1000Kitap Logosu
Firdevsi
Firdevsi
Firdevsi

Firdevsi

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.7
71 Kişi
221
Okunma
71
Beğeni
5,2bin
Gösterim
Tam adı
Hakim Ebul-Kasım Firdevsi Tuvsi
Unvan
Şair
Doğum
Tus, İran, MS 940
Ölüm
Tus, İran, 1020
Yaşamı
Samanîler ve Gazneliler dönemleri İran edebiyatının önde gelen Fars şair. Başlıca yapıtı Şehnâme'yi (60.000 beyitten oluşur; ilk insandan III. Yezdigirt dönemine kadar İran tarihi anlatır) tamamlayınca 1010 yılında Gazneli Mahmut'a sunan Firdevsi, bağlanan aylığı az bulduğu için sultanı ağır biçimde hicvedince, Gazne'den göçmek zorunda kaldı. Bir süre Herat'ta ve Taberistan emiri Şehriyar'ın yanında kaldıktan sonra, Tus'a dönerek orada öldü. Firdevsi'nin soyca bir Dihkan ailesinden olduğu söylenir. Doğum yılı kesin olarak bilinmemektedir. Firdevsî, Gazneli Mahmut'un fikirler aldığı bilginlerden de bir tanesidir. Firdevsi gibi bilginlere Gazneli Mahmut maddi ve manevi yönden destek olmuştur.
Berk Ulubeli
Şahnâme'yi inceledi.
Kendi çalışma alanım her ne kadar Batı dünyası olsa da, Şahname için Doğu dünyasının İlyada'sı denir. Bu yorum kanaatimce oldukça doğrudur. Eser Gazneli Mahmud'a sunulmuş; İran ve Turan savaşları içeriğiyle dikkat çekmektedir. Bu anlamıyla, hem tadından yenmeyecek bir edebiyat hemde üzerine çalışılabilecek abidevi bir eser olduğunu söylemek mümkün. Çeviri, metin, minyatürler, baskı, cilt kısaca her şey muazzam. Şuan bu fiyata bulunabiliyorken (internet kitapçısı; kurtlu olan!) almayı düşünenler tereddüt etmesinler; baskısı tükendikten sonra sahaflarda ateş pahası olacak, benden söylemesi. Not: Hali hazırda "Şahname II"nin baskısı yok. Onu başka bir yol ile edinmek durumundasınız. Aksi halde edineceğiniz kitap Şahname'nin yalnızca yarısı olacaktır.
Şahnâme
9.0/10
· 72 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Hüseyin Aycan
Şehname 1'i inceledi.
432 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Oldukça etkilendiğim bir edebi eser. Kültürel olarak yok edilmek istenen bir milletin, edebiyatı kuşanarak direnmesi adeta. İnce bir dile sahip. Hem nasihat eder tıpkı bir baba ya da dede gibi, hem ders verir.
Şehname 1
9.5/10
· 53 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
1289 syf.
·
100 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Koca bir Tarih... Derin derin her kelimesinde bana vereceği mesajı anlayarak sindire sindire iliklerime kadar okudum. Efsaneleri soylu hükümdarları Goştasp, Kayser, Dara, Lohrasp, Büyük İskender, Bozormigr, Rüstem Behmen, Yezdigerd ve daha nicesi...Aristonun hekimlik bilgilerine değinilmesi, eflatunun danışmanlık yapması, satranç ve tavla oyunlarının keşfi... Zerdüştlük dininin merkezi (bakın burası eski İran) sonradan Hz. Ömer döneminin başlangıcının vurgulanması Hz. Muhammedin doğuşuna değinilmesi... Daha nicesi. Efsaneleri, elma kurdu, konuşan ağacı, beyaz fil, çift başlı ejderhaları, aslan maymunu bunları betimlerken zihinde resmetmek harika... Binlerce beyitte ciddi anlamda verilen mesajların bazılarını kayıt ettim sizlerinde ilgisini çekmek adına. Sadece "iyi insan" olmak adına, beyitler, savaşlar, efsaneler, hikayeler, mekanlar içerisinde binlerce kez söylemiştir dile getirmiştir Firdevsi. Özetle ögüt verici niteliği yüksek olan bu eserin herkesin okumasını diliyorum...
Şahname 2
9.0/10
· 28 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4