Chris Carter

Chris Carter

Yazar
9.2/10
25 Kişi
·
36
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.016
Gösterim
Adı:
Chris Carter
Unvan:
Psikolog,yazar
Doğum:
Brasilia, Brezilya
Kadın seri katiller daha sessiz, zehirlemek ya da boğmak gibi daha az şiddetli yöntemlerle öldürmeye eğilimlidir. Diğer yandan erkek seri katillerse öldürme sürecinin parçası olarak işkence ya da sakatlamalara daha büyük bir eğilim gösterirler.
Profil uzmanının işi bir suçlunun neden o şekilde davrandığını, onu cinayet işlemeye itenin ne olduğunu ve onu neyin motive ettiğini anlamaya çalışmaktır.
Seri cinayetlerin genel tetikleyicileri manipülasyon, hükmetme, kontrol, cinsel tatmin veya sadece cinayet işleme tutkusudur.
"Şüphesiz,arkadaşının senin yardımına ihtiyacı olduğunu fark ettin;ancak ona yardım edebilmen için bazı kurallara göre oynamak zorundasın....benim kurallarıma.Bu basit bir oyun Robert.Arkadaşın kurşun geçirmez bir kafeste kilitli,bu yüzden ateş etmenin sana bir yararı olmayacak.Kapısında dört tane renkli düğme bulacaksın. Bunlardan biri kafesi açar,diğer üçü açmaz.Görevin oldukça basit,bir düğme seç.Doğru olanı seçersen kapı açılacak,ortağın özgür kalacak ve odadan çıkmasını sağlayabileceksin."
''Bir insan elektrikle idam edilirken ona ne olduğunu hiç gördün mü? Gözleri patlar,derisi domuz eti gibi büzüşür,dili ağzında onu boğarak öldürecek kadar geri gider,kanı kaynarak damarlarını patlatır ve arterler açılır.''
Gözün yukarı ve sola hareketi, görsel yapıcı korteksine ulaşıp zihninde daha önce var olmayan bir imge yaratmaya çalıştığı anlamına geliyordu, yani yalan söylemenin açık göstergesiydi.
Yukarı ve sağa hareket ise görsel olarak hatırlanan imgeler için hafızasını yokladığı, dolayısıyla muhtemelen gerçeği söylediği anlamına gelirdi.
Aşırı gergin olmanın tüm belirtilerini gösterdi. Göz temasından kaçınma, terli avuçlar, verdiği tüm yanıtlarda rahatsızlık ve ne zaman ona net bir cevap için baskı yapsak, alt dudağını ısırmaya devam etti. Bana güven, bize söylediklerinden daha fazlasını biliyor.
Işte polisiye bu dedim. Çok beğenerek okudum. Bir suç psikolijisi uzmani polisiye yazarsa siz düşünün artik nasil bir kitap olduğunu. Polisiye severlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
Dedektif Hunter ve yeni ortağı Garcia, yıllar önce işlenen cinayetleri itiraf eden bir suçluyu yakalamışlardı. Adına Haçlı Katil dedikleri bu kişi jüri tarafından ölüme mahkum edilmişti. Şimdi yeni cinayetler yine sembol bırakılarak işleniyordu. Basında yer almayan ve Haçlı Katilin imzası olan içice geçmiş haç kurbanların ensesinde yerini alması dedektiflere şaşkınlıkla beraber olmayan ipuçları hakkında neleri gözden kaçırdıklarını tekrar, tekrar sorgulamak zorunda bırakıyordu...

Dedektif Hunter meslek hayatı boyunca koşturduğu suçluları düşününce, Haçlı Katili hiç biri ile bağdaştıramıyor onun ne kadar ileri gideceğini asla kestiremeyeceğini de biliyordu...

Yazar Suç Profil Uzmanı olunca ortaya inanılmaz bir eser çıkarmış. Kitap ilk sayfadan sizi içine alacak ve son sayfasına kadar nefesinizi sık sık tutmanıza sebep olacak...
Son yıllarda okuduğum en iyi kitap, polisiye sevenlere kesinlikle tavsiye ederim...
Pişman olmayacağınıza emin olabilirsiniz.
Haçlı Katil,
Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu kitap adına çok ön yargım vardı,kapağında ve arkasında reklamvari sözler çok fazlaydı.Ancak okudukça kitabın kurgusuna bayıldım diyebilirim.
Polisiye bir kitap, bol cinayetli ve her cinayetin ayrı ayrı çok yaratıcıl işleniş şekli mevcut.Kitabın iniş çıkışları kurgu anlamında çok fazla yok.Genelde heyecanla okuru da peşinden sürükleyen bir kitap olmuş.Yazarın dili oldukça akıcı ve sade geldi bana.Çok karmaşık cümle yapıları vs görmedim kitapta.Ancak şunu belirtmeliyim ki Pegasus gibi bir yayın evinin kitapları basmadan önce titizlikle inceleme yapması gerekiyor.Kitapta çok fazla yanlış kelime vardı . Bunların bazılarını hiç anlamlandıramadım bazılarını ise tahminle geçiştirmek zorunda kaldım

Genel olarak okunabilecek güzel bir polisiye romanıdır kendisi,okumak isteyenler için güzel bir seçim olacaktır.Sıkılmayacaksınızdır.Kitabın içeriği ile ilgili çok yazmak istemiyorum çünkü spoiler vermekten korkuyorum.İyi okumalar!
Yıllar önce yakalanmış bir katilin cinayetlerinin tekrar işlenmeye başlaması Dedektif Robert Hunter'ı huzursuz eder çünkü yakalanan katil konusunda geçmişte de şüpheleri olmuştur.İyi bir polisiyenin tüm özelliklerini taşıyan hikaye kısa sürede bitiriliyor...
Kitabı çok çok beğendim ve kurgusu mükemmeldi..Kaliteli bir polisiye okumak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim!!! Aslında Robert Hunter serisi diye geçiyor ama ülkemizde sadece ilk kitabı yayımlanmış..Umarım serinin diğer kitapları da yayımlanır..
Haçlı Katil temposu düşmeyen sürükleyici bir roman.Son derece yalın bir dille yazılmış ve yazarın seri katiller hakkındaki engin bilgisi kitaba yansıyan önemli detaylardan biri.
Hikaye argosu düşük temiz bir dille yazılmış olsada şiddet düzeyi oldukça yüksek.Kitap aslında Robert Hunter serisinin 1. kitabı umarım serinin diğer kitapları da güzel Türkçemize kazandırılır.
Aslında bu tarz kitaplarda nadiren görünen kurbanın acınası dehşetli durumu kurbanın penceresinden yansıtılmış ama biraz daha derin girilebilirdi buraya işte o zaman bir şaheser olurdu.
Bir ilk kitap olarak oldukça iyi ve yayın evlerimiz umarım serinin geri kalanını basarlar çünkü okuyacağım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Chris Carter
Unvan:
Psikolog,yazar
Doğum:
Brasilia, Brezilya

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 36 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.