Ernest Cline

Ernest Cline

Yazar
8.6/10
100 Kişi
·
162
Okunma
·
12
Beğeni
·
1.018
Gösterim
Adı:
Ernest Cline
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Ashland, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri, 1972
Bütün hayatınız boka sardığında ve konuşabildiğiniz tek kişi sistem ajan yazılımınız olduğunda, tam anlamıyla sıçtığınızı anlıyordunuz.
İşte o an, ne denli korkutucu ve acı verici olursa olsun, aynı zamanda gerçek mutluluğu bulabileceğin tek yerin gerçeklik olduğunu anladım. Çünkü gerçeklik, gerçek. Anlıyor musun?
"İnsan olmak çoğu zaman berbat bir şey.
Hayatı çekilir kılan tek şey bilgisayar oyunları."
—Anorak'ın Almanağı , Bölüm 91, Kısım 1-2
"Gerçeklik için delirdiğim yok.Ama âdâm gibi yemek yiyebileceğiniz tek yer hâlen orası."
Groucho Mârx
516 syf.
·9/10
Vay be! Adam cidden yazmış. Eskiden beri bu tarz; araştırma eseri, bir ayağı gerçeklikte bir ayağı fantazide olan aksiyon kitaplarını okumayı sevmişimdir. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki kitap ile film birbirinden çok farklı. Sanırım kitabın en güzel yanı, konusu ve yarattığı gelecek kurgusu değil, nostalji unsurunun ön planda tutulması olmuş. Kitabı okurken sürekli internete girip, bahsedilen filmlere, müziklere, oyunlara, kişilere yani aklınıza ne gelirse hepsine baktım. Eğlenceli ve ultra akıcı bir roman. Başlayınca bırakamıyorsunuz gerçekten.
516 syf.
·16 günde·Beğendi·7/10
Kitap cok eglenceli!
Edebi acidan bir sey beklemek yanlis olur. Hatta oldukca tahmin edilebilir bir kurgusu da var. Ancak cok akici, heyecan dolu ve surukleyici bir dili ve tarzi var.
Hikaye, gelecekte, ekonominin oldukca kotulestigi ve insanlarin gercek hayattan kacip sanal dunyada yasadigi bir donemde geciyor.
Ote yandan "geek" kulturunun el kitabi olabilecek bir kitap. Icerisinde pek cok fantastik ve bilim kurgu eserine, oyunlara referans var. Cocuklugumuzu etkileyen pek cok olguyu kitapta okumak gercekten oldukca heyecan vericiydi.
516 syf.
·6 günde·8/10
Yazarın senarist olması kitabın bir film tadında olmasına yol açmış. Kitap beyaz perdeye aktarılmış ve Mart ayında bilim kurgu severler ile buluşacak. Kitabın içinde eski atari oyunlarının adlarını sıkça geçiyor. O dönemin oyunlarını bilenler için okuması eğlenceli bir kitap. Hafif ve akıcı bir bilim kurgu okumak isterseniz, Başlat yerinde bir tercih olacaktır.
516 syf.
·Beğendi·9/10
Tam bir geek kitabı. Kitapta referans gösterilen filmler, müzikler, oyunlar tadından yenmez. Özellikle atari oyunlarına meraklı olanların okuması tavsiye edilir.
Yaşasın 8-bit diyor ve uzaklaşıyorum.
516 syf.
·7 günde·8/10
Okuyalı biraz zaman oldu, yorumu yeni yazabiliyorum. Genel olarak güzel bir kitaptı, ben hackerlı kitaplar listesinde görüp beğenmiştim ama daha farklı bir kurgusu var.
Kitap gelecekte geçiyor ancak seksenlerin oyun, film, müziklerine üzerine bir kurgu ile karşımıza çıkıyor. Dijital oyun tarihine en baştan değiniyor ve oyun tarihini baştan inceleme fırsatı buluyorsunuz, aslında geeklerin acayip zevk alacağı bir kitap.
Genel olarak kitabı sevdim ama yazarda acemilik söz konusydu ve bazen bazı yerleri gereksiz uzattığını düşünüyorum. Onun dışında dünyası farklı gibi görünse de seksenler nostaljisi yaşatabilen hoş bir kitap, zaman geçirmek için ideal.
516 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Şuana kadar okuduğum en iyi kitap diyebilirim. Kurgusu mükemmel. 2045 yılında geçip 80’ ler ile ilgili bilgiler barındırması kitaba ayrı bir güzellik katmış. Bir senaristin elinden çıkması film izliyormuşsunuz izlenimi veriyor. Umarım çıkacak filmi de kitap kadar güzel olur.
516 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yazar işlediği konuya oldukça hakimdi. 2045 yılında geçen bu yapıtta insanların genelde gerçek dünyada değilde sanal dünyada yaşamaya başladıklarını görüyoruz. Eh sanal dünya dediğimiz zaman oyunlardan bahsetmeden geçmek olmaz. Bu dünyanın kurucusunun ölümüyle beraber başlayan bir oyunun içerisinde buluyor kendisini başkarakterimiz.
Bazen başkaraktere -Wade- sinir olduğumu söyleyebilirim gereksiz tepkileri ve konuşmaları olmasına rağmen o bile saygımı kazanmayı başardı.
Arada sırada kitapta bahsi geçen film, oyun, kitap vb. şeyleri anlamıyorsunuz fakat bu okumanıza bir zorluk katmıyor. Aksine daha çok meraklanıyorsunuz ve bir oturuşta yüz sayfayı deviriyorsunuz.
Siz de ağzınızın tadıyla bilim kurgu okumayı özlediyseniz Başlat; Ready Player One sizi bekliyor. Ayrıca Warner Bros bu yapıtı beyaz perdeye taşıyor!
468 syf.
·14 günde·8/10
Armada, Ernest Cline'nın ikinci romanı. Eğer romanlarına başlamak isterseniz Başlat: Ready Player One'dan başlamanız gerektiğini söylemek zorundayım zira Cline kendini tekrar etmekte. Kitapları birbirine çok yakın zamanlamalarda okumak hataydı, önceki kitapla o kadar çok benzerdiki neler olacağını tahmin edebiliyordunuz. Kitap güzel, sürükleyici, referansları etkili ama tekrar ve tekrar demek istediğim gibi ana tema haricinde ilk kitabıyla aynı. Bu kadar donanımlı bilgiye sahipken bilgisayar oyunuyla ilgili bir kitap daha yazarsa okuyacağımı pek sanmıyorum-okudu-.
Benim on dört günlük okuma süreme takılmayın, çok daha kısa sürede bitirilebilecek düzeyde bir kitap.
Size -bilim kurgu sevenlere- istenilen her şeyi veriyor.
Uzay gemileri, istila, gelişmiş teknoloji ve dahası...
Bir önceki kitabı filme uyarlandığında başarı elde ederse Armada'yı da çekeceklerdir.
Ah unutmadan Vr gözlüğü artık senden kurtulmak istiyorum. Yeter yahu!
516 syf.
·15 günde·10/10
Bu kitabın arasına çoook uzun kitaplar girse de ışte bitirdim ama bittiği için çok üzülüyorum . Bu kitabı bu kadar sevebileceğimi tahmin edemezdim. Sonu insana çok fena çarpıyor . Kesinlikle geleceğe mesajları olan bir kitap . Teknoloji nin yararlari kadar çok fazlasiyla zararlari da olduğunu bizlere net bir şekilde anlatiyor. Yani Teknoloji artarken etrafimiza da dikkat etmeliyiz . Tabii ne kadar yapabilirsek . Zaten okuyanların beni anladığını düşünüyorum ve sizlere de tavsiye ediyorum :)
516 syf.
·Beğendi·10/10
Başta biraz kalın diye korkmuştum ama sonra kitaba başlayınca kalınlığına aldırış etmedim.Ve üç günde bitirdim.Çok güzel mesajlar veriyordu.Size de kalınlığına bakmadan okumanızı tavsiye ediyorum.Fakat biraz rahatsız edici içerik vardı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ernest Cline
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Ashland, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri, 1972

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 162 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 129 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.