David Vann

David Vann

Yazar
6.8/10
47 Kişi
·
109
Okunma
·
9
Beğeni
·
1294
Gösterim
Adı:
David Vann
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Adak Adası, Alaska, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Ekim 1966
DAVID VANN, 1966'da Alcut Adaları'nda doğdu ve çocukluğunu Alaska'nın Ketchikan şehrinde geçirdi. 13 yaşındayken babası intihar eden David Vann bu olayın altında ezilmedi, tam tersine onu yaşama tutunmak için bir çıkış noktası olarak aldı ve Legend of a Suicide (Bir İntiharın Efsanesi) adlı ilk kitabında bu intiharı işledi. Ama 12 yıl boyunca hiçbir yayınevi onun kitabıyla ilgilenmeyince David Vann denizciliği seçti, kaptan ve tekne yapımcısı oldu. Oysa aynı kitap günümüzde edebiyat çevrelerinde büyük ilgi uyandırarak Fransa'daki Médicis Ödülü dahil 10 büyük ödül kazandı ve New Yorker Kitap Kulübü'ne seçildi; bir bölümü Türkiye'de geçen A Mile Down: The True Story of a Disastrous Career at Sea (Bir Mil Ötede: Denizde Talihsiz Bir Mesleğin Öyküsü) adlı anı kitabı çoksatarlar arasına girdi; Last Day On Earth: A Portrait of the NIU School Shooter, (Dünyadaki Son Gün: NIU [Kuzey Illinois Üniversitesi] Katili Steve Kazmierczak'ın Portresi) adlı kitabıyla AWP Kurgu-Dışı ödülünü kazandı. David Vann, profesör olarak San Francisco Üniversitesi'nde ders vermekte, ayrıca Esquire, Outside, Men's Journal dergileri ve Sunday Times gazetesi için düzenli olarak makaleler yazmaktadır. Son kitabı Dirt (Pislik) 2012'de yayımlandı.
Çocukluğun en feci yanı, kötü şeylerin geçtiğini, zamanın gelip geçen bir şey olduğunu bilmemektir. Çocukluktaki bir dehşet ânı dayanılmaz bir ebediyet gibi başınızda dikilir.
"Kökler, " dedi Steve. "Onların bizi açıklamadığını bilirsin. Hem de hiçbir zaman. Her birimiz kendi kendimizin eseriyiz.
Her birimiz kendi evrenimizi yaşarız, dünyayı kavrayışımız farklı aşamalardan geçer ve her dönem bir önceki dönemi unutturur, her düşünüş bir öncekini siler. Artık dünyayı hiç aynı şekilde görmeyiz.
Dünya koca bir sel olmuş akıyor, hiçbir şey asla durmuyordu. Kontrol etmek imkansızdı, geri çevirmek imkansızdı. Yükseliyor, sıkıştırıyor, baskı yapıyordu.
"Acı insana sadece bir seçenek sunar, Sheri, o da ondan kaçmaktır. İnsan ondan kaçmaya çalışır. Başka seçenek yoktur, çünkü hiçbir şey acı çekmekten daha korkunç olamaz. İnsanlar yitirdiklerinin duygusal veya psikolojik acısından söz ederler, ama katıksız fiziksel acının yanında bunlar hiç kalır. Acı seni kıvrım kıvrım kıvrandırır, kendini parçalara ayırmak istersin. Onu bir an bile olsa unutmak için feryat eder, yakıp yıkar, her şeyle ve herkesle savaşırsın.
240 syf.
·Puan vermedi
Karşınızda intihar eden babasına yeni bir son yazan bir yazar var . Babasının intiharını bir çocuk nasıl karşılar bunu çok iyi bilen yazar , ''Peki bir baba oğlunun intiharını nasıl karşılar ? '' sorusunun yanıtını vermiş . Kitapta oğlunun intiharına kendi elleriyle zemin hazırlayan ve oğlunun yüzü parçalanmış cesediyle aylar geçiren bir baba göreceksiniz . David Vann'ın olduğu çok belli olan bir kitap . Diğer kitaplarını da okursanız bunu çok rahat fark edersiniz . Ben hala bu yazarın ölümü aşırı derece de sıradanlaştırdığını düşünüyorum . Sanki kapıyı açtığınızda kapının önünde bir kedi ölüsü görmek ve bir cesed görmek arasında hiç bir fark yok gibi . Bu kitap da ölmek öldürmek bu kadar mı kolay dedirtti bana . Bence ölüme bu kadar aşina olmak iyi değil hiç bir zaman . Sonra kitleler halinde ölümü sıradanlaştırıyoruz ve böylece yaşamı öldürüyoruz ..
232 syf.
·8/10
Eğer ölümü yakından görmezseniz hiç tanımadığınız bir insanın ölmesiyle bir hayvanın ölmesinin bir farkı yoktur . Eğer ölen kişinin hayatı hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız . Gerisi sadece hiçtir . Ölüm ve öldürme kavramını çok farklı bir açıdan ele almış yazar . Ava gidip geyik avlamak ve insanı vurmak arasında git gel yaparak bir çocuğun gözünden bakmış öldürmeye . Bu adam işini biliyor . Özellikle benim gibi insanların psikolojisine derinden bakan kitaplar seven insanlar için kesinlikle okunmalı .
320 syf.
·Beğendi·9/10
Karanlık ve ürpertici bir ilk roman... Çağdaş yazarlardan David Vann, bir kapana kısılmışcasına hayatını sürdürmeye çalışan kurgusal karakterlerini , ıssız bir coğrafyanın zorlu koşullarıyla başarılı biçimde harmanlamış. Hayatı sorgulamak, pişmanlıklarla dolu olsa da yeni başlangıçlar yapabilmeyi de sağlayabilir.Roman, bunu gerçekleştiremeyenlerin ya da asla gerçekleştiremeyecek durumda olan insanların hikayesini anlatıyor. Hüzünlü fakat kabul edilebilir sonu, okuyucuda derin izler bırakıyor.
232 syf.
·7/10
Bu kitap hakkında ne düşünmem gerektiğini tam kestiremiyorum ama emin olduğum bir şey varsa o da kitabın ağır bir anlatıma sahip olduğudur.

Kitabı okurken bir kasvetin içine girdiğinizi hissediyorsunuz. Kitaptaki lanet aklınızı ve hayal gücünüzü kaplıyor. 11 yaşında büyük bir sorumluluk alan çocuğu ve onun hislerini okurken sık sık hayrete kapıldım. Beni baya etkiledi.

Kitaptaki konu ve olayın geçtiği yer çok uyuşuyordu bence. Kitapta bir sorun vardı ki, çok betimleme vardı. Bu betimlemeler de kolay ve yalın bir dille yazılmamıştı. Kitabın konusu ve kasveti değil, betimlemeleri beni yordu ve bu tek bir yerde olmadı. Kitabından başından itibaren sıktığı için bu sorun da haliyle puana yansıdı.

Eğer bu tarz karanlık ve kasvetli kitaplar hoşunuza gidiyorsa bir şans vermenizi, eğer şans verirseniz de sakin kafayla okunmanızı tavsiye ederim.
256 syf.
·Beğendi·9/10
#davidvann #akvaryum
Bu yaz bana hiç yaramadı, hiç okuyamadım ama neyse sonbahar geldi düzenime kavuşurum derken biranda ev taşıma telaşesi çıktı. Eylülü de böyle geçirmiş oldum. Taşınma arefesinde birde gribe yakalandım ve o sırada bu güzel kitabı okumuştum fakat ancak yorumumu sizlerle paylaşabiliyorum. D&R Can yayınları indiriminde canım Merve’nin tavsiyesi ile almıştım. Eminim çok beğeneceksin demişti ve gerçekten çok beğendim. Beni tanımış olduğunu da görmek ayrıca mutlu etti beni. İnstagram ve kitapların bana kattığı güzel dostluğumuz iyi ki var..️
Kitabın konusuna gelecek olursak 12 yaşındaki Caitlin annesi ile yaşıyor ve annesinin çalışma saatleri ile Caitlin’in okul saatlerindeki uyuşmazlıktan dolayı sabahları okula erken gidip dersi bekliyor, akşam ise okuldan sonra şehrin büyük akvaryumunda annesi onu alana kadar vakit geçiriyor. Balıklar ve insanlar arasındaki bağı geniş hayal gücü ile inceliyor.
Masalsı bir havada başlayan kitap ilerledikçe yön değiştirip gerilim çizgisine doğru kayıyor. Hiç beklemediğim bir noktaya ulaştı ve oldukça etkilenerek okudum. Yazarın genel olarak olayı bu sanırım. O yüzden diğer kitaplarını da çok merak ettim ve listeme ekledim.
Olayın kopma noktası ise Caitlin’in akvaryumda üç benekli kurbağa balığına benzeyen yaşlı bir adam ile tanışması diyebiliriz. O noktadan sonra annesinin geçmişini öğreniyoruz ve almış olduğu yaraları görüyoruz. Yaşlı adamın ortaya çıkması ile Caitlin ve annesini içine alan geçmişe dönük sorgu ve hesaplaşmaların içinde buluyoruz kendimizi. Genel olarak anne-baba-çocuk ilişkileri, anne-babaların çocuklarında açtıkları yaralar ve bu yaraların nesiller boyu bir miras gibi aktarılmasını okuyoruz. Öfke ve affetmenin ağır yükünün temel olduğu, aile içi ilişkilere tanık olduğumuz bu güzel kitap ve küçük Caitlin’in akvaryum ve balıklar ile dünya arasında kurduğu bağı okumak oldukça güzel ve etkileyiciydi. Merve Fırat
256 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
12 yaşında bir kız olan ve balıkları çok seven Caitlin, annesinden başka kimsesinin olmadığını düşünürken her okul çıkışı gittiği akvaryumda dedesiyle tanışmasından sonra hayatının nasıl değiştiğini anlatır. Caitlin’in dedesiyle tanışması ve annesinin geçmişte yaşadığı zorluklar nedeniyle psikolojik ve sinirsel bozukluklarının ortaya çıkması kahramanımız için yeterince zor ve korkulu bir dönemin başlamasına neden olur. Bütün bunlar olurken akvaryuma gitmeyi ihmal etmez ve okura bazı balık çeşitleri hakkında bilgiler de sunar.
Caitlin’ in hayatındaki değişimlerin çok ani gerçekleşmesi, hayatta yaşadığımız zorluklar karşısında umutsuzluğa kapılmamamız ve pes etmememiz gerektiğini bize hatırlatıyor.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Babasının acılarını paylaşmaya çalışan bir çocuk..babasına acıyan, ondan korkan, seven, onu anlamaya çalışan,hem seven hem nefret eden bir evlat..Çocukluğunun en büyük hikayesi haline gelen "baba" bilinmezini harika bir dil, duygu ve fikirle yazmış.Çok ama çok beğendim..
256 syf.
·5 günde·9/10
David Vann, diğer kitaplarından da bildiğimiz üzere tam bir atmosfer ustası. Akvaryum, on iki yaşındaki Caitlin etrafında şekillenen ve annesi ile dedesinin acı geçmişlerine uzanan bir aile hikayesi. Temel meselesi ise geçmişle hesaplaşma, onu tekrar yaşama; anlama, anlamlandırma ve bağışlama çabası. Son tahlilde Akvaryum bir özgürleşme romanı. 9/10
264 syf.
·8/10
Kutsal olan aile kurumunun işlevini yitirmiş bir örneğini anlatır. Psikolojik tahliller çok etkileyici. Yazarın tarzı çok farklı. Şaşırtıcı bir David Vann kitabı.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Vann
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Adak Adası, Alaska, Amerika Birleşik Devletleri, 19 Ekim 1966
DAVID VANN, 1966'da Alcut Adaları'nda doğdu ve çocukluğunu Alaska'nın Ketchikan şehrinde geçirdi. 13 yaşındayken babası intihar eden David Vann bu olayın altında ezilmedi, tam tersine onu yaşama tutunmak için bir çıkış noktası olarak aldı ve Legend of a Suicide (Bir İntiharın Efsanesi) adlı ilk kitabında bu intiharı işledi. Ama 12 yıl boyunca hiçbir yayınevi onun kitabıyla ilgilenmeyince David Vann denizciliği seçti, kaptan ve tekne yapımcısı oldu. Oysa aynı kitap günümüzde edebiyat çevrelerinde büyük ilgi uyandırarak Fransa'daki Médicis Ödülü dahil 10 büyük ödül kazandı ve New Yorker Kitap Kulübü'ne seçildi; bir bölümü Türkiye'de geçen A Mile Down: The True Story of a Disastrous Career at Sea (Bir Mil Ötede: Denizde Talihsiz Bir Mesleğin Öyküsü) adlı anı kitabı çoksatarlar arasına girdi; Last Day On Earth: A Portrait of the NIU School Shooter, (Dünyadaki Son Gün: NIU [Kuzey Illinois Üniversitesi] Katili Steve Kazmierczak'ın Portresi) adlı kitabıyla AWP Kurgu-Dışı ödülünü kazandı. David Vann, profesör olarak San Francisco Üniversitesi'nde ders vermekte, ayrıca Esquire, Outside, Men's Journal dergileri ve Sunday Times gazetesi için düzenli olarak makaleler yazmaktadır. Son kitabı Dirt (Pislik) 2012'de yayımlandı.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 109 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 121 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.