Gretchen Rubin

Gretchen Rubin

Yazar
6.8/10
24 Kişi
·
58
Okunma
·
3
Beğeni
·
887
Gösterim
Adı:
Gretchen Rubin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Kansas, Missouri
Kendini tanımlamanın kişi için çok yararlı olduğunu düşünüyorum çünkü tanımlamak kendimiz hakkında bilgi sahibi olmanın ilk adımıdır.
"İnsanların bu kadar materyalist olması korkunç bir şey! Paranın ve bir şeyler satın almanın onları mutlu kılacağını sanıyorlar ama o yolla mutlu olamazlar."
Bu ifade, içinde birden fazla fikir barındırır. Birincisi, "Mutluluk parayla satın alınamaz," yaklaşımıdır. Doğru, para mutluluğu satın alamaz ama akıllıca harcandığı zaman mutlu bir yaşama çok ciddi katkıda bulunabilir.İnsanlara en fazla baskı yapan şeyler arasında parasal kaygılar, sağlığa yönelik sıkıntılar, iş güvencesinin kritikligi ve yorucu ya da sıkıcı işlerle uğraşmak zorunda olmak vardır ki para, bu sorunları dindirmeye yardımcı olabilir.Aynı zamanda diğer insanlara yakın durmamızı sağlar ve bu da mutluluk için anahtar konumda bir unsur oluşturabilir. İnandığımız şeylere destek vermemize para yardımcı olabilir. Bize mutluluk getirecek, çocuk yetiştirmekten bir çiçek bahçesi yapmaya ya da bir tatil planlamaya bir tatil planlamaya kadar her düzeyde edimi sürdürmemize yardımcı olabilir.
İkinci fikirse, insanların ( elbette ki bizim ya da dostlarımızın değil, diğer insanların) aşırı 'materyalist' olduğu, bu nedenle de şeylere sahip olmanın, onları sergilemenin önemine fazlaca önem verdiğidir. Maddeci insanların maddesel şeylerin gücünden beklentilerinin gücüne yönelik gerçekçi olmayacak beklentiler beslediği ve kendilerini tanımlamanın ya da statülerini yükseltmenin yollarını ya da mutluluğa erişmenin yollarını edinimler aracılığıyla aradığı doğrudur. Kimi çalışmalar üst düzeyde maddeci insanların daha az mutlu olduğunu göstermiştir ama bu bağlantıda neyin sebep, neyin sonuç olduğu açık değildir.
Ama Albert Eistein'ın da vurguladığı gibi "Herşey olabildiğince basitleştirilmelidir ama olabildiğinden daha basit olmamalıdır."
320 syf.
·Puan vermedi
Mutluluk projesi' nin ev versiyonu olmakla beraber ev ile ilgili küçük değişiklik yapmak gerek evinizden mutsuzmusunuz işte evinizde bir kaç değişiklik yaparak mutlu olabilirsiniz
Kitabın arka kapağını okumamanın zararları bölümünde bu kitapla beraber ilk sırada yer alıyorum.
Başta kurgu olduğunu düşünmüştüm. Zaten o niyetle aldım. Sonra evde kitabo şöyle bir göz atınca hayal kırıklığına uğradım.
Daha çok yazar kendince hayatı daha düzenli ve güzelleştirme amacıyla yazılmış. Evli bir kadın ve çocukları var. Fakat ben daha lise son sınıf bir öğrenciyim. Beni sarmadı. 100'lü sayfalarda bıraktım zaten. Eğer evli "mutsuz" çocukluysanız belki(!) Sizi mutlu yaşama götürecek bir kitap. Tabi kitapta yazan imkanlar etrafınızda varsa.
376 syf.
·Puan vermedi
Mutluluk projesi' de sadece mutlu olabilmek icin liste verilmiş ve onu yap şunu yap 12 kural bunları yaparsan mutlu olursun gibi kitabı ilk çıktığında okudum sadece 10.000 adım kısmını uyguluyorum digerleri bana ters
376 syf.
·Beğendi·9/10
Okunması kolay roman gibi bir kitap, bazı kısımlar not alınıp uygulanabilecek şekilde. Nede olsa onu yap bunu yap diyen biri değil, o esnada yapan biri tarafından yaşayarak yazılmış.

Ama bir eleştiri, sonlara doğru bir monotonlaşıyor sanki!
352 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
İnsanlarla anlaşmakta zorlandığımı düşündüğüm ve toleransımının tam da azaldığını hissettiğim zamana gelmesi ilaç gibi geldi. Uzun zamandır okurken büyük keyif aldığım bir kitap olmamıştı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gretchen Rubin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Kansas, Missouri

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.