Adı:
Felsefenin Temel İlkeleri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054099665
Kitabın türü:
Çeviri:
Hasan İlhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Neden Kitap Yayıcılık
Felsefenin Temel İlkeleri, tıpkı birinci yapıt gibi, Yeni Üniversiteye devam eden emekçilere -işçilere, memurlara ev hizmetlerinde çalışanlara, bilim araştırmacılarına, öğretmenlere, üniversite öğrencilerine vb.- verilen felsefe eğitiminin deneyimine dayanmaktadır. Bu bakımdan, kitabın, onu kaleme almış olan ve başka birkaç kişi ile birlikte bu üniversitede diyalektik materyalizm dersleri verenlerin adlarından önce Georges Politzer'in adını taşıması doğrudur. Felsefenin Temel İlkeleri'nin amacı, Marx ve Engels'in ve onların en büyük öğretilileri Lenin ve Stalin'in ana fikirlerini öğrenmek isteyenlere yardımcı olmaktır. Onun için bu yapıt, birer birer okunacak olan derslere bölünmüş bir elkitabı niteliğini taşır *** Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheu'nün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.
Ufkumu açan, bir olaya çok yönlü bakmamı sağlayan bir kitap.
Hayatımda devletin ne olduğuyla ilgili düşünmemi sağlayan, ve hayatı sorgulamaya başladığım ilk kitap diyebilirim. Yeri ben de bu yüzden ayrıdır.
Felsefenin Temel İlkeleri kitabın içeriğini tam olarak tanımlayamasa da içerik olarak gayet doyurucu bilgiler bulunmaktadır.Diyalektik Materyalizmin ilkeleri ve günel hayattan örnekleriyle , detaylı bir şekilde irdelendiği kitap Marksist öğretiyi hakkıyla tanıtabiliyor, yazarının kimliğinden hareketle tarafsız bir göz sunmasını zaten beklemediğimiz eser Marksist bakış açısını sarih bir şekilde ortaya koyabiliyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.651 Oy)18.207 beğeni41.275 okunma2.673 alıntı173.708 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.200 Oy)8.507 beğeni27.285 okunma769 alıntı133.078 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.249 Oy)7.592 beğeni20.529 okunma3.689 alıntı122.765 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.759 Oy)6.067 beğeni15.976 okunma2.543 alıntı82.472 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.330 Oy)12.899 beğeni33.007 okunma3.103 alıntı138.813 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.115 Oy)7.684 beğeni21.604 okunma773 alıntı84.382 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.249 Oy)8.686 beğeni24.181 okunma1.278 alıntı118.944 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.443 Oy)5.552 beğeni18.849 okunma774 alıntı96.332 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.188 Oy)4.948 beğeni16.466 okunma3.192 alıntı105.719 gösterim
 • Böyle Söyledi Zerdüşt
  8.4/10 (1.210 Oy)1.329 beğeni4.212 okunma5.098 alıntı56.154 gösterim
Felsefi terimleri birden fazla ornekler vererek aciklayan bir kitap. Benim icin cok katkisi olmuştu. Insana deger bicilecek bilgileri aktaricak nitelikte bir eser. Anlatim acisindan felsefenin karmasasini gunluk hayata vuran bir eser. Okumanizi tavsiye ederim.
Dünyayı açıklamaya çalışan iki ana felsefi akımın arasındaki uçuruma dikkat çeken bir kitap. İdealizm ve materyalizmi ayrıntılı olarak ele alan kitap felsefenin temel sorununa bilimsel bir anlayışla yaklaşan değerli bir eser. Neden sorusunun açıklamalarını, zıt düşün tarzının dünyaya bakış açısını net bir dille anlatılmış
Felsefi çok derin ve kendi içinde milyon tane bölüme parçalanıyor..meraklilara önerilir..Çünkü bu kitap temel bilgi olrak mekanik diyalektiği derinlemesine bilgi kaynağı olarak veriyor
80 darbesinden sonra yasaklanan ilk kitap. Marksist Felsefeye başlayacak olanların ilk gözdesi ve anahtar kitabıdır. Yazar Politzer'in Paris işçi üniversitesindeki öğrencilerinin ders notlarını bir araya getirerek bu eseri oluşturmuşlardır.
Hayatı anlamak ve anlamlandırmak adına cesurca yazılmış olan bu eser size at gözlüğünüzü bir kenara atmanızı söyleyecek. Hayata bakış açınızdaki renk pergeliniz sayısız tonlara kavuşacak. Özgüven ve bunun yanında sorgulama yeteğinin doğru bir şekilde kullanılıp sonuca ulaşmanızı sağlayacak.kısaca var olmanın en güzel tanımlamsını yapacaksınız:
《İnsan , gelişmek ve geliştirmek için vardır.》
İşçi Üniversitelerinde ders veren Georges Politzer'in notlarından yayımlanan bu kitap fevkalade derecede önemlidir. Özellikle marksizm ile yeni tanışanlar ve marksizmi anlamak isteyenler için biçilmez kaftandır. Kitabın isminde ise şöyle bir yanıltıcılık düşünülebilir: hem "Felsefenin Başlangıç İlkeleri" hem de "Felsefenin Temel İlkeleri" isimli iki Poltizer eseri de aslında başlarına "Marksist" getirilerek okunmalıdır. Yani "Marksist Felsefenin Temel İlkeleri" gibi. Kitabın orjinal isminde de "Marksist" sıfatının bulunmamasını kitapta diğer felsefi düşüncelerin üzerinde de çokça durulmasından, onların yanlışlarına ve eksiklerine bol bol yer verilmesine bağlıyorum. Ama sonuç olarak "Felsefenin Temel İlkeleri" marksist felsefeyle yazılmış bir kitaptır ve amacı işçi militan yetiştirmektir. Ayrıca kendisi seksen darbesinden sonra yasaklanan ilk kitaplardan olma ünvanını da taşır.

Kitabı okurken 1940ların Fransasında Politzer'in kitaptaki cümleleri İşçilere anlattığını hayal etmek eminim çok hoşunuza gidecektir.
Ve unutmayın, Politzer gülüştür.
Politzer'in lakabı kırmızı kafalı filozoftur. Kitabın adının içeriği ile alakası yoktur. Diyalektik materyalizmi dayatır. Hemen her fanatik komünistte olduğu gibi burjuvazi ile burun yarışına girmekten başka bir şey yapmaz. Kendi haklılığından çok burjuvazinin haksızlığı ile ilgilenir, ki bu ucuz bir tartışma metodudur. Hele doğa hakkında verdiği örnekler gerçekten komiktir... Neyse, bunu boşverin manifesto yu okuyun temiz temiz... (Not: Arkadaşlar fizikçiyim ve bana bu laflarla gelen bir ev arkadaşım vardı, incelememde onun da etkisiyle objektiflikten biraz uzaklaşmış olabilirim)
Georges Politzer , Macar kökenli Fransız marksist yazar ve felsefecidir. "Kızıl Kafalı Filozof" olarak tanınır. Marx ve Lenin taraftarı olarak psikolojiyle ilgilenmiştir. Şubat 1942'de Politzer kendisi gibi bir komünist olan eşi Mai ile birlikte tutuklanır, Nazi işgalcilere teslim edilir ve ağır işkenceden geçer. 23 Mayıs 1942'de kurşuna dizilerek idam edilir.

Kitaba gelince, ders kitabı niteliğinde bir kitaptır. "Felsefe nedir? " sorusu, eski Yunanlılar'ın bilgi sevgisi olarak anladıklarını söyleyerek tanımlanıyor.
Kapitalist sistemin proletaryayı(sömürülen, ezilen sınıfı) kullanarak ayakta durduğunu, kapitalizmin burjuva sınıflarının işine yaradığından bahsediyor. Kapitalizmden sonra sosyalizmin, sosyalizmden sonra komünizmin hüküm süreceğini savunuyor.
Bilime ve fikirlere önem verdiğini, idealistlerin ise fikirlere önem vermediğini ve fikirleri kapitalist güçle birlikte baskı altına aldığından bahsediyor.
Diyalektik(tartışmalı çelişki) yöntemiyle her şeyi tartışıp akla uygun ne varsa materyalist olarak ele alıyor.
Bilgiye, emeğe, işçi ve köylü sınıfına önem veriyor.
Ulus kavramında ise kendilerini asıl yurtsever olarak tanımlıyor.

Bir ders kitabı niteliği ile okudum. Bilmediğim bir çok kavramı öğrenmiş oldum.
Devrimci felsefeyi idealizme karşı bir silah olarak kullanmakta olan herkes için, kolay ve rahat anlatımıyla vazgeçilmez bir kaynak olan “Felsefenin Temel İlkeleri”, Georges Politzer’in İşçi Üniversitesi’ndeki derslerinin öğrencileri tarafından zenginleştirilmiş ve geliştirilerek derlenmiş bir kitaptır...
Başlıkla alakası olmayan bir içerik. İdealizmi öcü gibi göstermiş olan objektiflikten uzak, ultra subjektif olabilecek önermeleri fact ( olgu ) edasında gösterip oralardan argüman geliştirmeye çalışmasıyla sınıfta kaldı benim için.
Gül, bahçıvanın sonsuzluğuna niçin inanır?
Çünkü gül, bahçede, hiçbir zaman başka bir bahçıvan görmemiştir.
Georges Politzer
Sayfa 52 - Neden Kitap, 1.Baskı, İstanbul 2012
Entelektüel bağımsızlık, eleştirel zeka, tepkiye boyun eğmek değil, tersine boyun eğmemek demektir..
Georges Politzer
Sayfa 17 - Sol yayınları
Niçin yaşam, çiçeklerini ve meyvelerini verdikten sonra ölüme doğru yönelir? Çünkü yaşam, yalnızca yaşam değildir. Yaşam ölüme dönüşür, çünkü yaşam bir iç çelişki taşır, çünkü yaşam ölüme karşı gündelik savaşımdır. (her an bir kısım hücreler ölür, başkaları onların yerini alır, ta ki ölüm onlara da üstün gelinceye kadar)
Georges Politzer
Sayfa 85 - Neden Kitap, 1. Baskı, İstanbul 2012
Philosophia'nın (Philo, sevgi; sophia, bilgi) sözcük anlamı budur, felsefe de buradan gelir.
Georges Politzer
Sayfa 27 - Sol Yayınları
Tarihin tanıdığı en büyük düşünürlerin birkaçını yetiştirmiş olan eski Yunanlılar, felsefeden, bilgi sevgisini anlıyorlardı.
Georges Politzer
Sayfa 26 - Sol Yayınları
Eğer felsefe bir dünya anlayışı, pratik sonuçları olan bir dünya anlayışı ise, dünyayı değiştirmek isteyen emekçiler için doğru bir dünya anlayışına sahip olmanın çok değerli bir şey olduğu açıkça ortaya çıkmaz mı? Nasıl ki nişan tahtasının vurmak için doğru nişan almak gerekiyorsa.
Kabul edelim ki, tüm emekçiler, gerçeğin bilinemeyeceğini düşünüyorlar. O zaman, savaş,işsizlik, açlık karşısında kendilerini savunamayacaklardır.
Başlarına gelen her şey, onlar için anlaşılmaz bir şey kalacaktır, bunları bir alınyazısı olarak karşılayacaklardır.
Burjuvazinin emekçileri sürüklemek istediği nokta tamıtamına budur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Felsefenin Temel İlkeleri
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054099665
Kitabın türü:
Çeviri:
Hasan İlhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Neden Kitap Yayıcılık
Felsefenin Temel İlkeleri, tıpkı birinci yapıt gibi, Yeni Üniversiteye devam eden emekçilere -işçilere, memurlara ev hizmetlerinde çalışanlara, bilim araştırmacılarına, öğretmenlere, üniversite öğrencilerine vb.- verilen felsefe eğitiminin deneyimine dayanmaktadır. Bu bakımdan, kitabın, onu kaleme almış olan ve başka birkaç kişi ile birlikte bu üniversitede diyalektik materyalizm dersleri verenlerin adlarından önce Georges Politzer'in adını taşıması doğrudur. Felsefenin Temel İlkeleri'nin amacı, Marx ve Engels'in ve onların en büyük öğretilileri Lenin ve Stalin'in ana fikirlerini öğrenmek isteyenlere yardımcı olmaktır. Onun için bu yapıt, birer birer okunacak olan derslere bölünmüş bir elkitabı niteliğini taşır *** Georges Politzer her şeyden önce Gülüştür. Meydan okumanın Gülüşü; başkaldırmanın değil, devrimcinin Gülüşü; anarşistin değil, tarihin mahkumiyet hükmünden kurtulmak için eski dünyanın güçleriyle açıkça alay eden Marksistin Gülüşü. Zincirler içinde, Pucheu'nün karşısında, Gestaponun işkenceleri içinde bile, galip gelenin Gülüşü; infaz mangasının karşısında, galip gelenin Gülüşü.

Kitabı okuyanlar 285 okur

 • Ezel Sarıtepe
 • Oytun Burak Gökçen
 • Veysel Aral
 • Pınar A.
 • Ozan deniz
 • büyük yolların haydudu
 • mehmet canib öksüz
 • Samet Orak
 • Çınar Toprak
 • Yunus Alptekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0.9
14-17 Yaş
%2.7
18-24 Yaş
%14.2
25-34 Yaş
%40.7
35-44 Yaş
%30.1
45-54 Yaş
%7.1
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%1.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%35.2
Erkek
%64.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28 (21)
9
%29.3 (22)
8
%18.7 (14)
7
%13.3 (10)
6
%4 (3)
5
%1.3 (1)
4
%1.3 (1)
3
%2.7 (2)
2
%1.3 (1)
1
%0