Christina Burrus

Christina Burrus

Yazar
7.0/10
4 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
717
Gösterim
Kederimi boğmak için içtim, ama yüzmeyi öğrendi lanet olası!
Christina Burrus
Sayfa 59 - Yapı kredi yayınları
Babasının dilinde heimweh hastalığı, melankoliden daha kuvvetli bir "dönüş arzusu" hastalığı demekti.
Erkek arkadaşı ve ilk aşkı Alejandro Gomez Arias'a yazdığı 25 aralık 1924 tarihli bir mektupta "kolay" bir kız olduğunu itiraf ediyordu:" Daha da kolay biri olmak isterdim, hep ama hep cebinde taşıyabileceğin küçücük bir şey olmak" diyordu.
Mesela bir kuş kanadı kırıldı diye ölmez. Ama kanadı kırıldı diye kahrından ölür. Sana halimi başka türlü nasıl anlatabilirim bilmiyorum.
Frida'nın ancak kültürünün kökeninde bir adı olan duygunun ötesinde, tıpkı annesinden aldığı latin katolik eğitimindeki gibi Almanların "Schmerzlust" unun yani " acıdan alınan zevk"in ötesinde- Frida'nın fiziksel acılarını "kullanması" olasılığı üstüne sorgular bizi.
Frida, zatürreden yeni kalkmışken hekimlerin tavsiyelerine karşı gelerek yatağından çıktı, elbette sağlığı yeniden bozuldu. Üstünde kara lekeli bir meleğin süzüldüğü günlüğü ölüme yaklaştığının farkında olduğunu gösteriyordu:
" Umarım çıkış eğlenceli olur, umarım hiç geri dönmem."
Yine de yaşamım boyunca asla, beni dize gelmeye zorlayacak veya benzer bir biçimde birey oluşumu ayaklar altına alamaya kalkacak bir erkeğin sevgisini taşımazdım!
"Birbirimizi hâlâ seviyorduk. Ben arzumun beni yönelttiği kadınlarla görüşebilmek için özgür olmak istiyordum sadece." Otobiyografisinde kendini böyle haklı göstermeye çalışıyordu Rivera. Derin bir duygunun kopuşundan çok, göbek bağını kesme arzusuydu bu.
Christina Burrus
Sayfa 72 - Diego Rivera
Aslında sen ve ben, birbirimizi aşırı seviyoruz, birimiz öbürünün sayısız çılgınlıklarına maruz kalsa da, çarpan kapılara, en berbat hakaretlere , uluslarası şikayetlere rağmen birbirimizi seviyoruz hep. Bence sorun benim biraz hoyrat, birazcık da kötü oluşum; çünkü birlikte geçirdiğimiz yedi yıl boyunca meydana gelen ve tekrarlanan bütün olaylar, benim kapıldığım bütün bu öfkeler, seni kendi canımdan daha çok sevdiğimi anlamaya yöneltti beni, hem sen beni aynı şekilde sevmesen de her halükarda beni biraz seviyorsun... değil mi? Bu doğru değilse de bir gün öyle olacağı umudu kalacak hep bana, bu da yeter ..
Birazcık sev beni, ben sana tapıyorum.
Frida
Yıllarca idolüm olan kadının bulduğum her kitabını anlatıldığı her yazısını okudum.Frida Kahlo son yıllar da kapitalist sistemden nasibini almış olsada (tişörtler de çantalar da) asla büyüklüğünden bişey kaybetmemiştir.Eğer Frida Kahloyu merak ediyorsanız yani bilginiz sadece aşk hayatından ibaret olmasın istiyorsanız kesinlikle okuyunuz.Resimlerini yaparken hangi duyguları beslediğini,karakterini,acılarını,hayal kırıklıklarını bu kitapta bulabileceksiniz.Ayrıca siyasi anlam da çabalarını ve faliyetlerini de bulabileceksiniz.Yudum yudum okudum.
Frida benim için hep güçlü bir kadındı. Acılarını bilmediğim halde ismini çok duyuyordum, internette çok görüyordum. Zamanla hayran kaldım ve annem ykyde çalıştığı için bu kitabına eriştim. Kitabı kısa sürede okudum. Okuduktan sonra kadın idollerim arasında birinci sıraya yükseldi frida. Acısıyla, neşesiyle, tarzıyla, mücadelesiyle, sanatıyla, aşkıyla... her şeyiyle büyüledi beni frida. Kitap fridayı resimlerle ve bilgileriyle yaşattı bana. Bence herkes fridayı yaşamalı, özelliklede bu kitapla. (Bu bir kültür serisi, diğer kitaplarıda çok güzel.)
Ressam Frida Kahlo'nun hayatını, eserlerini, aşklarını anlatan bir kitap. Kitabın sonunda mektuplar, tanıklıklar, ekler ve belgeler diye ayrı bir bölüm de var. Ressamın hayatını ve gerçeküstü resimlerini merak edenler için detaylı bir kaynak.
Bir işleyişten başka bir şey değiliz ya da bir bütünün işlevinin bir bölümünden. Kendimize doğru yönelmişiz milyonlarca varlığın arasından...bir e geri dönmek için

Yazarın biyografisi

Adı:
Christina Burrus
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 32 okur okuyacak.