Beyazıt Akman

Beyazıt Akman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.8
2.392 Kişi
okuyor-dolu
7bin
Okunma
v3_begen_dolu
466
Beğeni
goz
10,3bin
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Yazar
Doğum
Kastamonu, 1981
Yaşamı
Beyazıt Akman, 1981, Kastamonu doğumlu. Amerika'da Illinois State Üniversitesi'nde Batı edebiyatında İslam algısı ve Türkler üzerine doktorasına devam ediyor. İngiliz Dili Eğitimi üzerine olan lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde bitirdi. Üniversite ikincisi olarak yüksek şerefle mezun oldu. 2004’te Fulbright Bursiyeri olarak Amerika’ya gitti. 2006’da İngiliz edebiyatı master derecesini aldı ve Illinois State Üniversitesi’nde doktoraya başladı. Aynı üniversitede halen İngiliz edebiyatı ve İslam üzerine ders veriyor. Shakespeare ve Daniel Defoe’da Türk imgesi ve Osmanlılar hakkında uluslararası akademik dergilerde makaleleri bulunan yazar Amerika’da pekçok konferansta bildiriler de sundu. Varlık, Kitap-lık, ve Adam Öykü gibi dergilerde öyküleri, Vatan, Radikal ve Sabah gazetelerinde yazıları yayınladı, 2003 Yaşar Nabi Yanır Gençlik Ödülleri’nde Dikkate Değer Öykücü olarak değerlendirildi. Akman, İmparatorluk serisine Amerika’da; üniversite kütüphanelerindeki kaynaklarla birlikte yerli ve yabancı yüzü aşkın eseri inceleyerek, doktora çalışmalarıyla ilintili beş yıllık bir araştırmanın ardından başlamıştır. Dünyanın İlk Günü adlı 700 sayfalık eser yazarın ilk romanıdır. Yazar, 2010 yılında Washington'daki dünyaca ünlü, kütüphaneler ve müzeler kompleksi olan Smithsonian Enstitüsü'ne "Batı'daki Türk ve İslam algısı" adlı araştırmasıyla özel araştırmacı olarak kabul edildi.
664 syf.
·
13 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İnsan ruhlu, içinde fırtınalar kopan, paha biçilemez şehir.. İstanbul.. Felsefeyi temel alan, ilimlerle uğraşan, savaşın beşiğinde şiir yazan, sadece sanatla dünyada kalıcı olunabileceğini farkında olan, her anı öğrenmekle geçen bir padişahtan daha fazlası.. Sultan Mehmet.. 1000 yıllık değerler merkezi ve Sultan Mehmet’in tevafukuna eşlik etmek için hadi romana..
kamera
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
624 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Müthiş akıcı sürükleyici bir tarih romanı Akademisyen Beyazıt Akman'ın yalın ve heyecan dolu bir şekilde kaleme aldığı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethini anlatan uzun soluklu bir aşk ve savaş romanı Ben Aleksander'in aşkını Albert'nin hüznünü Fatih'in muazzam azmini çok sevdim Sizlere de şiddetle tavsiye ederim Keyifli okumalar :)
kamera
Dünyanın İlk Günü
yildiz
8.9/10 · 2.834 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
92 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
TRT'nin yayınladığı (çok önceden tabi) Yunus Emre dizisini izledikten sonra üstüne bu kitabı okumak baya zevkliydi.Kesinlikle izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim. Beni en çok etkileyen olay Taptuk Şeyhi herkesten bir demet çiçek istediğinde Yunus Emre tek bir papatya getiriyor.Sebebini sorunca da hepsi Allah'ı zikrediyordu sadece bu papatya ben dünyaya daldım,zikri unuttum kopar beni deyince onu aldım diyor.Sadece bu olayda bile birden fazla hikmet var. Kitap kısa ve öz şekilde hayatını anlatmış.Okumanızı tavsiye ederim.
kamera
Ben Yunus
yildiz
8.6/10 · 331 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;