Halid Muhammed Halid

Halid Muhammed Halid

Yazar
9.4/10
19 Kişi
·
37
Okunma
·
4
Beğeni
·
995
Gösterim
Mescid-i Harâm’a dalıyor ve var gücüyle:”Şehâdet ederim ki,Allah’tan başka ilah yok ve şehâdet ederim ki,Muhammed O’nun kulu ve Resûlü’dür.”diye haykırıyor.
Bu haykırış,İslâm’ın ilk haykırışıdır.
“Allah ile kul arasında nesep bağının değeri yoktur,ancak taatin değeri vardır.Üstünüyle ve üstün olmayanıyla bütün insanlar Allah katında eşittir.”
Kitapta 60 sahabenin hayatlarından kesitler sunuluyor.Kitabın bu kalınlığına rağmen bazı bölümler adeta es geçilmiş.Daha detaylı olabilirdi.Bazı bölümler ise her sahabe için tekrarlanmış.Okuyup örnek almak için tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Sahabe nesli Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem en büyük destekçileri ve bu dinin en büyük hizmetçileri idi. Onlar camide Peygamberin cemaati, savaşta askerleri, barışta öğrencileri olmuştur. Allah'ın subhanehu ve teâlâ kendilerinden razı olduğu ve yüce Kur'an'da zikrettiği bu nesli tanımamız elzemdir. Bu nesli tanımak, onların hayatını okumak ve onların dünyasına girmekle umulur ki biz de onlar gibi bir hayat yaşar ve Allah'ın razı olduğu kullardan oluruz.
Yine acemice bir inceleme yaptım alışana kadar idare ediverin:)
Daha önce okumuş olduğum bu kitap beni çok etkileyenlerdendi ancak inceleme yapmak için kitaba tekrar göz atmak istedim ve iyi ki tekrar okudum.

Kitabımızın konusu Peygamber efendimizi görme şerefine nail olan toplululuğun
ki bu topluluğa sahabe denir hepsi birbirinden kıymetlidir ancak yazar bu kitapta sahabenin 60 gözde ismini bizlere tanıtır. Onların nasıl müslüman oldukları ve bu uğurda çektikleri zahmetler ha siz zahmet dediğimede bakmayın öyle basit şeyler değildi yaşadıkları kiminin başını kızgın demirler ile dağladılar kiminin derisini yüzdüler öyle ki sahabeden biri Efendimize ağlayarak gelir ve çok acı çektiklerini bu acıların dinmesi için Allahu Teala ya dua etmesini ister.

İslam dinini yaymak için çeşitli bölglere dağılan sahbelerde en çok diikkatimi çeken bir çok insanın islama girmesine vesile olan şey AHLAKl'arı idi onlar Kuran ve sünnet ile edeplenmiş baştan aşşağı tevazu ve hoşgörü olmuşlardı. Hiç kimseyi kimseden ayırmayıp herkesi kendilerinden üstün görerek insanları İslama davet ettiler evet savaştılar ama asla karşılarındakine haşa zorbalık göstermediler.

Yazarın uslubu öyle güzel ki canlandırmak ve biraz olsun o duyguları hissetmek çok da zor olmadı. Ancak islam öyle bir dindir ki o zamandan bu zamana islam dinini yaşayanlar hep çeşitli imtahanlar gördü ve onlar bizlere birer örnek oldu tanıdıkça okudukça insan kendi kendine soruyor BEN NE YAPTIM ne çektim onlar o şartlarda bile ibadetten ve teslimiyetten ayrılmazken biz refah içinde hiç ölmeyecek gibi yaşayıp bi yerde kendimizi kul sanıyor mümin sanıyoruz.

Sahabeleri kısa cümleler il de şöyle tanıtmıştır bir kısmı

Müdavim ve tövbekar: Abdullah bin Ömer
Aslan Pençesi: Sa’d bin Ebu Vakkas
Kazancı karlı insan: Süheyb bin Sinan
Helal-Haram sınırını en iyi bilen: Muaz bin Cebel
ilk İslam süvarisi: Mikdad bin Amr
Yırtık elbiseler içindeki büyüklük: Said bin Amir
Allah’ın Aslanı, Şehidler sultanı: Hamza bin Abdulmuttalıb
Kur’an’ı açıktan okuyan ilk sahabi: Abdullah bin MEs’ud
Hakikat aşığı, nifak düşmanı: Hüzeyfe bin Yeman
Cennetten bir adam: Ammar bin Yaşır
Allah’ın ordusunda bir komutan: Ubeyde bin Samit
Fedakarlık sanatının üstadı: Habbab bin Eret
Ümmetin emini: Ebu Ubeyde bin Cerrah
Hayatı mescidden ıbaret olan zahid: Osman bin Maz’un
Hiç kimse onun gibi sevmedi: Zeyd bin Harise
Ondaki gençliğe ve güzelliğe bakın: Ca’fer bin Ebu Talib
Ey nefis! Ancak şehadetle ölebilirsin!: Abdullah bin Ravaha
Kendi uyumayan, kimseyi de uyutmayan adam: Halid bin Velid
Gerçekten muazzam bir kitap, ayrı ayrı ele aldığı sababelerin hayatını çok güzel anlatıyor. Her sahabiye farklı bir ünvan vererek nasıl bir hayat sürdüklerini inceliyor, anlatıyor ve etkiliyor.
Sahabe hayatı ile ilgili çok bilgisi olmayanlar bu eserden istifade edebilir.

Sade ve akıcı üslubu sayesinde kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın.

Başlangıç için güzel bir eser.

Yazarın biyografisi

Adı:
Halid Muhammed Halid
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.