. Hala hatırlarım gözyaşları içerisinde okudum kitabı. Belki de hala etkisinden çıkamadım.

Kitaptan 21 Alıntı

Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Sevgisiz din olmaz; insanlar dinleri hakkında istedikleri kadar konuşabilirler; fakat eğer din onlara insanlara ve hayvanlara karşı iyi davranmayı öğretmiyorsa, hepsi boşunadır-hepsi boşuna, James; her şeyin içyüzünün ortaya döküleceği ve gerçek değerini bulacağı o gün, hepsinin foyası ortaya çıkacaktır."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 52 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve insanların şefkatine ilişkin geçirdiğim ilk deneyim bu oldu, her şeyi zorla yaptırdılar. Ne istediklerini anlamama fırsat tanımadılar.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Annem, ne kadar iyi davranırsam o kadar iyi muamele göreceğimi anlattı; yapılacak en akıllıca iş; her zaman bütün gayretimle sahibimi memnun etmeye çalışmaktı.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 13 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Hayır hayatım; fakat senin Siyah İncin bizden akıllı çıkmasaydı, tahta köprüde hep birlikte nehri boylayacaktık."

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 49 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 49 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Onun istediğinin içimdeki bütün coşkuyu, cesareti tüketmek, beni sessiz, ezik, emirlere boyun eğen bir et yığını haline getirmek olduğunu en başta hissetmiştim.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 25 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İyi anımsayabildiğim ilk yer, içinde küçük, duru bir göl bulunan güzel, geniş bir otlaktı. Gölge yapan ağaçların, üzerine eğildiği gölcüğün derin kısmında sazlar ve nilüferler yetişirdi.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 3 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 3 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Hayriye Gül 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın kendi kendisinin efendisi olmaması kötü bir şey.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 195 - iş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 195 - iş bankası yayınları)
Hayriye Gül 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Benim ilkem şu: Son verme imkanımız olan zulmü veya yanlışı görüp de bir şey yapmazsak, suça ortak oluruz.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)
Emire Nişli 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Birtwick'te günler geçtikçe, evimle daha fazla gurur duyuyor, mutlu oluyordum. Tanıyan herkes sahibimize ve hanımımıza saygı duyar, onları severdi.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 42 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 42 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI)
Hayriye Gül 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dünya niye bu kadar kötü biliyor musun? İnsanlar sadece kendi düşündükleri, ezilenlerin hakkını koruma ve suçluları ortaya çıkarma zahmetine girmedikleri için. Kötülük görünce elimden geleni yapmadan bakıp geçmem mümkün değil.

Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)Siyah İnci, Anna Sewell (Sayfa 172 - İş bankası yayınları)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar
Dünya Çapında En Çok Okunan Kitaplar Dünyada bugüne kadar birçok kitap yayımlandı. Bunlardan birçoğu filme uyarlandı, tiyatro oyunu olarak sahnelendi ya da çeşitli ürünlere çevrilerek edebiyatseverlere sunuldu. Bizde en çok tercih edilen 20 kitaptan oluşan bir liste hazırladık…