Georges Politzer

Yazar 8,1/10 · 121 Oy · 2 kitap · 411 okunma ·  35 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

35 okur beğendi.
121 puanlama · 117 alıntı
0 haber · 2.890 gösterim
411 okur kitaplarını okudu.
213 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
21 okur kitaplarını şu anda okuyor.
10 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Georges Politzer'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Georges Politzer'in Biyografisi

Georges Politzer (d. 3 Mayıs 1903 - ö. 23 Mayıs 1942), Macar kökenli Fransız marksist yazar ve felsefecidir. "Kızıl Kafalı Filozof" olarak tanınır. Bugünkü Romanya'nın Nagyvárad (Oradea) kentinde doğmuştur.

Politzer daha 1919 yılındaki Macar ayaklanması sırasında aktivist olmuştu. Béla Kun yönetimindeki komünist konsey cumhuriyetinin yenilgiye uğramasından sonra ülke Avusturya-Macaristan amirali Miklós Horthy'nin baskıcı egemenliği altına girerken, Politzer de 17 yaşında sürgüne gitmek zorunda kaldı.

Viyana'da Sigmund Freud ve Sándor Ferenczi ile tanıştıktan sonra 1921 yılında Paris'e yerleşti. Beş yıl sonra felsefeninkilere varana kadar bütün akademik literatürü okumuştu. 1929 ve 1931 yılları arasında Fransız Komünist Partisi'ne katıldı.
1930 yılının başında Fransız Komünist Partisi 1939'da Alman işgaline kadar faaliyet gösterecek olan Paris İşçi Üniversitesi'ni kurmuştu. Bu üniversitedeki faaliyeti sırasında Politzer Diyalektik-Materyalizm derslerini üstlendi.

Marx ve Lenin'in taraftarı olarak psikolojiyle ilgilendi. Bu alanın özellikle somut görünümlerini ön plana çıkartırken, geleneksel psikolojiyi soyut olarak değerlendiriyordu. Başlarda Freud'un geliştirdiği psikanaliz teorisine ve onun uygulanma olanaklarına büyük ilgi gösterdi. Ancak zamanla komünist partinin psikanalize karşı tutumunun da etkisi altında psikanalizden uzaklaştı. Bu dönemde Saint-Maur Lisesi'nde felsefe öğretmeni olarak çalışıyordu.
Nazi Almanyası'nın Fransa'yı işgali sırasında 1940 yılındaki seferberlikte Paris'te görevlendirildi. Komünist Partisinin gizli önderliğine bağlı kaldı. Temmuz 1940'da seferberlik bittikten sonra, illegal bir gazetenin yayıncıları arasında yer aldı.

Dünyaca ünlü fizikçi, Politzer'in dostu ve yoldaşı Paul Langevin'in Ekim 1940'da tutuklanması üzerine fizikçinin tutuklandığını bildiren ve II. Dünya Savaşı boyunca faşizmin suçlarını ifşa eden Özgür Üniversite'nin (L'Université Libre) ilk sayısını yayınladı. L'Université Libre 1940 ve 1941 yıllarında tekrar yayınlandı.

Şubat 1942'de Politzer kendisi gibi bir direnişçi ve komünist olan eşi Mai'yle birlikte tutuklandı. 20 Mart 1942'de Nazi işgalcilere teslim edildi ve ağır işkenceden geçti. İllegal bir Fransızca akademik dergi yayınlamaya başlamasından kısa süre sonra, 23 Mayıs 1942'de kurşuna dizilerek idam edildi. Eşi Mai Auschwitz imha kampına gönderildi ve Mart 1943'de orada öldü.
Hiç Yok, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aklımızda tutmamız gereken esas şudur ki, biz, duygulara, düşüncelere, fikirlere, gördüğümüz ve duyduğumuz için sahibiz.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 45 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 45 - Neden Kitap Yayıncılık)
Hesna, bir alıntı ekledi.
 22 Eyl 2017

Gül, bahçıvanın sonsuzluğuna niçin inanır?
Çünkü gül, bahçede, hiçbir zaman başka bir bahçıvan görmemiştir.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 52 - Neden Kitap, 1.Baskı, İstanbul 2012)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 52 - Neden Kitap, 1.Baskı, İstanbul 2012)
Hiç Yok, bir alıntı ekledi.
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ölümün bağrında yaşam vardır.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 209 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 209 - Neden Kitap Yayıncılık)
Hiç Yok, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek hiçbir zaman bilinemez.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 84 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 84 - Neden Kitap Yayıncılık)
Özüm Çınar, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2017 · Kitabı okuyor

Entelektüel bağımsızlık, eleştirel zeka, tepkiye boyun eğmek değil, tersine boyun eğmemek demektir..

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 17 - Sol yayınları)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 17 - Sol yayınları)
Hiç Yok, bir alıntı ekledi.
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Karşıtlar çatışma halindedirler ve değişmeler bu çatışmalardan doğar; böylece değişme, çatışmanın çözümüdür.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 223 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 223 - Neden Kitap Yayıncılık)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
05 Kas 2017

Bilinç, safra gibi ya da bir hormon gibi bir şey değildir. Bir eylemdir, bir işlevdir.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 61 - Sol Yayınları)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 61 - Sol Yayınları)
Hesna, bir alıntı ekledi.
 23 Eyl 2017

Niçin yaşam, çiçeklerini ve meyvelerini verdikten sonra ölüme doğru yönelir? Çünkü yaşam, yalnızca yaşam değildir. Yaşam ölüme dönüşür, çünkü yaşam bir iç çelişki taşır, çünkü yaşam ölüme karşı gündelik savaşımdır. (her an bir kısım hücreler ölür, başkaları onların yerini alır, ta ki ölüm onlara da üstün gelinceye kadar)

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 85 - Neden Kitap, 1. Baskı, İstanbul 2012)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 85 - Neden Kitap, 1. Baskı, İstanbul 2012)
Hiç Yok, bir alıntı ekledi.
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ruhu yaratan maddedir ve bilimsel olarak, asla maddesiz ruh görülmedi.

Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 69 - Neden Kitap Yayıncılık)Felsefenin Başlangıç İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 69 - Neden Kitap Yayıncılık)
Bütün Alıntıları Göster

Georges Politzer kitap incelemeleri

Felsefenin Başlangıç İlkeleri kitabı, 1932 yılında profesörlerden meydana gelen bir topluluk tarafından kol emekçilerine marksist felsefeyi öğretmek amacıyla kurulan İşçi Üniversitesi'nin 1935-36 ders yılında Georges Politzer'in bir öğrencisinin derslerde tuttuğu notlardan meydana geliyor.

Madde / Ruh , İdealizm / Materyalizm , Metafizik / Maddecilik , Diyalektik Materyalim / Tarihsel Materyalizm ve Marksizm gibi temel konular kitapta bir Marksistin gözünden asla şatafatlı felsefik cümleler kurulmadan, anlaşılır, sade ve duru bir üslupla anlatılıyor.

Burak Erdoğdu, Felsefenin Temel İlkeleri'ni inceledi.
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Felsefenin Temel İlkeleri kitabın içeriğini tam olarak tanımlayamasa da içerik olarak gayet doyurucu bilgiler bulunmaktadır.Diyalektik Materyalizmin ilkeleri ve günel hayattan örnekleriyle , detaylı bir şekilde irdelendiği kitap Marksist öğretiyi hakkıyla tanıtabiliyor, yazarının kimliğinden hareketle tarafsız bir göz sunmasını zaten beklemediğimiz eser Marksist bakış açısını sarih bir şekilde ortaya koyabiliyor.

Hüseyin padak, Felsefenin Temel İlkeleri'ni inceledi.
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Felsefi terimleri birden fazla ornekler vererek aciklayan bir kitap. Benim icin cok katkisi olmuştu. Insana deger bicilecek bilgileri aktaricak nitelikte bir eser. Anlatim acisindan felsefenin karmasasini gunluk hayata vuran bir eser. Okumanizi tavsiye ederim.

Yakuphan Güleç, Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
16 Mar 06:32 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Felsefenin başlangıç ilkeleri adıyla yayınlanması kitabı okuyup bitirdikten sonra garibime gitti. Zira Politzer materyalist felsefeyi savunduğu kitabında metafizik felsefeyi yermektedir.
Kitap içerik bakımından donanımlı ve kapsamı bakımından tatmin ediciydi.
Politzer, materyalist felsefenin sağlam savunucularından. Bunu da saf bir bağ ile değil büyük bir bilgi dağarcığı ile yapmaktadır.

Barış, Felsefenin Temel İlkeleri'ni inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Dünyayı açıklamaya çalışan iki ana felsefi akımın arasındaki uçuruma dikkat çeken bir kitap. İdealizm ve materyalizmi ayrıntılı olarak ele alan kitap felsefenin temel sorununa bilimsel bir anlayışla yaklaşan değerli bir eser. Neden sorusunun açıklamalarını, zıt düşün tarzının dünyaya bakış açısını net bir dille anlatılmış

hamza karademir, Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
29 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabı okuyacak arkadaşlar felsefenin dalları(bilgi, ahlak, bilim vs.) için bu kitapta karar kıldılarsa hayal kırıklığına uğrayabilirler. Kitap daha çok felsefi düşünme yöntemi ve idealizm-materyalizm kıyaslaması gibi. Politzer'in bir marksist olduğunu göz önüne alırsak bu kıyaslamada aşırıya kaçtığını söyleyebiliriz. Buna rağmen kitap düşünce üzerine saygıdeğer bir yaklaşım içeriyor. Komünizm'in de aslında ne olduğunu anlatmaya çalışıyor. Gerçekten tanımından uzaklaşan bu ütopyanın nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Özellikle felsefe ve sosyoloji öğrencilerinin okumasını tavsiye ederim.

Murat Çelen, Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
 09 Nis 06:47 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Felsefe hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biridir. Burjuvanın;felsefenin anlaşılması yerine, içi boş kelimelerle anlamsız ve karmaşık hale getirmesinin yanında,Politzer'ın kitabı son derece basit ve herkesin anlayacağı dilde yazılmıştır. Üstelik, Politzer'in eserindeki bölümlerinin sonunda,konuyla ilgili okunması gereken
yazıları ve eserlerin isimlerini belirtmesi, kitabı daha da çekici yapmış.

Fatos, Felsefenin Temel İlkeleri'ni inceledi.
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felsefi çok derin ve kendi içinde milyon tane bölüme parçalanıyor..meraklilara önerilir..Çünkü bu kitap temel bilgi olrak mekanik diyalektiği derinlemesine bilgi kaynağı olarak veriyor

Günsenin, Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
03 Nis 03:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir sözlük olarak kullanmak isterseniz bazı önemli kavramları güzel açıklıyor. Diyalektik kavramını özellikle cok guzel orneklerle sunuyor. Sol bir görüşten çıkan kitabin objektif olmasını beklemiyorum ama idealizm filozoflarının görüşlerinin aptalca olduğunu hissettirmekten hic geri kalmadı. Bu kadar taraflılık bıktırdı açıkcası. Felsefeye yeni baslayanlar icin tehlikeli bir kitap. Bilgi birikimi edinmeden kesinlikle okunmamalı. İnsanlar idealistleri ve materyalistleri ayri ayri okuyup kendi kararini verebilir pekala. Yazarin bu konuda yonlendirmesine hic gerek yok.

Tarihsel Maddeci, Felsefenin Başlangıç İlkeleri'ni inceledi.
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Ders notlarından oluşan bu kitap, sık sık diyalektik materyalizmi öğrenmek isteyenlerin başlangıç kitabı olarak görülür. Ancak kitapta not tutan kişinin bilgi eksiklerinden dolayı ciddi eksikler bulunmaktadır. Diyalektik Materyalizm konusunda aynı didaktiklikte kitaplar için Hikmet Kıvılcımlı'nın, Henri Lefevbre'nin ve Kuusien'in diyalektik materyalizm kitapları okunabilir.

Bütün İncelemeleri Göster