Jacques Attali

Jacques Attali

Yazar
8.1/10
35 Kişi
·
77
Okunma
·
12
Beğeni
·
922
Gösterim
Adı:
Jacques Attali
Unvan:
Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçi
Doğum:
1943
Jacques Attali 1 Kasım 1943 tarihinde Cezayir’de doğmuş bir Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçidir. François Mitterrand'ın danışmanlığını yapmış, bu dönemden sonra ön plana çıkmıştır.
Bir labirentten çıkışta ne hissedilir? Bir rahatlama mı?
Bir bütünlük duygusu mu? Yoksa tam tersine bir kayıp, bir eksiklik, bir şaşırma duygusu mu?
En görkemli hikayeler okuyucunun dışarıya kaçıp kurtulamadığı, içinde kalıp çıkamadığı, tüm dolambaçlı yolları izlemek zorunda kaldığı, kaybolduğu halde yolun sonuna ulaştığına inandığı, kazasız belasız hedefe ulaşmak üzere iken kaybolmuş olmaktan korktuğu hikayelerdir.
187 syf.
Labirentler ilk çağdan beri insanların hayatında olmuş.Tabi ilk çağda filmlerde gördüğümüz büyük beton yapılı bir şey canlanmasın kafanızda.Mağara duvarlarına yaptıkları resimlerden bu çıkarılmış.Antik ve Orta Çağ'da dini inançlardan kaynaklı ve insanları cezalandırmak amaçlı kafamızda canlanan yapılar yapılmış .Labirent , matematikten, anatomiye, fiziğe kadar pek bilimin kaynağı olmuş.

Aklınıza benim gibi labirentin tarihinde ne olur , okumak olsun maksat gibi düşünebilirsiniz. Düşünmeyiniz :) Bu kitaptan sonra herşeyin labirentten ibaret olduğunu düşüceğinizden eminim. Düşünsenize dünyaya geliyorsunuz , belli bir yaşa gelince ilkokul denilen labirentin içine atılıyorsunuz , o küçük bünyenizle sınavlarla, ödevlerle,ailenizin komşu çocuklarıyla yarıştırmalarıyla geçiyor.Oh be diyorsunuz mezun olup başka labirent geliyor ; lise, üniversite, iş , anne / baba olmak ... böyle sürüp gidiyor.Hastalanıyorsunuz labirentte gezer gibi alternatif tıbbı araştıyorsunuz, farklı doktorlar arıyorsunuz.

Tekrirleri bol olan , tam anlamıyla bir tarih kitabı olmayan güzel,anlamlı,farklı bakış pencereleri açan, beğenerekten okuduğum bir eserdi .Öyle etkiledi ki bazı fikirleri ; ilk işim labirent tablosu almak olacak. Her baktığımda her zaman bir labirente gireceğimi , ondan çıkınca başka bir labirent geleceğini...Mühim olan içinde olduğumuz labirentin yollarını en az yıpranmaya yürümek ve bitirmek.

En görkemli hikayeler okuyucunun dışarıya kaçıp kurtulamadığı, içinde kalıp çıkamadığı, tüm dolambaçlı yolları izlemek zorunda kaldığı, kaybolduğu halde yolun sonuna ulaştığına inandığı, kazasız belasız hedefe ulaşmak üzere iken kaybolmuş olmaktan korktuğu hikayelerdir.( syf:116)*
508 syf.
·10/10
Kitabı uzun bir süreç sonunda okuyup bitirebildim çünkü kitap aşırı derecede ve harika bilgiler içeriyor;bu kitabı bitiren birinin Yahudi temelli pek çok fikre hakim olacağını düşünüyorum.Büyük Tufan'dan başlayıp Anadolu'ya Anadolu'dan Babil'e Babil'den Harran'a,Şeria'ya,Sodom'a,Mısır'a,Kenan'a,Gazze'ye,Filistin'e uzanan Roma'da kölelikle son bulan ve çözümü diasporada arayan bir halkın parayla ilişkisi nasıl gelişti?Yahudileri faizci veya tüccar olmaya iten neydi?Hristiyanlık yayılırken Yahudilik neden Roma tarafından kısıtlandı.Avrupa'da kanla,parayla bir arada yazılan tarih İsrail devletinin yolunu nasıl açtı?Bu sorulara cevap arıyorsanız bu kitapta hepsi ve daha fazlası var.İyi okumalar.
508 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İbrahim Peygamber'den beri dünya tarihinde var olan Yahudiler, tarih boyunca hep göçer, yurtsuz ve farklı ülkelere dağınık yaşamışlardır. Tarihin her devrinde katliam ve soykırıma uğramış bir millet... Bildiğimiz basmakalıp düşünceleri bir kenara koyun ve tekrardan Yahudilerin tarihini okuyun... Yaşadığımız dünyada ki bankacılık, muhasebe ve ekonomi sisteminin temellerini atıp sistemin bence yaratıcıları. Bu kitapta bildiklerinizin dışında bilmediğiniz birçok şeyi de hayretle okuyacağınıza eminim. Keyifli okumalar...
336 syf.
·2218 günde·Beğendi·10/10
Üniversitede ders esnasında hocanın kısa bir bölüm okuttuğu merak edip aldığım, mükemmel kitap. Geçmişi geleceğe dair akıl yürütmek için bir sağlama aracı gibi kullanan yazar, farklı bakış açısı ile de ufkunuzu açacaktır, mutlaka okunmalı.
205 syf.
·Beğendi·8/10
Attali müzikle olan ilişkimizi, onu algılayışımızı değiştirecek türden şeyler anlatıyor. İnsanlık tarihi kadar eski olan müziksel ve işitsel evrenimizin sosyal hayatta, iktidar mücadelelerinde ne tür temsillere araç olduğunu açıklamaya çalışıyor. Yer yer keskin (belki dayanaksız!) tanımlamalarda bulunsa da dili ve birikimi ile kesinlikle okunması gereken bir yazar ve eser.
323 syf.
·Beğendi·10/10
Jacques Attalı;
" Bir yaşlı insan öldüğünde bir kütüphane yok olur.
Bir çocuk öldüğünde hayata veda eden, bir okurdur.
Her ikisi öldüğünde ise kaybolan bir uygarlıktır. " diyen ve yaşayan en büyük düşünürlerdendir.

Geleceği en iyi tahmin etmenin yolu, kuşku yok ki bugünü iyi anlamaktan geçiyor.. 21.Yüzyıl Sözlüğü, bu anlamıyla çok yetkin ve uzak görüşlü kalemden çıkmış bir sözlük...

Konunun meraklısı okurlara, siyaset bilimci, ekonomistlere şiddetle tavsiye edeceğim bir yazardır.
136 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir inanışa göre ölen insanların ruhları, bedenleri etrafında dünyada bir gün daha kalabilir ve olup biteni izleyebilirlermiş. Kitap da bu inanış etrafında yazılmış güzel bir roman. Kitabın isiminden de anlaşılacağı üzere anlatıcı ölünün kedisi ve bize başta ölüm buhranından bahsederek etrafında olup bitenleri anlatıyor. Kitabın sonunda tuhaf bir çaprazlama var ki bunu söyleyemem : ) olaylara hoş bir felsefi boyut kazandırıyor. Tavsiye edebileceğim bir kitap olduğunu söyleyebilirim
İyi okumalar dilerim :)
323 syf.
·236 günde·Beğendi·10/10
sümer medeniyetinin bugüne yansıması. mitolojide bahsi geçen tanrılar. milat öncesinde dünyamızda neler yaşanmış.yaşananların inancımız üzerindeki etkileri. dünyamızda hala yapımını açıklayamdığımız piramidlerin ortak özelliği.gerçekten tanrıların evimi? farklı bakmak isteyenler için ısrarla öneririm.
136 syf.
·25 günde·5/10
Gözlerini açtığında yerde yatan cansız bedenini gören ve gömülüne kadar hayatta olan bir adamın hikayesi. Kitabın ismi ve arka kapağındaki alıntı hoşuma gitmişti. O yüzden aldım. Belki de bu kitap yüzünden okumaya bu kadar ara verdim. Çok beğendiğim söylenemez.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jacques Attali
Unvan:
Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçi
Doğum:
1943
Jacques Attali 1 Kasım 1943 tarihinde Cezayir’de doğmuş bir Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçidir. François Mitterrand'ın danışmanlığını yapmış, bu dönemden sonra ön plana çıkmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.