Ergun Candan

Ergun Candan

Yazar
7.6/10
345 Kişi
·
1.035
Okunma
·
74
Beğeni
·
6476
Gösterim
Adı:
Ergun Candan
Unvan:
Türk Araştırmacı Yazar
Doğum:
İstanbul, 1961
1961 İstanbul doğumlu olan Ergun Candan,1980 yılında "Türkiye Metepsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneğinde Ezoterik ve Metapsişik Kültürle tanıştı. 1985 yılında Dernek Yönetim Kurulu Üyeliği "Öğretim Sorumlusu" görevine seçildi. 1993 yılının sonuna kadar bu görevini sürdürdü. Bu süre içinde çok sayıda konferans veren Ergun Candan'ın Ruh ve Madde Dergisi'nde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

1994 yılında Dernek'te baş gösteren bazı olumsuzluklardan dolayı, Derneğin 2. Başkanı da dahil olmak üzere çok sayıda üye dernekten istifa etti. Bunların arasında Ergun Candan da vardı. Dernekten ayrıldıktan sonra, bir grup arkadaşıyla birlikte araştırmalarını bağımsız olarak sürdürmeye başladı.

1994- 1996 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nin radyosu Radyo Kulüp'te (Bu radyonun ismi daha sonra Radyo D olarak değişmiştir.) SINIR ÖTESİ adıyla bir program hazırladı ve sundu. Hafta için hergün 22.00 - 24.00 sattleri arasında yayınlanan bu program, dönemin en çok dinlenen radyo programları arasında ilk sıraları aldı. 1995 yılında AKŞAM Grubu'na bağlı DOST GAZETESİ'nde yazı dizisi hazırladı. 1996 yılında Kanal D'de SINIR ÖTESİ adıyla hazırladığı program çok sayıda birinciliklere imza attı. RTÜK'ten gelen baskılar ve kanalın kapatılma cezalarından dolayı yayın hayatına son vermek zorunda kaldı. Aynı yıl Ekibiyle birlikte POSTA GAZETESİ'nde "GİZEMLER DÜNYASI" adıyla yayınlanan bir ek gazete çıkarttı.

1998 yılında kendi yayınevini kurdu. Çeşitli televizyon programlarına konuk konuşmacı olarak katıldı. Çalışmalarına halen bu yayınevinin araştırma ekibiyle birlikte devam etmektedir. Yayınlanmış 14 kitabı bulunmaktadır.
...bedenin terkedilisiyle birlikte kendimizi yukaridan bedenimizi ve bedenimizin basinda bulunan insanlari seyredebiliriz. Bizim icin aglayanlari ve sonrasinda cenaze hazirliklarini teker teker izleyebiliriz...
Namaz kılmak... İşin şekilsel yanı ile uğraşan sıradan bir Müslüman, islam’ın şartlarından biri olan 5 vakit namaz kılmaya aşırı bir özen gösterir.
... asıl hedeflenen insanın iç alemindeki sırları keşfetmesidir. Eğer bunlar yapılamıyorsa birtakım duaları mırıldanmak, eğilmek, bükülmek, alnını seccadeye değdirmek hiç bir şey ifade etmez. Hz.Muhammed Peygamber’in sahabelerinden Hz.Ali’nin en çok kortuğu şey olarak namaz kılmayı göstermiş olması boş ve anlamsız değildir. Burada da anlatılmak istenen maalesef anlaşılamamıştır. Ali, namazın gerekli şartlarını yerine getirebilip getiremekten endişe duyuyordu. Asıl endişe duyduğu buydu yani gerekli konsantrasyonu sağlayarak kendi iç aleminin derinliklerindeki sırlara nüfuz edip edemeyeceğinden endişe duymaktaydı.
Sıradan halk ramazan ayında oruç tutarken bunu sadece aç kalarak yerine getirdiğini zanneder. Oysa ki, oruç tutarken maksat sadece aç kalmak değildir. Aynı zamanda zihinsel olarak da oruç tutulması gerekir. Oruç sadece aç kalmak anlamına gelmez. Asıl oruç insanın her türlü negatif duygu ve düşüncelere zihninde yer vermemesi anlamına da gelir. Yani aç kalarak hem bedenine hakim olma çalışmasını yerine getirirken, aynı düşüncelere set çekerek zihinsel olarak da kendi üzerinde hakimiyet sağlamaya çalışmaktır.
Bu iyi niyet sözü bir zamanlar Şamanlar'ın gerçekleştirdikleri darı saçma ayinlerinde kullandıkları majik ritüelle ilgilidir. Şamanlar bu majik uygulamalarında buğday, darı gibi tanelere yükledikleri yoğun manyetik enerjilerini onları etrafa saçarak insanlara aktarmaktaydı. Bunlar insanlara şifa dağıtan ve enerji veren manyetik enerjilerdi. Yani darısı başımıza demek, manyetik enerjiler bize gelsin, bizi korusun demektir..
Ölen bir hasta, tibben öldügü ilan edildikten sonra da yasamaya devam etmekte ve bunun bilinci icinde varligini surdurmektedir. Ölümü bir son olarak dusunenleri, öldükten sonra buyuk bir supriz bekledigini soyleyebilirim...
Piramit sözcüğü Yunancada “Pyros” sözcüğünden türetilmiştir. “Pyros” Yunancada “Ateş” anlamına gelmekteydi. Bu sözcüğün “Muhteşem Işık” anlamında mecazi bir kullanımı da bulunmaktadır.
Genellikle dinin şekilsel yanı ile uğraşanlar için iyi bir dindar olabilmek için ibadetlerin yerine getirilmesi yeterlidir.
Bu anlayışta olan sıradan halk için, gerçeklere ulaşmak için ibadet etmek yeterlidir. Aslında biraz daha açık söylemek gerekirse sıradan halk için gerçeğe ulaşmak diye bir şey de yoktur.
Onlar için Hristiyan olmak ya da Müslüman olmak zaten onları kurtaracak bir ayrıcalık konumundadır.
235 syf.
·4 günde·8/10
Kitaba fizik ve atoma dair bilgilerle baslanmis ve ardindan herkesin bilmesi gereken cok onemli bilgiler ve ölümden dönmüs kisilerin tecrubeleri aktarilmis. Iyiki okumusum dedigim kutaplar arasina girdi 'Olumden Sonra Neler Oluyor?'...
"Bu sonsuz evrende, bu sonsuzluga uzanan yolda ilerleyen insanlik ailesi olarak, bir gun hepimiz bu dunya gezegeninden ayrilacagiz... Ve o zaman bu gezegende yasadiklarimizin tumu, kozmik bir ani olarak ruhsal hafizamizda sakli kalicaktir..."
380 syf.
·Puan vermedi
Günaydın kitap dostları=)
Öncelikle görünenin arkasındaki görünmeyeni merak eden ve metafizik konulara ilgisi olan herkese sevgili Ergun Candan'ı okumasını tavsiye ederim. Yine okurken şaşkınlık ve hayranlık duyduğum bir eseri.
Dili gayet anlaşılır ve akıcı. Konu itibariyle semboller ve terimsel ifadeler var. Onlar da çok güzel açıklanmış. O yüzden kahvenizi yudumlarken rahatça okuyabileceğiniz bir kitap:)
Kitabın konusuna gelecek olursak ezoterizm anlatılıyor baştan sona. Şöyle bir baktığımız zaman çevremize evrende her şeyin bir anlam üzerine kurulduğunu görüyoruz ve aslında bize dinlerde anlatılanların ve yaşadığımız hayattaki çoğu olayın sembollerle anlatıldığını görüyoruz. Bize verilmek istenen gerçek mesaj nedir algımızı açıyoruz.
İnandığımız dini anlamak istiyorsak, kendimizi bulmak istiyorsak ezoterik bilgilerden yararlanmalıyız.
Biliyorsunuz yaşadığımız coğrafyada birçok kültür ve birçok din miras kaldı bizlere. Nesilden nesile bu inançlar ve gelenekler bize kadar geldi. Ama maalesef neden, niçin diye sormadan dogmalaştırdığımız inançlarımızın gün geldi hurafe, şamanizmden kalma alışkanlıklar olduğunu görür olduk. Ezoterizm ile sembollerle din kitaplarına baktığımız zaman bize korkuyla ve baskıyla öğretilmeye çalışan dinin bu olmadığını gördük. Nasıl mı bu kitapla ezoterizme bir adım atarak..
Okuduğumuz din kitaplarının bize verdiği ilahi mesajlar neydi? Sadece bunları kendi dilinde okumak yeterli miydi? Madalyonun diğer tarafını görmek ister misiniz? O zaman buyrun iyi okumalar=)
210 syf.
Yazarında bahsettiği gibi, düşünce gücünün doğru kullanıldığında, neler elde edilebileceğini sanırım benim gibi,öğrenmeye meraklı tüm okurlar biliyordur. Yazar kitabında, iç potansiyel gücünüzü arttıracak metotlar öngörmekte. Mesela, günlük yaşamın doğal bir getirisi olan yorgunluk ve streslerden kurtulmak için kitapta önerilen gevşeme dersleri siz okurları rahatlatacaktır. Bu egzersizler sayesinde, psikosomatik, kökenli rahatsızlıklarınızın üstesinden kolayca geleceksiniz. Ayrıca kitaptaki metotları uygulayarak hislerinizde ki yanılsama payınızın da azaldığına şahit olacaksınız.
" Yaşamın ve varoluşun amacını sorgulayabilmek, insanın kendisini tanıyabilmesi ve kendi sırlarını keşfedebilmesi için, içinizdeki sese kulak verin "der, yazar. Ardından " çözümün bir parçası değilsen; o zaman sorunun bir parçasısın demektir " diyerek başlar, okura yol göstermeye. Burada asıl amaç, bütün ezoterik öğretilerin de asıl çalışma konusu olan, insanın kendini tanımasıdır. Hz Mevlânâ dahi ne güzel söylemiş bir sözünde " Ne arıyorsan, kendinde ara " diye. Sonuç olarak, yazarın akıcı diliyle, çok karmaşık meseleleri çözümlemesiyle ve yol gösterici uygulama taktiklerinin derlenmesiyle oluşan bu kitabı mutlaka okuyun...
243 syf.
·1 günde·9/10
Sürükleyicilik yalnızca kurgularda olmazmış. "Gizli Yönleriyle Atatürk"teki sürükleyicilik için zaten elimizdeki konu zemininin sağlamlığı ve Ergun Candan'ın bildiğini aktarabilmedeki başarısını neden olarak verebiliriz. Faydalı ve bir o kadar da sürükleyici olan bu kitap, aynı zamanda okurunu koltuğuna mıhlamayı da iyi biliyor.

Kitap hakkında çok konuşursam büyüsü bozulacakmış gibi hissediyorum. Kısaca özetlemek gerekirse; bu kitap Mustafa Kemal Atatürk'ün güvendiği gençliğin bilmesi, benimsemesi gereken gerçeklerden yalnızca birazını konu alıyor. Bu birazını da belki başka hiçbir yerde bulamayız.

Türklerin kökeninden konuya giren ve bu konu üzerinde dururken ezoterizmden yararlanarak bizlere bu konu hakkında da gerekli bilgiyi veren Ergun Candan, kitaba gerekli ve yeteri kadar kapsamlı bir giriş yapıyor. "Ezoterizme Giriş" adlı kitabı okumadan bile elimizdeki kitabın anlatısı içinde kaybolmamamız için gerekli olan her şey veriliyor.

Atatürk'ün neyi neden ve nasıl yaptığını, hayatındaki çoğu şeyin tesadüf olmadığını bariz kanıtlara dayanarak bilmek bakış açısını çok farklı hale getirecek nitelikte. Bizlere bunların öğretilmemesi, çoğu bilginin üzerinin örtülmesi tesadüf değil. "Gizli Yönleriyle Atatürk", Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilinmesi gereken bilgileri destekleyecek, onun öğretilerini pekiştirecek nitelikte, mutlaka benimsenmesi gereken bir eser.
Serdar Poirot
Serdar Poirot Bilinmeyen Yönleri ve Sırlarıyla Son Üç Peygamber'i inceledi.
331 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir tarihi araştırma eseri. Her ne kadar kitabın ismi yanlış olsa da son 3 din olan Musevilik, İsevilik ve Müslümanlık dinlerinin kurucusu olan peygamberlerimiz hakkında oldukça detaylı bilgiler veren bir eser. Peygamber olmadan önceki hayat hikayeleri, peygamber olma süreçleri, mucizeleri ve çektikleri sıkıntılar detaylı bir şekilde anlatılıyor. Ayrıca bu olaylara ezoterik bilimler ışığında bazı yorumlar getiriliyor. Özellikle Kurban, Hac, Namaz, Kıyamet Alametleri gibi konularda farklı yorumlar getiriliyor. Tufan'dan önceki üstün insan ırkı olan Galaktik nesil ile şimdiki yeryüzü neslinden bahsediliyor. Melekler ve diğer dini kavramlar hakkında çeşitli yorumlar yapılıyor. Kitap, içerisinde pek çok bilgi ve farklı yorumlar içeren bir kitap olduğundan mutlaka okunması gerekenlerden.
210 syf.
·Puan vermedi
Parapsikoloji ile ilgilendiğim dönemde ilk okuduğum kitaptı. Zaten bu alana yönelen her kişi muhakkak karşılaşmıştır bu kitap ile. Gevşeme tekniklerinden zihin okumaya, bir sürü bilginin verildiği kitap bu alandaki temel eserlerden biri bence.
Büşra Şahin
Büşra Şahin Bilinmeyen Yönleri ve Sırlarıyla Son Üç Peygamber'i inceledi.
331 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Dinler tarihinin gizli kalmış önemli bir bölümüne ışık tutuyor ...Âlemlerin varlık sebebi Peygamber Efendimiz, nezih bir gençlik ve ulvî bir âile hayâtı ile sergi­lediği müstesnâ mükemmelliklerin ardından, kırk yaşlarında iken peygamberlik mertebesine nâil oldu. Kırk yaşına altı ay kala, ilâhî kudret O’na Mekke’deki Hirâ Mağarası’nı kudsî bir mektep olarak açtı. Mübârek Ramazan ayının 17. günüydü. (İbn-i Sa’d, I, 194.) Resûl-i Ekrem Efendimiz, mûtâdı üzere Hirâ Mağarası’nda idiler. Cebrâîl Aleyhisselam geldi ve Hazret-i Peygamber’e: “–Oku!” dedi.
272 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap size çok şey öğretiyor ama okudum artık tam bir profesyonelim diyemezsiniz. Sade ve yeni başlayanları sıkmadan anlatıyor yazar ilk defa kitap okuyan biri bile sıkılmadan okuyacaktır.
210 syf.
·2 günde·10/10
Spiritüalizme ilgi duyan ve tekniklerini merak eden herkesin rahatlıkla okuyup, verilen metotlarla kendini geliştirebileceği bir eser...

Dünya laboratuarlarında yapılan deney sonuçlarının paylaşıldığı, aşama aşama insanın kendi gücünü keşfetmesi için teknik bilgilerin verildiği eserin yazım dile sade ve anlaşılır. Yazar eserini sizinle karşılıklı sohbet ediyor gibi kaleme almış. Parapsikoloji hakkında öğrenmek istediğiniz her konuyu ve tekniği bu eserde bulabilirsiniz...
235 syf.
·2 günde·5/10
Ezoterik bilgileri merak ediyorsanız ve parapsikolojiye ilgi duyuyorsanız gayet güzel bilgiler veren bir kitap.Ölümden sonra neler olduğunu tanıklar sayesinde anlatmaya çalışmış yazar.Genelde kısa bir süre ölüm yaşayan insanların anlattıkları birbirine yakın.Öldükten sonra yukarıdan bedenlerini görebiliyorlar ancak seslerini duyuramıyorlar.Öldükten sonra sizi rehber bir ruh karşılıyor ve telepatik yoldan konuşma gerçekleşiyor.Ölenler bir ışıkla karşılaştıklarını belirtiyorlar her defasında.Bunların dışında daha birçok bilgi var öte alem ile ilgili.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ergun Candan
Unvan:
Türk Araştırmacı Yazar
Doğum:
İstanbul, 1961
1961 İstanbul doğumlu olan Ergun Candan,1980 yılında "Türkiye Metepsişik Tetkikler ve İlmi Araştırmalar Derneğinde Ezoterik ve Metapsişik Kültürle tanıştı. 1985 yılında Dernek Yönetim Kurulu Üyeliği "Öğretim Sorumlusu" görevine seçildi. 1993 yılının sonuna kadar bu görevini sürdürdü. Bu süre içinde çok sayıda konferans veren Ergun Candan'ın Ruh ve Madde Dergisi'nde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

1994 yılında Dernek'te baş gösteren bazı olumsuzluklardan dolayı, Derneğin 2. Başkanı da dahil olmak üzere çok sayıda üye dernekten istifa etti. Bunların arasında Ergun Candan da vardı. Dernekten ayrıldıktan sonra, bir grup arkadaşıyla birlikte araştırmalarını bağımsız olarak sürdürmeye başladı.

1994- 1996 yılları arasında Milliyet Gazetesi'nin radyosu Radyo Kulüp'te (Bu radyonun ismi daha sonra Radyo D olarak değişmiştir.) SINIR ÖTESİ adıyla bir program hazırladı ve sundu. Hafta için hergün 22.00 - 24.00 sattleri arasında yayınlanan bu program, dönemin en çok dinlenen radyo programları arasında ilk sıraları aldı. 1995 yılında AKŞAM Grubu'na bağlı DOST GAZETESİ'nde yazı dizisi hazırladı. 1996 yılında Kanal D'de SINIR ÖTESİ adıyla hazırladığı program çok sayıda birinciliklere imza attı. RTÜK'ten gelen baskılar ve kanalın kapatılma cezalarından dolayı yayın hayatına son vermek zorunda kaldı. Aynı yıl Ekibiyle birlikte POSTA GAZETESİ'nde "GİZEMLER DÜNYASI" adıyla yayınlanan bir ek gazete çıkarttı.

1998 yılında kendi yayınevini kurdu. Çeşitli televizyon programlarına konuk konuşmacı olarak katıldı. Çalışmalarına halen bu yayınevinin araştırma ekibiyle birlikte devam etmektedir. Yayınlanmış 14 kitabı bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 74 okur beğendi.
  • 1.035 okur okudu.
  • 46 okur okuyor.
  • 703 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları