Jacques Attali

Jacques Attali

Yazar
8.6/10
10 Kişi
·
23
Okunma
·
3
Beğeni
·
738
Gösterim
Adı:
Jacques Attali
Unvan:
Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçi
Doğum:
1943
Jacques Attali 1 Kasım 1943 tarihinde Cezayir’de doğmuş bir Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçidir. François Mitterrand'ın danışmanlığını yapmış, bu dönemden sonra ön plana çıkmıştır.
"Bana karşı birdenbire bu denli kayıtsız olması için onu çok fazla sevmiş olmalıyım."
"Kesintisiz, iki dünya arası tekdüzelikte bir uyku. Bir an evvel bu durumdan çıkıp ışığa doğru gitmeliyim!"
BABA
...toplum da babaları yaratır ve toplum babaları gittikçe bozuyor.
Eşler ayrıldığında genellikle baba sorumluluklarını bırakır.
Buna rağmen çocuğun yetişmesinde bir babanın varlığı ÇOK ÖNEMLİDİR.
Çocuk babasız büyüdüğünde DÜNYAYLA,DENEYİM, İKTİDAR VE OTORİTE ile sağlıklı bir ilişki geliştiremez.
Gittikçe yok olan bu ilişki; sadece en zengin ülkeler tarafından değil, bütün uluslar tarafından kabul edilen evrensel bir göreve dönüşecek.
Hiç kimse en az on dört yıl boyunca bakma sorumluluğunu üstlenmeden çocuk sahibi olamayacak.
..........
Müzik bir ayna, bir kristal küre, insanoğlunun yaptıklarını kaydeden bir yüzey, bir eksikliğin işareti, bir ütopya parçası, her dinleyicinin kendi duygularını kaydettiği hususi bir bellek, bir anamnez, düzenin ve soyağaçlarının ortak hafızasıdır; ne özerk bir etkinlik ne de ekonomik altyapının bir ürünüdür. O, halkların ve sanatçıların, insanların ve tanrıların, şenliklerin ve dualaeın ürünüdür.
"Hiçbir toplum, içinde belli farklar biçimlendirmeden sürekliliğini sağlayamazken, hiçbir ticari ekonomi de, bu farkları seri halinde kopyalanmış ürünlere indirgemeden kendini geliştiremez."
TÜRKİYE
Batı ile İslam dünyası arasındaki ilişkiler, bölgede ve dünyanın geri kalanında savaş ile barışın kaderi büyük ölçüde Türkiye'nin geleceğine bağlı.
2030 yılından önce 100 milyonluk nüfusa ve yüzyılın sonundan önce 150 milyonluk nüfusa ulaşabilecek bu ülkenin karşısında üç gelecek olacak:
1- Avrupa Birliği'ne kabul edilirse, eksik olan Müslüman boyutunu katıp, Birliğin evrensel misyonuna tekrar kavuşmasını sağlar. Türkler bugün bu seçenekten yana;
2- Orta Asya'da biraz da Amerikan petrol şirketleri adına yöneteceği bir imparatorluğun merkezine dönüşür. Eğer Türkler, Avrupa yolunun sonsuza dek onlara kapalı olacağına inanırsa, eninde sonunda bu ikinci seçenek gerçekleşir.
3- Biri Avrupa'da, diğeri Orta Asya'da üçüncüsü de Güneydoğusunda olmak üzere ÜÇ PARÇAYA AYRILABİLİR.
Birinci çözüm Avrupa için, ikincisi ABD için en iyi seçenek olur.
Üçüncü çözümse; eğer barışçı bir şekilde gerçekleşmez ise DÜNYADAKİ FOSİL ENERJİ kaynaklarının yarısı bulunan bölgede uzun süreli bir kargaşa ortamı başlatabilir.
Kanımca, müziğin temel işlevi şiddetin kontrol edilebilir olduğunu, dolayısıyla toplum halinde yaşamanın mümkün olduğunu göstermektir. Daha açık olarak, gürültü bir silahtır ve müzik de onun biçim verilmişi, dinsel bir cinayet taslağının evcilleştirilmişidir.
Attali müzikle olan ilişkimizi, onu algılayışımızı değiştirecek türden şeyler anlatıyor. İnsanlık tarihi kadar eski olan müziksel ve işitsel evrenimizin sosyal hayatta, iktidar mücadelelerinde ne tür temsillere araç olduğunu açıklamaya çalışıyor. Yer yer keskin (belki dayanaksız!) tanımlamalarda bulunsa da dili ve birikimi ile kesinlikle okunması gereken bir yazar ve eser.
Jacques Attalı;
" Bir yaşlı insan öldüğünde bir kütüphane yok olur.
Bir çocuk öldüğünde hayata veda eden, bir okurdur.
Her ikisi öldüğünde ise kaybolan bir uygarlıktır. " diyen ve yaşayan en büyük düşünürlerdendir.

Geleceği en iyi tahmin etmenin yolu, kuşku yok ki bugünü iyi anlamaktan geçiyor.. 21.Yüzyıl Sözlüğü, bu anlamıyla çok yetkin ve uzak görüşlü kalemden çıkmış bir sözlük...

Konunun meraklısı okurlara, siyaset bilimci, ekonomistlere şiddetle tavsiye edeceğim bir yazardır.
Üniversitede ders esnasında hocanın kısa bir bölüm okuttuğu merak edip aldığım, mükemmel kitap. Geçmişi geleceğe dair akıl yürütmek için bir sağlama aracı gibi kullanan yazar, farklı bakış açısı ile de ufkunuzu açacaktır, mutlaka okunmalı.
sümer medeniyetinin bugüne yansıması. mitolojide bahsi geçen tanrılar. milat öncesinde dünyamızda neler yaşanmış.yaşananların inancımız üzerindeki etkileri. dünyamızda hala yapımını açıklayamdığımız piramidlerin ortak özelliği.gerçekten tanrıların evimi? farklı bakmak isteyenler için ısrarla öneririm.
Gözlerini açtığında yerde yatan cansız bedenini gören ve gömülüne kadar hayatta olan bir adamın hikayesi. Kitabın ismi ve arka kapağındaki alıntı hoşuma gitmişti. O yüzden aldım. Belki de bu kitap yüzünden okumaya bu kadar ara verdim. Çok beğendiğim söylenemez.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jacques Attali
Unvan:
Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçi
Doğum:
1943
Jacques Attali 1 Kasım 1943 tarihinde Cezayir’de doğmuş bir Fransız ekonomist, yazar ve siyasetçidir. François Mitterrand'ın danışmanlığını yapmış, bu dönemden sonra ön plana çıkmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.