1000Kitap Logosu
C. P. Snow

C. P. Snow

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
51
Okunma
2
Beğeni
626
Gösterim
Unvan
İngiliz Kimyacı, Yazar
Doğum
15 Ekim 1905
Ölüm
1 Temmuz 1980
Yaşamı
C. P. Snow Kimyager Doğum: 15 Ekim 1905, Leicester, Birleşik Krallık Ölüm: 1 Temmuz 1980, Londra, Birleşik Krallık Eğitim: Christ's College, Cambridge Kardeşleri: Philip Snow Adaylıklar: Man Booker Ödülü, En İyi Roman Dalında Edgar Ödülü
208 syf.
·
64 günde
·
Puan vermedi
Bu kitabı üniversite yıllarımda Hocamız'ın tavsiyesi üzerine okumuştum. Tekrar okumak istiyorum, zira bazı şeyler kalmış aklımda yalnız... Güzel bir kitap olduğunu, Darwin'in Evrim ve Doğal Seleksiyon teorilerinin insanlar üzerinde, eğitim ve sınavlara nasıl yerleştiğini anlatıyor. Zaten Hocamız da buna benzer cümleler kurarak satır arasında önermişti bu kitabı diye hatırlıyorum. Eğitimci bireylerin okuması gerektiğini düşünüyorum. Keyifli okumalar diliyorum; her ne okuyorsanız...
İki Kültür
7.9/10 · 51 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
Puan vermedi
Bir tarafta çok ciddi bir tavır takınan doğa bilimleri, diğer tarafta daha romantik bir üsluba sahip olan edebi entelektüeller. Birbirlerini anlamayan, birbirlerine sırt çeviren iki kültür olarak tanımlıyor Snow bunları. Aslında konu, iki kültürden ziyade binlerce kültür oalrak çeşitlendirilebilse de genel bir tanım ile bu iki başlık üzerinde duruyor. Rede Konferansı'ndaki konuşmalarından alınan bu çalışma iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde doğa bilimlerinin öne çıkarıldığı, edebi entelektüellerin daha anlayışsız hatta okurların edebiyatta birbirlerine sıkça alıntılar yapmasını, bilimdeki tanımlamalardan bir farkı olmamasına rağmen bu alana yanaşmamalarını eleştiriyor yazar. Termodinamiğin İkinci Yasası ile Shakespeare'in aynı olduğunu savunarak buna örnek veriyor. Burada edebi entelektüeller ile doğa bilimcileri karşılaştırması yapılırken ve de bir kültürün diğeri üzerinde daha etkili olmasıyla toplumsal gelişmişliğin daha iyiye ulaşacağını savunması sadece sorulardan ibaret. Sorular ve tavsiyeler aslında. Bir çözüm önerisini net olarak görebilmemiz çok zor. İlginç bir konu da kitabın ikinci bölümünde işlenen edebi entelektüeller, sosyal bilimler, edebiyat içerisindeki önemli yazarların edebi eserleri ile kişisel düşünceleri ya da tavırlarının, edebiyat dünyasındaki yazarlar da özellikle bir uçuruma sahip olması. Kim tahmin edebilirdi ki Dostoyevski gibi bir yazarın bir kesime düşman olduğunu ya da muhafazakar, otokratik yönetim yanlısı olduğunu. Benzeri bir kaç yazar daha konu ediniyor kitapta. Genel anlamda bu konferanstan çıkarabildiğimiz sanırım, edebi entelektüellerin doğa bilimlerine sırt çevirmeleri, toplumsal ilerlemenin önünde büyük bir engelin teşkil etmesidir. Eğitim kurumlarındaki beyhude çaba da buna büyük bir örnektir.
İki Kültür
7.9/10 · 51 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
11 günde
·
8/10 puan
C.P. Snow iki kültür olarak fen bilimleri ve sosyal bilimleri kastediyor. Bu bilim alanlarında çalışanların birbirlerini anlamadıklarını neredeyse iyi iki sınıf olarak ortaya çıktıklarını dile getiriyor. Bunun nedeninin eğitimde çocukların alanlara bölünüp uzmanlaşma eğitimi verilmesi olarak görüyor. Bir fizikçi kendi alanını çok iyi bilirken en temel romanları okumamış olabiliyor ya da bir edebiyatçının temel fizik kanunlarını hayatında hiç duymadığını söylüyor. Bilim tarihi ile ilgilenenler için güzel bir eser.
İki Kültür
7.9/10 · 51 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
208 syf.
·
18 günde
·
6/10 puan
Kitap hakkında spoiler içermektedir. Yaklaşık olarak 50 yıl önce bir fizikçi ve aynı zamanda bir yazar olan C. P. Snow Cambrige'de düzenlenen Rede Konferansı'nda ''İki Kültür'' adında bir konuşma yaptı. Victoria döneminden beri, İngiltere girdiği savaşlarda başarılı olmaya gayret etmesine rağmen, edebi aydınların tarafında olmaya devam etti. Bu da İngiliz bilim ve teknoloji dünyasını hazırlıktan ve ilerlemeden mahrum bıraktı. Bilim insanları ve edebi aydınlar arasında 'karşılıklı anlaşmazlık uçurumu' oluştu. Bu ayrımda Snow büyük çoğunlukla edebi aydınları suçlu buluyordu. Sanayi devriminden sonra ivme kazanan teknolojiye ve bilime karşı nefret duydular. Bu ''İki Kültür'' sorunun çözümü basamağı olarak ilk eğitimi gördü. Snow, Alman ve Amerikan okulları bilim ve beşeri bilimleri çocukları eşit olarak hazırlamaya çalışıyor ve bu yöneticilerin gelecekte onlara daha rahat bir rekabet etmelerine yardım edeceklerini söyledi.
İki Kültür
7.9/10 · 51 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.