Güven Adıgüzel

Yazar 8,5/10 · 47 Oy · 7 kitap · 94 okunma ·  49 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

49 okur beğendi.
47 puanlama · 169 alıntı
0 haber · 6.041 gösterim
94 okur kitaplarını okudu.
62 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
2 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Güven Adıgüzel'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Güven Adıgüzel'in Biyografisi

Güven Adıgüzel M.S. 1983 yılında İzmir'de doğdu. Doğarken ağlamaması şüphe uyandırsa da görevli olarak doğduğu anlaşılmadı. Fakir ama onurlu bir genç olarak karizma yaptı. Bir kaç kez feleğin çemberinden geçme teşebbüsünde bulundu. Hep kravatlı bir işinin olmasını istedi ve bu isteğini kısmen de olsa gerçekleştirdi. A.Ü İktisat mezunu. Muhtelif dergilerde şiirleri, gazetelerde makaleleri yayınlandı. Dört kıtaya ayak bastı. Eşkâlim Rehin ve Hiç adında hiçbir yerde bulunmayan iki kitap çıkarınca havaya girdi. Şu sıra Romantik-anarşist dergi Son İstasyon’un editörlüğünü yapıyor. Dünya’da bir yerde yaşıyor. ‘Bir gün her şeyi bırakıp bir balıkçı kasabasına yerleşeceğim’ tribinde. Öldüğünde adının ruhuna yakışacak şekilde çıkmaz bir sokağa verilmesi kentsel dönüşümsel vasiyetidir. Şiirlerinin oda sıcaklığında okunmasını tavsiye ediyor. Evsiz ve iki balık babası. Orta düzeyde Sanskritçe biliyor.
Ferah, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2015

''...Diyorum ki çok çay içelim,
uzun uzun susalım.
Gözlerinde duralım
sonra bir şiirlik uçurum.
Tek ayak üzerinde beklerse yorulur mu dünya?
Savaş soğuk,
kuşlar güzel,
Allah büyük..''

Güven AdıgüzelGüven Adıgüzel
mavera, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen beni goynumce mutlu mu sandın?..

Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 146 - Neşet Ertaş)Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 146 - Neşet Ertaş)
mavera, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer bir şeyi gerçekten istiyorsan biraz gürültü yapsan iyi olur..

Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 156 - Malcom X.)Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 156 - Malcom X.)
mavera, bir alıntı ekledi.
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'kaçan bir gol kadar bile' üzülmüyoruz artık ölümlere..

Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 79)Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 79)
mavera, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oysa Neşet Ertaş' ı tanımayan nesle aşina değildik..

Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 145)Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 145)
Sâirfilmenâm, bir alıntı ekledi.
04 May 20:05 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şimdi bana hayatı yeniden yaşama şansı verseler, ah Enzio!
Âşık olur ve güneşin batışını seyrederdim sadece.
Hayat yalnızca, tek bir kuytu köşe bıraksaydı bize eğer...

Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 94 - İzdiham Yayınları)Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 94 - İzdiham Yayınları)
Çiğdem Aksoy Kahraman, bir alıntı ekledi.
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Justin Bieber isimli yeni yetme şarkıcı için çığlık atan ergen kızların sesi, dünyanın dört bir yanında ölen bebeklerin, çocukların acı çığlığını bastırıyorsa, sanırım hepimizin bir an için durup düşünmesi gerekir. Hamburgerini, kolasını geç getiren elemanlara posta koyan ama vahşi egemenlerin haksızlıkları karşısında gıkı çıkmayan özgüveni ince ayarlı bir nesil, hiç de hayra alamet görünmüyor...

Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 13 - Alkan Kılıç)Yoksulluk Şarkıları, Güven Adıgüzel (Sayfa 13 - Alkan Kılıç)
Bütün Alıntıları Göster

Güven Adıgüzel kitap incelemeleri

Büşra Bayırlı, Söz Verilmiş Bahçe'yi inceledi.
14 Nis 23:12 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Deneme kitaplarını seviyorum başkasının gözünden nasıl bakılacağını gösteren bir tür. Okuduğum hiçbir deneme kitabından dolayı pişmanlık duymadım. Bu kitap içinde aynı şey söz konusu. Pişman olmadım. Şiirlerinden de aşinalığım vardı kendisine :) (bkz; Gel içimdeki uranyumu zenginleştir sevgilim) Bence harika bir şair ve yazar. İyi yazar :)

Kitap üç bölümden oluşuyor. A'dan Z'ye kadar her konu var. Anekdotlar, epigraflar, filmler, müzikler, anılar, pasajlar, ülkeler, hikayeler, yazarlar, şairler ve her bir çiçeğin kokusunu alacağınız, duyacağınız, hissedeceğiniz bahçe. Öğrendiğim birçok isim oldu. Bildiğim isimlerle ilgili de anılar... Deneme seviyorsanız koklayabilirsiniz :)

Furkan Düzenli, Kadraj Hataları'ı inceledi.
18 Nis 02:54 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kadraj Hataları, ilk sayfasında sizi farklı bir konseptle karşılıyor. Kolay değil kitap hiçbir kadraja giremeyenlere ithaf edilmiş. Kadrajı da değişik olacak normallerinden.

Peki kim bu kadraja giremeyenler? Dünyaya karşı söyleyecek sözleri olan fakat bütün çaresizlikleriyle arkalarda kalanlar, ötekileştirilen mazlumlar, en arka sırada oturup kendini ifade edemeyen öğrenciler ya da.

Bir ülkeyi sevmek için en kısa yolu gösteriyor bize Güven Adıgüzel Kadraj Hataları’nda. Akif’in tabutunu taşıyan dört insan hatırına dahi kefil olmuyorsa yaralarımıza dünya ve İmam Hüseyin’in atı sendelediğinden beri sınanmaz merhametlerle gördüğümüz her rüyaya sükut ediyorsak, işte tam da bu yüzdendir.

Allah’ım hiç iyi değilim…

Güven Adıgüzel diğer kitaplarında olduğu gibi Kadraj Hataları’nda da kendine has çizgisini devam ettiriyor. İçinde yaşadığımız toplumun kıyıda köşede ve çokça gölgede kalmış ötekilerini anlatıyor bize.

Unutulan veya görmezden gelinen ne kadar şey varsa, gözümüzün önüne getiriyor Adıgüzel Güven. Evet Allah’ım hiç iyi değiliz ve hala Habil’in hakkını sormadık Kabil’den, bu gidişle soracak gibi de değiliz.

İşgal edilmiştir inandığımız tüm çiçekler…

Sigortalı bir işe girilmeden hala aşık olunmayan zamanlardan geçiyoruz. Aslında ileri gitmiyoruz, hep aynı noktadayız sadece yıllar ilerliyor. Ve Uhud’un okçularından rol çalmaya devam ediyor dünya. Unutmadan eklemek lazım tarih dersinden sınıfı yakanlar tarihe geçiyor, dersi dinleyenler sadece dersi geçebilirler.

Yeri gelmişken ölüyoruz dediği Borges’in işte tam olarak bu. Telaşa mahal yok ve dahi panik yapmayın hepimizin bir sırası var beklediğimiz. Ve yine Güven Adıgüzel’e bırakmak lazım son sözü: “Bu ülkeyi kurtarmalıyız, evet bu ülkeyi hiç Neşet Ertaş dinlememiş adamların elinden.”

Kitabın yatay basılmış olması fikri çok hoşuma gitmişti, okurken de bir o kadar severek okudum. Şiirlerdeki samimiyet ve farklılık bir çırpıda kitabı tüketmenizi sağlıyor. En beğendiğim sözü de bırakayım şuraya; "Susmayı öğrenemedik, konuşmak yüzyıldır en modern ayin"

Furkan Düzenli, Yoksulluk Şarkıları'ı inceledi.
03 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

"Mutlu sonlara inanmadık ki hiç bayım ama gökyüzüne hep inandık, uçurtmalara ve Allah'a tüm kalbimizle.." işte bu ve benzeri cümleleri kitabın sayfalarında bolca bulacağınız. Sizi uzaklara götürecek güzel bir çalışma...

Furkan Düzenli, Söz Verilmiş Bahçe'yi inceledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

bir kaç sayfa okumak için almıştım elime kitabı.. söz verilmiş kelimeler, arka arkaya gelen cümleler okumanın hazzına varmanıza yardımcı oluyor. yoğun çalışma sonrası ilaç gibi gelen bir rahatlama.. epigraflar.. kişiler.. hikayeler.. golü beklemediği köşeden yiyenler, topun beklenmeyen köşeden geldiği anlar.. hepsi söz verilmiş bahçede sizi bekliyor..

Furkan Düzenli, Kimse Kıpırdamasın'ı inceledi.
11 Şub 01:35 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Bir kitap düşünün ki içinde Müslüm Baba da olsun Michael Jackson da.. Aliya İzzetbegoviç de olsun Cahit Zarifoğlu da.. Güven Adıgüzel'in ilk kitabı olan "Kimse Kıpırdamasın" bir çırpıda okuyup bitirilecek bir kitap değil... Zaman zaman tekrar okunacak kafanızın içinde sürekli bazı satırları dolaşacak bir kitap..

Furkan Düzenli, Yaralar ve Diğer Sebeplerden'i inceledi.
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Güven Adıgüzel derin mevzuları toparlamış kitabında. Her bir başlık ve dolayısıyla her bir cümle sizi farklı yerlere götürebilir dikkat etmek lazım ne de olsa: Mevzu derin...

Furkan Düzenli, Perilerin Dili'yi inceledi.
04 Nis 01:03 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Perilerin Dili, şarkıların bitmesinin ardından yüreğinizde ve zihninizde çalmaya devam müziğin kitabı. Kimler yok ki; Feyruz, Tom Waits, Dino Merlin, Neşet Ertaş, Müslüm Gürses, Yusuf İslam ve diğerleri….

Güven Adıgüzel, bize politikadan her zaman daha büyük, daha güçlü ve daha ümit verici şarkıları anlatıyor. Acıları hafifleten, merhameti hatırlatan kalbimizi deli gibi çarptıran, nefesimizi kesen şarkıları…

Adıgüzel Güven, karanlık akşamlarda yalnızlık sesleri doldururken kulaklarımızı, kendimizle dahi aramız açıkken karşımıza sözleriyle bizlere umut olan sesleri getiriyor. Bu sesler kimi zaman Ortadoğu’ya barış gelene kadar şarkı söylemeyecek olan Feyruz oluyor, kimi zaman barışın direnişini gerçekleştiren kalemi ve gitarıyla cellatlarına direnen Dino Merlin oluyor.

Şarkıların merhametiyle yaşamak çoğu kez zor olsa da ve güzel yürekli garip bir adamın sesinde sızlıyorken dünya, gözyaşlarını kendi elleriyle silenler Müslüm Baba’yı dinliyorlardı.

Bazı sesler bitimsiz bir mucizeye sahiptir, Neşet Ertaş’ın her an sızlattığı gönülleri işte bu mucizelerin merhameti ayak tutar. Kitabı okurken şarkıları zihniniz fonda çalıyor siz istemeseniz de. Kelimeler her zamanki anlamlarına gelmiyor artık ve Güven Adıgüzel “Perilerin Dili”ni işte böyle anlatıyor okuyucusuna: Şarkı bitse de müzik devam edecektir.

Furkan Düzenli, Kendi Rüyasında Uyanan Derviş'i inceledi.
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Sinemayı çok sevebilirsiniz ama Ahmet Uluçay kadar değil. Sinemayı çok iyi bilirsiniz ama Ahmet Uluçay kadar değil... Ahmet Uluçay sadece bilenlerin bildiği Anadolu'nun unutulan bir köşede kaderine ve fakirliğe terk edilmiş dahi sinemacısı ve Güven Adıgüzel'in söylemiyle "Kendi Rüyasında Uyanan Derviş"i... Uluçay'ın hayatına yakından bakmak isteyenler için müthiş bir kaynak...

HALENUR YILDIZ, Kadraj Hataları'ı inceledi.
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · 27 günde · 8/10 puan

İnsanı anlamak meşgulüz, üstelik görünür de hiç ipucu da yok... Diyor Güven Adıgüzel ve bizi yaşadığımız son kullanma tarihi geçmiş bu dünyada,kaleme aldığı şiirlerle düşündürüyor, eleştiriyor ve hatta yeri geliyor acı aci tebessüm ettiriyor ağlanacak halimize. Okunasi usutune düşünülesi bir eser. tavsiye edilir :)

Bütün İncelemeleri Göster