Pleksus

8,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
0 beğeni  · 
630 gösterim
"Tam yazmak istediğim şeyi, yazmak istediğim şekilde yazıyorum... Olur olmaz herşeyi, ama herşeyi yazmam, belki de senin düşündüğün gibi, bütün değer yargılarını kaybetmiş olmamdandır... Sözcüklerle hayatımın benim için en çok önem taşıyan bölümünü -bunun her zerresini- yeniden yaratmaya çalışıyorum. Kendi egom çok matah bir şey olduğundan değil! Yalnızca, egosu olmayan bir insanın kendi hakkında böyle yazabileceğinin farkındasındır herhalde. (Ya da ben sahiden deliyim! Öyleysem dua et benim için.) 1927'den beri bu kitabın malzemesini içimde taşıyorum. Bu denli uzun bir gebelikten sonra düşük yapmam mümkün mü? Belki de bir hilkat garibesi doğuracağım. Ama umurumda bile değil. Benim için en önemli şey onu vücudumdan atmak ve böylece, şimdi ve geçmişte ne olduğunu açıklığa kavuşturmak. O zamanlar olduğu şekliyle kendimi anlatabilmek için insanüstü çaba harcadım. Sanat adına amaçladığım tek şey, o öteki benliği, o günleri yakalamaktı. Olabildiğince samimi davrandım, hatta biraz fazla, çünkü kendimi pek de sevimli resmetmiyorum..."
-Henry Miller-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  620
 • ISBN:
  9789687942070
 • Orijinal Adı:
  Plexus
 • Çeviri:
  Reha Pınar
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Noir 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir zamanlar hiçbir insanın yaralanmadığı şekilde yaralandığımı düşünürdüm. Böyle düşündüğüm için de bu kitabı yazmaya and içtim. Fakat kitaba başlamadan uzun zaman önce yaram iyileşti. Ancak bu adımı yerine getirmek için bu eski yarayı deştim.
Başka bir şekilde anlatmaya çalışayım... Belki de yaramı deşmekle başka yaraları, başka insanların yaralarını kapadım.

Pleksus, Henry MillerPleksus, Henry Miller
Noir 
04 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yetenekliydim ve bu yeteneklerini değerlendirecektim. Ya bir yazar olacak, ya da açlıktan geberecektim.

Pleksus, Henry MillerPleksus, Henry Miller
Noir 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Buddha tüm hayatı boyunca kafasında tek düşünce taşıdı. Bu düşünce de insanın acı çekmesini önlemek üzerine kurulmuştu. Acı çekmek gereklidir. Fakat insan bunu anlamadan acı çekmemelidir. Ancak o zaman acı çekmenin gerçek niteliği ve önemi ortaya çıkar. Artık çaresizliğin son dakikasında...insan artık acı çekemeyecek bir duruma gelir! Mucizeyi andıran bir şey olur. Hayat kanının damla damla akıp gittiği büyük, açık yara kapanır, organizma bir gül gibi filizlenir. Nihayet insan "Özgür"dür ve "Dostoyevski'nin Rusya'sının" özlemini çekmez, fakat daha büyük bir özgürlük, daha büyük bir mutluluk özlemindedir. Hayat ağacı gözyaşıyla değil, özgürlüğün gerçek ve sürekli olduğu bilinciyle canlılık kazanır.

Pleksus, Henry MillerPleksus, Henry Miller
Noir 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Ne okuyorsun Henry?'' Bu soruyu sorana kitabı gösterdiğim zaman ne söyleyeceğini biliyordum: ''Böyle saçmalıkları okuya okuya sen de keçileri kaçıracaksın.'' ''Saçma'' diye nitelendirilen de daima dünyanın seçkin edebi eserlerinden biri olurdu.

Pleksus, Henry MillerPleksus, Henry Miller
Noir 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Araştırma yeteneği! Bundan hiç bir zaman vazgeçmedim. Bilindiği gibi her şeyi soruşturup, araştırmak insanı ya bilgin yapar ya da kuşkucu. Hatta deli bile yapabilir. Ancak bu huyun gerçekten üstün bir yönü de vardır; insanı kendi düşünce yeteneğini kullanmaya zorlar.

Pleksus, Henry MillerPleksus, Henry Miller
Noir 
06 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tam yazmak istediğim şeyi, yazmak istediğim şekilde yazıyorum... Olur olmaz herşeyi, ama herşeyi yazmam, belki de senin düşündüğün gibi, bütün değer yargılarını kaybetmiş olmamdandır... Sözcüklerle hayatımın benim için en çok önem taşıyan bölümünü -bunun her zerresini- yeniden yaratmaya çalışıyorum. Kendi egom çok matah bir şey olduğundan değil! Yalnızca, egosu olmayan bir insanın kendi hakkında böyle yazabileceğinin farkındasındır herhalde. (Ya da ben sahiden deliyim! Öyleysem dua et benim için.) 1927’den beri bu kitabın malzemesini içimde taşıyorum. Bu denli uzun bir gebelikten sonra düşük yapmam mümkün mü? Belki de bir hilkat garibesi doğuracağım. Ama umurumda bile değil. Benim için en önemli şey onu vücudumdan atmak ve böylece, şimdi ve geçmişte ne olduğunu açıklığa kavuşturmak. O zamanlar olduğu şekliyle kendimi anlatabilmek için insanüstü çaba harcadım. Sanat adına amaçladığım tek şey, o öteki benliği, o günleri yakalamaktı. Olabildiğince samimi davrandım, hatta biraz fazla, çünkü kendimi pek de sevimli resmetmiyorum...

Pleksus, Henry MillerPleksus, Henry Miller