Feyzullah Birışık

Feyzullah Birışık

Yazar
7.8/10
128 Kişi
·
346
Okunma
·
46
Beğeni
·
12.557
Gösterim
Adı:
Feyzullah Birışık
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1969
1969’da Malatya’da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Malatya’da okudu. Lise 1.ve 2. Sınıfı İzmir’de, 3. Sınıfı Malatya’da okudu.

1989 yılında İstanbul’a taşındı.

Tekstil işiyle uğraştı.

Yazı hayatına 1998 yılında başladı.

1999’da yayıncılığa başladı. Karınca ve Polen Yayınlarını kurdu. Böylelikle hem kendi eserlerini hem de temel İslami kaynak eserleri bu yayınevinde bastırarak okuyucuya ulaştırmaya başladı. (http://www.karincakitap.net)

3 yıldan bu yana http://www.habervaktim.com isimli internet sitesinde yazıları yayınlanıyor. Bir yıldır Özgün Duruş isimli haftalık bir gazetede yazılar yazıyor.

2010 yılında Mısır El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesine kayıt yaptırdı. Halen birinci sınıfta okumaktadır.

Şu ana kadar 30 kitab telif etti. Ayrıca 5 adet derleme eserin sahibi.

Feyzullah Birışık, evli ve 4 çocuk babası
Kardeşimiz konuşmasına şöyle devam etti;
Hidayet aşamasında çok sevdiğim kız arkadaşıma Müslüman olmasını tebliğ ettim. Bir alman olarak karalara bürünemem dedi… ‘Ya kız arkadaşım ya da İslam’ yol ayrımında kaldım. Ben Allah için kız arkadaşımı terk edip sen yoluna ben yoluma dedim… Günlerden bir gün mescideyken cep telefonum çaldı ve kız arkadaşım mescidin dışına çıkmamı istedi. Mescidden çıktım ve karşımda kız arkadaşım. Gözlerime inanamadım… Allah’ın istediği bir şekilde kapanmış karşımda duruyor. Gayri ihtiyari koşup sarılmak isteyince, sağ elini göğüs hizama getirerek; dur’ ben bir müslümanım. Bana dokunamazsın! Bu caiz değil, Dedi. Ben de Allah-u ekber dedim. Biz dinleyicilerin tamamına yakını o kızla evlenip evlenmediğini sorduk. Tebessüm ederek; Elhamdulillah o kızla evlendim ve şimdi iki çocuğumuz var, Dedi.
insanları anlamak çok güç... uyurken ruhları bedenden ayrılıyor... dönmeme ihtimaline rağmen içleri çok rahat... bizler bir nevi ölüm meleğinin çalışmalarına şahid oluyoruz...
Evet şehre yeni bir güneş doğacaktı
Şehir karanlıklardan sıyrılacak ve koşuşturmaca başlayacak.
Herkes bir yana dağılacak
Çocuklar ağlayacak,
Anneler yorgun,
Babalar kızgın
Dayılar alışverişte olacak
Gençler yine umursamaz,
Kızlar yine havalı
Delikanlılar yine sanat sever olacak
Yaşlılar bir gün daha yaşlı
Esnaf biraz daha mutsuz olacaklardı.
Şehrin üzerine yeni bir gün doğacak
Ve her şey yeniden başlayacaktı.
Şehir karanlıkla ölüyor
Yeni doğan güneşle diriliyordu.
Kendimi düşündüm yine.
Kendi dirilişimi.
Ne var ki şehre doğan güneş bana doğmayacaktı.
Benim uyanışıma gökler başka bir gök, yerler başka bir yer oluvermişti.
Eksik kalmış işler, bugün tamamlanacak.
Umutlar bugün yaşanacak ve gerçek olacak.
Korkular sona erecek ya da
Büyük bir çıkmaza bürünecekti.
Enfal 2-3. Gerçek mü’minler onlardır ki; Allah zikredildiği zaman kalpleri titrer (cezbelenir). Ve onlara Allah’ın âyetleri okunduğu zaman onların îmânlarını arttırır ve Rab’lerine tevekkül ederler. Onlar namazlarını ikame ederler (kılarlar) ve rızık olarak verdiğimiz şeylerden infâk ederler.
İnsanların okuyup hayatlarına yön vermeleri için inen bir kitap olmasına rağmen bir çok müslüman tarafından -bu gerçek unutulduğundan dolayı- kendilerince özel günlerde vicdanlarını rahatlatmak için okunan bir kitap haline geldi.
-- Yani;
-- Biz kendi başımıza hidayete eremeyiz!
-- Bizim buna gücümüz yetmez!
-- Kalbimize hidayet nimetini veremeyiz!
-- Senden hidayet de alamayız!
-- Sadece ve sadece Sen bizi hidayete eriştirirsin!
-- Hidayetin yeri kalptir ve biz de kalbimize hidayeti yerleştiremiyoruz!
-- Devam edelim…
-- 7.Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yoluna ( meleklerin, nebilerin, sıddıkların, şehidlerin ve salihlerin); gazaba uğramışların (Yahudilerin) ve sapmışların (Hristiyanların) yoluna değil!
-- Yani;
-- Sen dilersen iman edenlerin yoluna eriştirirsin.!
-- Sen dilemezsen iman edenlerin yoluna erişemeyiz!
-- Hidayetten sonra dilersen Yahudi ve Hristiyanların yoluna da eriştirirsin.!
-- Hidayetten sapmışların yoluna erişip erişmemek bizim elimizde değil!
-- Hidayetten sapıp sapmamak bizim irademiz dâhilinde olan bir şey değil!
-- İş, bizim irademize kalsaydı asla hidayetten sonra sapmazdık!
-- Şimdi…
-- Fatiha suresi 6 ve 7.ayetleri sakin bir kafayla düşünün… İslam dininde sapıp sapmamak kimin elindeymiş görelim inşaallah…
-- Eğer kalbimizin mutlak hâkimi biz olsaydık vallahi Fatiha suresi 6 ve 7.ayetleri okumazdık… Kendi isteğimizle hidayete gelir hidayette kalır ve hidayette ölürdük…
-- Şimdi başka ayetlere bakıp yolumuza devam edelim;
-- “Onlar: "Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi (haktan) kaydırma, bize kendi katından rahmet ihsan et. Şüphesiz ki sen çok bağışta bulunansın, (derler.)”1
-- Bu ayetimizi düşünerek okumaya çalışalım…
-- “Onlar: "Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra…”
-- Yani;
-- Biz delaletteydik, sen El-hadi isminle bizi karanlıklardan aydınlığa/hidayete aldın…
-- Sen bizi aydınlığa almasaydın biz karanlıkta kalırdık…
-- Hidayet işine tamamen Sen bakıyorsun!
-- Biz aklımızla ya da başka şeylerle hidayete erişemezdik.”
-- “… Kalplerimizi (haktan) kaydırma, bize kendi katından rahmet ihsan et…”
-- Yani;
-- İstersen kalbimizi kaydırırsın!
-- Çünkü kalbimiz Senin kontrolünde!
-- Kalp kayarsa beden komple kayar!
-- Kalbimizin haktan saptığını anlayamayız!
-- Biz haktan sapmak istemeyiz!
-- Ama biliyoruz ki sapıp sapmamak bizim irademiz dâhilinde değil”2
-- Değerli kardeşim…
-- Dikkatli bir okuma yapmışsak kalbimizin hidayete çevrilmesi ya da kalbimizin hidayetten sapıp delalete düşmesinin kontrolü bizim elimizde olmadığını görürüz… Şu an itibariyle hidayetteysek bilelim ki Allah’ın dilemesiyle hidayetteyiz… Şu an itibariyle Yahudi ve Hristiyanların gerek ibadetlerini, gerek geleneklerini isteyerek ve severek örnek almayıp nefret ediyorsak bu da Allah’ın kolaylaştırmasıyladır…
-- Bu tezimizi güçlendirecek delillere bakmaya devam edelim;
-- “… Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi biz doğru yolu bulamazdık. Şüphesiz, rabbinizin peygamberleri bize gerçeği getirmişler." derler. Onlara şöyle nida edilir: "İşte size cennet, buna, yaptıklarınız karşılığında vâris oldunuz."3
-- Evet…
-- “… Eğer Allah bizi doğru yola sevk etmeseydi biz doğru yolu bulamazdık…”
-- Bizi doğru yola Allah iletti!
-- Hidayete, Allah ile başka ne biz ne de başkası iletti.
-- Doğru yolu kendi başımıza bulabilmemiz imkânsızdır.
-- Hidayetin yeri kalp, kalp te Allah’ın kontrolündedir.
-- El-Hadi/Hidayet veren sıfatına sahip olan Allah, hidayet verme işinde kimseden yardım almaz!
Yazar, yaratılış gayemizi karşılıklı konuşuyormuşuz gibi, yalın bir dille, yer yer resimler halinde, yüzeysel bir biçimde anlatmaya çalışmış ve tavsiyelerde bulunmuş.. Bildiklerimizi pekiştirecek, bilmediklerimizi öğretecek, bazen de sorgulatacak, tabiri caizse çerez niteliğinde ama yine de okunmaya değer bir kitap..
Niçin Yaratıldık ?
Sorusuna yazar, kitabı çok sade bir dille günlük hayattan örneklerle anlatarak Kurandaki ayetlerle de destekleyerek niçin yaratıldığımızı ve Allah'ın bizden ne istediğini anlatmış. Sürükleyici ve sıkılmadan bir çırpıda bitireceğiniz güzel bir kitap.
En güzel isimler Allah'a aittir. O halde ona o isimlerle dua edin.... ayetine binaen, Allah'In isimlerini kısa kısa açıklayıp, iman etmemizi sağlamış yazar. Ufak bir kitapçık. hediyeleşmek için ideal kitaplardan.
Kitabın ismine bakıp okumaya başladım kafamdakinden çok farklı bir kitapmiş. Bendeki halleri kendimi kandırdığım bahanelerim bana özgü değilmiş :) okunması gereken bir kitap fazla vaktinizi almayacaktır.
Artık Taşı toprağı, zina, faiz, kumar, alkol olan İstanbul'da nasıl iman korunur, nasıl iman azalır/artar...
Kendi itikadı çerçevesinde izah ve önlemlerini yazmış yazar. Okunup ibret alınacak yerler mevcut.
Bir İstanbul'lu olarak istanbul'da yaşamak, hele ki bir müslüman olarak yaşamak çok zor... Allah muvahhid müslümanların yardımcısı olsun
Genellikle orta okul lise çağlarına hitap eden kitaplardır namaz konusunda ahlak konusunda geñçlere güzel hitap ediyor yetişkin bireyler için yetersiz kalıyor .
Kitap, hem örtünme ile hemde insanın bedeni üzerindeki tasarrufları ile ilgili gündelik yaşamdan örnekler sunan faydalı bir eser özellikle anne ve babalar tarafından okunması tavsiye olunur.
Kitabı okuduğum sıralarda örtülü değildim. Ben de tesiri olan bir kitap oldu. Herkesin(benimde) örtünmemek için sunduğu(m) bahanelere değinilmesi ve güzelce açıklamalar yapılması etkileyiciydi. Çoğu cümlesini içselleştirdim ve bana çok şey kattı.
Doğru bilip uyguladığım davranışların çoğunun yanlış olduğunu bana gösteren güzel kitap. Okunması gereken ve tesettür le ilgili sualleri olan bayanlar için ideal bir kitap olacağını söyleyebilirim.
Bir kadın için günlük, haftalık, aylık ve yıllık ihtiyacı olan dersleri öğretiyor. İnşaallah lazımı olan her konuda bilgi verecek. Kitapta bulunan tüm bu dersler müstakil olarak Polen Yayınlarında basılmış. Bu ise kitaplardan seçilerek kadınlara ait dersleri kapsıyor. isterseniz kendiniz isterseniz arkadaşlarınızla bir araya geldiğiniz gün, ev oturması vs zamanlarda dahi okuyup yararlanılabileceğiniz bir eser...

Yazarın biyografisi

Adı:
Feyzullah Birışık
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1969
1969’da Malatya’da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Malatya’da okudu. Lise 1.ve 2. Sınıfı İzmir’de, 3. Sınıfı Malatya’da okudu.

1989 yılında İstanbul’a taşındı.

Tekstil işiyle uğraştı.

Yazı hayatına 1998 yılında başladı.

1999’da yayıncılığa başladı. Karınca ve Polen Yayınlarını kurdu. Böylelikle hem kendi eserlerini hem de temel İslami kaynak eserleri bu yayınevinde bastırarak okuyucuya ulaştırmaya başladı. (http://www.karincakitap.net)

3 yıldan bu yana http://www.habervaktim.com isimli internet sitesinde yazıları yayınlanıyor. Bir yıldır Özgün Duruş isimli haftalık bir gazetede yazılar yazıyor.

2010 yılında Mısır El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesine kayıt yaptırdı. Halen birinci sınıfta okumaktadır.

Şu ana kadar 30 kitab telif etti. Ayrıca 5 adet derleme eserin sahibi.

Feyzullah Birışık, evli ve 4 çocuk babası

Yazar istatistikleri

  • 46 okur beğendi.
  • 346 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 257 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları