Cihat Taşçıoğlu

Cihat Taşçıoğlu

Çevirmen
8.0/10
1.153 Kişi
·
2.216
Okunma
·
3
Beğeni
·
562
Gösterim
Adı:
Cihat Taşçıoğlu
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
256 syf.
·17 günde·10/10
Bir kurt'un gözünden insan nasıl görünür?
Hayvanlar bize nasıl bakıyor?
Bizim hareketlerimiz onlarda nasıl ilgi uyandırıyor?
Bütün soruların cevabı
Vahşi doğa ve rahat yaşam arasında gidip gelen bir kurt. Kitap ilk başlarda Beyaz Diş'in annesinin hikayesini okuyoruz. Beyaz diş doğup daha sonra insanlarla ilk nasıl karşılaştığını ve bundan sonra ki gelişimi ile devam ediyor. Bir hayvanın gözünden her canlının ruhunu tanıtıyor yazar. Kısacası hayvan olsun insan olsun, ona davranıldığı biçimde şekilleniyor ruhu. Temiz ve sevgi dolu ruhlarla karşılaşmamız ümidiyle. Sıcak bir kıtap soğuk bir günde içinizi ısıtacak bir sona sahip. Kitabın bana en önemli katkısı hayvanlara özellikle köpeklere olan sevgim arttırması oldu.

Unutmayın İyilik Bir seçenektir. :)
400 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
John Perkins itiraflarına devam ettiği bu ikinci kitabında dünyanın farklı yörelerinde emperyalizmin yaptığı işleri çok daha ayrıntılı bir şekilde bizlere aktarıyor. Bunların büyük çoğunluğunda da kendisi bir ekonomik tetikçi olarak pay sahibi olduğunu inkar etmemektedir.

Bu kitapta yazar, Endonezya, Tibet, Guatamela, Bolivya, Paraguay, Panama, Brezilya, Şili, Ekvador, Mısır, Suudi Arabistan, Irak, İran, Lübnan, Katar, Dubai, Sudan, Seyşeller, Kongo, Nijerya, Mali .... gibi daha bir çok ülkedeki gerek kendilerinin ve gerekse çakallar diye tabir ettiği CİA'nın gerçekleştirdiği kanlı operasyonları çok açık ve net olarak anlatmaktadır.

Kitapta yazan bir çok olayı, medya tarafından bizlere yansıtıldığı şekilde yıllardır takip etmiş birisi olarak , bütün bu olanların iç yüzünü ve arka planını öğrenmem farklı düşünceler içerisine girmeme sebep oldu desem doğruyu söylemiş olurum. Tabii ki bu kadar emperyalist ve kanlı olayların gerçekte kimler tarafından , nasıl ve ne şekilde planlarla gerçekleştirildiğini öğrenen bir insan mutlaka kendi ülkesinin durumunu da sorgulamak zorunda kalıyor. İşte o zaman ülkemizin başına gelen bunca olayın birer tesadüf olmadığını ve tamamen birileri tarafından bilinçli olarak yapıldığı da açıkça anlaşılıyor.

Bu kitapta maalesef güzel şeyler yazmıyor. Yoksulluğa itilen, sömürülen ülkeler, bu ülkelerin emperyalistler tarafından kullanılarak aynı zamanda da zengin edilen devlet başkanları, suikastlar, katliamlar, iç ve dış savaşlar ,... kısaca şirketokrasi denen emperyalist ve para babalarını daha da zenginleştirecek olaylar var kitapta. Okuyup , geçmişi öğrenip, geleceğe karşı önlem almanız için yazılmış hepsi.

Ne diyebilirim ki daha fazla. Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum.
256 syf.
·8/10
Öncelikle belirtmek isterim ki büyük bir keyifle ve bir solukta okuduğum kitaplar listesine ekledim...

Bir kurdun değişen yaşam şartlarına adapte olma süreci,kendisinin farkında olmadan insanların etkisiyle içine işleyen duygular anlatılıyor.
Şüphesiz çok başarılı bir yazar,bunu
Bir kurdu tüm yaşantısıyla,hisleriyle ve düşünceleriyle bizlere sunmasından anlayacaksınız.

İYİ OKUMALAR:)
160 syf.
·5 günde·7/10
Richard Bach'ın Martı Jonathan Livingston adlı meşhur kitabından sonra okuduğum ikinci kitabı. Konu olarak her iki kitap birbirinden farklılık arz etse de yazarın uçmaya olan tutkusunu bu eserinde de görebiliyoruz.

Martı Jonathan Livingston'ı okuyan okurlar yazarın uçmaya, kuşlara ve gökyüzüne olan derin tutkusunu mutlaka hissetmiştir. Ben bu kitabı okurken de aynı tutkuyu hissettim. Sonuçta, hipnozcu kitabının ana karakteri olan Jamie Forbes bir pilottur ve kitabın ana konusu Jamie Forbes'un havada bir başkasını hipnotize etmesiyle başlar.

Kitapta, hayat, zaman, mekan, kısacası etrafımızdaki bütün gerçekliğin, aslında, doğduğumuz andan itibaren maruz kaldığımız milyarlarca küçük önerme (hipnoz seansı) sonucunda beynimizde oluşan yanılgılardan ibaret olduğu önermesinde bulunuluyor. Bana kalırsa, bilimsel veya doğa üstü bilgiler vermeye çalışılırken kitap sıcaklığını yitiriyor. Martı kitabının sıcaklığını ve içtenliğini bu kitapta maalesef bulamadım.

Uçmaya, uçaklara ve hipnoza ilgisi olan okurların okuması gereken; fakat büyük beklentiler taşımadan bitirmesi gereken bir kitap.
640 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Asıl adı Mary Ann Evans olan yazar, yaşadığı dönemde kadının itibar görmemesinden dolayı George Eliot erkek ismini kullanmış. Bu esere de nerede denk geldim hatırlamıyorum. Ama Virginia Woolf'un hayran olduğu bir eser olduğu için beni daha çok meraklandırmıştı.
Esere gelirsek; giriş bölümünde Rahibe Terasa 'dan bahsedilerek hikaye başlıyor.
İlk olarak belirtmem gereken karakterlerden bahsetmeyeceğim. Çünkü birden çok karakter ve hikaye var. İçiçe geçmiş konular ve hayali Middlemarch kasabasındaki bir çok ailenin yaşamı söz konusu.
Kitap Sanayi Devriminin olduğu zamana ait olduğu için onun etkilerini barındırıyor.
Sanayi Devriminin etkileri, psikolojik baskılar, hukuksal haksızlıklar, dini bağlılıklar, kadının değeri hatta daha çok önemsenmeyişi, aile ilişkileri, geleneklere bağlılık, dönemin siyasal yansımaları ve baskıları kitabın temel konularıdır.
Dili biraz ağır olsa da akıcıdır.
Bu birinci kitapta yer alan şeyler. Büyük ihtimalle ikinci ciltte bu şekilde ilerleyecek. Yalnız şu var ki, bu kitabın tanınmaması ve diğer klasiklerin arasında yer almayışı beni şaşırttı. Çünkü verilmek istenen mesajlar diğer klasikler ile benzer. Ayrıca İngiliz Edebiyatının da önemli bir eseri. Neyse umarım keşfedilip, köklü diğer eserler arasına girer.
604 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
SPOİLER İÇERİYOR....
HAMİLE KALSANIZ... ÇOCUĞUNUZ ENGELLİ OLARAK DOĞACAK....YA DA BU KİTAPTAKİ GİBİ HALK ARASINDA CAM KEMİK DENİLEN OSTEOGENESİS IMPERFECTA HASTALIĞI İLE DÜNYAYA GELECEĞİNİ BİLSENİZ ....ONU KÜRTAJ YOLU İLE ALDIRIR VEYA ONU DÜNYAYA GETİRİR MİYDİNİZ?

ONU DÜNYAYA GETİRDİNİZ DİYELİM...ONUN BUNDAN SONRAKİ HAYATINI İYİ YAŞAMASI İÇİN EN YAKIN ARKADAŞINIZIN HAYATINI MAHVEDER MİYDİNİZ?

KİTABI OKURKEN SÜREKLİ KAFANIZDA DÜŞÜNECEĞİNİZ SORULAR BU...

AMA KESİN OLAN BİR ŞEY VAR Kİ HERKESİN NE OLURSA OLSUN YAŞAMAYA HAKKI OLDUĞU....
216 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı okul dolayısıyla zorunlu olarak okumak durumunda kaldım. Kitap çok akıcı hızlı bir şekilde ilerliyor ve günlük biçiminde yazılmış. (adı üstünde). Yabancı yazar olması sebebiyle onun ilk insan hakkında yorumu, düşünceleri ve kurgusu benim mantığımla uyuşmadı. Ne çok kötü ne de çok iyi bir kitap diyemem ama diyebileceğim tek şey ne bilgi anlamında ne de düşünce olarak pek bir şey katmadı.
Herkese keyifli okumalar dilerim..
486 syf.
Kırılan şeyler - kemikler, kalpler, tutulmayan sözler- tekrar bir araya getirebilir, ancak hiçbir zaman eskisi gibi olmaz...

Osteogenesis imperfecta yani cam çocuk hastalığıyla daha doğmadan ana rahminde kırıkları olan Willow'un yaşam savaşı etrafında ailesinin yıpranasının hikayesi...
Bir insan ne kadar sevebilir ki sevdiğini.. Chorlotte'nın kızı için savaşması sırasında ondan nefret edebilirsiniz...

Anlatıcı olarak aile üyelerinin ve dostlarını görüyoruz hikayeyi onların gözüyle anlatıyor yazar. Bu durum zaman zaman sizi sıkabiliyor Willow'un hikayesinden daha çok ailesi üzerine gidiyor odak noktası.

Kitabı okurken Willow'a hayran kalacaksınız.

Keyifli okumalar.
528 syf.
Yazarın ilk okuduğum kitabı. Ancak iyi ki tanışmışım bu yazarla dedirtti bana. . Her ne kadar aşk romanı olarak adlandırılsa da polisiye ve psikolojik olarak da düşündürecek ve etkileyecektir. Doğdukları andan itibaren birlikte büyüyerek arkadaşlık sonrası sevgili olan daha sonrasında da sevgili olan Harte ve Gold ailelerinin çocuklarından birisinin intihar kararını uygulaması sonucu erkeğin katil olarak yargılandığı romanda en beğenerek okuduğum mahkeme sürecinin anlatıldığı bölümlerdi. Sonunu merak ederek büyük bir keyifle aldığınıza ve okuduğunuza pişman olmayacaksınız. Bol kitaplı günler...
256 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
kitabı satın alırken tereddüt etmiştim, genelde kitap konuları insan ve insan hayatı üzerine olduğu için. bir kurdun yaşamı üzerine yazılmış bir kitap sıkabilir düşüncesi vardı içimde. jack london yazdığına göre bir bildiği vardır elbet diyerek aldım. iyi ki de almışım. mükemmeldi tek kelimeyle.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cihat Taşçıoğlu
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 2.216 okur okudu.
  • 113 okur okuyor.
  • 1.455 okur okuyacak.
  • 72 okur yarım bıraktı.