Cecelia Ahern

Cecelia Ahern

Yazar
7.8/10
274 Kişi
·
750
Okunma
·
36
Beğeni
·
2.863
Gösterim
Adı:
Cecelia Ahern
Unvan:
İrlandalı Yazar
Doğum:
Dublin, İrlanda, 30 Eylül 1981
1981 yılında Dublin'de doğdu. Gazetecilik ve İletişim Fakültesi'ni bitirdi. 2002'de yayımlanan ilk romanı Not: Seni Seviyorum İrlanda'nın yanı sıra İngiltere, Almanya ve Hollanda'da çok satan kitaplar arasında yer aldı. Roman 2007 yılında aynı adla gösterime giren bir filme de konu oldu. İkinci kitabı Where Rainbows End ile yine çok satanlar listesine giren Ahern, bu kitabıyla 2005 yılında Alman Corine Ödülü'ne de layık görüldü.
Ahern ayrıca ABD'deki komedi Samantha Who?'nun yaratıcısı ve yapımcısıdır.
Bir dilek tut, diyor büyükbabam
“Gözlerimi kapatıp kendimi zorluyorum.”
Çok fazla dileğim var ama hiçbirinin gerçek
Olacağını hissetmiyorum. Ama inanıyorum ki
Dilek bile tutmayan kişi ya çok mutludur ya da pes etmiştir. Ben ikisi de değilim.
“Böyle şeylere pek inanmam.”
...
"Bu otlara zararlı diyen kim? ... Doğa değil, insanlar. Doğa onların büyümesine izin veriyor. Doğa onlara kucak açıyor. Zararlı deyip onu bir kenara atan insanlar."

"Ama bu (etrafındaki) çiçeklerin büyümesini engelliyor"

Büyükbabam bana bir bakış fırlatıyor ...
"Hayatta kalmak için savaşıyor çünkü kendi canı, kendi yeri için savaşıyor."
"Christine, dünya senin gibi insanlarla dolu olsun isterdim, biliyor musun?"
O halde dünyanı benimle doldur, diye haykırdım içimden .
Cecelia Ahern
Sayfa 222 - Pegasus Yayınları
388 syf.
Son zamanlarda okuduğum en sürükleyici distopya romanıydı, harika bir anlatım tarzı ve harika bir olay örgüsü vardı. Yazar benzer serilerin aksine boş romantik kurgularla kitap sayfalarını doldurmak yerine; kısa,öz ve etkileyici bir kurgu çıkarmış. Seri iki kitaptan oluşuyor ama emin olun duygu dolu, aksiyonu son sayfasına kadar hiç bitmeyen bir seri, adeta Cecelia Ahern Kızımıza göz açtırmak istememiş.

Kısacası bu türden kitapları seviyorsanız, rahatlıkla alıp okuyabilirsiniz çok seveceğinize eminim, Pek bir edebi değeri olmasa da düşündüren bir gençlik romanıydı. Elinize aldığınız andan itibaren bırakmak istemeyeceksiniz.
352 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap bana aşkı, hayata farklı bakmayı, güvenebilmeyi, mutlu olabilmeyi, her ne olursa olsun güçlü olmayı hatırlattı. Bu kitabın bana kattıklarını unutamam ve benden öneri isteyen her kişiye öneriyorum. Aşık kuşlar beni okudugum an kendin bağladı ve o bağ hiç kopmadan kaldı. Yazarın anlatımı da güzeldi esprili komik bir tarzı vardı. Adam ve Christine birbirleri için yaratılmış resmen. Kitabın sonunda o saf aşkın gücünü hissettim ve cok duygulandım. Bu hisleri paylaşmak dileğiyle bu kitabı öneriyorum... :)
424 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Not: Seni Seviyorum. Gerçekten müthiş bir kitap tavsiye ederim aşk kitabı okuyan herkese.Okudum pişman değilim.Yine olsa yine okurum. Holly ve Gerry arasındaki büyük aşk bağından bahsedilmiştir.
355 syf.
·9 günde·3/10 puan
Adıyla, aşkla, üzerinde yazan sloganıyla uzaktan yakından alakası olmayan bir kitap olduğunu düşünüyorum açıkçası. Sandy isimli bir kızın ilkokulda bir arkadaşı kayboluyor o da bundan ne kadar inkar etse de çok etkileniyor ve kaybolan şeylere takıntılı biri haline geliyor. Kitabın diğer ana karakteri jack ise erkek kardeşini kaybediyor ve bulması için Sandy i arıyor. Sandy ile buluşacakları sırada Sandy kayboluyor ve kayıp olan insanların yaşadığı dünyada açıyor gözlerini. Jack ye bu kız nerede acaba diye kızı ararken kardeşinin aslında kayıp olmadığını ve öldürüldüğünü öğreniyor falan kitap bu şekilde ilerliyor kitabın aşk ile hiçbir ilgisi bulunduğunu düşünmüyorum. Değişik bir kitaptı kendini okutuyor mu okutuyor ama vakit harcamaya değer mi bilemedim
388 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Uzun zamandır bu kadar esaslı bir distopya okumamıştım. Son zamanlarda okuduğum distopyalar o kadar başarısızdı ki Kusurlu kitabı, onların üstüne ilaç gibi geldi.

Kusurlu bir harekette bulunan insanlar damgalanıyor ve toplumdaki normal insanlar tarafından hor görülüyor. Bugüne kadar sisteme sonsuz güven duyan Celestine, çok sevdiği komşusu anlamsız bir sebep yüzünden damgalanınca, sistemden şüphelenmeye başlıyor.

Kitaba dair tek olumsuz eleştirim; Celestine'nin sistemden bu kadar eminken, bir anda bu kadar zıt davranışlarda bulunması oldu. Bir şeylerden şüphenelenip, yavaş yavaş davranışları değişseydi her şey daha mantıklı olurdu. Bunun haricinde kitabı gerçekten çok sevdim. Distopya adı altında yazılmış bir aşk kitabı değil dolu dolu bir distopyaydı. Bazı sahneler dibine kadar acımasızdı ve beni inanılmaz etkiledi.

Ayrıca distopyalarda, sıradan hayatları olan karakterlerin, zorluklarla karşılaşınca bir anda kahraman olup her şeyle mücadele etmeleri bana hep çok anlamsız gelmiştir. Kusurlu kitabında Celestine'nin bir anda kahraman olmayışı, ne yapacağını kendinin de bilemeyişi çok mantıklıydı. Sıradan insanların çat diye kahraman olmasından daha mantıklıydı en azından.

Celestine'nin değişen hayatını ve olanlardan sonra yaşadıklarını soluksuz okudum. Bu noktada yazara büyük hayranlık da duydum zira bu kadar akıcı bir kitap yazmak büyük başarı bana göre.

Kusurlu'yu çok severek okudum. Özellikle sonuyla birlikte, ikinci kitap için büyük bir beklenti içine girdim. Ara vermeden serinin ikinci kitabına başlayacağım.
558 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Samimi ve içten bir kitap. İki arkadaşın yaşadıklarını anlatıyor. Daha çok birbirlerine aşık olan çocukluk arkadaşlıkları.Kitaptaki olayların tamamının nedeni birbirlerine açılamadıkları için oluyor ve ikisi de fark etmeden kaybediyorlar.

Kitabın çok macerası aksiyonu ya da edebi kısmı yok. Çerezlik diyebiliriz.

Kitabın anafikri ise kendimce birbirinden uzaklaşmaya çalışan iki kişinin daha çok birbirlerinin çekimsel alanlarına girmeleri.
384 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
Yazarın okudugum 3cu kitapi.Bir Not:seni seviyorum kadar begenmesemde iyi bir kitapti.Justenin kan bağışlaması ve kanın Joyceye verilmesi ile başlıyor..Joyce bu olay sonrası mucizevi bir şekilde Justenin anılarını onun becerilerini zevklerini kazanıyor...Bir Justen oluyor desem daha doğru olur...Ve bir kuaförde tanışan ikili sonralar Justenin kanının Joyceye verildiğini öğrenecek.Cok eğlenceli,aynı zamanda akıcı bir kitap.
Okumanızı tavsiye ederim.
424 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Çok duygusal ve güzel bir hikayesi var.. Filmini izlemek ayrı bir zevk, kitabını okumaksa bambaşka.. Filmini seyrettim kitaba gerek yok gibi bir yanılgı çok yanlış olur. Çünkü ikisinde de ayrı duyguları yakalıyorsunuz. 

Kitap filmden bir çok yönüyle farklı..Filmde kitabın bir çok bölümünü atlamışlar ve sadece Holly ile Gerry'nin arasındaki olay anlatılıyordu ama kitapta diğer kahramanların başından da çok olay geçiyor ve Holly'de bunlara tanıklık ediyor..

Filmi izleyenlerin kitabını okumasını mutlaka tavsiye ederim çünkü kitabını okumanın bir keyfi apayrı... Holly'nin hissettiklerini yazar çok güzel aksettirmiş, her satırdaki duygu sizinde duygunuz oluyor okurken...
Tam romantik komedi tarzını sevenlere yönelik bir kitap.. Kimi zaman güldüren,kimi zaman ağlatabilen rengarenk bir kitap..

Kitabı okurken, insan ölümün bir anlık olduğunu, bir gün Holly gibi kalabileceğini ya da Gerry'i gibi, ardında birini bırakabileceğini düşünüyor...

Tam romantik komedi tarzını sevenlere yönelik bir, kimi zaman güldüren,kimi zaman ağlatabilen rengarenk bir kitap...
384 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Keçən il oxumuşdum imtahanlar vaxtı :) Axıcı kitab idi. Yazar tanıdığım biriymiş kimi hiss etdim oxuduqca. Çox səmimi gəldi. Əyləncəli və komik )
Alın, oxuyun, gülün ))
384 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Serinin ilk kitabını çok beğenmiştim. Esas olayların ikinci kitapla birlikte başlayacağını düşündüğümden epey heyecanlıydım. O yüzden ara vermeden Mükemmel'i de okudum.

İlk kitapta çok az yer alan Carrick'in, Celestine ile bir araya gelmesi en merak ettiğim kısımdı. Birbirlerini hiç tanımayan iki insanın bir şekilde yollarının kesişmesi, amaçlarının aynı oluşu, aralarında bir köprü kurmuştu zaten. Bir araya gelmeleriyle de olaylar hız kazandı.

Celestine'nin amacına ulaşmak için yaptıkları, karşısına çıkan insanların güvenilir olup olmadığı, her olayın arkasından başka bir olayın çıkması, kimin dost kimin düşman olduğunun belli olmayışı... Yazar, bu kitabın her sayfasını dolu dolu yazmış. Okurken sıkıldığım tek bir an olmadı.

Kitaba dair bazı eleştirilerim de var elbette. Celestine'ye kızdığım ve yaptığı bazı şeyleri anlamsız bulduğum yerler oldu. Hatta bir sahneyi çok abartılı bulup yok artık dediğim de oldu. Kitabın sonunu sevmekle birlikte, biraz aceleye getirilmiş gibi hissettim. Yazarın çok fazla olayı tek bir kitaba sığdırmak istemesinden dolayı, bu aceleye getirme hissini sık sık yaşadım. Ayrıca yazarın, önemli bazı karakterlerin sonu hakkında, daha net olmasını da isterdim.

Ama genel anlamda baktığımda, kitabı sevdim. Yazarın, distopyanın hakkını sonuna kadar verdiğini düşünüyorum. Ayrıca kitabı bir oturuşta bitirdim, o kadar akıcıydı. Yazara tekrar hayranlık duydum zira bu kadar akıcı yazmak her yazarın başarabildiği bir şey değil.

Distopya okumayı seven herkese, bu seriyi gönül rahatlığıyla öneriyorum. Yalnız, tüm işi gücü bitirip okumaya başlamanızı tavsiye ederim zira kitabı elinize alınca bırakamıyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cecelia Ahern
Unvan:
İrlandalı Yazar
Doğum:
Dublin, İrlanda, 30 Eylül 1981
1981 yılında Dublin'de doğdu. Gazetecilik ve İletişim Fakültesi'ni bitirdi. 2002'de yayımlanan ilk romanı Not: Seni Seviyorum İrlanda'nın yanı sıra İngiltere, Almanya ve Hollanda'da çok satan kitaplar arasında yer aldı. Roman 2007 yılında aynı adla gösterime giren bir filme de konu oldu. İkinci kitabı Where Rainbows End ile yine çok satanlar listesine giren Ahern, bu kitabıyla 2005 yılında Alman Corine Ödülü'ne de layık görüldü.
Ahern ayrıca ABD'deki komedi Samantha Who?'nun yaratıcısı ve yapımcısıdır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 750 okur okudu.
  • 19 okur okuyor.
  • 255 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları