François Lelord

François Lelord

Yazar
9.0/10
28 Kişi
·
93
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.329
Gösterim
Adı:
François Lelord
Unvan:
Fransız Psikiyatrist ve Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 22 Haziran 1953
François Lelord psikiyatrdır ve Cristophe Andre ile birlikte Fransa’daki işyerlerinde danışman olarak çalışmaktadırlar.
Genelde zor kişilikli biri, zevkinden değil, korku duyduğundan sorunlu davranır. Endişeyle hareket eder (terk edilmekten, anlaşılamamaktan, saldırıya uğramaktan, kendini ya da sevdiği insanları tehlikeye atmaktan endişe duyar).
Her insanın hayatına zor kişiler girmiştir. Bazen bu kimseleri hayatımızda tutmaya devam eder, onları hayatımızın mihenk taşı haline getirebiliriz. Madem onlarla olmak istiyoruz, başetmeninde bir yolunu bulmamız gerekiyor. Zor kişiliklerle yaşamak kitabı hayatımızdaki paranoidlerle, histriyoniklerle, narsistlerle ve daha niceleriyle nasıl başa çıkabileceğimiz konusunda yardımcı bir kitap. Okurken arkadaşlarımla eşleştirdiğim kişilik problemlerinin çözümlerini yine arkadaşlarım üzerinde deneme fırsatı buldum. Oldukça keyifli bir deneyimdi.
Hani bazen deriz ya "şu insanları anlamak zor". Heh işte kitap tam da insanları anlamanın neden zor olduğunu bize gösteriyor. Kitapta başlıca kişilik bozuklukları tek tek ele alınmış. Paranoyak, narsis, bağımlı, depresif vs. Her başlıkta bu kişi tiplerinden örnekler verilerek daha anlaşılır hale getirilmiş. Önce örnek bir olay verip bunun üzerinden bu örnekteki kişinin dünyaya bakış açısını ve hangi kişilik kategorisine dahil olduğu açıklanıyor. Her birinin sonunda da bu kişilik tiplerini fark ettiğimizde onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği, nelerden kaçınmamız gerektiği vurgulanıyor. Kitabın sonunda da bu kişiliklerin nasıl oluştuğu şeklinde açıklama yapıp, genel tablo üzerinden kısa bir özetle bitiriyor.

   Elbet hepimizin çevresinde anlaşmakta zorlandığımız insanlar vardır. Bu kitapla onların davranışlarının nedenlerini anlayarak ilişkilerinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. *Tabi bunu insanları etiketlemek için değil, onları anlamak için yapmalıyız*

   Ben çok beğendim. Tereddütsüz tavsiye edebileceğim bir kitap. Kitabın dili yalın fakat bilgi içeriği oldukça yoğun olduğundan bir çırpıda bitecek bir kitap değil. Sabırla, acele etmeden, sindire sindire okumanızı tavsiye ederim.
Gayet anlaşılabilir ve güzel bir kitap.yazarın tarafsızlığı çok güzel.
Zor kişiliklerden şikayet etmenin yağmurun yağmasından veya güneşin doğmasından şikayet etmek gibi olduğunu söylüyor yazar.Zor kişilikler her zaman her vardı ve her zaman var olacaklar diye de ekliyor.Hayattan örnekler vermesi kitabı daha da çekici kılıyor.ve aslında kitabı okurken kendizi de sorguluyorsunuz. Nerden baksan iyi kitap
Puanım:9/10
Zor kişilik tiplerinin kendilerini ve başkalarını nasıl gördüğünü anlatan bu kitapta,onlarla birlikte yaşamanın da yollarından bahsedilmektedir.Bir çok vaka analizleri ile örneklendirilmiş bu eser,size oldukça katkı sağlayacaktır...
Uygulanabilir bilgiler içeriyor, sade ve anlasilir. Başucu kitabım. Kişiye kendi davranislarini da anlama olanagi sunuyor. Zor kişilikler 11 ana gruba ayrilmis.
Çevremizdeki insanların kişilikleri hakkında öngörülerimiz olursa nasıl davranacağımızı daha iyi biliriz. Bu doğrultuda yazılmış öğretici bir kitap. Farklı kişilik özelliklerini tanımak ve bunlarla yaşamayı öğrenmek için güzel bir eser.
Freud ve jung okuyanlar icin gulme kaynagı olacak bir yazılar butunu . Hep baksen su ise hayret nasıl olur diye dalga gecerek okudugum yazara saygı duymasam yasaklı kitaplar listesinde baslarda kendine yer bulacak yazı. Bakın kitap demiyorum yazı
Mutluluğa dair mükemmel bir eser. Hemde bir roman eşliğinde gerçekleştirilmiş bir eser. Tavsiye edilebilecek ve okudukça katkısı olabilecek bir kitap daha.
Gündelik hayata pratik çözümler üretebilecek güzel bi kitap. Ama sadece bu kitapla karakter tahlil etme konusunda uzman olamayacağımız da aşikar. Sadece yeni tanıştığımız yahut uzun süredir tanıdığımız bir insana nasıl davranmamız gerektiği hakkında bilimsel temelli ipuçları veriyo. Kitabın üslubuna gelecek olursak sohbet havasında ve anlatım bozuklukları yok. Sıkıştığında elinin altında bulundurmalık bir kitap.
İyi okumalar

Yazarın biyografisi

Adı:
François Lelord
Unvan:
Fransız Psikiyatrist ve Yazar
Doğum:
Paris, Fransa, 22 Haziran 1953
François Lelord psikiyatrdır ve Cristophe Andre ile birlikte Fransa’daki işyerlerinde danışman olarak çalışmaktadırlar.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 93 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 100 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.