Ian Westwell

Ian Westwell

Yazar
8.0/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
534
Gösterim
I. Dünya Savaşı’ndan hemen önceki yıllarda generaller ve çok sayıda sıradan insan arasında savaşın muhtemelen kaçınılmaz olduğu kanaati hâkimdi. Ancak, pek de tanınmayan Avusturya-Macaristan Arşidükü Franz Ferdinand ve karısı 28 Haziran 1914’te öldürülünce savaşın ilk kıvılcımının ateşleneceğini hiç kimse beklemiyordu.
Ian Westwell
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2. Basım
Savaştan muzaffer çıkanlar, çok büyük insan kayıplarına karşın, kendilerini hiç değilse “Bütün Savaşlara Son Verecek Savaş”ın galibi olmakla avuttular -bu, H. G. Wells’in 1914’te yayımlanan aşırı iyimser kitabının adıydı (The War That Will End War). Gelgelelim galiplerin çok ağır bedel ödeyerek elde ettikleri barış geçiciydi ve 20 yıldan fazla sürmeyecekti.
Ian Westwell
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2. Basım
256 syf.
·Beğendi·4/10
Resimler iyi, kurgu fena değil. Bu savaş sirasinda kullanilmis silahlar, gemiler, tanklar gibi materyallerle birlikte taarruz ve savunma cesitleri de tanitilmis. Ilgilenenlerin hosuna gidebilir.
Beni tatmin etmeyen kismi (ya da rahatsiz eden) yoğun bir batılı görüşte derlenmiş olmasıydı. Son derece başarısız en kıytırık fransız, belçikalı generallere bile yer verilmişken, uzun uzadıya anlatılmış Çanakkale Savaşı bölümünde (ya da kitabın tamaminda) Atatürk'un adi tek bir kez bile anilmamiş. Ermenilerin bağımsızlık mücadelesi bölümünde ise Osmanlı imparatorluğunun 600.000 ermeniyi tehcir ederek açlıkla ya da direkt olarak silahla öldürdüğü iddiasını realite olarak sunmuş. Bagimsizlik mucadelesi veren Araplarin ingilizlerden yardim istedigi ve Arabistanlı Lawrence'in desteği ile bunu kazandıkları anlatılmış. Aynı konu bizim tarafımızda Arapların Osmanlıyı sırtından vurması olarak bilinir. Ingilizlerin de kendi menfaatleri olmadıkça kimseye yardım etmeyeceğini ise sanirim herkes bilir. Nitekim bu yardımlarının (!) hemen akabinde rahat rahat Kudus'e girmişlerdir.
Cok da mühim değil batılının bu yanli görüşleri ama şahsen ben artık sıkıldığım icin bu ikiyuzluluklerden nu detaylari siz de bilin istedim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ian Westwell
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.