Mutluluk Projesi - Ev

8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
490 gösterim
Mutluluk projesı'nın yazarı Gretchen Rubin'den...

Aslında biliyorsunuz;

Mutlu olmak için çoğu şeye sahipsiniz.
Hatta kendinizi mutlu bir insan olarak bile tanımlayabilirsiniz.
Ancak eksik olan bir şeyler var.
Kimseye söyleyemiyorsunuz belki ama eminsiniz.
Adını koyamadığınız bir şeyler eksik.
Size evinizi yuvaya çevirecek bir proje sunuyoruz.

Ulaşmak istediğiniz mutluluğu felsefe, bilimsel araştırma, tarih, analiz ve hayat tecrübeleriyle tamamlayarak gerçek mutluluğa ulaşacağınız bir proje.

Çeviri hakları rekor sürede 30'dan fazla ülkeye satılan, New York Times, Publishers Weekly ve Amazon.com'un en çok satanlar listesinde aylardır zirvede olan Mutluluk Projesi'nin yazarı Gretchen Rubin'den Mutluluk Projesi - Ev.

İşte evde mutluluk projeniz.

Hazırsanız, başlayalım.

2012'nin mutlaka okunması gereken 15 kitabından biri.
-Oprah.com-

Kişisel gelişim kitaplarına karşı tavrınız ne olursa olsun, Gretchen'in önerileri mutlaka dinlenmeli.
-People-
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055162047
 • Çeviri:
  Cihat Taşçıoğlu
 • Yayınevi:
  April Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 26 Alıntı

Metin Özdemir 
 13 Şub 11:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ama Albert Eistein'ın da vurguladığı gibi "Herşey olabildiğince basitleştirilmelidir ama olabildiğinden daha basit olmamalıdır."

Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 37)Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 37)
Metin Özdemir 
13 Şub 11:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsanların bu kadar materyalist olması korkunç bir şey! Paranın ve bir şeyler satın almanın onları mutlu kılacağını sanıyorlar ama o yolla mutlu olamazlar."
Bu ifade, içinde birden fazla fikir barındırır. Birincisi, "Mutluluk parayla satın alınamaz," yaklaşımıdır. Doğru, para mutluluğu satın alamaz ama akıllıca harcandığı zaman mutlu bir yaşama çok ciddi katkıda bulunabilir.İnsanlara en fazla baskı yapan şeyler arasında parasal kaygılar, sağlığa yönelik sıkıntılar, iş güvencesinin kritikligi ve yorucu ya da sıkıcı işlerle uğraşmak zorunda olmak vardır ki para, bu sorunları dindirmeye yardımcı olabilir.Aynı zamanda diğer insanlara yakın durmamızı sağlar ve bu da mutluluk için anahtar konumda bir unsur oluşturabilir. İnandığımız şeylere destek vermemize para yardımcı olabilir. Bize mutluluk getirecek, çocuk yetiştirmekten bir çiçek bahçesi yapmaya ya da bir tatil planlamaya bir tatil planlamaya kadar her düzeyde edimi sürdürmemize yardımcı olabilir.
İkinci fikirse, insanların ( elbette ki bizim ya da dostlarımızın değil, diğer insanların) aşırı 'materyalist' olduğu, bu nedenle de şeylere sahip olmanın, onları sergilemenin önemine fazlaca önem verdiğidir. Maddeci insanların maddesel şeylerin gücünden beklentilerinin gücüne yönelik gerçekçi olmayacak beklentiler beslediği ve kendilerini tanımlamanın ya da statülerini yükseltmenin yollarını ya da mutluluğa erişmenin yollarını edinimler aracılığıyla aradığı doğrudur. Kimi çalışmalar üst düzeyde maddeci insanların daha az mutlu olduğunu göstermiştir ama bu bağlantıda neyin sebep, neyin sonuç olduğu açık değildir.

Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 32)Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 32)
Metin Özdemir 
11 Şub 22:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mutluluğun gerçek sırrı,gündelik yaşamın tüm ayrıntılarına samimi bir ilgi göstermekte yatar. -William Morris 'Sanatın Amaçları'

Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 7)Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 7)
Metin Özdemir 
13 Şub 11:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

'Bir insanın ben dediği şeyle benim dediği şey arasına bir çizgi çekmek zordur. Kendimize dair duygu ve edinimlerimizde bizim olanlara dönük duygularımız ve edinimlerimiz ağırlıklı önemli etkendir.'

Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 72)Mutluluk Projesi - Ev, Gretchen Rubin (Sayfa 72)
3 /