Hakim Türkmen

Hakim Türkmen

Yazar
6.9/10
89 Kişi
·
250
Okunma
·
14
Beğeni
·
1.873
Gösterim
Adı:
Hakim Türkmen
Unvan:
Yazar / İnternet Fenomeni
İzmir Yamanlar Koleji’nin ardından Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Uzun yıllar metin yazarlığı, radyo programcılığı ve tiyatro temelli işler yaptı. 2011 yılında Twitter’da oluşturduğu Beyinsiz Adam karakteri ile 350 binden fazla takipçi sayısına ulaştı. Star Gazetesi’nde aynı isimle yazılar yazmaya başladı. Dünyanın en çok okunan erkek dergilerinden GQ tarafından 2012 yılının “İnternet Fenomeni” seçildi. Ayrıca Samsung tarafından “Global Blog Yazarı” olarak Londra’ya davet edildi.
Şu an çeşitli kurumlar için sosyal medya kampanyaları düzenlemekte ve Sosyal Medya Komedisi isimli oyununu sergilemektedir.
21 Mart itibariyle yani bugün BAHAR MEVSİMİ başladı ve dört gözle beklediğimiz YAZ’a da sayılı günler kaldı.
Fit bir vücuda sahip olmak için şimdi harekete geçseniz anca Eylül’de olursunuz.
O yüzden şimdiye kadar başlamadıysanız hiç başlamayın.
Bu yazıda size sporun ne kadar sağlıksız olduğunu, uzmanların bizi nasıl kandırdığını anlatacağım. Zaten yüzde doksanınız spor yapmıyor, bari vicdanen rahat olun.
Evvela ‘SPOR’un tanımına bakalım:
“Önceden belirlenmiş kurallara göre, kişisel veya takım halinde yapılan rekabet amaçlı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel aktivitelere spor denir.”
Wikipedia’ya göre sporun tanımı bu. Hepimiz sporun ne demek olduğunu biliyoruz ama kabul edin ki yazıya bilimsel bir hava katmış olduk. Gerçekten çok hoş durdu.
Peki, neden spor yapmamalıyız? Gelin, ‘9’ maddede bakalım:

1. OTURMAK DAHA SAĞLIKLI
Evvelki gün birkaç yüz metre koştum ve sonuç: çarpıntı, nefes darlığı, göğüs kafesinde sıkışma… Hani spor sağlıklıydı? Otururken bunların hiçbiri olmuyordu.

2. SPOR YAPANLARIN SAMİMİYETSİZLİĞİ
Birileri seni ekmek almaya gönderdiğinde mırın kırın ediyorsun, ama dağ bayır saatlerce amaçsız koşabiliyorsun. Riyakârlıktır bu.
Madem spor yapacaksın bari bir işe yara. Yerleri süpür, çamaşır as, perdeleri değiştir, ya da halı, kilim, paspas, yolluk, halıfleks kenarına overlok çek, beş dakikada yap, hemen teslim et. Bunlar işte hep spor. Ama millete hava atamıyorsun tabi. “Spordan geliyorum” ile “Yerleri süpürdüm” arasında müthiş fark var.

3. İSTER İSTEMEZ SPOR YAPIYORUZ ZATEN
Çoğumuz gün içerisinde mecburen devamlı spor yapıyoruz. Otobüse yetişmek için attığımız depar dışında ayrıca bindikten sonra da ani manevralardan korunmak için sıkı sıkıya asıldığımız tutamaklar bir nevi barfiks oluyor bize, dambıl oluyor, halter oluyor. Düzenli bir şekilde yolculuk eden bir vatandaşın kol kasları Slav güllecileri kıskandırır.

4. SPOR YAPMAK MÜSRİFLİKTİR
“Efendim geçim sıkıntısı çekiyoruz, yiyecek bulamıyoruz” diyorsun, ama bir saatlik sporda binlerce kaloriyi hoyratça harcıyorsun. Sofranın başına geçtiğindeyse aç bir kurt gibi yemeklere saldırıyorsun.
Sonra da vay efendim mutfak harcamaları çokmuş. Herkes kalorisine sahip çıksa, spordan uzak dursa, ortada doymayan kalmaz.

5. DAYANILMAZ TER KOKUSU
Sporun en olumsuz taraflarından biri de terlemedir. Spor esnasında terlemeye bağlı koku salgılarsınız. Size göre hava hoş ama bize göre hava hiç hoş değil, emin olun.
Beden dersinden döndükten hemen sonra sınıfta oluşan o kokuyu hatırlayın. Herkes efendi gibi otursa yaşanmayacak türden kokular bunlar. Mis gibi silgi kokusu, defter kokusu koklamak varken... İnanın şu an bile canım çekti. Ortaokulu özledim. Belki de ait olduğum yer orasıydı. Belki de hiç mezun olmamalıydım.

6. OKSİJEN BIRAKMADINIZ
Spor yaparken nefes alışverişi normalden en az 3 kat daha fazladır. Bu benden 3 kat daha fazla oksijen tükettiğin ve yine 3 kat fazla karbondioksit saldığın anlamına gelir. Hani atmosfer hepimizindi? Spor yapanlara bakıyorum, yüzlerinde en ufak bir utanma veya minnet duygusu yok. Adam ona buna hava atmak için benim oksijenimden çalıyor ve ben buna sessiz kalacağım öyle mi?
Ne yapalım, size oksijen yetiştirmek için her gün bir ağaç mı dikelim? Bizim mahallede her sabah yandan yırtmaçlı şortunu giymiş halde koşan bir amca var. Yandan yırtmaçlı, evet. Kimi ve nasıl etkilemeyi düşünüyor, fikrim yok. Bir gün evin önünden geçerken yanlışlıkla kafasına saksı düşürmeyi çok istiyorum. Gereğinden fazla oksijeni israf ediyor. Düşüncesizliktir bu. Oksijen için de internetteki gibi adil kullanım kotası olmalı.

7. TABİAT SPOR YAPMA DİYOR
Bir çitanın hayatı koşmakla geçiyor, 20 yıl yaşıyor; fıldır fıldır dolanan köpeğiniz 15’inci yaş gününü zor görüyor, ama bütün hayatı olduğu yerde durmak olan kaplumbağalar 200 sene yaşıyor. Ne o uzmanlar, sustunuz?

8. TARİHİ ŞAHSİYETLER FİT DEĞİLDİ
Tarihteki büyük şahsiyetlerin hangisi üçgen vücutluydu? Newton? Einstein? Baltacı Mehmet Paşa?
Hemen hepsi düşünmek, üretmek için bir yerlerde oturdular. Newton yerçekimi yasasını ağaç altında kestirirken, Arşimet suyun kaldırma kuvvetini banyo keyfi yaparken buldu. Squat yaparken icatta bulunmuş bir bilim insanına rastlamamamızın bir sebebi olmalı.

9. SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR YANILGISI
Stephen Hawking?
...

Yaaa spor yapan kardeş(ler), çok rahat koşuyordun(uz). Umarım yazdıklarımdan ders alıp spor yapmayı bırakırsın(ız) ve göbeğini salmış olanlarda utanmadan artık rahat rahat dolaşabilirler.
Güzellik, Mendel kanunlarıyla alakalı. Yani anne güzel, baba yakışıklıysa kız güzel olur. Anne güzel değil, baba yakışıklı ise kız gene güzel olur. Anne güzel değil, baba yakışıklı değilse kız yine de güzel olur. çünkü kızlar genelde güzel olur. erkekler öyle değildir mesela, erkeklerin çoğu çirkindir.
Kafede oturuyoruz , tam ben gözlerine dalıp gitmişken İsveç ikinci liginden garanti maç soruyor bana.Hayal kırıklığı.
"Off..İsveç ligini bilmiyorum Ebru.Keşke daha farklı sorular sorsan bana."
"Ne gibi."
"Fransa ligini sorsan mesela.Çok iyi bildiğim bir lig.Lyon maçları hep üst. "
"Çok tatlısın lan."
"Lan mı?Canın sağolsun."
"Lan" gene iyiydi , birkaç hafta önce söylediği "baboli" ye daha çok bozulmuştum...
Kadınların en büyük dertlerinden biri, evlendikten sonra adamın tam bir oduna dönüşmesi.Ne bir jest, ne bir güzel söz...
Tam da bu tarife uyan Berber Sebahattin Abi'ye neden karısına hiç çiçek almadığını sorduğumda,"Ondan hoşlandığımı düşünebilir"demişti.Cümleyi tam manasıyla kavramak günlerimi almıştı.
Mesela geçtiğimiz aylarda ülkemizde bir şirketin milyonlarca vergi borcu silindi.Şak diye silindi hem de.O kadar hızlı silindi ki ses çıktı.Halbuki ben aldığım topkekin yüzde 18 KDV'sini ödemeyi reddetsem bakkal üzerime çullanır."Devlete öğrenim kredisi borcumu silin" desem üzerime keskin nişancı vergi memuru gönderirler.
Berber Sabahattin Abi'ye neden karısına hiç çiçek almadığını sorduğumda, "Ondan hoşlandığımı düşünebilir" demişti. Cümleyi tam manasıyla kavramak günlerimi almıştı.
“Biz arkadaşız," dedim sakince.

Bir kızgın bakış daha atıp yeniden kafasını eğdi.

"Biz gerçekten arkadaşız," dedim.

Kafasını kaldırdı, burnunu çekerek ümit ve korkuyla karışık baktı. "Gevçekten mi gevçekten avkadaşız?" dedi.

"Gerçekten gerçekten arkadaşız," diye cevapladım bütün samimiyetimle. "Hayatım boyunca ilk kez biri bana çay yaptı. Rengi çiş gibiydi, tadı da öyle, ama hayatımda ilk kez biri bana çay yaptı."

Yüzü nihayet aydınlandı. Kahverengi dişleri meydana çıktı. Aniden suratıma bir tokat yapıştırdı. Derhal aynısıyla mukabele ettim.

Birkaç saniye sonra ikimiz de gülüyorduk.
Sadece 200 sayfa dayanabildim. Eğer yazarla konuşma şansım olsa bu kitabı yazma amacını sormayı çok isterdim. İlk başlarda güldüğüm yerler oldu mu? Evet kesinlikle oldu ama daha sonra bu bilgileri öğrenmemin bana ne faydası olacak diyerekten bıraktım. Yine de yazmak çok güzel bir eylem. Emeginize saglìk
192 syf.
Muhtelif zamanlarda çeşitli gazetelerde çıkmış yazıların derlenmesinden oluşan bir kitaptı. Bence çok başarılı bir mizah kitabı olmuş. Beni hayli tebessüm ettirdi. Gülmek için oldukça ideal...
192 syf.
·Beğendi·10/10
Okurken kendimi kahkaha atarken bulduğum nadir kitaplardandır (bunlardan biri de hakim türkmenin yazıklar olsun kitabı). Belden aşağı vurmadan, küfür etmeden güldürebilen insanların zekasına hayranım.. eleştiri tarzı çok hoş.. uzun zamandır kitap okurken bu kadar eğlenmemiştim.. ayrıca kitabı yaklaşık 3-4 saat içinde bitirdiğimi de ekleyeyim.. eğlenmek isteyen okusun..
336 syf.
·Beğendi·8/10
Twitter kullanmıyorum ve yazarında Twitterdan çıktığını aldıktan sonra öğrendim.okurken eğlendim evet güzel yerler vardı diye hatırlıyorum ama aradan biraz zaman geçince hiç okumamışim gibi bir boşluk bıraktı.Zaten bu tarzda bir kitaptanda büyük bir şey beklemek doğru olmazdi zaten guzel ve eğlendirici bir kitap.tavsiye ederim.Soluklanmak için ideal.
336 syf.
·4/10
Yazıklar olsun.. Sosyal medya fenomeninin kaleme aldığı bir roman. Okunmaya değer mi bilemiyorum ama kahkaha atmak olmasa da gülümsemek istiyorsanız okuyabilirsiniz. Üşengeç, umursamaz bir adamın hayatını, abartılı ama tatlı bir üslupla anlatıyor ve bir kadının ona yaşattığı değişimden bahsediyor.
192 syf.
·2 günde·Puan vermedi
kitap kapağı ve arka kapağındaki yazıyla beni kendine çekmişti. Ama ne zaman böyleheveslenip bir kitap alsam hep beklentimin altında çıkıyordu. Bu sefer çok mutluyum çünkü okurken kendimi şöyle buldum:
yurtta yanımdaki odaya gidip gidip "Kızlaaaar! Adamın yazdığına bakın ya nasıl güzel yazmış." derken buldum. İroni ve eskilerden hiciv geleneğini çok başarılı kullanmış. Helal olsun diyerek okudum.
336 syf.
·Beğendi·10/10
Okurken kahkahalar attığım yok artık dediğim ve okuduktan sonra en az bir ay boyunca herkese bahsettiğim tek kitap. Tek kelimeyle harika...Beyinsiz adam üniversite okumuş bir insan ancak bu kadar beyinsiz olabilir :))
336 syf.
·8 günde·3/10
Şu sıralar tamamını sevebileceğin bir kitap bulmak ne zor.
Kitabın yazarını tanıyor olsaydım gerçekten şunu sormak isterdim: Bu kitabın amacı neydi?

Güldüğüm yerler oldu mu?
Evet.

Hoş betimlemeler var mıydı?
Evet.

Fakat kimseye mutlaka okuyun diyebileceğim bir eser değil. Farklı bir pencere görmek isterseniz ve alacak kitaplar listeniz benimki kadar kabarık değilse alın diyebilirim ancak.
164 syf.
·2/10
Beyinsiz Adam ın diğer kitapları çok iyiydi fakat bu beklemediğim kadar kötü olmuş. Keşke sadece kendi yazılarını kitap haline getirseymiş yazar. Küfürlü, argo içerikli bölümler berbat olmuş, hiç yakıştıramadım.
Hakim Türkmen
336 syf.
·Beğendi·9/10
Hediye olarak geldiğinde beni çok sevindiren kitapla ilgili küçük bir tavsiyem olacak toplu taşıma araçlarında okumayınız.Ben yaptım kitap komik okurken gülmemeye çalışmak daha komik

Yazarın biyografisi

Adı:
Hakim Türkmen
Unvan:
Yazar / İnternet Fenomeni
İzmir Yamanlar Koleji’nin ardından Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Uzun yıllar metin yazarlığı, radyo programcılığı ve tiyatro temelli işler yaptı. 2011 yılında Twitter’da oluşturduğu Beyinsiz Adam karakteri ile 350 binden fazla takipçi sayısına ulaştı. Star Gazetesi’nde aynı isimle yazılar yazmaya başladı. Dünyanın en çok okunan erkek dergilerinden GQ tarafından 2012 yılının “İnternet Fenomeni” seçildi. Ayrıca Samsung tarafından “Global Blog Yazarı” olarak Londra’ya davet edildi.
Şu an çeşitli kurumlar için sosyal medya kampanyaları düzenlemekte ve Sosyal Medya Komedisi isimli oyununu sergilemektedir.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 250 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.