Feyzullah Birışık

Feyzullah Birışık

YazarDerleyen
8.2/10
359 Kişi
·
1.406
Okunma
·
84
Beğeni
·
15,2bin
Gösterim
Adı:
Feyzullah Birışık
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1969
1969’da Malatya’da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Malatya’da okudu. Lise 1.ve 2. Sınıfı İzmir’de, 3. Sınıfı Malatya’da okudu.

1989 yılında İstanbul’a taşındı.

Tekstil işiyle uğraştı.

Yazı hayatına 1998 yılında başladı.

1999’da yayıncılığa başladı. Karınca ve Polen Yayınlarını kurdu. Böylelikle hem kendi eserlerini hem de temel İslami kaynak eserleri bu yayınevinde bastırarak okuyucuya ulaştırmaya başladı. (http://www.karincakitap.net)

3 yıldan bu yana http://www.habervaktim.com isimli internet sitesinde yazıları yayınlanıyor. Bir yıldır Özgün Duruş isimli haftalık bir gazetede yazılar yazıyor.

2010 yılında Mısır El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesine kayıt yaptırdı. Halen birinci sınıfta okumaktadır.

Şu ana kadar 30 kitab telif etti. Ayrıca 5 adet derleme eserin sahibi.

Feyzullah Birışık, evli ve 4 çocuk babası
Maalesef bugün birçoğumuza namaz; 'Oğlum namaz senin borcun. Sırtındaki bir yük. Kıl namazını yükünü hafiflet!' Böyle anlatıldı. Oysaki 'Yük' hiç kimse tarafından sevilmez. Omuzlara binen bir yük olarak algılanan bir namazda huşunun beklenmesi imkansızdır.
Huşunun en çok yaşandığı an secde anı ve bu an çok önemli. Ne kadar uzun tutulursa Allah'ın (c.c.) varlığı o kadar yakından hissedilir...
96 syf.
·1 günde·7/10 puan
Yazar, yaratılış gayemizi karşılıklı konuşuyormuşuz gibi, yalın bir dille, yer yer resimler halinde, yüzeysel bir biçimde anlatmaya çalışmış ve tavsiyelerde bulunmuş.. Bildiklerimizi pekiştirecek, bilmediklerimizi öğretecek, bazen de sorgulatacak, tabiri caizse çerez niteliğinde ama yine de okunmaya değer bir kitap..
96 syf.
Niçin Yaratıldık ?
Sorusuna yazar, kitabı çok sade bir dille günlük hayattan örneklerle anlatarak Kurandaki ayetlerle de destekleyerek niçin yaratıldığımızı ve Allah'ın bizden ne istediğini anlatmış. Sürükleyici ve sıkılmadan bir çırpıda bitireceğiniz güzel bir kitap.
128 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Hepimiz namazın dinimizdeki güzide yerini bilir, bize sorulduğunda birkaç cümleyle izah edebiliriz. Ancak zannımca birçoğumuz ruhunu idrak edemediğimiz namazla alakali cümleler diyoruz. Eğer ruhunu kavrasaydik namazı önemle anlattığımız kadar kendi hayatımızda da azami dikkatle, huşuyla tatbik ederdik. Bir müslümanın gözucu olan namaz ibadetini yazar bu eserinde anlatmaya gayret etmiş. Belki de okuduğumuzda ben zaten bunları biliyorum edasıyla kendimize sesleneceğiz. Ancak bu bilgileri hatırlamakta ve ruhunu kavramakta yarar olacağını düşünüyorum. Bu konuda kendilerini eksik görenler adına bu eser sizlere örnek teşkil edebilecek mahiyette. Yazarın çok sade, sizlerle sohbet eden, nasihat veren bir dili var. Detaylı anlatımdan ziyade basit, madde madde anlatmayı tercih etmiş ve bu da dilini anlaşılır hale getirmiş. Bu meyanda olunabilecek cinsten bir eserdir. İyi okumalar.
Bintu Afife
Bintu Afife Kur'an-ı Kerim'de Mü'minlerin 100'den Fazla Özelliği'yi inceledi.
109 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap Kuranı Kerim ayetleri ışığında mümin,münafık,kafir kavramlarını anlatarak bu alanda kaynaklık etmektedir.

Kitap genel olarak kavramların yer aldığı ayetler ve o ayetlerin sınıflandırıldığı başlıklardan oluşmaktadır. Bu başlıklar madde madde verilmektedir.

Yazar çok fazla kendi cümleleriyle araya girmemekte,okuyucuyu Kuranı Kerim ve yer yer Hadisi şeriflerle baş başa bırakmaktadır. Kendisinin yorum kattığı yerlerde ise dilini sert kullanmıştır. Bunu kötü olarak yorumlamıyorum çünkü bahsettiği konular sertlik gerektiren ciddi konulardır.

İhtiva ettiği konular açısından bir bütünlük oluşturulmuştur. Kitabın genel seviyesi İslamı öğrenmeye yeni başlamış yola çıkmış herkesin okuyabileceği hatta okuması gerektiği şekilde hazırlanmıştır. 13 yaş üstü herkesin rahatlıkla ve anlayarak okuyacağı bir eser.

Ben olsaydım kitabın içerisine ayetlerin tefsirinden kısa kısa koyardım. Ali Küçük hocadan bir cümlecikte olsa açıklama yapmak oldukça bereketli olurdu diye zannediyorum.

Okuyup hediye edilmelik bir kitap
Levent Günaydın
Levent Günaydın İslama Davet Etmek İstiyorum Ama Acemiyim Diyenler İçin'i inceledi.
103 syf.
·3 günde·6/10 puan
Feyzullah Birışık'tan bolca kitap okudum çünkü polen yayınları ve politikasını seviyorum. Lakin son zamanlarda ufak bir zam olayı olmuş eskiden 3-4 liraya okuyabiliyorduk bu kitapları şimdi 8-9 liraya çıkmış bir anda bu yükseliş göstermesi hoş değil ama bazen zam kaçınılmaz oluyor. Çünkü giderlerin fiyatı artıyor. Neyse kitaba dönecek olursak kitabın çok fazla öğüt verici cümlesi var. Çok az yerinde örnek hikayeler var. Hikayeler insanlarda daha kalıcı oluyor. Sonlarda Genç'in misafir örneği gibi. Bunlara az yer verilmiş. Ayet ve Hadisler yeterince olsa da bunları destekleyecek cümleler az kalmış.(Birde Ayet ve hadisler Kalın veya italik yazılmamış bu hoşuma gitmedi ve 1 puanda buradan kırdım.) Kitap biraz başlığıyla örtüşmüyor. Çünkü İslama davet olayını içerikte çokça koşul istiyor ama bu koşullar çok basit koşullar gibi görünüyor. Yani İslama davet etmek isteyen birinin bu koşulları zaten biliyor olması gerekiyor. Çünkü kitap yanlış bilgi vermeyin diyor. Ama dediğim gibi çok yüzeysel kalıyor bilgiler. Hikayeler çok olsa daha iyi olabilirdi. Böyle yüzeysel kalınca kitap daha çok başlangıç seviyesi bir öğreti kitabı gibi duruyor. O yüzden kesinlikle okumanız gerekiyor diyemem ama boş zamanınızda arada okumak için olabilir. İçindeki koşulları da çoğu yerde zaten görmüşsünüzdür. Beni çok çok etkileyen nokta olmadı. Bu benden de kaynaklanıyor olabilir. çünkü bu daha önce Polen yayınlarından çok kitap okuyunca zaten bu koşulları öğrenmiş oldum. Bir de kitap içeriğinde yazar çoğu kişinin kapanmasına yardımcı oldum demiş bunda sıkıntı yok. Lakin Sonlara doğru seslenirken, kardeşim-Abicim amcacım olarak sesleniyor. Yani kadınları bir yerde önemsiyor ama bir yerde seslenirken onlar içinde kelime yazmıyor. bu hoş değil.
200 syf.
"" Tuvaletten Çıkınca
“(Allahım) Beni bağışla” (Bkz. Zâdül’l-Meâd (2/387).

Yapmış olduğu dua ve zikirlerde, benim dikkatimi en çok tuvaletten çıkınca söylemiş olduğu;
‘Ğufraneke’ – (Beni bağışla!) duası çekmiştir.

Rasulullah (s.a.v.), Allah’tan bağışlanma dileyecek ne
yaptı ki bu duayı okudu?

Rasulullah (s.a.v.) Niçin Bağışlanma Diledi?
I. Görüş:
Rasulullah (s.a.v.) bulunduğu her ortamda Allah’ı zikrederdi... Rasulullah (s.a.v.) için tuvalet bir ortamdı... Ama zikir için müsaid değildi... Orada Allah’ı nasıl zikredecekdi ki?
Ve tuvaletten çıkar çıkmaz; sanki kendi elleriyle öyle bir
ortamın oluşmasını sağlamış gibi;
– ‘Allah’ım! Ortam müsaid değildi. Haliyle de seni zikredemedim! Sen beni bağışla!’ ""

Ben bu kısmı okuduğumda gerçekten beni de bu kısım etkiledi. Benim aklıma ki belki çoğumuzun aklına tuvaletin mahcubiyetinden dolayı yani ben öyle düşünürekten okunduğunu sanıyordum hiç bu açıdan düşünmemiştim. Cevabı aldığımda tefekkürün ne denli incelikleri olduğunu anladım ve hayatıma geçireceğim ilkem.

Ve bu kısım
İnanıyorum ki bu satırları okurken, yaşlı göz ve titrek bir
sesle ‘Allah-u Ekber!’ diyorsunuz.

Feyzullah Birışık kendimi kötü hissettiğim ağlanacak olan kısım ve yazıya o an ki yazıya değil o yazıya yazmış olduğunuz tepkiyi verdiğimiz i kesim bir dille söylemenize rağmen Allah'ın aciz kulu , Ümmeti Muhammed olarak o tepkiyi verememiş olmam.

Her bir kısmı bölümü bana farklı duygular yaşattı. Ama en çok da nefsimden yana utancımı.. Kitabın sonundaki kitap tavsiyeleri de vermesinden dolayı Feyzullah Birışık Allah razı olsun hocam. Okunması zaruri ihtiyaç..
224 syf.
·2 günde·8/10 puan
Hepimiz biliyoruz fakat ortak bir sorunumuz var: amel edemiyoruz...

Peki bunun nedeni ne? Sadece nefsimize uymak mı? Kitabı okuduğunuzda sorunun sadece nefse uymak olmadığını anlayacaksınız.

İlk olarak Kur'an'dan Nuh, İsa, Musa, İbrahim ve Muhammed aleyhissalatü vesselâm'ı örnek veriyor.

Sonra 'Tevfik' ve 'Hızlan'ı anlatıyor kitap. Tevfik; yani Allah'ın yardımıyla kulun salih ameller işlemesi ve günahlardan korunması.

Hızlan; Allah'ın kulu kendi nefsiyle baş başa bırakması yani yardımsız bırakması.

Bu yüzden insan kimi zaman günah işlemeyip salih amellere yönelirken kimi zaman da günahlara yöneliyor. Allah bir kulunu nefsiyle baş başa bırakırsa o kulun günah işlemesi kaçınılmaz oluyor. Bu Allah'ın elinde. Bu yüzden insan bazen istese de namaz, tesettür gibi emirleri yerine getiremiyor veya istese de bazı günahları terk edemiyor. Bu doğrudan Allah'ın yardımıyla ilgili. Allah hidayeti dilediğine verir dilediğine vermez. Hidayet verilmiş bize fakat hidayette kalacağımız garanti değil. Bu yüzden Sahabe efendilerimiz bile son nefeste imansız gitmekten daima korkmuşlardır. En büyük yegane çare Allah'a dua ederek O'ndan yardım istemek. O'nun yardımı olmazsa hiçbir ameli işleyemez, hiçbir günahtan kurtulamayız.
80 syf.
·2 günde·7/10 puan
Bugünlerde sürekli ölüm haberleri gün ve gün yenilenirken bu kitabı okuyayım dedim. Virüs nedeniyle kafamızı dağıtacak pek bir şey yok açıkçası. kitaplar güzel. Ölmeden önce ölmek için bu kitabı okumak yeterli olmaz. ama sizi yolcuğa sürükleyebilir. açıkçası ktiabın eksikleri var tekrar etmesi veya çok aşırı duygusalmış gibi yazılması(Bana bazı yerler çok abartı geldi, belki duygulanan olabilir) Daha iyi örneklemler verilebilirdi. Hadisler ve ayetler hoş ama bazı yerlerde soru işareti kaldı bazı hadislerde. (ölümden sonra insana sevap gelmez diyebiliyorum ölen kişinin etkisi olmadıkça, 40 tane şirk koşmamış kişinin cenaze namazında ölüye etkisi olmaz diye düşünüyorum ve öyle biliyorum) vaktiniz varsa alın okuyun. en azından ayet ve hadisleri yedirilmiş kitap olarak görebilirsiniz. birde ölüm olayında sırasıyla gerçekleşecek yolları öğrenirsiniz. Allah hepimize ölmeden önce ölmeyi gerçek anlamda nasip etsin. (bu kitap biraz yeni okuyanlara daha çok hitap eder. o yüzden bu kitapla kısıtlı kalmayın ölümle ilgili okumaya devam edin)

Yazarın biyografisi

Adı:
Feyzullah Birışık
Unvan:
Yazar
Doğum:
Malatya, 1969
1969’da Malatya’da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Malatya’da okudu. Lise 1.ve 2. Sınıfı İzmir’de, 3. Sınıfı Malatya’da okudu.

1989 yılında İstanbul’a taşındı.

Tekstil işiyle uğraştı.

Yazı hayatına 1998 yılında başladı.

1999’da yayıncılığa başladı. Karınca ve Polen Yayınlarını kurdu. Böylelikle hem kendi eserlerini hem de temel İslami kaynak eserleri bu yayınevinde bastırarak okuyucuya ulaştırmaya başladı. (http://www.karincakitap.net)

3 yıldan bu yana http://www.habervaktim.com isimli internet sitesinde yazıları yayınlanıyor. Bir yıldır Özgün Duruş isimli haftalık bir gazetede yazılar yazıyor.

2010 yılında Mısır El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesine kayıt yaptırdı. Halen birinci sınıfta okumaktadır.

Şu ana kadar 30 kitab telif etti. Ayrıca 5 adet derleme eserin sahibi.

Feyzullah Birışık, evli ve 4 çocuk babası

Yazar istatistikleri

  • 84 okur beğendi.
  • 1.406 okur okudu.
  • 35 okur okuyor.
  • 526 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları