Cevat Eroğlu

Cevat Eroğlu

Yazar
9.2/10
13 Kişi
·
51
Okunma
·
0
Beğeni
·
1452
Gösterim
Adı:
Cevat Eroğlu
Unvan:
Yazar
Selahaddin Eyyubi, hiç kan dökmeden 2 Ekim 1187 günü ordusuyla birlikte Kudüs'e girdi... İlk iş olarak, Kubbet-üs Sahra'nın üzerine oturtulmuş olan büyük haç yerinden indirildi ve 88 yıllık bir aradan sonra kutsal şehirde ilk kez ezan okundu.
Türkiye İsrail'i 1949 yılında tanıdı.
İsrail-Türk ilişkilerinde dikkat çekici olan "istihbarat ve güvenlik" bağlantısı, 1958 sonlarında imzalanan ve ancak 1979 devriminin ardından Tahran'da ki ABD büyükelçiliğinin arşivlerinin İranlı öğrenciler tarafından günışığına çıkarılmasıyla öğrenilen gizli "Trident" anlaşmasına dayanıyordu.
Türk, İran ve İsrail gizli servislerinin işbirliği yapması amacıyla imzalanan anlaşma, düzenli istihbarat alışverişi gerçekleştirilmesini ve gizli servis şeflerinin yılda iki kez bir araya gelmesini öngörüyordu.
İsrail'in Ortadoğu'ya bakışını anlamak için öncelikle "Hıttin Korkusu"nun farkında olmak gerekir. Bugün pek çok insan, İsrail'in, ünlü "barış süreci" ile Ortadoğu'da istikrarın öncülüğünü yaptığını sanıyor olabilir. Oysa barış süreci bir strateji değil, bir taktiktir. Yahudi devletinin, müstakbel bir "Hıttin"i mümkün olduğunca geciktirmek, zaman kazanmak için kullandığı bir taktiktir.
İsrail, 1960'ların başından bu yana Irak'ı destablize (istikrarsızlaştırmak) etmekte olan Kürt sorununun başlıca kışkırtıcısıdır. Ve bu İsrail parmağı, ırak üzerinden Türkiye'ye, Türkiye'nin güneydoğusuna kadar uzanmaktadır.
Haçlılar 88 yıl önce geldiklerinde Kudüs'ü almayı başarmışlardı, çünkü etraflarında birleşik bir İslam ordusu yoktu. Ortadoğu'daki müslüman emirlikleri birbirleri ile çekişmekten, haçlılara karşı direnmeye zaman bulamamışlardı.
Filistin Osmanlı egemenliğinden çıkıp İngiltere'nin mandası haline gelince, hele bir de majestelerinin hükümeti 1917'de yayınladığı ünlü Balfour Deklarasyonu ile "Filistin'de bir Yahudi vatanı" projesine destek verdiğini ilan edince, siyonist projenin süksesi büyük ölçüde arttı.
312 syf.
·4 günde·10/10
Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri ☆
Kitap İsrail'in geçmişten günümüze dek olan Ortadoğu'daki gizli planlarından bahsediyor.
✷ İsrail'in Hıttin Korkusu
✷ Selahaddin Eyyubi'nin Kudüs zaferi
✷ Siyonizmin doğuşu
✷ Talmud yasaları
✷ İsrail'in İran ile yakın ilişkisi
✷ Türkiye'nin İsrail'le ilişkisi ve "Trident anlaşması"
✷ İsrail ve ABD ilişkisi
✷ İsrail'in Kürt devleti kurma planları
✷ İsrail'in Saddam, Barzani ve Talabani kartını kullanması
Kısacası İsrail'in Arapları, Kürtleri ve bizleri nasıl kullandığını anlatıyor. Okudukça bazı yerlerde sinir krizleri gecirtiyor insana.
Türkiye'nin İsrail ile stratejik ortak haline gelmeye çalışmasının ne denli hatalı bir dış politika seçimi olduğunu da gösteriyor bu kitap.
244 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Proje devleti olarak meydana gelen bir ülke "İSRAİL"
Arapların ve dahasi müslümanların çoğunlukla olduğu bu bölgede belli güçler tarafından dengeleri değiştirmek icin sürgüne gönderilen Yahudilerin iç karışıklıklar yaratarak hakimiyet kurmak istemesi. Gerek Irak da ikili oynaması gerek İran'da ,Mısır da ve Suriye'de ülkeler de iç karışıklıklar yaratılarak taraf görünüp gizlenmesi tam da topprak gaspcisi bir millete yaraşır kitabın ilerleyen bölümlerinde toprak kadar suyun da önemini ele alırken İsrail destekçisi ABD de İsrail'den geri kalır bir yani yok.
Sözde Kürdistan vaadiyle insanı insana kirdiran bir millet .. Hittin Korkusu kaderiniz boyuxna devam edecek . Bir Selahaddin Eyyubi korkusu bu denli sizi korkutuyorsa bu kıta da nice Selahaddinler vardır.
244 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Siyasi kitaplar pek ilgimi çekmiyor.Hele son zamanlarda çıkan asılsız konulardan yapılan siyasi kitaplar.Bu kitapta bunu hissetmedim.Konuyu geçmişle harmanlamış.Mantıklı cevaplar arayan bir kitap.Okurken böyle birşeyin olmasını beklerim diyorsunuz.Konusu öncelikle ortadoğunun geçmişiyle başlıyor.Sonra günümüzdeki benzerlikliğiyle dikkat çekiyor.Yazar kitabı yazarken bu konu üzerinde baya çalışmış olmalı çünkü;en ufak stratejide bile geçmişin benzerliği yatıyor.Tabiki İsrail ve yahudilerle ilgili oldukça fazla bilgi içeren ve kronolojik sırayı biraz farklı kılan bir kitap.Çok akıcı olmasıyla beraber bölüm başlıklarının ismi ilgi çekici.Herkesin okumasını tavsiye ederim.
244 syf.
·Puan vermedi
İngilizlere gore ortadogu bize göre dunyanin merkezi olan bu bölge de tarihi surecte yasananları ve şu anki siyasi durumu daha iyi analiz etmek icin guzel bir kitap
244 syf.
·9/10
Kitap İsrailin gecmişten günümüze Ortadogudaki ve Türkiye deki planlarını anlatıyor. Amerika üzerindeki etkisinden bahsediyor. Siyonizim ve yahudilikle ilgili bilgiler veriyor. Sıkıcı bir kitap degil siyasi kitap sevenlere tavsiye ederim ..

Yazarın biyografisi

Adı:
Cevat Eroğlu
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 51 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.