Halid Muhammed Halid

Halid Muhammed Halid

Yazar
9.4/10
55 Kişi
·
138
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.310
Gösterim
Adı:
Halid Muhammed Halid
Unvan:
Yazar
672 syf.
·9/10
Halid Muhammed Halid'in gazeteci olmasının da hasabi ile 60 seçkin sahabenin hayatını roman tarzında ele almış.
Akıcı ve insanı derinden etkileyen üslubuyla okunması gereken kitaplar arasında yer almayı hak ediyor. Bir güzel tarafı da ne kadar okursanız okuyun alıp tekrar tekrar hiç sıkılmadan okuyabilirsiniz. Hatta kendinizi "oğlum olursa adını Talha - Sa'd - Ubeyde vb. koymayan ne olsun." derken de bulabilirsiniz. :))
Kütüphanenizde bulundurmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

(Kitab'ın içinde ki bilgiler doğru olsa da kaynak belirtilmeden yazıldığı için, kaynak eser olarak kullanılamıyor maalesef. Tek olumsuz tarafı bu.)
232 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İnceleme olarak ele alınması gereken kitapların başında yer alması gerektiği kanaatindeyim.
Ömer bin Abdülaziz...
Halifeliği süresince Hulefa-i Raşidin'in yolundan gittiği için beşinci Raşid halife diye de bilinir. İki yıl gibi kısa bir zaman diliminde neredeyse halkının tamamının refah seviyesini zekat verecek kimse kalmayacak kadar yükselten ve Hz. Ömer'in hem soyundan hem izinden giden mübarek halifenin iktisatçılığı, sadakati, fedakarlığı çok usta bir şekilde kaleme alınmıştır. Okunmasını tavsiye ediyorum.
Ekrem Özkara
Ekrem Özkara 60 Seçkin Sahabe Hayatı - Yeryüzü Yıldızları'ı inceledi.
672 syf.
·Beğendi·8/10
Kitapta 60 sahabenin hayatlarından kesitler sunuluyor.Kitabın bu kalınlığına rağmen bazı bölümler adeta es geçilmiş.Daha detaylı olabilirdi.Bazı bölümler ise her sahabe için tekrarlanmış.Okuyup örnek almak için tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
149 syf.
·1 günde·10/10
Kitaba inceleme ekleyip eklememe konusunda çok tereddüt ettim ve nihayetinde eklemiş bulundum. Eklemek istememin sebebi anlatılmaya çalışanın Hz.Ebu Bekir (r.a.) olması. Eklemek istemememin sebebi ise yazdıklarımın bir kitap incelemesinden çok, duygularımı ifade etmeye çalıştığım ama hiçbir zaman bütünüyle ifade edemeyeceğim bir yazı olmuş olması. İnşaAllah çok sıkmadan az da olsa anlatabilmişimdir.

Kitabın gerek dili gerek anlatım şekli çok güzeldi. Yazar, Hz. Ebu Bekir (r.a.) nasıl bir dost ve nasıl bir halife idi, O'nun hayatından kesitler sunarak çok sürükleyici ve akıcı bir üslupla, kimi zaman duygularımıza hakim olmamıza müsaade etmeyerek, kendi imanını sorgulatarak anlatmaya çalışmış. Anlatmış diyemiyorum çünkü Hz. Ebu Bekir (r.a.)'nın hiçbir zaman bütünüyle anlatılmış olabileceğini düşünmüyorum. O, şüphesiz ki... kesinlikle.. yazdıklarımızdan çok daha fazlası idi.

Beni en çok ve bir kez daha bağladığı nokta: Hz. Ebu Bekir (r.a.)'nın ticaretten dönerken, Mekke'nin girişinde onları karşılayan topluluğun verdiği habere cevabıydı. O'na senin dostun Peygamber olduğunu ve vahiy aldığını söylüyor, dediklerinde düşündüğü, acaba O gerçekten bunu söyledi mi?

'Eğer O söylediyse doğrudur.'

Ben bu sözü sadece Miraç Hadisesi'nin gerçekleştiğini duyduğu zaman söylemiş diye biliyordum. Miraç Hadisesi için söylenmiş olması olağandı. Çünkü Hz Muhammed (s.a.v.) o zaman peygamberdi elbette bu hadiseyi yaşamış olması normaldi. Bu sözü her sabahe söylemiş olabilirdi- ki söyleyen gene yok-
Nitekim vahiy aldığını öğrendiğinde O (s.a.v.) sadece arkadaşı idi.
Bu nasıl bir sadakat, nasıl bir güven.
Nasıl tarif edilebilir, ne denilebilir bunun için.
Hiç tereddüt etmeden, zerre şüphe duymadan sanki zaten bekliyormuşcasına 'Eğer O söylediyse doğrudur'. Başka söze ne hacet..

Sanki O'nun imanı daha vahiy inmeden Onun kalbine derc edilmiş gibi.

Yüce Rabb'im nasıl ki Rasul'u olarak Hz. Muhammed aleyhisselatu vessalamı seçmiş; Hz. Ebu Bekir (r.a.) 'ı da Efendimize dost olarak seçmiş ve öyle hazırlamış.
Onu, Efendimiz (s.a.v.) 'a yoldaş, üçüncüleri Allah olan iki kişiden ikincisi kılmış.

O, nasıl bir imana sahipti ki; Rasullullah (s.a.v.) eğer Ebu Bekir'in imanı bütün halk ile muvazene edilse, onun imanı daha ağır gelir buyurmuş.

O, nasıl bir imana sahipti ki mükafatı ancak Allah katında...

O, nasıl bir imana sahipti ki malının tümünü İslam yolunda harcamış, Rasulullah kendisine ailene ne bıraktın Ya Ebu Bekir buyurduğunda; Allah ve Rasulü'nü dedirtmiş.

Hz. Ebu Bekir (r.a.) 'ın hayatı çok değerli ve ince bir nokta, durup ve tefekkür amel etmem/iz gereken...

Ne kadar anlatsak ne desek yetersiz...

Ümidim, Rabb'im Onun sahip olduğu imanın bir zerresini bizim kalbimize derc etmesi

Ve inşaallah bizi dostlarımıza, dostlarımızı bize Ebu Bekirvari eylesin

Buraya kadar okuyan kardeşim sıktım ise affola

İman üzre kalın, selamün aleyküm
​O§E
​O§E 60 Seçkin Sahabe Hayatı - Yeryüzü Yıldızları'ı inceledi.
672 syf.
·10/10
Sahabe nesli Peygamberin sallallahu aleyhi ve sellem en büyük destekçileri ve bu dinin en büyük hizmetçileri idi. Onlar camide Peygamberin cemaati, savaşta askerleri, barışta öğrencileri olmuştur. Allah'ın subhanehu ve teâlâ kendilerinden razı olduğu ve yüce Kur'an'da zikrettiği bu nesli tanımamız elzemdir. Bu nesli tanımak, onların hayatını okumak ve onların dünyasına girmekle umulur ki biz de onlar gibi bir hayat yaşar ve Allah'ın razı olduğu kullardan oluruz.
672 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
"Bu kitabın bizlere sunduğu 'altmış' adam, Resûlullah (s.a.v.)'i gören, o asırda yaşayan, ona inanan ve onunla cihad eden kardeşlerinden binlercesinin yerine birer temsilci idiler..." sonsözüyle bitirilmiş kitap... Aslında üstünde çok konuşmamız gereken ama hiçbir konuşmanın da yetmeyeceği muhteşem değerli bir kitap. Tam altmış sahabenin müslümanlığını, müslüman olduktan sonraki yaşayışlarını ve gördükleri eziyetleri anlatan; şehidliğe yükselişlerini ve Allah tarafından nasıl güzel karşılandıklarını gösteren bir kitap.
Önce Allah'ı sonra peygamberini ve sonra da sahabeleri tanımak her kulun vazifesi. Okuyunca cahiliye döneminde İslamın ne zorlukla yerleştiğini görüyor ve gözyaşlarınızı da tutamıyorsunuz. Hepsi cennette kardeşleri Muhammed (s.a.v.) ile birlikteyken 'keşke biz de peygamberimizi görebilseydik' diyen bir ümmetle tanışıyorlar bu kitap vesilesiyle. Biz onlardan razı, Allah onlardan razı... Hep okumak ve hep tanımak duasıyla...

Yazarın biyografisi

Adı:
Halid Muhammed Halid
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 138 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 84 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.