Howard S. Becker

Howard S. Becker

Yazar
8.6/10
15 Kişi
·
42
Okunma
·
8
Beğeni
·
703
Gösterim
Adı:
Howard S. Becker
Unvan:
Sosyolog,yazar
Doğum:
Abd, 1928
Bir sonraki parçayı bulana kadar o parçaya ihtiyacım olduğunu dahi bilmiyordum. Bulduğumda ise artık onsuz yapamaz oldum.
Nasıl baş edeceğimizi bilmediğimiz "tek doğru yolu" bulamama sebebi ile karşılaştığımız yazamama sorunu akademik çalışmalar önündeki en önemli sorundur.
Kendime güvenmemi olanaklı kılan meslektaşlarımın tepkileridir. Bundan dolayı da kendinden şüphelendiğim anlarda en çok güvendiğim, en yakın arkadaşlarımdan birinin bana sarıldığı rüyalar görüyorum.
Elle yazılan her şey, kuşku götürmez bir biçimde henüz tamamlanmamıştır. Dolayısıyla öyleymiş gibi eleştirilemezler.
(bireylerin kendilerince yazmak için oluşturdukları zemin ve öncesinde yapmayı şart koştukları alışkanlıklar hakkında) Bir açıdan bakıldığında benim
katılımcı arkadaşlarım nörotik belirtileri tarif ediyorlardı. Sosyolojik açıdan ise bu belirtiler büyüsel ritüellerdi. Malinowski'ye göre ( 1 948, 25-36), insanlar bu tür ritüelleri rasyonel kontrol araçlarına sahip olmadıklarını düşündükleri bazı süreçlerin sonuçlarını etkilemek için icra ederler.
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Egemen normların 'normal' ve 'standart' olarak belirlediği her şey normal olarak kabul edilirken,bunun dışında kalan ve eyleyen her şey öteki,harici,sapmış ve günahkar gibi kavramlara mahkum edilir.
H.Becker,ötekileştirilmiş,öteki diye dışlanmış ve damgalanmış bireylerin aslında ne zaman,neden ve hangi perspektiflerde dışlandığını ortaya koyuyor bu çalışmasında.
Cesur sosyal bilimcinin insanlarla birebir görüşmelerini,belli tüketim biçimlerinde etkileşim içerisinde bulunan gruplarla çalışmalarını,günümüz toplumunca damgalanmış insanları somut ve gerçekliğin içinden verileriyle bize yansıtmasını okumak büyük bir keyif.
Ön yargılarınızı kırmak ve kendinizi geliştirmek isterseniz bu kısacık çalışma yol gösterir niteliğinde.
240 syf.
·66 günde·Beğendi·10/10
Alanı ne olursa olsun lisansüstü eğitim ve akademik yazı çalışması içinde olan herkese severek önerebileceğim oldukça istifade ettiğim bir kitap oldu. Benim en çok sevdiğim kısım ise yazmanın, zihnin sorun üretme gayretini ortadan kaldırmadaki faydası oldu. Kısaca bahsetmek gerekirse, insan zihni eksik gördüğü herşeyi tamamlamaya oldukça meyilli bu yüzden yazma faaliyetinden önce zihinde onlarca sorun varmış gibi hissedilen anlar çoğu insanda mutlaka olmuştur. İşte tam bu evrede aklımızdaki sorunları yazmak aslında temelde sahip olduğumuz sorunların sayısını oldukça aza indirgiyor. Bunun sebebi ise insan beyninin tek bir sorunu farklı açılardan düşünerek bu açılardan her birini farklı sorunlar olarak algılmasından kaynaklanıyor. Yazmak ise sorunları tam ve net görmemize, plânlarımızdaki eksikleri doğrudan fark etmemize inanılmaz katkı sağlıyor. Zihnimizin bizi kaygılandırmasını önlemek bizim bu süreçte kendimiz için yapabileceğimiz en faydalı şey ve kitabın bana kattığı en harika yönü oldu.
240 syf.
·43 günde·Beğendi·10/10
Kitabı okumaya yeni başladım. Çok vakit ayıramıyorum ama oturduğumda da başından kalkamıyorum. Akademik dünyada "yazı yazmaya" adım atacak olan herkesin -alanı ne olursa olsun- okuması gereken bir kitap. İyi okumalar.
256 syf.
·3 günde·8/10
Kitaba ilk başladığımda dünyaca ünlü başarılı insanların hayatlarının klasik biçimde anlatılacağını düşünmüştüm. Ama yazar klasik kişisel gelişim kitaplarının aksine başarı öykülerine çok farklı bir perspektiften bakmış yaptığı incelemeler gerçekten ilgi çekici ve ders verici. Ayrıca yazar verdiği her bilgiyi kaynakçada belirtmiş. Kesinlikle okunmaya değer
240 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Kitabı okulun kütüphanesinden alıp okudum. İlk başlarda anlattığı yaşanmışlıklarıyla yazma işinin herkes için nasıl bir süreç olduğunu gözler önüne seriyor yazar. Kitaptan çıkarılabilecek birçok ders var. Yazma sorununu aşmak isteyenler için özellikle sosyal bilimciler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Not defterinizi yanınızdan ayırmayınız :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Howard S. Becker
Unvan:
Sosyolog,yazar
Doğum:
Abd, 1928

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 42 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 77 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.