Reha Pınar

Reha Pınar

Çevirmen
7.9/10
197 Kişi
·
230
Okunma
·
1
Beğeni
·
240
Gösterim
Adı:
Reha Pınar
Tam adı:
Ç. Reha Pınar
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Isaac Asimov'dan harika bir kitap daha. Bilim- kurgu hayranları onu üç robot yasası ve uzayın, galaksilerin fantastik maceralarıyla tanırlar onu. Bu kitapta robotlar yok. Bu kitapta uzay yok. Ne var derseniz, harika bir kurgusuyla Bir insanın kan damarlarında yolculuk var. Ama ne yolculuk.Beş kişilik bir ekip bir ajan, bir doktor ve asistanı, iki bilim adamı kısıtlı bir zaman. Zira bir saat gibi çok kısa bir zamanları var. Bakteri boyutuna küçültülen ekibimizin bir saat sonrasında eski büyüklüklerine kendiliğinden döneceklerdir. On beş dakikada yapabilecekleri bu görevi başarabilecekler mi? Aralarındaki karşı tarafın ajanın engellemeleri, insan vücudunun savunma sistemi antikorlar,alyuvarlar.
sade anlatımlı mükemmel kurgusuyla, Bilim-kurgu, Macera severlerin zevkle okuyacakları bu güzel kitabı gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Keyifli okumalar.
253 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Kitapta; Tıbbi Psikoloji yani Psikiyatriye eleştirel bir bakış açısı getirilmiş. Sadece saldırı değil, aynı zamanda alternatif model de belirtilmiş. Psikiyatrinin sapkın insan davranışlarının tıbbi modeli olarak, işlevsel olmadığı kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Psikiyatriden önce sapkın insan davranışlarının gerekçesi olarak, daha çok batıl düşünceler dile getirilirdi. İçine şeytan girmiş ya da Tanrıları kızdırmış gibi.. Psikiyatride ise insan davranışlarının gerekçesi olarak farklı tanı kriterleri getirildi (DSM...). Kitap psikiyatrinin bu tanılarını boş ve işlevsiz bulmakta yerine alternatif bir tedavi önermektedir. Bu tedavi ise "davranış uzmanları" mesleğini ortaya çıkarıyor. Sosyoloji, Sosyal Çalışmacılar, Psikologlar ve elbette Psikolojik Danışmanlar.. Psikiyatrinin ruh sağlığı alanındaki tahakküm gücünü yıkarak, ruh sağlığını tıbbi olarak değik eğitsel olarak ele almayı amaçlamaktadır. Bunun yapılabilmesi için de özellikle psikiyatrların ve bu işten oldukça para kazanan ilaç şirketlerinin dirençlerinin kırılması gerektiğini savunmaktadır. Ki ben de aynı kanaatteyim..
272 syf.
·Puan vermedi
"Sizler ve bizler, ayrıcalıksız olarak insanlık tarihinde şimdiye dek tanık olmadığımız acımasız ve korkunç bir baskı rejiminin demir ökçesi altında tahtakurusu gibi ezileceğiz" dedi." Bu baskı rejimine hiç düşünmeden Demir Ökçe adını verebiliriz."(s:132)

Jack London bu kitabında Ernest Everhard aracılığıyla ezilen, kimsenin görmediği, yokluk çeken insanları, işçileri yani "uçurum insanlarını" ele almış. Kitapta toplumda oluşan kast sisteminden ve toplumun en üst sınıfının giderek zenginleştiğini fakirlerin ise fakirleştiğini ve bu durumdan rahatsız olmayan daha da çok sömüren oligarşiyi anlatıyor. Ernest'in ileri görüşlülüğü ve söyledikleri her dönemde ezen-ezilen insanların varolduğunu görmenizi sağlıyor. Ernest'in kendi fikri dışında bulunduğu topluluklara -din adamları, burjuva ve üst sınıfların bulunduğu ortamlar- yaptığı konuşmalarda din sömürüsünü din adamlarının din dışına çıkmalarını, zenginlerin yoksaymalarını çok uzağa gitmeden geçmişle, günümüzle ve gelecekle bağdaştıracağınız şekilde anlatıyor. Bunun yanında Ernest fabrikası olan birinin kızına aşık oluyor ve çoğu direnişini bu kadınla yaşıyor. Bu kitabı martin eden gibi bir çırpıda bitiremedim okunması yavaş ama güzel bir kitaptı.
142 syf.
·2 günde·9/10
İnsan insana muhtaç. Sadece bakıma muhtaçlık değil,yanındaki kusurlu ve eksik de olsa birinin varlığına ruhen muhtaç.Ordan oraya sürüklenirken aslında tek istediği kendine ait basit bir hayat bir olan yaralı insanlar. Kitap ,Orhan Kemal okurken olduğu gibi sanki bir film izliyormuşum hissiyatı verdi bana. Bir kaç saat içinde okuyabileceğiniz ama içinizde uzun süre kalacak duygular bırakacak bir kitap.
159 syf.
·Beğendi·10/10
Okat uzay serisinin sonuncu ve en güzel romanlarından biri. Cussick Nina adlı zengin bir kadın ile evlenmiş bir gizli servis elemanıdır. Bir gün Jones adında biri ile tanışır ve o da uzaylı yaratıkların dünyayı istila edeceğini söyler. Bununla ilgili olarak Venüs gezegeninde yaşayacak şekilde bazı canlılar geliştirilmiştir. Jones özel biridir ve bir sene sonrasına dair pek çok şeyi önceden görebilmektedir. Halkı galeyana getirmemesi için engellemeye çalışırlar ancak Jones'un örgütü gelişmiştir ve sonradan ülkenin başkanı olur. Bu arada sekiz yaratık Venüs'e gönderilir ve yaşamaya başlar. Jones öleceğini bile bilir öncesinden. Bir kumar oynamıştır ve kaybetmiştir. Yaratıklar bitki polenleridir ve kendilerini savunmaktadır. Cussick Jones'u öldürür. Ancak kaçması gerekmektedir. Nina ve oğlu Jackie ile birlikte kaçabileceği tek bir yer vardır. Tek kelime ile mükemmel bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
149 syf.
·3/10
Ucuz ve çabuk bitirilen bir roman olmuş. Hikaye güzel ama anlatılan olaylar çok çabuk ve hızlıca geçilmiş. Gerçek hayata yakın bir kurgu ama olayların ve şansın çok fazla kahramana dönük olarak yansıtılması da tarafsız yazının önüne geçtiğinden yazarın puanını bana göre olumsuz yönde etkilemiş.
Alıp okunulacak bir kitap ama okuduktan sonra da ben bunu neden okudum ki dedirtecek cinsten ..
224 syf.
·Beğendi·10/10
Okat uzay serisinin sekizinci ve son derece güzel bir romanı. Benes adında bir bilim adamı ajan Grant eşliğinde ABD'ye getirilir. Bilim alanındaki bilgisinden yararlanılacaktır. Ancak bir saldırıya uğrar ve beyninde bir pıhtı olur. Bunu çözmek için Grant, Doktor Duval ve asistanı Cora, bilim adamları Owens ve Michaels ile birlikte küçültülerek kan damarları üzerinden giderek pıhtıyı lazer ile yok edeceklerdir. Ancak ekibin içerisinde karşı tarafın bir ajanı vardır. Ama bu ajan kimdir ve ekip Benes'i başarılı bir şekilde kurtarabilecek midir? Küçültme işlemi sadece bit saat sürecektir ve süre dolduğunda eğer çıkmamış olurlarsa damarların içinde büyüyerek adamı öldüreceklerdir. Soluksuz okunan bir roman.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Okat uzay serisinin dokuzuncu romanı ve oldukça sürükleyici bir roman. Ben Reich büyük bir şirketin sahibidir ve D'Courtney ile rekabet içindedir. Kabuslarına giren bir yüzü olmayan adam vardır. Bu arada toplum içerisinde esper denilen insanlar vardır. Bu insanlar düşünce okuyabilmektedir. Reich bunların en iyilerinden biri ile anlaşarak rakibini öldürmeye karar verir. Ve başarır da. Ancak polis şefi de en üst düzeyde bir esperdir ve Lincoln Powers bu işin peşini bırakmayacaktır. İkisi arasında büyük bir rekabet başlar. Acaba Powers, Reich'i içeri atabilecek midir? D'Courtney kimdir? Tek kelime ile mükemmel bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
176 syf.
·Beğendi
Bugün benim için çok özel olan bir incelemeyle geldim. Çocukluğumda sıkı takipçisi olduğum Doctor Who dizisine ait yayımlanmış ilk kitabını okudum. Kitaptan önce dizinin benim için önemi hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. 2010-11 yıllarında hatta ilk Runaway Bride bölümüyle Cnbc-e'de izlemeye başlamıştım. O yaşlarımda benim üzerimde çok etkisi olmuştu, okuduğum kitapların yanı sıra bu dizinin benim baş köşemde oluşu hayal dünyama çok katkı sağladı. Gerçek olmadığını bildiğimiz halde bir gün evin ortasında Tardis'in belirip de Doctor'la birlikte uzun bir yolculuğa çıkıp, yeni "companion" olma hayali bende de vardı :)

Kitaba gelecek olursak orijinal dilinde ilk basımı 1964 yılında, Doctor Who klasik serinin yayınlanması da 1963 yılında gerçekleşmiş. Yani yine dizinin ilk bölümlerinde olduğu gibi Doktor'un yol arkadaşı Susan. Okunuşu da aynı klasik tadı veriyor zaten :) Daha önce Doctor Who kitabı okumak istememiştim, hatta Doctor Who: Shada 'nın da elime geçmesine rağmen, o heyecanlı tadı vermeyeceğini düşünmüştüm. Ama bana göre bu ilk Doktor Kim için geçerli değil. Kitapta 60'larda yazılmasının verdiği bir ciddiyet var ki bunu da bekliyordum zaten. Fakat konunun ağırlıklı olarak Chesterton üzerinde dönmesi beni biraz üzdü, keşke uzaylı-gizemli-muzip Doktor teması daha çok işlenseymiş. Ama Doktor Doktor'dur başımızın üstünde yeri var :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Reha Pınar
Tam adı:
Ç. Reha Pınar
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 230 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 261 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.