İsmail Küçükkaya

Yazar 8,3/10 · 149 Oy · 3 kitap · 395 okunma ·  21 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

21 okur beğendi.
149 puanlama · 17 alıntı
0 haber · 4.322 gösterim
395 okur kitaplarını okudu.
391 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
16 okur kitaplarını şu anda okuyor.
7 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

İsmail Küçükkaya'nın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

İsmail Küçükkaya'nın Biyografisi

İlk ve ortaöğrenimini Kütahya'da tamamladı. 1993 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 1991'de Hürriyet Gazetesi'nde başladığı muhabirlik görevine daha sonra Sabah ve Star gazetelerinde devam etti. 2000 yılında Akşam Gazetesi'nde köşe yazarlığına başladı. 2003 yılında Akşam'daki yazılarının yanı sıraSkytürk Televizyonu Ankara Temsilciliği görevine getirildi. 2005-2008 yılları arasında Akşam Gazetesi'nin Ankara temsilcisi olarak çalıştı. Kasım 2008'de getirildiği Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini Haziran 2013'e kadar sürdürdü. Eylül 2013'ten beri FOX Televizyonu'nda Çalar Saat adlı programı sunmaktadır.

2008 yılında Cumhuriyetimize Dair isimli bir kitap hazırlamıştır.
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
07 Mar 18:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünyada en değerli şey anlaşılmaktır. Kendini anlamak da buna dahil.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 18)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 18)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
10 Mar 22:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Atatürk'ün Nutuk'unu, söylevlerini kaç kişi okumuştur sizce? İnsanların Kur'an'ı dahi okumadığı bir coğrafya burası.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 67)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 67)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
09 Mar 00:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Korkma diyoruz ama önce korkmak, ardından korkudan korkusuzluk üretmek lazım. Çaresiz değiliz. Çare biziz. Çaresiz değilsiniz. Çare sizsiniz.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 42)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 42)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
11 Mar 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal kendisine Türk diyemeyen, gururu incinmiş bir halka "Sen Türksün, yaparsın, asarsın, kesersin" dememiş. "Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" demiş, "Türk, öğün, çalış, güven" demiş. Türklüğü övmüş ve yarattığı sinerjiyi çalışkanlığa sevk etmiş.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 70)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 70)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
08 Mar 00:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Demokrasi kültürümüz son derece cılız, halk demokrasiye inanmıyor, demokrasicilik oynuyor. İnsanların yaptığı tek şey seçim vakti gidip oy kullanmak.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 40)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 40)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
07 Mar 00:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ali Koç veciz bir şekilde ifade etti, kapitalizm ciddi bir krizle malul: Gelir dağılımı adaletsizliği. Kutuplaşma ve gerginliğin en açık sebebi bu.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 40)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 40)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
10 Mar 12:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumun geniş bir kesimi ise fakirleşti, fakat sosyal yardım mekanizmalarına muhtaç edildikleri için şu an seslerini çıkartmıyorlar. Sosyal adaletsizlik had safhada.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 49)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 49)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
10 Mar 00:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sunuculuğunu yaptığım sabah programında bana zaman zaman "Siz kaybettiniz, yine kaybedeceksiniz. Yenilmekten bikmadınız," mealinde mesajlar geliyor. Ben kimim, siz kimsiniz, biz kimiz?

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 46)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 46)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
 11 Mar 12:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evet, hepimiz korkuyoruz. Ben de korkuyorum. Ama Murathan Mungan'ın söylediği gibi, "...insanın cesareti korkularından doğar. Korkmadan cesur olamazsın."

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 84 - undefined)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 84 - undefined)
Mehmet S., bir alıntı ekledi.
08 Mar 00:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Herkes saf olabilir ama aydınların ve gazetecilerin saf olması affedilebilir bir hata değildir.

Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 36)Korkma, İsmail Küçükkaya (Sayfa 36)
Bütün Alıntıları Göster

İsmail Küçükkaya kitap incelemeleri

İlber Ortaylı'nın bilgisi ve yorumlarıyla Türkiye'nin yakın tarihini öğrenmek açısından referans olabilecek bir eser. İsmail Küçükkaya'yı es geçmemek lazım. İlber Hoca, bir başlıktan diğerine çok farklı yerlerden eklemeler, örnekler vererek konuyu bağlamayı seven bir tarihçimiz olduğu için söyleyişiyi yapanın gidişatı, konu bütünlüğünü iyi ayarlaması lazım. İsmail Küçükkaya da bu işi layıkıyla yapmış. "Peki neden?" dediğim her yerde araya girip, şunu da bir açıklığa kavuşturalım diyerek başlıkları derinleştirmeyi başarmış.

Tarih bilgimize katkı sağlaması nedeniyle okumak için tarih meraklılarına önerilebilecek nitelikte bir kitap. Keyifli okumalar.

Berke Can Turan, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
17 Nis 14:10 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlber Ortaylı son zamanlarda fazlasıyla moda, muhtemelen denk gelmişsinizdir. Fakat moda olmak var, moda olmak var. Sosyal medyada esprili yorumlar ile karşımıza çıkıyor son zamanlarda İlber Hoca. Tabi, bu da insanları İlber Hoca hakkında bilgi sahibi olmaya iten bir durumdur, yani yerine göre güzel bir gelişme. Fakat işi sadece espri boyutunda tutan, İlber Ortaylı'yı kendini beğenmiş bir ünlüden başka bir şekilde görmeyen bir kesim var ve bu beni ve eminim ki çoğu insanı üzen bir durum. İlber Ortaylı, yaptığı işin en iyisi olduğu için alçakgönüllülük göstermesi gerekmeyen insanlardan. Mizaha konu olmayı da sorun etmeyen bir kişilik. Zaten mizaha konu olmak kötü değil, aksine mizahı kucaklamak insanı büyütür. Fakat kişiyi olduğundan farklı gösteren bir mizahın çıkış noktası da ulaştığı sonuç da yanlıştır.

İlber Ortaylı, dinlenmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında konuşan bir hocadır, kesinlikle bilgisinden faydalanmak gerekir. Ve keşke fırsatımız olsa da sohbet edebilsek derken İsmail Küçükkaya ile giriştiği bu proje karşımıza çıkıyor. Cumhuriyetimizin şekillenme aşamasından geleceğine kadar olan geniş bir materyale sahip olan bu sohbet üzerine olan eser belki de çoğu insanın sormak istediği soruları da cevaplıyor.

İyi düşünülmüş ve üzerinde çok durulmuş bir eser "Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı". Aynı zamanda İlber Ortaylı'nın ne kadar bilgili ve değerli bir hoca olduğunun da canlı kanıtı. Kanıt hiç mi yoktu derseniz, elbette vardı. Fakat birebir sohbet olarak şekillenmiş bu yapıt şunu da gösteriyor ki; İlber Hoca otursa 300 sayfalık bir konuşmayı hiç zorlanmadan dolu dolu gerçekleştirebilir. Hatta bunu bizleri hiç sıkmadan yapabilir.

"Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı"; geçmişimize, yakın tarihimize, günümüze ve geleceğimize ışık tutan, kapsamlı ve çok değerli bir eser. Fakat eserin amacı bu geniş konuyu tamamen açıklamak değil. O yüzden İlber Hoca verdiği cevapların aralarında faydalanmamız gereken ekstra kaynaklardan da bahsetmiş. Kitabın detaylı başlıklara ayrılması da defalarca rahat bir şekilde açıp ilgili bölümleri bulabilmemizi sağlamış. İsmail Küçükkaya'nın da detaylı araştırmalarını ve sağlam temellendirilmiş sorularını es geçmemek gerek. Her iki tarafın da büyük emekleri sonucunda bu eser elimize ulaşmış, iyi ki ulaşmış. Bizler de böylelikle İlber Ortaylı ile değerli ve kapsamlı bir sohbet gerçekleştirmiş olduk.

Enes Sezer İslamoğlu, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

Geçmişten alıp geleceğe götüren, sohbet tarzında bir eser. Gerçekten sıkılmadan okunabilecek bir kitap. Sadece bazı terimsel ifadelere aşina değilseniz bunlar biraz zorlayabilir aksi takdirde okunulması gereken bir eser. Sorular ve yanıtları oldukça etkileyici ve değilmesi gereken, ışık tutulması gereken noktalar. Bu yüzden tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar...

Adem ŞEN, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 38 günde · 9/10 puan

İsmail KÜÇÜKKAYA'nın soruları ve İlber ORTAYLI'nın cevaplarından oluşan bu eser; İnsanı cumhuriyet tarihinde kısa bir yolculuğa çıkartıyor.Başta kendinizi Cumhuriyet öncesinde buluyorsunuz sonra sizi Atatürk ve İnönü dönemleri karşılıyor, ardından Menderes dönemi, karışıklıklar dönemi, Özal'dan Erdoğan'a ve son olarak 2023'e doğru Türkiye dönemi sizlere sunuluyor...

Dil olarak İlber Ortaylı'yı tanıyanlar için bilinenden sade, tanımayanlar için ise biraz yorucu bir okuma sizleri bekliyor.

İçeriğe gelirsek; Sorulara verilen cevaplar fazla bir derinliğe sahip değil daha çok genel bir çerçeve çizme ve bu konularda bilgi sahibi olmayan insanlara ufakta olsa bir şeyler katma amacı taşıyor.

Okurken kendinizi çay eşliğinde yapılan bir tarih sohbetinin içinde hissediyorsunuz. Ve ilginizi çeken konuları daha sonra derinlemesine araştırmak için bir kenara not etme ihtiyacı hissediyorsunuz.

Velhasılıkelam; Cumhuriyet Tarihi'ne ilgi duyan ve daha önce bu alanda okuma yapmamış arkadaşlara fazlasıyla katkı sunacak güzel bir çalışma olmuş.

Betül YILDIRIM, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim için başlaması en güç kitaptı diyebilirim. Tarih konusunda hiç 'Her şeyi biliyorum' cu bir insan olamadım malesef. Kitabımıza gelecek olursak Türkiye'nin 1923 sonrası siyasi,ekonomik ve sosyo kültürel durumunu ele almış. Fakat öyle kalın tarih kitapları gibi düşünmeyin hiç. İlber Amcanız size nasihatler veriyor geçmişi anlatıyor gibi bir sohbet havasında geçiyor. Tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum.

Samet Dönmez, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
06 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Cumhuriyetin 100 yılına ışık tutan okunası bir tarih kitabı hatta tarih kitabından öte tarih bir söyleşisi. İlber Ortaylı'nın mükemmel tespitleri ile geleceğe ışık tutan bir kitap. Çok isabetli tespitleri zaman geçtikçe anlaşılıyor. Ayrıca mükemmel bir tarih objektifliği ile oluşturulmuş ve tüm görüşlere tarafsız bir şekilde yaklaşılmış. Ortaylı'nın tarih bilgisi ve Kücükkaya'nın gazeteciliği ile harika bir tarih söyleşisi olmuş.

Tarih Otağ, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
08 Mar 21:42 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

İsmail Küçükkaya'nın İlber Ortaylı ile uzun bir röportajı diyebiliriz. Kitap her seviyeden insanın okuyabileceği düzeyde yazılmış, okurken herhangi bir akademik bilgiye ihtiyacınız olmuyor. Araştırma kitabı değil tamamen yüzeysel bir kitap. Cumhuriyet dönemi hakkında bilgisi olmayan insanların bilgi edinmeye başlamadan önce kafasında dönemi şekillendirmesi için ideal bir eser.

BİROL COŞKUN, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
 22 Tem 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Abdulhamid'ten başlayarak günümüze kadar ki her safhayı soru cevap tarzında ilerleyerek, eksileriyle artılarıyla çok güzel bir eser ortaya konulmuş. Cumhuriyet'in bu güne kadar ki tarihinde her kesimin kafasında mutlaka bir takım eksiklikler, soru işaretleri vardır. Günümüz sisasetçilerinin de geçmişe ait söylemlerinde kendi ideolojileri ve bakış açılarının da ağır bastığını düşünürsek eğriyi doğruyu, artıyı eksiyi bir "tarihçinin" gözüyle okumakta çok büyük fayda olduğu kanaatindeyim ve kendi açımdan her ne kadar konulara hakim olduğumu düşünsem de oldukça faydalı bir okuma olduğunu düşünüyorum.

Ismaıl Sentürk, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 20 günde · 9/10 puan

Kitabın sunuş kısmında da ifade edildiği gibi; "Bir tarih çalışması ya da akademik bir eser değil. Sadece bir dizi cumhuriyet sohbetleri".
Kitabın soru cevap şeklinde sohbet havasında geçmesi okumayı ve anlamayı kolaylaştırıyor. İlber hoca yazmış/anlatmış bize de okumak düşer.

Ali Alper, Cumhuriyet'in İlk Yüzyılı (1923 - 2023)'ı inceledi.
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlber hocanın okuduğum ilk kitabı.
Tarih alanında ne kadar yetkin birisi olduğunu açık seçik ortaya koymakta.
Yaptığı analizlere ve yorumlara hayran kaldım. "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz"
demiş Ziya Paşa. Yıllarca resmi ve dayatılmış tarihi okuduysanız yaptığı saptamalara çok şaşıracaksınız.

Bütün İncelemeleri Göster