Ergün Poyraz

Ergün Poyraz

Yazar
7.7/10
137 Kişi
·
359
Okunma
·
20
Beğeni
·
3.793
Gösterim
Adı:
Ergün Poyraz
Unvan:
Türk Araştırmacı Yazar
Doğum:
İstanbul, 31 Ocak 1963
Ergün Poyraz, (d. 31 Ocak 1963, İstanbul), siyasi partiler ve tarikatların yapılanmaları ve aralarındaki bağlantıları inceleyen araştırmacı yazar.

Yaşamı

1983 yılında Yıldız Üniversitesi İnşaat Bölümü'ne başladı. İkinci sınıfta okuldan ayrılarak evlendi, 1988 yılında eşinden ayrıldı. Bir süre Aydın'da hayvancılık yapmış, 1993-1994 yıllarında ise Bilecik'te bir inşaat şirketinde idari sorumlu olarak çalışmıştır. 32 yaşında askere gitmiş askerlikten sonra Aydın´a ailesinin yanına dönerek yazarlığa başlamıştır.

Refah'ın Gerçek Yüzü isimli kitabı 1998 yılında 28 Şubat sürecinde Vural Savaş tarafından açılan Refah Partisi'nin kapatılma davasında delil olarak kullanıldı. Fethullah Gülen ile ilgili yazdığı kitaplar Fethullah Gülen hakkında açılan ve Gülen'in beraat ettiği davada delil olarak kullanıldı ve bu davada tanıklık yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi, ideolojisi, parti kurucuları ve ileri gelenleri hakkında yazdığı Takunyalı Führer, Hilafet Ordusundan Arap Kürt Partisine, Patlak Ampul, Musa'nın Gül'ü, Musa'nın Çocukları, Musa'nın Mücahiti, Musa'nın AKP'si, AKPapa'nın Temel İçgüdüsü gibi muhalif kitapları ile tanındı. Bu kitaplar nedeniyle bazı çevrelerce antisemit olmakla suçlanmaktadır.

Misyonerler Arasında Altı Ay: Dünden Bugüne Hıristiyanlık ve Yahudiliğin Analizi isimli kitabında dinlere basın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme Poyraz'ın beraatine karar verdi. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yaptığı inceleme sonucunda beraat kararının bozulmasına hükmetti. Yargıtay 4. Ceza Dairesi kitapta yer alan İsa Peygamber,Hıristiyanlık ve Musevilik ile ilgili aşağıdaki ifadeleri beraat kararını bozma gerekçesi olarak belirtti:

"Hıristiyanlar tecavüz ettikleri annenin bebeğini öldürüp, kıyma yapıp aynı anneye yediriyorlardı... Yalancı İsa... Hıristiyanların kutsal kitaplarının hangi sayfasını açarsanız açın karşınıza İsa'nın yalanı, yalanları çıkıyor... Vallahi Dallas bile Mukaddes Kitap'tan çok daha masumdu... Hıristiyanların ve Yahudilerin kutsal kitaplarının hangi sayfasını açarsanız açın bir başka anlamsızlık, bir başka melanet fışkırıyor... O kutsal kitap fahişeliği ve zinayı teşvik ediyor... Kutsal kitap denilen rezillik abidesi... Hıristiyanlığın sapık öğretileri ile yetişen papazlar... Hıristiyanlara göre İsa Allah'ın oğludur diyen katiller, hırsızlar, sapıklar, dolandırıcı ve her türlü melaneti taşıyanların ise gideceği yer tam yol cennet!.. Hiç böyle sapık, böyle iğrenç, bir inanç olur mu?.. İsa'nın tam biri blis olduğuna karar vereceklerdi...

Ergenekon

Ümraniye'de bir gecekonduda bulunan bombalar için yapılan soruşturma çerçevesinde 27 Temmuz 2007'de saat 07.30'da Ankara'da gözaltına alınan Ergün Poyraz tutuklandı.Gözaltına alındığında evinde arama yapıldı ve soruşturma konusu ile ilgili olabileceği düşünülen her türlü belgeye, bilgisayarına, CD'lere polis tarafından el konuldu. Aynı gün, Poyraz'ın avukatı (Necip Hablemitoğlu'nun da eski avukatı olan) Hüseyin Buzoğlu'nun bürosu da arandı ve belgelerine el konuldu.[Ankara'da gözaltına alınan Poyraz İstanbul'a getirildi. Beşiktaş Adliyesi'nde savcıZekeriya Öz tarafından sorgulanarak tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.TCK'nın 327. maddesine göre, "Devletin savaş imkânlarının tehlikeye sokulması" suçundan tutuklanan Poyraz, evinde bulunan Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi ve Sevgi Erenerol Misyonerlik 2006 isimli klasörleri içeren CD'yi nereden temin ettiği hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sorgulandı. Poyraz "Bana bahsettiğiniz Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi ve Sevgi Erenerol Misyonerlik 2006 isimli klasörü içeren CD'yi hatırlamıyorum. Nereden geldiğini de bilmiyorum." cevabını verdi. Buna ilaveten o güne (Temmuz 2007'ye) kadar 15 kitap yazdığını anlatan Poyraz, çok okunan bir yazar olduğu için farklı yerlerden kendisine bilgi ve belge geldiğini söyledi; evindeki CD'ler arasında milletvekilleri, valiler, emniyet mensupları ve üniversite görevlilerine ait veriler olmadığını öne sürdü.Ergün Poyraz "Kara Kuvvetleri istihbari yapılanmasına ait gizli ibareli veriyi hatırlamıyorum. Bilgileri de kopyalayıp başkasına vermedim." dedi. Poyraz, aynı soruşturmada terör örgütü üyesi olmaktan tutuklanan Astsubay Oktay Yıldırım tarafından bir yıl önce arandığını ve Güneydoğu'daki hatıralarını kitaplaştırmak istediğini söylediğini savundu. Savunmasında Poyraz, Oktay Yıldırım'a kitabı nasıl yazacağını anlattığını ve Yıldırım'ın bu bilgileri kendisinden habersiz bir şekilde bir internet sitesinde yayımladığını, bir daha da hiç görüşmediklerini öne sürdü. Ergün Poyraz hakimin bir sorusu üzerine, eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile de hiç görüşmediğini öne sürdü.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 29 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Gökçek Ankara DGM tarafından 90'lı yılların sonunda gözaltına alındığında DGM savcısını ilk arayıp ona güvenlerini bildiren ve serbest bırakılmasını isteyen İsrail Büyükelçiliği olmuş, İsrail Büyükelçiliğini Demirel izlemişti.
Barzani yazdığı paçavrasında Sevr anlaşmasına duydukları özlemi şöyle dile getiriyordu;
Birinci Dünya savaşından sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılması üzerine, bölgedeki halklar, özgürlük ve bağımsızlık talebinde bulundular. Bölgedeki diğer halklar gibi Kürtler de eksiksiz haklar talebinde bulundu.
Tayyip, Zonguldak'ta maden ocağına iniyor, işçilerle fotoğraf çektirip işçi hamisi rollerine giriyor, kendi reklamını yaptırıyor, ancak ertesi gün bu maden ocağı çöküyor, işçilere mezar oluyordu.
Ergün Poyraz
Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi
Tunus lideri Zeynel Abidin en sıkı dostuydu, ''dostum'' demesinin ardından devrildi, tıpkı Yemen lideri Ali Abdullah Salih gibi.
Ergün Poyraz
Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi
Yine 2006' da Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili'yi ziyaret ediyor, aradan çok geçmeden Rusya Gürcistan'a saldırıyordu. Saakaşvili artık telefonlarına bile çıkmaya tırsıyor.
Ergün Poyraz
Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi
Hüsnü Mübarek Ankara'ya geldi, sarmaş dolaş oldular, Mübarek döndükten sonra bir daha gün yüzü görmedi.
Ergün Poyraz
Sayfa 39 - Bilgi Yayınevi
550 syf.
Bu kitaba uygulanmayan sansüre hala fazlasıyla şaşırdığım . Günümüzde bunları yazacak cesareti olmayanlara inat kaleme aldığı bu kitap Ergün Poyraz'ın tutuklu olduğu yıllarda ortaya çıkarmış olduğu . Bir çoğumuz tarafından bilinmeyen , yine bir çoğumuz tarafından BİLİNSEDE KABUL edilmeyen önemli gerçekleri su yüzüne çıkarıyor.
320 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Mutlaka ve mutlaka okunması gereken bir kitap.... Uykudan uyanmanın ve dur demenin ne kadar da gerekli olduğunun anlaşılabilmesi için daha nasıl anlatılmalı......?
335 syf.
·Beğendi·8/10
Yazardan güzel bir araştırma eseri daha. Şu an cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayat öyküsünün anlatıldığı kitapta geçmişteki ve günümüzdeki demeçleri arasındaki farklar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı dönemindeki faaliyetleri, siyasi yasağı ve kalkma süreci, dış devletler ve dinlerle olan ilişkileri detaylı bir şekilde anlatılıyor. Bu kitapta da bir soyağacı çıkarılmış. Pek çok gazete haberi de kitabın içerisine eklenmiş. Sürükleyici bir kitap.
188 syf.
·26 günde·8/10
Siyasi hayatında milletvekili, başbakan, dışişleri bakanı, Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül ile ilgili olarak Akp öncesi hayatı ve devlet kademelerinde yükseldikçe Refah partisi m. Vekiliyken söylediği sözlerin zamanla değiştiğini görüyorsunuz. Ülke gündemini yakından takip eden birisi olarak kitap içerisinde bulunan birçok bilgiye daha önce ulaşmıştım fakat çok şaşırdığım bilgiler de oldu. Okumakta fayda var.
344 syf.
·5 günde·8/10
Bir Ergün Poyraz klasiği. Araştırmış, yazmış, bazı siyasi bağlantıları, siyasi cinayetleri, anlatabildiği ölçüde yazmış. Çok fazla gündem ve siyaset takip etmeyenler için oldukça bilgilendirici. Takip edenler için de hafıza tazeleyici.
387 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Fetullah Gülen ile ilgili olarak yazılan bir araştırma eseri. Kendi yazdığı kitaplardan yola çıkarak, verdiği çelişkili ifadeleri tek tek cevaplayan yazar, Gülen'in kendisini peygamber üstü bir yerde gördüğünü hem kendisinin hem de üstadı Said Nursî'nin İran'daki Bahailik adında bir mezhebi kopyaladığını, basında çıkan pek çok haberin uydurma olduğunu anlatıyor. Gülen'in Diyanet bünyesindeki çalışmaları teşkilatlara sızma çalışmaları, Dinler Arası Diyalog ile esas amaçladığı şeyler gibi pek çok bilgiyi okuyucu ile paylaşıyor. Keyifle bir solukta okunan bir kitap.
387 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabı 5-6 sene önce okudum yani bu paralel yapı olayları çıkmadan çok önce.Yazar kitapta fettullah gülenin yalan söylediğini fethullah gülenin ve ekibinin hiç bir davayı kaybetmediğini söylemelerine rağmen yazar bir çok davayı kazandığını belgelerle sunmuş.Bunun dışında ona inanan insanlara bazı sorular sormuş başlıca hatırladıklarım neden Amerikada yaşadığı,neden hiç evlenmediğini hitap şekillerindeki hrıstiyan benzeri sözleri vs.Daha önceki bir kaç yorumumda da belirttiğim gibi din Allah ile kulu arasındadır bunun aksini söyleyen insanın menfaatleri vardır bana göre.Ve biz tersini yaptığımız sürece dini kullanan insanların ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yapmıyoruz.Önemli olan niyet olabilir ama niyetimiz kadar akıldan da sorumluyuz bu yüzden benim niyetim şu deyip düşünmeden ölçmeden tartmadan her Allah diyen insana inanırsak bunun da bir bedeli vardır bana göre.Ne demişler "Afrika'da kanat çırpan bir kelebek, Amerika'da fırtına sebep olur" yani kısacası kelebek etkisi siz belki bu davranışlarınızdan zarar görmeyebilirsiniz veya gördüğünüz zararın farkında olmayabilirsiniz ama bu hareketlerinizden sorumlusunuz.Kitap okunmaya değer diye düşünüyorum.
545 syf.
·Beğendi·7/10
Fena değil diyebileceğim bir araştırma eseri. Fethullah Güzel cemaati hakkında bilgiler veren kitabın ilk bölümü oldukça yorucu çünkü yazar neredeyse kendisi hiç bir şey yazmadan sadece Gülen'in yazdığı kitaplardaki bazı metinlere yer vermiş. İkinci bölümde ise Said Nursi'nin hayatı ve Gülen'in siyasilerle olan ilişkileri ve geçirdiği soruşturmalar anlatılıyor. İlk bölümüne dayanabilirseniz güzel bir kitap diyebilirim.
312 syf.
Bu kitap Şubat 2017'de yayınlanmıştır. Yazarı Ergün Poyraz, Ergenekon gibi sahte davalarda ceza evine girmiş bir yazardır. Savunduğu fikirleri çok çeşitli olmasa da önemli bir iki eleştirisine halen cevap verilememiştir. Bu kitap da aslında bu eleştirilerin en başında gelen "diploması olmayan bir cumhurbaşkanı"dır. Kitapta özetle Tayyip Erdoğan'ın üniversite diploması, gençliğinde devlet ile olan ilişkileri ve yurt dışı gruplarla olan temaslarına dair iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar çeşitli biyografik metinlerin karşılaştırması yapılarak da desteklenmektedir. Bu konuyla ilgili olarak; Soner Yalçın'ın Kayıp Sicil kitabı ile birlikte en etkili kitaplar olduğunu zannediyorum. Ergün Poyraz ile ilgili olarak olumsuz görüşüm ise bir konu hakkında birden fazla kitap çıkarması ve içerik farklılığının yeterli olmamasıdır. Konuyla ilgili kitaba bir ek yapılmak istendiğinde bu yeni baskılarda "düzenlenmiş yeni baskı" ibaresiyle de yapılabilir. İlgilenenler bakabilir.
312 syf.
·3/10
Ne üslub, ne dil, ne de konu olarak son derece sığ ve son derece basitti. Çoğu kişinin gazetelerde okuduklarını bir araya getirip kendi yorumlarını ekleyerek bir kitap üretilmiş sanki. Çok kötü bir kitaptı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ergün Poyraz
Unvan:
Türk Araştırmacı Yazar
Doğum:
İstanbul, 31 Ocak 1963
Ergün Poyraz, (d. 31 Ocak 1963, İstanbul), siyasi partiler ve tarikatların yapılanmaları ve aralarındaki bağlantıları inceleyen araştırmacı yazar.

Yaşamı

1983 yılında Yıldız Üniversitesi İnşaat Bölümü'ne başladı. İkinci sınıfta okuldan ayrılarak evlendi, 1988 yılında eşinden ayrıldı. Bir süre Aydın'da hayvancılık yapmış, 1993-1994 yıllarında ise Bilecik'te bir inşaat şirketinde idari sorumlu olarak çalışmıştır. 32 yaşında askere gitmiş askerlikten sonra Aydın´a ailesinin yanına dönerek yazarlığa başlamıştır.

Refah'ın Gerçek Yüzü isimli kitabı 1998 yılında 28 Şubat sürecinde Vural Savaş tarafından açılan Refah Partisi'nin kapatılma davasında delil olarak kullanıldı. Fethullah Gülen ile ilgili yazdığı kitaplar Fethullah Gülen hakkında açılan ve Gülen'in beraat ettiği davada delil olarak kullanıldı ve bu davada tanıklık yaptı.

Adalet ve Kalkınma Partisi, ideolojisi, parti kurucuları ve ileri gelenleri hakkında yazdığı Takunyalı Führer, Hilafet Ordusundan Arap Kürt Partisine, Patlak Ampul, Musa'nın Gül'ü, Musa'nın Çocukları, Musa'nın Mücahiti, Musa'nın AKP'si, AKPapa'nın Temel İçgüdüsü gibi muhalif kitapları ile tanındı. Bu kitaplar nedeniyle bazı çevrelerce antisemit olmakla suçlanmaktadır.

Misyonerler Arasında Altı Ay: Dünden Bugüne Hıristiyanlık ve Yahudiliğin Analizi isimli kitabında dinlere basın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme Poyraz'ın beraatine karar verdi. Yargıtay 4. Ceza Dairesi, yaptığı inceleme sonucunda beraat kararının bozulmasına hükmetti. Yargıtay 4. Ceza Dairesi kitapta yer alan İsa Peygamber,Hıristiyanlık ve Musevilik ile ilgili aşağıdaki ifadeleri beraat kararını bozma gerekçesi olarak belirtti:

"Hıristiyanlar tecavüz ettikleri annenin bebeğini öldürüp, kıyma yapıp aynı anneye yediriyorlardı... Yalancı İsa... Hıristiyanların kutsal kitaplarının hangi sayfasını açarsanız açın karşınıza İsa'nın yalanı, yalanları çıkıyor... Vallahi Dallas bile Mukaddes Kitap'tan çok daha masumdu... Hıristiyanların ve Yahudilerin kutsal kitaplarının hangi sayfasını açarsanız açın bir başka anlamsızlık, bir başka melanet fışkırıyor... O kutsal kitap fahişeliği ve zinayı teşvik ediyor... Kutsal kitap denilen rezillik abidesi... Hıristiyanlığın sapık öğretileri ile yetişen papazlar... Hıristiyanlara göre İsa Allah'ın oğludur diyen katiller, hırsızlar, sapıklar, dolandırıcı ve her türlü melaneti taşıyanların ise gideceği yer tam yol cennet!.. Hiç böyle sapık, böyle iğrenç, bir inanç olur mu?.. İsa'nın tam biri blis olduğuna karar vereceklerdi...

Ergenekon

Ümraniye'de bir gecekonduda bulunan bombalar için yapılan soruşturma çerçevesinde 27 Temmuz 2007'de saat 07.30'da Ankara'da gözaltına alınan Ergün Poyraz tutuklandı.Gözaltına alındığında evinde arama yapıldı ve soruşturma konusu ile ilgili olabileceği düşünülen her türlü belgeye, bilgisayarına, CD'lere polis tarafından el konuldu. Aynı gün, Poyraz'ın avukatı (Necip Hablemitoğlu'nun da eski avukatı olan) Hüseyin Buzoğlu'nun bürosu da arandı ve belgelerine el konuldu.[Ankara'da gözaltına alınan Poyraz İstanbul'a getirildi. Beşiktaş Adliyesi'nde savcıZekeriya Öz tarafından sorgulanarak tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.TCK'nın 327. maddesine göre, "Devletin savaş imkânlarının tehlikeye sokulması" suçundan tutuklanan Poyraz, evinde bulunan Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi ve Sevgi Erenerol Misyonerlik 2006 isimli klasörleri içeren CD'yi nereden temin ettiği hakkında İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sorgulandı. Poyraz "Bana bahsettiğiniz Kara Kuvvetleri İstihbarat Arşivi ve Sevgi Erenerol Misyonerlik 2006 isimli klasörü içeren CD'yi hatırlamıyorum. Nereden geldiğini de bilmiyorum." cevabını verdi. Buna ilaveten o güne (Temmuz 2007'ye) kadar 15 kitap yazdığını anlatan Poyraz, çok okunan bir yazar olduğu için farklı yerlerden kendisine bilgi ve belge geldiğini söyledi; evindeki CD'ler arasında milletvekilleri, valiler, emniyet mensupları ve üniversite görevlilerine ait veriler olmadığını öne sürdü.Ergün Poyraz "Kara Kuvvetleri istihbari yapılanmasına ait gizli ibareli veriyi hatırlamıyorum. Bilgileri de kopyalayıp başkasına vermedim." dedi. Poyraz, aynı soruşturmada terör örgütü üyesi olmaktan tutuklanan Astsubay Oktay Yıldırım tarafından bir yıl önce arandığını ve Güneydoğu'daki hatıralarını kitaplaştırmak istediğini söylediğini savundu. Savunmasında Poyraz, Oktay Yıldırım'a kitabı nasıl yazacağını anlattığını ve Yıldırım'ın bu bilgileri kendisinden habersiz bir şekilde bir internet sitesinde yayımladığını, bir daha da hiç görüşmediklerini öne sürdü. Ergün Poyraz hakimin bir sorusu üzerine, eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile de hiç görüşmediğini öne sürdü.

5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında 29 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 359 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 295 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları