Cem Küçük

Cem Küçük

YazarÇevirmen
5.7/10
9 Kişi
·
115
Okunma
·
7
Beğeni
·
7.261
Gösterim
Adı:
Cem Küçük
Unvan:
Türk Yayın Yönetmeni ve Çevirmen
Doğum:
Zonguldak, 1978
1978 Zonguldak doğumlu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Bir yayınevinde yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. Yayımlanmış kitap çevirileri var.
Kötüye bir kere kapılarını açmaya gör; kendisine inanılmasını beklemez artık.
Kendini insanlığa bakarak Sına. Şüphe edeni şüpheye, inananı inanca götürür bu.
Kafadan kaleme giden yol, kafadan dile giden yoldan çok daha uzun ve çetindir, kimi şeyler yitip gider bu arada.
Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamak ne büyük bir mutluluktur.
" çünkü insana en çok kitap yakışıyor ve mürekkebin kuruduğu yerde kan akıyor!"
"En çok seni seviyorum" diyorum, ama gerçek sevgi bu değil sanırım. "Sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla" dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki...
Cem Küçük
Sayfa 74 - Carpe Diem
"Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?"
Cem Küçük
Sayfa 40 - Carpe Diem
Kızgın Kudüs çölleri, yüzlerce savaş gemisinin çarpıştığı Akdeniz ve Roma'da süren bir savaş. Judea Prensi Ben-Hur, hiç hak etmediği halde çocukluk arkadaşı Romalı General Messala'nin hırsına kurban giderek bir anda özgürlüğünü, sevdiği kadını ve ailesini yitirmiş, kendisini kadırgaya zincirli halde bulmuştur. Artık küreğe her asıldığında uğradığı ihanetin intikamını almaya yemin etmesine yetecek denli ateşli bir nefes çekmektedir içine.
Bazı şeyleri gerçekten yanlış bildiğimizi farkettim. Dünyanın yedi tane uydusunun olması, tüm insanların dört tane burun deliğinin olduğu, suyun renginin mavi olması gibi şaşırtan bilgiler bilimsel açıklamalarla anlatılmış.
Kitap isminden anlaşılacağı gibi komplo teorileri hakkında bilgi içeriyor.Nijerya çocuk felci,elektrikli otomobil,bildenberg,illuminati,prenses diana'nın ölümü,Türk-Kürt,başörtüsü,Laiklik-İslam,Alevi-Sünni çatışmaları gibi konulara da değiniyor.

Kitap önce komplo teorisi hakkında açıklama da bulunuyor.Komplo teorisyenlerinin o konu hakkında görüşlere yer veriyor.Teori hakkında resmi açıklamayı veriyor ve ne kadar doğru,yüzde kaç gerçek bir komplo onu açıklıyor.

Eğer bu tür konulara ilginiz varsa okumanızı tavsiye ederim.Eminim birçok komplo teorisi karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz ve araştırma evrelerine,doğruluk paylarına dalacaksınız.
İngiliz bir gazeteci olan Peter Hopkirk, 19. ve 20. yüzyılların tarihini, özellikle 1. Dünya Savaşı'ndaki İngiliz-Alman çatışmasını, yazmaya girişmiş ve sıkıcı olmayan gazeteci üslubuyla muhteşem bir kitap yazmış. Her sayfası bilgi ve yorum olarak dopdolu diyebilirim. Puanının 8.5 olması azdır, 9.5-10 olmalı.
Cem Küçük'ün kaleminden çıkma bir kitap. Eğer yanılmıyorsa -ki yanıldığımı düşünmüyorum- yazarımızı Türkiye Gazetesi yazarı ve aynı zamanda program sunucusu. Yazar hakkında çok detaylı bilgilendirme vermemekle birlikte kitaba geçiş yapmak isterim.
Franz Kafka'yı oldukça güzel anlatan kitabımız kitabı karikatürlere süslemiş. Kitabın okurken en hoşuma giden karikatürlere bakmak oldu. Franz Kafka'yı şu cümlelerle kaleme almış yazar "Ne söylenebilir ki Kafka icin ... Şüphesiz dünyanın en ünlü yazarlarından biridir o. İçe kapanık, yalnız, her daim hüzünlü... Asla mutlu olmaya niyeti yok. Çünkü o karamsarlıklarıyla mutlu olabilen bir yazar" diye sürer. Franz Kafka'nın yazdıklarını anlamak için onun hayatında yolculuk yapmak gerek aslında. Genel kaide bu değil midir? Kitabı oku, okurken yaşamından haberdar ol. Netice de her yazar kitaplarında kendini taşır ama Kafka kendisini ve yaşamını fazlasıyla kitaba aktarmış. Yazarımız hakkında ilginç bilgilere bu kitapta ulaştım. En çok dikkatimi çeken eserlerinin ölümünden sonra yakılmasını vasiyet ederek arkadaşı Maç Brod'a vermiştir. Fakat Maç Brod, Kafka'nın bu arzusunu yerine getirmeyerek tüm yazdıklarını yayımladı. Ve Kafka yaşarken yapayalnızdı lakin vefat ettikten sonra büyük bir üne kavuştu. Öldükten sonra kıymeti bilinenler listesinde yer aldı. Kafka'nın okumuş olduğum, okuyor olduğum ve inşallah okuyacağım üç kitabı hakkında ufak bilgiler aktarmak isterim. -"Dönüşüm"ün kahramanı Gregor Samsa üç şeye karşı çıkmaktadır: Baba otoritesinin baskısına, duygusal yaşamın yok olmasına ve ekonomik sömürüye. "Dava" kitabı insanın belli olmayan otoritelerce güvensizliğe itilişini gösterir. 1920'de Milena Jesenka ile mektuplaşmaya başladı. Bu onun yaşamındaki önemli olaylardan biriydi. Ölümünden sonra Milena'ya mektuplar şeklinde yayınlandı. Kitap bölüm bölüm ve kitaplarından altılar yer almakta konularına göre. Mektuplar kısmında Milena'ya yazılan mektupların içeriğinden fazlaca kesitler sunmuşlar. Kitap zevkle okuyacağımız bir kitap. Kafka severler alıp okumalı bence. :)
kesinlikle harika bir kitap.. psikolojik yönden faydası çok oldu.. mesela bu kitap sayasinde aslında o kadar da çok dua etmediğimi ve ne kadar büyük bir yanlış yaptığımı anladım..

Yazarın biyografisi

Adı:
Cem Küçük
Unvan:
Türk Yayın Yönetmeni ve Çevirmen
Doğum:
Zonguldak, 1978
1978 Zonguldak doğumlu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Bir yayınevinde yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. Yayımlanmış kitap çevirileri var.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 115 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 117 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları