Bert Kaplan

Bert Kaplan

Yazar
8.0/10
8 Kişi
·
27
Okunma
·
5
Beğeni
·
701
Gösterim
Adı:
Bert Kaplan
Unvan:
Yazar
Doğum:
ABD, 16 Şubat 1919
Doktorların sadece bütün o uygun ke­limeleri ezberlemekle çok büyük bir şey başardıklarını san­mıyorum. Biz deliliğin ne olduğunu onu yaşayarak öğren­miştik -(ve bundan daha yakın bir tanıma olamaz)- diğerle­rinden çok geniş ve köprü kurulamayacak bir uçurumla ay­rılmışız. Ve arada madde yatıyor -bölünmüş, parçalanmış ve ayrılmış.
Bütün bu çarpık felsefeler benim sorunlarımı çözmüyor. Parçalanıp dağılmanın arkasında yatan nedenleri bildiğini zannedenler, kurbanı kurtarmak için etkili bir tedavi geliştir­meye çalışsınlar.
Öteki yayınevi nin güzide psikoloji dizisinden bir kitaptır "Akıl Hastalarının İç Dünyası". Yazıların (öykü demiyorum çünkü bunların çoğunluğu hastaların kendilerini anlatma çabası) bir kısmı fazla Tanrı'cı, fazla Hristiyan, fazla Dini, nasıl adlandırırsanız adlandırın, olmasına rağmen genel olarak, insanları anlamak adına yararlı bulduğum bir kitap oldu. özellikle de ilk metin olan "Şu anda zapt edilemez bir çılgınım. doğru düşünmeyi nasıl öğrenebilirim?" ile son metinlerden birisi olan "bir şizofren yoğun psikoterapiyi tanımlıyor"u çok yararlı, farklı buldum. kitap genel olarak bizlere farklı bir perspektif sunuyor. ve ben bunu en çok bu iki yazıda hissettim. kanımca psikolojiye ilgi duyan herkesin okuması gereken bir kitap. hiç bir şey için değilse bile psikolojinin, psikoterapinin, akıl hastanelerinin ve uygulamalarının her hangi birisinin tarihsel gelişimine bir göz atmak için bile okunabilir. bunların yanında içeriden alınacak içgörüler de yanınıza kar kalır.
toplumda yanlış bilinen bir çok psikolojik hastalığı tanıtmak için iyi bir kitap. hastaların gözünden hastalıkların yansıması olan bu kitapta yazar vakaları güzel bir biçimde toplamış yansıtmıştır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bert Kaplan
Unvan:
Yazar
Doğum:
ABD, 16 Şubat 1919

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 101 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.