Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

İsmail Oğuz

İsmail OğuzBabalar Koğuşu yazarı
Yazar
5.1/10
19 Kişi
40
Okunma
0
Beğeni
1.681
Gösterim

İsmail Oğuz Kimdir?

Unvan:
Yazar

Okurlar

40 okur okudu.
2 okur okuyor.
20 okur okuyacak.

İsmail Oğuz Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Hiçbir zaman Bayrampaşa cezaevi'nde yatan kabadayılardan korkmadım. Asıl korktuğum diğer tutuklulardı; eroin , hap kullanan, canının kıymetini bilmeyen diğer gençlerdi. Bu gençler, koğuşta her zaman huzursuzluk çıkarır, canlarını acımadan heba ederlerdi.
Cezaevinde çıkan bir karışıklık sonucu yapılan teftiş ve soruşturmadan sonra bazı idari amirler, sürgün adı altında başka cezaevlerine gönderiyorlar; orada bir kaç yıl görev yaptıktan sonra tekrar aynı cezaevine geri geliyorlardı. Hiçbir şey olmamış gibi görevlerine devam edebiliyorlardı. Yani bir kapıdan çıkıp diğer kapıdan girebiliyorlardı. İşte karışıklık da buradan doğuyor başıboşluk da...
1980 yılında tüm yetkiyle baş gardiyan olarak atandım. Benden önceki baş gardiyanlardan biri vurulmuş, biri açığa alınmış, biri de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi görmeye başlamıştı.
Koşullu Salıverilen Fare : )
...tutuklular fareleri besleyerek koğuştan koğuşa uyuşturucu taşıyorlardı. Bir gün nasıl olduysa boynuna uyuşturucu asılan fare, koğuşa görevini yapmadan boş gitmiş. Tutuklular kendi aralarinda toplanarak fareye ceza vermek istemişler . Ben de boynuna ip bağlanmış fareyi alıp çıktım, kapıdaki nöbetçilere vererek fareyi ya da suçluyu mu demem gerek bilemiyorum cezaevinden dışarı saliverdim.
Altını çizerek söylemek istiyorum ki, hiçbir tutuklu disiplinli, işine saygılı, prensip sahibi bir görevliye, para teklif edecek cesareti kendinde bulamaz. Onlar da dürüst, ilkeli görevlilere saygı duyar; aksi şekilde davrananları ise parayla veya başka yollarla kullanmaya başlarlar.

İsmail Oğuz İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

İsmail Oğuz Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
155 syf.
10/10 puan verdi
·
23 saatte okudu
Öncelikle kitabı yeni nesil bir İnfaz ve Koruma Memuru olarak okuduğumu belirtmeliyim. Bayrampaşa'da yaşanan sıkıntıları halen görev yapan meslek büyüklerimizden hala dinlemekteyiz. Bu kitabın varlığından haber olduğumda hemen okumak istedim ve ilk fırsatta kitaba ulaştım. İsmail Oğuz'un tecrübelerini, anılarını, yaşanmışlıklarını başmemurluk sınavına hazırlanan biri olarak çok önemsedim. Kitap yazma amaçlarından biri de biz yeni nesile oranın tecrübelerini aktarmakmış zaten. Bir İnfaz ve Koruma Başmemurunun kitap yazma düşüncesinde olması bile gerçekten çok değerli bir düşünce. Gençlere, anne-babalara, kendisi kabadayı dese de mafyalara tavsiyelerini de çok değerli buldum. Dili gayet akıcı, içeriği merak uyandırıcıydı. Hayata dönüş operasyonu anlatılsaydı daha iyi olurdu. Kırılma anı orasıydı; çünkü devlet artık tümüyle cezaevlerinde kontrolü bu operasyonla sağlamıştı. İdarecilerin tutumları güvenlik zafiyeti yönünde eleştiri konusu olmuş, bugün biz bunu yaşamıyoruz; lakin memurla uğraşan idareci şikayetlerini işitiyoruz. İnfaz ve Koruma memurunun yaptığı işin güvenlik işi olduğu, emniyet hizmetleri sınıfına alınarak tescillenirse bugün yaşadığımız diğer sıkıntıların da düzeleceğine inanıyorum.
Babalar Koğuşu
Babalar Koğuşuİsmail Oğuz · Akis Kitap · 200424 okunma
155 syf.
4/10 puan verdi
·
32 günde okudu
Babalar Koğuşu/İsmail Oğuz
Ben kitaba 10 üzerinden 4 puan verdim.Bu demek değildir ki kitabı bütünüyle olumsuz bir şekilde eleştireceğim.Asla.Öncelikle redaksiyon yapılmış mı yapılmamış mı belli değil.Kitap içinde yazım hataları var,devrik cümleler.İsmail Oğuz nasıl kaleme aldıysa o şekilde kitap yapılmış.Bu kitaplar ilgimi çekiyor.Farklı hayat hikayeleri okumak insana değişik bir vizyon kazandırıyor.O dönemlerdeki cezaevinin zorluklarını,resimlerden ortaya çıkan çok zor olan yaşama koşullarını anlatıyor.Başgardiyan İsmail Oğuz beyin yaralanmalar dahil Bayrampaşa geçmişini.Bu kitabı daha iyi anlamanız için mesela bir kaç adet cezaevi müzesi gezin Türkiyede.Eminim çok yararı olacaktır.Anlatım olarak çok akıcı değil.Ama konular sürükleyici diyebiliriz.Eski karanlık bir dönemin bir köşesine ışık tutan bir kitap.Okuması kolay.Kolay bitirilebilen.İyi okumalar.
Babalar Koğuşu
Babalar Koğuşuİsmail Oğuz · Akis Kitap · 200424 okunma
256 syf.
1/10 puan verdi
·
14 saatte okudu
Uzun yol otobüs yolculuğu sırasında almış bulunduğum bir kitap. Uzun yolda, yapacak hiçbir şeyiniz yok ve canınız inanılmaz sıkılıyorsa alınıp göz gezdirilebilir. Onun dışında herhangi bir bilgi, olay, durum anlatmıyor. Kendini yüzlerce kez tekrar ediyor ve pek bir amacı yok. Mahkum dosyalarını detay vermeden, sade ve basit bir şekilde anlatıyor. Yani yapılanlardan ve olaylardan çok 'bakın bunu gördüm, şunu da gördüm' gibisinden. Herkes bir ila üç sayfada anlatılmış. Açıkçası kitabı tam anlamıyla okuyup bitiremedim, sonlarını biraz hızlı geçmem gerekti. Zaman kıymetli...
Kabadayıların Gizemli Dünyası
Kabadayıların Gizemli Dünyasıİsmail Oğuz · Akis Yayınları · 201415 okunma