Son Sefarad (İmparatorluk 2 - Sultan Bayezid'ın Savaşı)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.850
Gösterim
Adı:
Son Sefarad
Alt başlık:
İmparatorluk 2 - Sultan Bayezid'ın Savaşı
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944825962
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
1492.
Endülüs medeniyeti katlediliyor.
Tüm dünya seyirci kalıyor.
Bir Osmanlı sultanı hariç...

Endülüs'teki Osmanlı ajanı Kara Davud, karısı Elif'in hasretiyle yanıp, kendi topraklarına dönmeyi beklerken hayatının en zorlu göreviyle karşı karşıya kalır...

Granada İslam İmparatorluğu'nun çökmesiyle birlikte Katolik Avrupa'nın önündeki tek engel artık Sefaradlar, yani Endülüs Yahudileri'dir.

Engizisyon her gün binlerce kitap yakmakta ve tarihin en büyük barbarlık suçunu işlemek üzeredir. İnancını saklamak zorunda kalan yüz binlerce Yahudiden biri olan David Marrano, Endülüs'ün eski kültürünü devam ettirmeye çalışırak gizlice İbranice ve Arapça kitaplar çoğaltır. Ne var ki, Engizisyon, David'in ve aşkı Esther'in de izini bulmuştur.

İspanyol denizci Kristof Kolombus ise kütüphane yağmalarından ele geçirdiği haritalar ve zindanlara atılan Müslüman ve Yahudilerden kurduğu mürettebatla dünya tarihini değiştirecek bir keşfin eşiğindedir.

Kara Davud İspanya'daki tüm bu gelişmeleri yıllarca payitahta rapor etmiştir. Sultan Bayezid, böylelikle tarihin en büyük kurtarma operasyonlarından birini başlatacaktır. Ancak Akdeniz'deki Haçlı korsanları ve İspanya'daki Katolik şövalyeler bu görevi imkânsız hale getirecektir...

Davud'un sır dolu geçmişi, kitap avcısı Santiago'nun iç çatışması ve hattat genç Bayezid'in kendi nefsi ile olan savaşı romanın ana izleklerini oluştururken Türk denizcileri Kemal ve Burak Reisler ile genç Piri Reis de bu epiğin diğer renkli karakterleri.

Beyazıt Akman'ın Fatih'i anlatan ilk romanı Dünyanın İlk Günü büyük beğeni toplamış, tarihi yapımlara ilham kaynağı olmuştu. Amerika'da Dünya Edebiyatı alanında öğretim üyesi olan genç yazarın ikinci romanı Son Sefarad hem Endülüs'e yakılan bir ağıt, hem de 21. yüzyılda bile eksikliği hissedilen bir insanlık dersi sunuyor.

Ezberleri yeniden bozmaya ve Atlas Okyanusu'ndan Akdeniz'e uzanan film tadında soluk soluğa bir maceraya daha hazır olun...
(Tanıtım Bülteninden)
İspanya kral ve kraliçesi tarafından sınır dışı edilen Endülüs Yahudilerinin, Osmanlı Devletine kaçışı anlatılmaktadır. Ayrıca döneme ait önemli karakterlere de, yan öyküler ile pekiştirilerek değinilmiştir. Üç kadim dinin oluşturduğu ortak denge: Müslüman ve Yahudilerin asimile edilerek yaşanılan trajedi neticesinde bozulan dengelere, Avrupa'nın kaybettiği kültürel mirasta eklenince insanlık alemi için ne gibi sorunlar teşkil ettiğini Beyazıt Akman müthiş anlatımı ile çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermiştir. Maalesef 'Son Sefarad' tarihin şahit olduğu; gerçek, insanlık dışı vahşi yüzünü anlatmakta.
Kristof Kolombus için hiç bir şey bilmiyor bize bir şey katmaz diyen Kemal reis'in bilgileriyle ünlü bir kaşif olmasına hayran kaldım ve daha nice olaylar . Beyazıt Akman'ın kalemine Allah zeval vermesin .
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.383 Oy)19.150 beğeni43.666 okunma3.023 alıntı184.135 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.746 Oy)11.487 beğeni28.641 okunma1.578 alıntı150.058 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.939 Oy)8.901 beğeni26.477 okunma2.698 alıntı115.564 gösterim
 • Şah ve Sultan
  8.5/10 (1.716 Oy)1.624 beğeni6.402 okunma699 alıntı25.982 gösterim
 • Dünyanın İlk Günü
  9.0/10 (366 Oy)327 beğeni879 okunma153 alıntı4.492 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.947 Oy)5.627 beğeni18.561 okunma905 alıntı94.304 gösterim
 • Efsane
  8.4/10 (900 Oy)808 beğeni2.990 okunma424 alıntı12.369 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.770 Oy)13.488 beğeni34.741 okunma3.451 alıntı146.967 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.597 Oy)8.881 beğeni28.888 okunma845 alıntı140.505 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.498 Oy)8.091 beğeni22.942 okunma847 alıntı90.463 gösterim
Dünyanın İlk Günün'den sonraki 2.kitap İmparatorluk serisinde bu sefer II. Bayezid var devletin başında. Kitap yan karakterlerle muhteşem bir ahenk harikası benim için.

Öncelikle Sayın Akman yine kitabı yazmadan önce çok iyi araştırmalar yaptığını belirtmiş ki bu benim için çok önemli çünkü iyi bir kitap hele ki tarih romanı sağlam bir araştırma yapmadan yazılamaz ve kitapdaki önemli karakterlerden birinin gerçek hayatta'ki torunuyla olan sohbeti beni çok etkiledi.

Öncelikle padişah'dan başlamak isterim 2.Beyazid babası Fatih'e göre hiç'de ciddi değil devlet yönetimi olsun ruhani ve fiziki yönden babasının çeyreği bile etmiyor ta ki hocası onu eğitmeye başlayıp onu yontarak bir kaleme çevirmesine kadar.

2.Beyazid yolladığı Ajanı davud ile Endülüs Yahudilerinin Kral ve Kraliçe tarafından katledilmeden önce onları kurtarmaya çalışıyor. Davud'un ise son isteği görevi yerine getirip Sevdiği kıza Elife kavuşmak. Karakterlerin adı çok manidar aslında Türk tarafında Davud ve Elif varken Yahudi tarafında ise David ve Esther.

Kitap da padişahın şehzadeyken olgunlaşma ve manevi yönünü geliştirme süreci beni çok etkiledi. Şeyh Hamdullah gibi bir hocam olsun isterdim kıskandım doğrusu..

Önceki kitap'da Yeniçeri ocağını anlatırken burada ise Osmanlı donanmasını anlatmış yani daha çok üstünde durulmuş Burak Reis özellikle Ruhları şad olsun..

Ama tarihi açıdan bakarsak Son Sefarad tarihin şahit olduğu; gerçek, insanlık dışı vahşi yüzünü anlatmakta. Hristiyanlar tarafından sürülen Yahudilerin gördüğü zorluklar ve çektiği işkenceler insanın için darmadağın ediyor..

Osmanlı devleti aslında bir Türk devleti değil bütün inanışlara sahip olan ve farklı milletlerden insanların ait olduğu bir cihan devletiydi. Her insanın rahatça yaşayabileceği belki şuana kadar ki tek devlet sistemi Osmanlıydı..


“Bizim davamız kuru kavga ve cihangirlik davası değildir. Allah'ın dinini yüceltmekdir ! " Osman Gazi
Okuduğum en iyi kitaplardan birisidir. Okudukça bitmesini istemiyor keşke 1000 2000 sayfa olsa diyorsunuz. Kara Davut ile Osmanlı topraklarından çok uzaklarda inanılmaz bir serüvene atılıyoruz. Ama bunun yanında o kadar çok şeye değiniyorki yazar bunu burada anlatarak bitiremeyiz. 1492 yılında ne gerçekleşmişse hepsi bu kitapta karşımızda. Okunmalı ve tavsiye edilmeli.
Okuyupta devami yoktu acaba diyerek baktiğım guzel bir roman. Eminim sizde beğenecek ve var olanları yaşayarak gurur duyacağiniz.anlayim ve akışıyla mutluluk veren bir eser.
Tavsiye ederim...
Tarih 1492...
Endülüs...
Önce kitapların sonra da insanların yakıldığı zamanlar...
Mazlumlar bir yardım bekliyor. Dünya kayıtsız.
Bir Osmanlı Sultanı... Sultan Beyazid mazlumların çığlıklarına kayıtsız kalmıyor.
Tarihin yakıldığı Endülüs' te Müslüman Türkler yeni bir tarih yazmak için sefere çıkıyor. Piri Reis'in tarih sahnesine çıkışı... Kristof Kolombus ve Müslüman Pinzon kardeşler yeni dünyanın kapısını açmak üzereler. Morrano harf hareketli matbaayı payitahta taşıyıp yakılan kitapları yeniden basacak. Ve bir keşiş, kitap avcısı, kitapların ilmiyle donanıp Müslüman Türk' e canı pahasına  yardım edecek. Tarih yeniden Beyazıt Akman ve David' in kuşaklar sonrası torunuyla bir kez daha kaleme alınacak.
Aslında her şeyin başladığı ve bittiği nokta:
Çünkü insana en çok kitap yakışıyor ve mürekkebin kuruduğu yerde kan akıyor...
Endüşüs Yahudilerinin çektiği sıkıntılar, Osmanlı’dan yardım istemeleri ve Osmanlının buna kayıtsız kalmayışı. Beyazıt Akman’ın harika kalemi ve üslubu ile çıktığınız yolculukta kayboluyorsunuz.
İmparatorluk serisinin 2. kitabı olan eser çok önemli noktalara değinerek Osmanlının az bilinen bir kısmına parmak basmış. Endülüs Devletinden kalan Müslüman ve Yahudileri kurtarmasını konu alan eseri okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Tarih okumayı seven herkesin okuması gereken bir kitap.İçinde bilmediğiniz birçok bilgi var. Beyazıt Akman İmparatorluk 1'deki gibi film tadında, tarihimizin muhteşem bir yanını daha ortaya koymuş.

Kitabın Felsefi bir alt yapısı da var, sadece bir roman olarak görmemek gerek, satır aralarında vermiş olduğu bilgiler sayesinde İslam ve Türk kültürüne ne kadar uzak olduğumuzu anladım ve nereden nereye diye hayıflandım. İlim adına Bilim adına her ne varda çıkış kaynağının İslam ve Türk medeniyeti olduğunu anladım. Keyifle okudum.

Ulusumuzun en büyük eksikliklerinden birisi olan hem Osmanlı Tarihini hem de Kurtuluş Savaşı Tarihini iyi bilmeme ve okumamaya verilecek en güzel cevap; Osmanlı Tarihini daha önce hiç böyle güzel ve ayrıntılı okumadık. Sayın Yazar Beyazıt Akmanın eline sağlık... Bize düşen ise okumak ve daha çok okumak...
Bir maceranın daha sonuna geldim.Beyazıt Akman 2.Beyazıd Han döneminde Endülüsün İspanyollar tarafından işgaliyle Yahudilere ve Müslümanlara yapılan zulümlere Sultanın tepkisini ve yaptıklarını konu almış.Ayrıca Kolombus bir yan konu olarak işlenmiş.Karakterlerin işleniş tarzı ve üslubuyla öne çıkan roman,tarihi bir gerçeğin iyi bir kurgusu olmuş.Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Yazarın farklı karakterleri apayrı yaşamlardan getirip kitabın sonunda birleştirmesi etkileyici. Olay kurgusu öyle güzel ki bu ayrılık hiç rahatsız etmiyor okurken. Yazarın bundan önceki kitabı "dünyanın ilk günü" de aynı lezzette bir kitap.Her ikisini de severek okudum
İmparatorluk 1 den sonra Beyazıt Akmanın imparatorluk serisinin 2. Kitabınıda bitirdim. 1. Kitap gibi 2. Kitapta film tadındaydı. Okurken kendinizi film izlermiş gibi hissediyorsunuz
Günümüz İspanyasına,eski adıyla Endülüs'e II.Beyazıt tarafından gönderilen bir Osmanlı ajanının başına gelenleri,tarihten kopmadan anlatan bir kitap...
Musa bebeğin suya bırakıldığı sanduka ölümdür.Bebeğin koyulduğu bu tahta mahfaza tabutu temsil eder.İçindeki beden de cesedi.Tabutun içine bırakıldığı su ise yaşamı,hayatı,âlemi,ilmi sembolize eder.Böylelikle ceset ruha,madde manaya,zahir batına,ve toprak suya kavuşur.Hz.Musa’ya işte o engin ilmi kazandıran bu sudur.Onun ismindeki hikmeti de burada aramak gerekir.Kıpti dilinde “mu,” su; “sa,” da ağaç demektir;yani Musa’ya içinde bulunduğu şeyin adı verilmiş,hayatı boyunca da bu hikmetin,daha doğrusu onu şekillendiren mutlak İrade’nin izleri devam etmiştir.Elinde ağaç parçasıyla yerden su çıkaran,asasını bir canlıya dönüştüren ve nihayetinde koca bir denizi ikiye ayırarak suya hükmünü geçiren de yine Hz. Musa’dır.Onda tabiatın;suyun ve toprağın pek çok ilmi gizlidir…
Bir geminin yelkenleri ve bir kitabın sayfaları akıllı bir insanı istediği her yere götürür.
“...İnsan bence kendi doğrusunu tek doğru bilmemeli.Elbet ona yürekten inanmalı,inandığını yaşamalı,amma bir başkasının doğrusuna el uzatmamalı.”
Gün gelecek bir vav harfinin güzelliği insanı mest edecek, gün gelecek koca bir kitabın yerdeki toz zerresi kadar kymeti kalmayacak.
Önümüzde fırtına, arkamızda girdap, sağımızda Venedikli, solumuzda Cenevizl, altımızda köpek balıkları, üstümüzde ise şimşekler bekler... Gece gündüz Azrail'in gözünün içine baka baka insan daha temkinli bir hale geliyor.. Sarayın kuştüyü yastıklarında yatamayız biz serdengeçtiler...
Beyazıt Akman
Sayfa 176 - epsilon
Ey Piri, dünya uyuyorken sen gözlerini aç! Varsın öbür dünyadaki Piriler uyusun! Gökyüzü uyanık olanı ödüllendirir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Sefarad
Alt başlık:
İmparatorluk 2 - Sultan Bayezid'ın Savaşı
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944825962
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınları
1492.
Endülüs medeniyeti katlediliyor.
Tüm dünya seyirci kalıyor.
Bir Osmanlı sultanı hariç...

Endülüs'teki Osmanlı ajanı Kara Davud, karısı Elif'in hasretiyle yanıp, kendi topraklarına dönmeyi beklerken hayatının en zorlu göreviyle karşı karşıya kalır...

Granada İslam İmparatorluğu'nun çökmesiyle birlikte Katolik Avrupa'nın önündeki tek engel artık Sefaradlar, yani Endülüs Yahudileri'dir.

Engizisyon her gün binlerce kitap yakmakta ve tarihin en büyük barbarlık suçunu işlemek üzeredir. İnancını saklamak zorunda kalan yüz binlerce Yahudiden biri olan David Marrano, Endülüs'ün eski kültürünü devam ettirmeye çalışırak gizlice İbranice ve Arapça kitaplar çoğaltır. Ne var ki, Engizisyon, David'in ve aşkı Esther'in de izini bulmuştur.

İspanyol denizci Kristof Kolombus ise kütüphane yağmalarından ele geçirdiği haritalar ve zindanlara atılan Müslüman ve Yahudilerden kurduğu mürettebatla dünya tarihini değiştirecek bir keşfin eşiğindedir.

Kara Davud İspanya'daki tüm bu gelişmeleri yıllarca payitahta rapor etmiştir. Sultan Bayezid, böylelikle tarihin en büyük kurtarma operasyonlarından birini başlatacaktır. Ancak Akdeniz'deki Haçlı korsanları ve İspanya'daki Katolik şövalyeler bu görevi imkânsız hale getirecektir...

Davud'un sır dolu geçmişi, kitap avcısı Santiago'nun iç çatışması ve hattat genç Bayezid'in kendi nefsi ile olan savaşı romanın ana izleklerini oluştururken Türk denizcileri Kemal ve Burak Reisler ile genç Piri Reis de bu epiğin diğer renkli karakterleri.

Beyazıt Akman'ın Fatih'i anlatan ilk romanı Dünyanın İlk Günü büyük beğeni toplamış, tarihi yapımlara ilham kaynağı olmuştu. Amerika'da Dünya Edebiyatı alanında öğretim üyesi olan genç yazarın ikinci romanı Son Sefarad hem Endülüs'e yakılan bir ağıt, hem de 21. yüzyılda bile eksikliği hissedilen bir insanlık dersi sunuyor.

Ezberleri yeniden bozmaya ve Atlas Okyanusu'ndan Akdeniz'e uzanan film tadında soluk soluğa bir maceraya daha hazır olun...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 457 okur

 • Demir Han
 • Kübra T
 • Levent Aksoy
 • Elif Nur Mutlu
 • Emine SAKA
 • Kübra Tevge
 • Orhan avcı
 • Sadullah AKSOY
 • Adem Alparslan
 • Eylül Deniz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%12.1
14-17 Yaş
%0.7
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%27.5
45-54 Yaş
%5.4
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.8
Erkek
%56.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.6 (82)
9
%27.9 (55)
8
%19.8 (39)
7
%5.6 (11)
6
%3.6 (7)
5
%1.5 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları