Felsefenin Temel İlkeleri

8,3/10  (38 Oy) · 
145 okunma  · 
40 beğeni  · 
2.017 gösterim
Felsefenin Temel İlkeleri, tıpkı birinci yapıt gibi, Yeni Üniversiteye devam eden emekçilere -işçilere, memurlara ev hizmetlerinde çalışanlara, bilim araştırmacılarına, öğretmenlere, üniversite öğrencilerine vb.- verilen felsefe eğitiminin deneyimine dayanmaktadır. Bu bakımdan, kitabın, onu kaleme almış olan ve başka birkaç kişi ile birlikte bu üniversitede diyalektik materyalizm dersleri verenlerin adlarından önce Georges Politzer'in adını taşıması doğrudur. Felsefenin Temel İlkeleri'nin amacı, Marx ve Engels'in ve onların en büyük öğretilileri Lenin ve Stalin'in ana fikirlerini öğrenmek isteyenlere yardımcı olmaktır. Onun için bu yapıt, birer birer okunacak olan derslere bölünmüş bir elkitabı niteliğini taşır *** Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheu'nün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9786054099665
 • Çeviri:
  Hasan İlhan
 • Yayınevi:
  Neden Kitap Yayıcılık
 • Kitabın Türü:
Burak Erdoğdu 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Felsefenin Temel İlkeleri kitabın içeriğini tam olarak tanımlayamasa da içerik olarak gayet doyurucu bilgiler bulunmaktadır.Diyalektik Materyalizmin ilkeleri ve günel hayattan örnekleriyle , detaylı bir şekilde irdelendiği kitap Marksist öğretiyi hakkıyla tanıtabiliyor, yazarının kimliğinden hareketle tarafsız bir göz sunmasını zaten beklemediğimiz eser Marksist bakış açısını sarih bir şekilde ortaya koyabiliyor.

Hüseyin padak 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Felsefi terimleri birden fazla ornekler vererek aciklayan bir kitap. Benim icin cok katkisi olmuştu. Insana deger bicilecek bilgileri aktaricak nitelikte bir eser. Anlatim acisindan felsefenin karmasasini gunluk hayata vuran bir eser. Okumanizi tavsiye ederim.

Fatos 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felsefi çok derin ve kendi içinde milyon tane bölüme parçalanıyor..meraklilara önerilir..Çünkü bu kitap temel bilgi olrak mekanik diyalektiği derinlemesine bilgi kaynağı olarak veriyor

OS 
14 Ağu 14:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatı anlamak ve anlamlandırmak adına cesurca yazılmış olan bu eser size at gözlüğünüzü bir kenara atmanızı söyleyecek. Hayata bakış açınızdaki renk pergeliniz sayısız tonlara kavuşacak. Özgüven ve bunun yanında sorgulama yeteğinin doğru bir şekilde kullanılıp sonuca ulaşmanızı sağlayacak.kısaca var olmanın en güzel tanımlamsını yapacaksınız:
《İnsan , gelişmek ve geliştirmek için vardır.》

Kitaptan 13 Alıntı

Entelektüel bağımsızlık, eleştirel zeka, tepkiye boyun eğmek değil, tersine boyun eğmemek demektir..

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 17 - Sol yayınları)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 17 - Sol yayınları)

Eğer felsefe bir dünya anlayışı, pratik sonuçları olan bir dünya anlayışı ise, dünyayı değiştirmek isteyen emekçiler için doğru bir dünya anlayışına sahip olmanın çok değerli bir şey olduğu açıkça ortaya çıkmaz mı? Nasıl ki nişan tahtasının vurmak için doğru nişan almak gerekiyorsa.
Kabul edelim ki, tüm emekçiler, gerçeğin bilinemeyeceğini düşünüyorlar. O zaman, savaş,işsizlik, açlık karşısında kendilerini savunamayacaklardır.
Başlarına gelen her şey, onlar için anlaşılmaz bir şey kalacaktır, bunları bir alınyazısı olarak karşılayacaklardır.
Burjuvazinin emekçileri sürüklemek istediği nokta tamıtamına budur.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges PolitzerFelsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer
Aysgl acr 
21 Mar 10:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Simdi artık Stallin'in yaptığı ulus tanımını anlayabiliriz
Ulus dil,toprak iktisadi yaşama birliğinin ve ortak kültür biçiminde beliren ruhsal biçimlenme birliğinin hüküm sürdüğü tarihsel olarak meydana gelmiş istikrarlı bir topluluktur.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 487)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 487)

İnsan ne iyi ne de kötüdür. Durum ve şartlar ne yapıyorsa odur.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 206 - ilya izmir yayınevi)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 206 - ilya izmir yayınevi)
Aysgl acr 
19 Mar 12:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sömürü
Üretim araçlarının mülkiyetinden yoksun bırakılmış olanların elde ettikleri bu fazlalığı üretim araçlarına sahip olanların elde etmesidir.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 347)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 347)
Aysgl acr 
20 Mar 12:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Proletarya
Siyasi üstünlüğünü,sermayenin tümünü yavaş yavaş burjuvazinin elinden alarak bütün üretim araçlarını devletin,yani sınıf olarak örgütlenmiş emekçilerin elinde toplamak ve üretici güçlerin sayısını en kısa zamanda arttırmak için kullanacaktır.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 411)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 411)

"Ve avukat Emmonuel Bloch, Rosenberg'lerin ölüm cezası infaz edildiği akşam 'Bizi hayvanlar yönetiyor.' diye haykırırken hiç de haksız değildi."

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 57 - Sosyal Yayınlar)Felsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer (Sayfa 57 - Sosyal Yayınlar)
Emre Kesikhalı 
22 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...her teori, zorunlu olarak, pratiğe dönmelidir ve bu, iki nedenden böyle olmalıdır: birincisi, teori, kesin olarak pratik tarafından yaratılmıştır, dünyayı seyreden hevesli bir hoş merak için değil, dünyayı değiştirmeye yardım etmek için kurulup hazırlanmıştır; ikincisi, madem ki gerçek, kesiksiz hareket ve değişikliktir, kendi kendine yeterli olmaya çalışan bir teori, kısırlaşır, artık ölü bir dogmadan başka bir şey değildir; ısrarla, durmadan pratiğe dönmezse, bilgi süreci duraklar, artık gerçeğin gittikçe daha kesin, daha şaşmaz bir yansısını elde etmek, teorinin yetersizliklerini düzeltmek, dünya bilgisini derinleştirmek olanaklı olmaz.

Felsefenin Temel İlkeleri, Georges PolitzerFelsefenin Temel İlkeleri, Georges Politzer
2 /