Cihat Taşçıoğlu

Cihat Taşçıoğlu

Çevirmen
8.1/10
1.896 Kişi
·
3.152
Okunma
·
5
Beğeni
·
956
Gösterim
Adı:
Cihat Taşçıoğlu
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·17 günde·10/10 puan
Bir kurt'un gözünden insan nasıl görünür?
Hayvanlar bize nasıl bakıyor?
Bizim hareketlerimiz onlarda nasıl ilgi uyandırıyor?
Bütün soruların cevabı
Vahşi doğa ve rahat yaşam arasında gidip gelen bir kurt. Kitap ilk başlarda Beyaz Diş'in annesinin hikayesini okuyoruz. Beyaz diş doğup daha sonra insanlarla ilk nasıl karşılaştığını ve bundan sonra ki gelişimi ile devam ediyor. Bir hayvanın gözünden her canlının ruhunu tanıtıyor yazar. Kısacası hayvan olsun insan olsun, ona davranıldığı biçimde şekilleniyor ruhu. Temiz ve sevgi dolu ruhlarla karşılaşmamız ümidiyle. Sıcak bir kıtap soğuk bir günde içinizi ısıtacak bir sona sahip. Kitabın bana en önemli katkısı hayvanlara özellikle köpeklere olan sevgim arttırması oldu.

Unutmayın İyilik Bir seçenektir. :)
256 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Son derece akıcı olan, Jack London’ın unutulmaz romanlarından olan Beyaz diş genç bir kurdun hayatını anlatır. Hem bir kurdun hem de bir köpeğin kanını taşıyan Beyaz Diş’i, Amerika’nın kuzeyindeki vahşi ortamda zor bir hayat beklemektedir. 

Beyaz diş, insanların hayvanların hayatına nasıl müdahale ettiğini, bir yarı köpek yarı kurt olan beyaz dişin gözünden anlatan macera dolu çok güzel bir yapıttır.
İçindeki köpek doğası onu insanlara çekerken kurt doğası da vahşete sürüklemektedir. 

Kitabımızın ana teması: Hayattaki zorluklara karşı ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini ayrıca doğadaki her canlının vahşi bile olsa sevgiye muhtaç olduğunu aşılamaktadır.
Herkese iyi okumalar, kitaplarla ve sevgi ile kalın..
400 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
John Perkins itiraflarına devam ettiği bu ikinci kitabında dünyanın farklı yörelerinde emperyalizmin yaptığı işleri çok daha ayrıntılı bir şekilde bizlere aktarıyor. Bunların büyük çoğunluğunda da kendisi bir ekonomik tetikçi olarak pay sahibi olduğunu inkar etmemektedir.

Bu kitapta yazar, Endonezya, Tibet, Guatamela, Bolivya, Paraguay, Panama, Brezilya, Şili, Ekvador, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, İran, Lübnan, Katar, Dubai, Sudan, Seyşeller, Kongo, Nijerya, Mali .... gibi daha bir çok ülkedeki gerek kendilerinin ve gerekse çakallar diye tabir ettiği CİA'nın gerçekleştirdiği kanlı operasyonları çok açık ve net olarak anlatmaktadır.

Kitapta yazan bir çok olayı, medya tarafından bizlere yansıtıldığı şekilde yıllardır takip etmiş birisi olarak , bütün bu olanların iç yüzünü ve arka planını öğrenmem farklı düşünceler içerisine girmeme sebep oldu desem doğruyu söylemiş olurum. Tabii ki bu kadar emperyalist ve kanlı olayların gerçekte kimler tarafından , nasıl ve ne şekilde planlarla gerçekleştirildiğini öğrenen bir insan mutlaka kendi ülkesinin durumunu da sorgulamak zorunda kalıyor. İşte o zaman ülkemizin başına gelen bunca olayın birer tesadüf olmadığını ve tamamen birileri tarafından bilinçli olarak yapıldığı da açıkça anlaşılıyor.

Bu kitapta maalesef güzel şeyler yazmıyor. Yoksulluğa itilen, sömürülen ülkeler, bu ülkelerin emperyalistler tarafından kullanılarak aynı zamanda da zengin edilen devlet başkanları, suikastlar, katliamlar, iç ve dış savaşlar ,... kısaca şirketokrasi denen emperyalist ve para babalarını daha da zenginleştirecek olaylar var kitapta. Okuyup , geçmişi öğrenip, geleceğe karşı önlem almanız için yazılmış hepsi.

Ne diyebilirim ki daha fazla. Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum.
160 syf.
·5 günde·7/10 puan
Richard Bach'ın Martı Jonathan Livingston adlı meşhur kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı. Konu olarak her iki kitap birbirinden farklılık arz etse de yazarın uçmaya olan tutkusunu bu eserinde de görebiliyoruz.

Martı Jonathan Livingston'ı okuyan okurlar yazarın uçmaya, kuşlara ve gökyüzüne olan derin tutkusunu mutlaka hissetmiştir. Ben bu kitabı okurken de aynı tutkuyu hissettim. Sonuçta, hipnozcu kitabının ana karakteri olan Jamie Forbes bir pilottur ve kitabın ana konusu Jamie Forbes'un havada bir başkasını hipnotize etmesiyle başlar.

Kitapta, hayat, zaman, mekan, kısacası etrafımızdaki bütün gerçekliğin, aslında, doğduğumuz andan itibaren maruz kaldığımız milyarlarca küçük önerme (hipnoz seansı) sonucunda beynimizde oluşan yanılgılardan ibaret olduğu önermesinde bulunuluyor. Bana kalırsa, bilimsel veya doğa üstü bilgiler vermeye çalışılırken kitap sıcaklığını yitiriyor. Martı kitabının sıcaklığını ve içtenliğini bu kitapta maalesef bulamadım.

Uçmaya, uçaklara ve hipnoza ilgisi olan okurların okuması gereken; fakat büyük beklentiler taşımadan bitirmesi gereken bir kitap.
228 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Jack London'un en bilinen eserlerinden biri ve sanırım benim de en sevdiğim kitabı. Öncelikle şunu da belirtmeliyim ki kitabı düşündüğümden çok daha uzun sürede bitirdim. Özellikle de kitabın başları biraz fazla uzun tutulmuş gibi geldi bana. Ama son 150 sayfa su gibi aktı. Köpek - kurt kırması bir kurdun vahşi doğadan koparılarak, insan esaretine girmesi anlatılıyor kitapta ve bu çok etkileyici işlenmiş. Beyaz Diş'in özgürlüğüne düşkünlüğü, sahiplerine sadıklığı, her ne kadar sevgiyle yoğrulmamış bir kişiliği olsa da sahibi Scott'a saf bir sevgi beslemesi, korumacılığı... Her şeyin çok güzel işlendiği bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim.
604 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10 puan
SPOİLER İÇERİYOR....
HAMİLE KALSANIZ... ÇOCUĞUNUZ ENGELLİ OLARAK DOĞACAK....YA DA BU KİTAPTAKİ GİBİ HALK ARASINDA CAM KEMİK DENİLEN OSTEOGENESİS IMPERFECTA HASTALIĞI İLE DÜNYAYA GELECEĞİNİ BİLSENİZ ....ONU KÜRTAJ YOLU İLE ALDIRIR VEYA ONU DÜNYAYA GETİRİR MİYDİNİZ?

ONU DÜNYAYA GETİRDİNİZ DİYELİM...ONUN BUNDAN SONRAKİ HAYATINI İYİ YAŞAMASI İÇİN EN YAKIN ARKADAŞINIZIN HAYATINI MAHVEDER MİYDİNİZ?

KİTABI OKURKEN SÜREKLİ KAFANIZDA DÜŞÜNECEĞİNİZ SORULAR BU...

AMA KESİN OLAN BİR ŞEY VAR Kİ HERKESİN NE OLURSA OLSUN YAŞAMAYA HAKKI OLDUĞU....
256 syf.
·Puan vermedi
•Dünyayı sevgi kurtaracak.

Kitap Beyaz Diş adında bir kurt-köpeğin yaşadığı olayları , hayat mücadelesini konu alıyor. Bir hayvanın hikayesi olduğunu  düşünmüyorum.  Bir hayvan üzerinden yola çıkarak insan duygularını bizlere aktarmış bir eser. Yazar " sevgi ,özlem , sadakat , özgürlük ve bağımsızlık " temalarını bu kitapta gayet açık bir biçimde işlemiştir. Bizlere doğadaki her canlının ,yabani de olsa sevgiye ihtiyacı olduğunu, bütün canlıların değer görmesi gerektiğini ,onların yaşama hakkı olduğunu aktarıyor. Heyecan uyandıran öyküsü , betimlemeleri , sade ve akıcı dili ile her yaşa hitap edebilen, tavsiye edilmeyi hakeden ve her kitaplıkta olması gereken bir kitap olduğuna  inanıyorum. Kitap 100 yılı aşkın bir süre önce (1906) yayınlanmış olsa da hala bizlere hitap etmeyi başarabilen eşsiz bir kitap .

Umarım sizler de keyif alırsınız ve beğenirsiniz. Keyifli okumalar.
216 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı okul dolayısıyla zorunlu olarak okumak durumunda kaldım. Kitap çok akıcı hızlı bir şekilde ilerliyor ve günlük biçiminde yazılmış. (adı üstünde). Yabancı yazar olması sebebiyle onun ilk insan hakkında yorumu, düşünceleri ve kurgusu benim mantığımla uyuşmadı. Ne çok kötü ne de çok iyi bir kitap diyemem ama diyebileceğim tek şey ne bilgi anlamında ne de düşünce olarak pek bir şey katmadı.
Herkese keyifli okumalar dilerim..
486 syf.
Kırılan şeyler - kemikler, kalpler, tutulmayan sözler- tekrar bir araya getirebilir, ancak hiçbir zaman eskisi gibi olmaz...

Osteogenesis imperfecta yani cam çocuk hastalığıyla daha doğmadan ana rahminde kırıkları olan Willow'un yaşam savaşı etrafında ailesinin yıpranasının hikayesi...
Bir insan ne kadar sevebilir ki sevdiğini.. Chorlotte'nın kızı için savaşması sırasında ondan nefret edebilirsiniz...

Anlatıcı olarak aile üyelerinin ve dostlarını görüyoruz hikayeyi onların gözüyle anlatıyor yazar. Bu durum zaman zaman sizi sıkabiliyor Willow'un hikayesinden daha çok ailesi üzerine gidiyor odak noktası.

Kitabı okurken Willow'a hayran kalacaksınız.

Keyifli okumalar.
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Adem ve Havva'nın günlüğünü anlatıyor. Erkek aynı erkek sıradan ve düz mantık. Kadın aynı kadın kompleks, araştırmacı ve sorgulayıcı. Yaratılıştan beri ikisi de evrilememiş. Eğlenceli ve mizahı dokunuşu tam kıvamında. Şeker tadında bir kitap. Yatırım tavsiyesidir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cihat Taşçıoğlu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 3.152 okur okudu.
  • 129 okur okuyor.
  • 1.765 okur okuyacak.
  • 114 okur yarım bıraktı.