Giriş Yap
Cansu Doğan
@Mariapuder33
174 okur puanı
21 Tem 2017 tarihinde katıldı
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Sabitlenmiş gönderi
Yabancıların en yakınıydın sen!
·
bir kitabı yarım bıraktı
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Çehov’un oyun yazma tekniğiyle ilgili olarak şuna benzer bir şey söylediğini hatırlıyorum: “Eğer birinci perde, birinci sahnede ortada bir tabanca varsa, o silah üçüncü perde, ikinci sahneye kadar mutlak ateşlenmelidir.” Babamın yastığının altındaki tabancayı düşünürken bu cümleyi aklımdan çıkaramıyorum.
“Ölüm, kendini giderek yaşlanan aile bireyleriyle ima eder";işte Milton’un, babasını tükürük birikmiş alt dudağı aşağı sarkık, masa lambasının solgun ışığında iki büklüm, hayatiyeti kalmamış bir dilin karmaşık kelimeleri içine boğulmuş gördüğünde hissettiği tam olarak buydu.
Duygular bence tek kelimeyle ifade edilemez. “Mutluluk,” “Neşe,” ya da “Pişmanlık”, bunlara inanmam. Dillerin patriyarkal olduğunun en büyük kanıtı belki de onların duyguları aşırı derecede basitleştirmeleridir. Ben daha çok melez hisli cümleleri tercih ederim: “Felakete götüren mutluluk,” ya da: “Başkalarının hayallerinin peşinde sürüklenmenin getirdiği hayal kırıklığı.” “Yaşlanan aile bireylerini izlemenin yarattığı ölümle haşır neşir olma halini”nin “orta yaşlarda oluşan aynalardan nefret etme sendromuyla” nasıl da alakalı olduğunu gösterebilmek isterim. “Başarısız olan restoran işinin yarattığı keder” ve “içinde minibar olan bir odaya girmenin heyecanı” için de uygun kelimeler bulabilmek isterdim. Hayatımı izah edebilmek için asla doğru kelimelerim olmadı ve şimdi kendi hikâyemi anlatmaya başladığım şu anlarda buna şiddetle ihtiyacım var. Oturduğum yerden seyretmiyorum hayatı artık.
Ana babaların çocuklarına fiziksel özelliklerini geçirdikleri malum, ama bence daha fazlası da geçiyor, her çeşit şey: Motifler, senaryolar, hatta kaderler. Uykudaymış numarası yapan bir kıza ben de sinsice sokulmayacak mıydım ileride? V e o işe de teatral bir oyun karışmayacak mıydı ve hatta sahnede ölen biri?
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
98
979 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.17