Bir İntihar Efsanesi

7,3/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
501 gösterim
Jim tekrar Roy'un yanına oturup onu seyretti. Hâlâ aynıydı, tamamen aynı. Biraz öteye fırlayan 44'lük Magnum'u eline aldı. Namluyu kendi kafasına dayadı, fakat indirip manyak gibi gülmeye başladı. Kendini öldüremiyorsun bile, dedi kendi kendine yüksek sesle. Sadece kendini öldürme oyunu oynuyorsun. Önündeki elli yıl boyunca ayık kalıp her dakika bunu düşüneceksin. Senin payına düşen bu.

Hayatta herkesin payına düşen acı vardır. Ölüm başı çeker. Hele insanın yaşamına farklı bir yoldan girdiyse... İntihar eden babaya duyulan özlem, sadece öfke duygusuyla bastırılabilir. Ne hesap sorulabilir ona, ne de anlamaya çalışılır. Ama gün gelir, yazar, alıp kalemi eline bedel ödetir bırakıp gidene; altından kalkamayacağı bir acı yükleyerek...

Bir İntihar Efsanesi, Caribou Adası'yla tanıdığımız Amerikan edebiyatının genç yıldızı David Vann'ı dünya çapında üne kavuşturan kitap. Gerçekle kurmacanın çok ince bir çizgiyle ayrıldığı, insanı, farkına varmadan ya da varmak istemeden alıp götüren öyküler...

"Bir İntihar Efsanesi, adının vurguladığı gibi kişisel bir mitosu irdeleyerek, dağılmış bir ailenin geçmişine uzanıyor, o geçmişi yeniden sorguluyor ve yeniden kurguluyor."
-Stewart O'Nan, Kayıplar İçin Türküler'in yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789750715648
 • Çeviri:
  Esra Birkan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Karşınızda intihar eden babasına yeni bir son yazan bir yazar var . Babasının intiharını bir çocuk nasıl karşılar bunu çok iyi bilen yazar , ''Peki bir baba oğlunun intiharını nasıl karşılar ? '' sorusunun yanıtını vermiş . Kitapta oğlunun intiharına kendi elleriyle zemin hazırlayan ve oğlunun yüzü parçalanmış cesediyle aylar geçiren bir baba göreceksiniz . David Vann'ın olduğu çok belli olan bir kitap . Diğer kitaplarını da okursanız bunu çok rahat fark edersiniz . Ben hala bu yazarın ölümü aşırı derece de sıradanlaştırdığını düşünüyorum . Sanki kapıyı açtığınızda kapının önünde bir kedi ölüsü görmek ve bir cesed görmek arasında hiç bir fark yok gibi . Bu kitap da ölmek öldürmek bu kadar mı kolay dedirtti bana . Bence ölüme bu kadar aşina olmak iyi değil hiç bir zaman . Sonra kitleler halinde ölümü sıradanlaştırıyoruz ve böylece yaşamı öldürüyoruz ..

Fatih DOĞANCI 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Babasının acılarını paylaşmaya çalışan bir çocuk..babasına acıyan, ondan korkan, seven, onu anlamaya çalışan,hem seven hem nefret eden bir evlat..Çocukluğunun en büyük hikayesi haline gelen "baba" bilinmezini harika bir dil, duygu ve fikirle yazmış.Çok ama çok beğendim..

Kitaptan 6 Alıntı

KubraYSN 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ben ve annem hayatta kaldık . Fazla yükseklere çıkmadığımız için düşecek bir yer de yoktu .

Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 22)Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 22)
KubraYSN 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ancak bir kere yanlış bir yöne gidersen , bir daha yolunu bulamazsın , dedi kendi kendine .

Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 155)Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 155)
KubraYSN 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Birini mi öldürdün ? diye sordu .
Sadece kendi hayatımı , dedi Jim .

Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 196)Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 196)
KubraYSN 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hatıraların , gerçekte olduklarından daha zengin olduklarını anladım ; geçmişe yolculuk insanı hatıralarına yabancılaştırır sadece . Hayatımızı , hatta kendimizi hatıraların üzerine kurmuşsak eğer , eve dönüş bunu da alır elimizden .

Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 216)Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 216)
KubraYSN 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aslında bir hayat bir sürü hayatmış gibi geliyor bana , hepsi bir araya gelip upuzun bir hayat oluşturuyor .

Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 175)Bir İntihar Efsanesi, David Vann (Sayfa 175)