Jay Bonansinga

Jay Bonansinga

Yazar
7.5/10
585 Kişi
·
1.514
Okunma
·
16
Beğeni
·
2016
Gösterim
Adı:
Jay Bonansinga
Unvan:
Amerikalı Yazar ve Yönetmen
CHICAGO TRIBUNE, "Jay Bonansinga, kendisini en prestijli yazarlardan biri olarak hızla ve sağlam bir şekilde kurdu. Onun büküm anlatıları, şiddet onların in-your-face görüntüleriyle, çoğu çağdaşı oldukça uysal bakmak çalışmalarını yapan dengesiz, neredeyse psikotik evrende ayarlanır “.

Onun romanları:

Walking Dead: ARAMA VE DESTROY (2016 )
SELF SAKLAMA (2016)
YÜRÜYEN DEAD: invazyonu (2015)
LUCID (2015)
YÜRÜYEN DEAD: ALÇALMA (2014)
YÜRÜYEN DEAD: Robert Kirkman ile GOVERNÖR BÖLÜM 1 & 2 (2013, ortak yazar, DÜŞÜŞÜ)
HIT ME (2013)
WOODBURY'E YOL (2012, Robert Kirkman'la birlikte yazan ortak yazar)
YÜRÜYÜŞ DEAD: (Robert Kirkman ile 2011, eş-yazar) VALİ DOĞUŞU
Pinkerton'S WAR (2011)
MÜKEMMEL KURBANI (2008)
SHATTERED (2007)
TWISTED (2006)
DONDURULMUŞ (2005)
EASTLAND (2004) batması
Oblivion ( 2001)
UYKU POLİS (2000)
BLOODHOUND (1999)
BAŞ DURUM (1998)
KILLERS OYUN (1997)
HASTA (1995)
SİYAH MARIAH (1994)

16 farklı dillere çevrilmiştir.

2004 kurgusuzluğu başlangıcında EASTLANDIN DOLMASI, bir Chicago Reader "Critics Choice Book" un yanı sıra, Illinois State Historical Society'den Üstün Başarı Ödülü alan bir kişiydi. Onun ilk romanı SİYAH MARIAH Bram Stoker ödülü için finalist oldu ve onun çok sayıda kısa hikayeleri ve makaleler YAZAR, inanılmaz hikayeleri, Grue, FLESH & KAN, OUTRE ve MEZARLIK DANS, aynı zamanda iyi tanımlanmış gibi dergilerde yayınlanmıştır Antolojilerin sayısı.

Jay ayrıca gururla indie film yapımcısının şapkasını giyiyor: onun müzik videoları Nashville Network and Public Television'da görülüyor ve kısa filmi CITY OF MEN Chicago Uluslararası Film Festivali'nde prestijli gümüş plaketle ödüle layık görüldü. 2008'de, ilk filmi olan STASH, Houston Uluslararası Film Festivali'ndeki Gold Remi'yi ve Iowa Şehri ve Queens Uluslararası film festivallerinde En İyi Komedi dalında CANDY IN THE DUMPSTER'da toplanan aynı adlı kısa hikayesini temel aldı. . STASH Chicago'da çekildi ve Tim Kazurinsky'yi (POLICE ACADEMY) ve geç Marilyn Chambers'ı (INSATIABLE) canlandırdı ve ülke çapında 50 milyon evde On-Demand'da yer aldı. Jay, korku efsanesi George Romero, Will Smith'in yapım şirketi Overbrook Entertainment ve Dennis Haysbert (THE UNIT) ile senarist olarak çalıştı.

Columbia College Chicago'dan bir yüksek lisans derecesi sahibi olan Jay, şu anda Evanston, Illinois'de yaşıyor. Ayrıca Northwestern Üniversitesi'nde DePaul Üniversitesi'ndeki Yüksek Lisans Yazma Programı ve Medya Için Yaratıcı Yazarlığı bölümünde konuk öğretim üyesidir. Jaybona@aol.com adresinden ulaşılabilir.
Yaşamak için daha fazla neden. Havayı içine çek. Birbirini sev. Hayattan olabildiğince keyif al. Ve lütfen, lütfen... Bir gün, bir şekilde... Dur ve çiçeklerin kokusunu içine çek.
454 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10
Hemen hemen hepiniz genel olarak kullanılan ismiyle Walking Dead veya dilimize çevrilmiş haliyle Yürüyen Ölüler adlı diziyi duymuşsunuzdur. The Walking Dead tutkunu biri olarak dizinin yanında çizgi roman serisini ve 5 kitaptan oluşan roman serisini de okumak istiyordum ve nihayet hem çizgi roman serisine hem de bu seriye başlayabildim.

Diziyi izlememiş kişiler için şunu belirtmek isterim ki Walking Dead sıradan bir zombi dizisi değil. 25 çizgi romandan oluşan Walking Dead çizgi roman serisinin yaratıcısı olan ve diziye zemin hazırlayan Robert Kirkman 5 kitaptan oluşan bu serinin de yazarı. Robert Kirkman şöyle diyor: "Yürüyen Ölüler'le insanların ekstrem durumlar karşısındaki tepkilerini ve bu olayların onları nasıl değiştirdiğini keşfetmek istedim. İyi bir zombi ürünü (kitap,film) bulunduğumuz çevredeki konumumuzu ve ait olduğumuz çevrenin dünyadaki yerini sorgulatır."

Yürüyen Ölüler'in roman serisi 5 kitaptan oluşuyor. Bu ilk kitapta Philipp Blake ve Brian Blake ana karakterler. İki kardeş birbirlerinden çok farklı. Philipp korkusuz, sinirli ve acımasız bir insanken; Brian yaşça daha büyük olmasına rağmen çok cesur olmamakla birlikte daha ılımlı. Serinin ilk kitabı dizide Vali olarak tanıdığımız karakterin, insanları boyunduruğu altına aldığı Woodsboro Kasabası'na gelene kadar yaşadıklarını anlatıyor. Kitabın başı biraz ağır ilerlese de kısa bir süre sonra ısındım ve özellikle son bölümlerde fazlasıyla keyif aldım.

Yürüyen Ölüler, iletişimin olmadığı, hükümetlerin olmadığı, gıdaların azaldığı, kullanılabilir su ve elektriğin neredeyse tükendiği bir ortamda dahi insanlar arasında halen üstünlük kurma mücadelesinin olduğunu gözler önüne seriyor. Her geçen gün dünyayı daha fazla etkisi altına alan bir salgına karşı, böyle bir kötülük ve ekstrem olaya karşı bile insanların tek bir güç olamaması ne kadar zayıf canlılar olduğumuzun göstergesi. Yürüyen Ölüler kan, vahşet, ölüm gibi olayların perde arkasında okuyucuda romandaki isimlerin karakter gelişimlerinin ne yönde ilerleyeceği konusunda bir merak duygusu uyandırmakla birlikte "Aynı durumda olsam ben ne yapardım?" sorusunu sıkça sorduruyor.

İncelemem aracılığıyla belki bu seri dikkatinizi çekmiştir ya da belki çekmemiştir bilemiyorum :) ama şunu söylemek istiyorum. Eğer bu seriyi okumak gibi bir düşünceniz varsa kesinlikle önce dizisini izlemelisiniz. Aksi takdirde anlatılanları kafanızda canlandırmanız zor olacaktır ve bu da roman serisinden zevk almamanıza neden olabilir. Deyimi yerindeyse diziye bağımlı biri olarak diziyi izlemenizi, ardından roman ve çizgi romanlarına başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben gerek izlerken gerek okurken oldukça zevk alıyorum.

Hepinize keyifli okumalar...
383 syf.
·5 günde·5/10
Yürüyen Ölüler roman serisinin beşinci kitabı ile seriyi tamamlamış bulunuyorum. İlk dört kitabı Robert Kirkman ve Jay Bonansinga ikilisi birlikte yazarken, son kitapta sadece Jay Bonansinga'yı görüyoruz. Peki bu durum bir farklılık yaratmış mı, hayır yaratmamış. Serinin ilk kitabından son kitabına heyecan düzeyinde, merak uyandırmada, aksiyon öğelerinin artması anlamında değişiklikler yoktu. Yani yaşanan olayların farklılaşması dışında diğer öğelerde herhangi bir farklılık yok.

Yürüyen Ölüler' in Robert Kirkman imzalı çizgi roman serisinin dizisinin çekilmesi ve dizinin tüm dünyada beğeniyle takip edilmesinin ardından bir kitap serisi yazılmaya karar verilmiş. Serinin her kitabında bunu hissediyorsunuz diyebilirim. Yani dizinin büyük ses getirmesi ve hatırı sayılır bir hayran kitlesi kazanmasının ardından "Bir de romanlarını yazalım" diye düşünülmüş hissini. Ama maalesef pek başarılı bir roman uyarlaması olmamış. Neden mi?

Birincisi; seri boyunca olayların içinde olan ana karakterlerden biri dizide izleyicilerin sevmediği biri olan Vali, bir diğeri ne dizide ne de çizgi romanlarda olmayan Lilly isimli bir karakter. Walking Dead denildiğinde akla gelen karakterlerden hiçbirinin olmadığı seri maalesef son derece yavan geliyor. Çünkü Walking Dead demek Rick, Darly, Michonne, Carol vb. demektir. Dolayısıyla romanlarda adı geçen karakterlerden hiçbiriyle bağ kuramayınca bu durum otomatikman okuru olumsuz yönde etkiliyor.

İkincisi; dizinin ve çizgi romanların o kendine has heyecanları, bitmek bilmez aksiyonları romanlarda kesinlikle yok. Yazarlar okuyucuya olayları, heyecanı geçirememiş. Dizinin sıkı takipçilerinden biri olarak kitap serisinin, dizinin ve çizgi romanların yanından bile geçemeyeceği düşüncesindeyim.

Üçüncüsü; benim seriye dair beklentilerimin çok yüksek olması olabilir. Yani dizi ve çizgi romanların birincisini çok beğenmemin ardından yükselen beklentilerimin karşılanamamasıdır belki de kitaplara ısınamamama neden olan unsur.
 
Şunu da söylemem gerekir ki; umduğum gibi olmasa da dizinin tutkunu biri olarak seriyi bitirdiğim ve kütüphanemde seti olacağı için memnunum. En azından hayranlık duyduğum bir şey hakkında birçok fikrim oldu. Gerek dizi, gerek çizgi roman, gerekse kitaplar için görüşüm olması benim açımdan memnuniyet verici.

Serinin ilk kitabı olan Yürüyen Ölüler'in incelemesinde de söylediğim gibi, diziyi izlemeden seriye başlamak yanlış olacaktır. Seriye sadece diziyi çok seven ve benim gibi kitapları çok sevemese de dizi ile ilgili ne varsa fikir sahibi olmak isteyen kişilerin başlamasını öneririm. Aksi takdirde çok sıkılabilirsiniz...
464 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10
Yürüyen Ölüler'in roman serisinin ikinci kitabı olan Yürüyen Ölüler: İsyan'ı ilk kitaba oranla daha çok beğendim. Yürüyen Ölüler: İsyan kısa sürede okunabilecek, akıcı ve bol aksiyon içeren bir kitap.

İlk kitapta dizide Vali olarak tanıdığımız Philipp Blake ile tanışmış ve onunla bir yolculuğa çıkmıştık. Bu kitapta ise artık Philipp Blake Woodbury'de "Vali" olarak adlandırılmaya başlanmış ve insanları boyunduruğu altına almıştır. Yürüyen Ölüler: İsyan'da Vali karakterinin yönetimi altındaki Woodbury'nin içinde bulunduğu durum anlatılmadan önce, yaşayan olaylar başka karakterler üzerinden anlatılıyor. Bunlardan biri Lilly. Lilly ve arkadaşları bu salgınla mücadele edip, hayatta kalmaya çalışırken çeşitli mücadelelerin ardından kendilerini Vali'nin yönetimi altındaki Woodbury'de buluyorlar. Dışarıdan son derece seçkin, güvenli bir sığınak olarak görünen Woodbury aslında nasıl bir yer, Vali ve arkadaşlarının baskıcı yönetimlerine insanların tepkileri neler? Cevaplar, Yürüyen Ölüler: İsyan'da.

Yürüyen Ölüler: İsyan'da insanlar bir taraftan zombilerle uğraşırken bir yandan da sürekli olarak birbirleriyle mücadele ediyorlar. Yani aslına bakarsanız böyle bir durumda bile insanoğlunun en büyük düşmanı yine kendisi. Yürüyen Ölüler bunu gözler önüne seriyor. Yine bu kitap aracılığıyla insanların sevdiklerini kaybettiklerinde bu duruma gösterdikleri psikolojik tepkileri de görüyoruz. En kısa zamanda serinin üçüncü kitabı olan Valinin Düşüşü'nü de okumayı planlıyorum. Hepinize keyifli okumalar.
383 syf.
·3 günde·7/10
Bu seriye geçen yıl bașlamıș 4.kitabına kadar okumuștum. Bu sene ise kitaplığıma bakıp hangi kitabı okusam diye düșünürken serinin kitaplarını gördüm ve duygulandım. İyisiyle kötüsüyle okuduğum seriye kaldığım yerden devam etme kararı aldım. Heyecanlıydım, dizisini izlemiș, çizgi romanını 70 küsür sayılarına kadar okumuștum. Neyse romanının kapağını açtığımda "ÖLÜP ÖLÜP DİRİLECEKSİNİZ" yazısını gördüm, hadi bakalım korkut beni, gerileyim, gece rüyalarıma girsin dedim....

Fakat beklediğim gibi oldu mu?
TABİİ Kİ HAYIR
Kitabı bitirdikten sonra içimde hiçbir gerginlik yoktu, çerezlik bir aksiyon, macera kitabı okumuștum...

Velhasıl Kelam kitap sıradandı, çerezlikti, 4.kitabı neden öfkeyle bitirdiğimi hatırladım, maalesef 5. kitapta beklenenin altındaydı.

Belki kitabın ismi The Walking Dead olmasa daha çok sever, daha çok ısınırdım çünkü insan bu ismi duyunca kalite bekliyor (gerçi dizinin son sezonlarını saymayalım)

Kısa kesiyorum eğer ismine bakıp büyük bir beklentiyle bașlarsanız üzülürsünüz çünkü ticari kaygılarla yazılmıș bir roman (gerçi siz bu incelemeyi okuyorsanız 5. kitaba kadar okumușsunuzdur). Aman neyse ne Lilly ablamı unutmayacağım Saygılar...
368 syf.
·Beğendi·10/10
Kesinlikle okunması gereken çok güzel polisiye roman kesinlikle tavsiye ederim
Korku asla ölmez!

Altı bin yıl önce tuhaf bir cinayet işlenir. Bu ayinsel cinayet, Alaska’da buzun içinde mumyalanmış bir cesedin bulunmasıyla ortaya çıkar. Bu gizemi çözmek için gazeteci Maura County, FBI’ın en iyi suçlu profil uzmanı ve Özel Ajan Ulysses Grove kişisel trajedilerinin yanı sıra çözülmemiş bir dizi korkunç cinayet için bir araya gelirler. Grove, bu tarihöncesinden kalma katil hakkındaki her şeyi çözmeye kendini vermişken, binlerce yıl önce yaşanmış bu olayla yaşamı arasında tahmin edilemez bir bağı keşfedecektir.

Geçmişin ve şimdinin bu bir aradalığında County ve Grove, insan yüreğinin en karanlık dehlizlerine uzanacakları adeta kâbuslarla dolu bir gece uykusuna atılıyorlar. Büyüleyici bir sırrın peşinde sürüklenmeye hazır olun!
454 syf.
·89 günde·Beğendi·8/10
Bunun gibi korku kitaplarini okumayi seviyorum. Bu nedenlede bunuda okumayi dusunuyorum. Bir cok serisi var buna basladim kismet olursa diger serilerinide okuyacagim. Sizinde yorumlarinizi beklerim
454 syf.
·10 günde·10/10
7. sezonuna kadar izlediğim güzel dizinin kitabını alma fırsatım oldu sonunda.
Olay, karakterler diziden tamamen bağımsız zombi serisinin ilk kitabı.Seri 5 kitaptan oluşuyor.
Zombi hastalığı heryere yayılmıştı.Kimse ne olduğunu anlamadan bulaşan bu hastalık sayesinde ölenler,yaralananlar kısa bir süre sonra zombiye dönüşüyor ve geride kalan sağlıklı insanları da kendileri gibi yapmaya çalışıyorlardı.Brian, Philip ve Philip'in küçük,şirin kızı Penny ile bu beladan saklanıyorlardır.Philip kendisinden yaşça büyük olan abisinden daha cesurdur.
Bu hastalığın kendilerine bulaşmaması için Yürüyen Ölüler'den sonsuza dek saklanmak için elinden gelen herşeyi yapan Philip'in eski dostları Bobby ve Nick bu amansız yolculukta beraberlerdir.Dünya artık eskisi gibi değil, heryere büyük bir kasırga vurmuş gibi dağılmıştır. Dışarıdaki boş boş gezen yaratıklardan olmamak için geride kalan "gerçekten yaşayan" insanların toplandığı bir kamp yeri bulmaya çalışırlarken bir ses duydular "Acele edin! Hadi gelin bu taraftan".
Peki bu seslenen kişi onlara yardımcı olabilecek miydi?
Dünyayı eski haline getirebilecekler miydi?
Soluksuz okuduğum bu güzel kitaba 10 üzerinden 10 ;) ama ilk başta dizisini izlemeniz okuduklarınızı gözünüzün önüne getirmekte yardımcı olacaktır.
-bu kitabın yarısına geldiğimde rüyamda Türkiye'nin zombi istilasına uğradığını görmüştüm fena gerçekçiydi :D
454 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10
Walking dead fanı olarak enfes bir kitaptı diyebilirim. Okurken sanki dizide bir sezon geçirmiş oldum. Müthişti. Diziyle bir bağlantısı var mi inan hiç bilmiyorum ama kesinlikle sadece bu kitap film olarak bile çekilebilir. Yazımı o kadar iyidi ki kitabi okurken o an orada olup yaşıyormuş gibi oldum yani. Tavsiye edilir.
464 syf.
·5/10
|| YÜRÜYEN ÖLÜLER " İSYAN " || ROBERT KİRKMAN
#alıntı
" Bu dünyada güvenebileceğin tek şey, hiçbir şeyin aynı kalacağına güvenemeyeceğindir. "
⭐ Puan : 5/5
.
.
.
#kitapsever #books #bookstagram #kitap
#tbt #kitaplar #kahvevekitap #kahve #ınstabook #okudumbitti #okumak #book #okudum #okuyorum #aşk #kitapdelisi #kitapokur #okur #öneri #kitaponerisi #kitaptavsiyesi #kitapagaci #okumahalleri #roman #okuryazar #renkitap #robertkirkman #yürüyenölülerisyan

Yazarın biyografisi

Adı:
Jay Bonansinga
Unvan:
Amerikalı Yazar ve Yönetmen
CHICAGO TRIBUNE, "Jay Bonansinga, kendisini en prestijli yazarlardan biri olarak hızla ve sağlam bir şekilde kurdu. Onun büküm anlatıları, şiddet onların in-your-face görüntüleriyle, çoğu çağdaşı oldukça uysal bakmak çalışmalarını yapan dengesiz, neredeyse psikotik evrende ayarlanır “.

Onun romanları:

Walking Dead: ARAMA VE DESTROY (2016 )
SELF SAKLAMA (2016)
YÜRÜYEN DEAD: invazyonu (2015)
LUCID (2015)
YÜRÜYEN DEAD: ALÇALMA (2014)
YÜRÜYEN DEAD: Robert Kirkman ile GOVERNÖR BÖLÜM 1 & 2 (2013, ortak yazar, DÜŞÜŞÜ)
HIT ME (2013)
WOODBURY'E YOL (2012, Robert Kirkman'la birlikte yazan ortak yazar)
YÜRÜYÜŞ DEAD: (Robert Kirkman ile 2011, eş-yazar) VALİ DOĞUŞU
Pinkerton'S WAR (2011)
MÜKEMMEL KURBANI (2008)
SHATTERED (2007)
TWISTED (2006)
DONDURULMUŞ (2005)
EASTLAND (2004) batması
Oblivion ( 2001)
UYKU POLİS (2000)
BLOODHOUND (1999)
BAŞ DURUM (1998)
KILLERS OYUN (1997)
HASTA (1995)
SİYAH MARIAH (1994)

16 farklı dillere çevrilmiştir.

2004 kurgusuzluğu başlangıcında EASTLANDIN DOLMASI, bir Chicago Reader "Critics Choice Book" un yanı sıra, Illinois State Historical Society'den Üstün Başarı Ödülü alan bir kişiydi. Onun ilk romanı SİYAH MARIAH Bram Stoker ödülü için finalist oldu ve onun çok sayıda kısa hikayeleri ve makaleler YAZAR, inanılmaz hikayeleri, Grue, FLESH & KAN, OUTRE ve MEZARLIK DANS, aynı zamanda iyi tanımlanmış gibi dergilerde yayınlanmıştır Antolojilerin sayısı.

Jay ayrıca gururla indie film yapımcısının şapkasını giyiyor: onun müzik videoları Nashville Network and Public Television'da görülüyor ve kısa filmi CITY OF MEN Chicago Uluslararası Film Festivali'nde prestijli gümüş plaketle ödüle layık görüldü. 2008'de, ilk filmi olan STASH, Houston Uluslararası Film Festivali'ndeki Gold Remi'yi ve Iowa Şehri ve Queens Uluslararası film festivallerinde En İyi Komedi dalında CANDY IN THE DUMPSTER'da toplanan aynı adlı kısa hikayesini temel aldı. . STASH Chicago'da çekildi ve Tim Kazurinsky'yi (POLICE ACADEMY) ve geç Marilyn Chambers'ı (INSATIABLE) canlandırdı ve ülke çapında 50 milyon evde On-Demand'da yer aldı. Jay, korku efsanesi George Romero, Will Smith'in yapım şirketi Overbrook Entertainment ve Dennis Haysbert (THE UNIT) ile senarist olarak çalıştı.

Columbia College Chicago'dan bir yüksek lisans derecesi sahibi olan Jay, şu anda Evanston, Illinois'de yaşıyor. Ayrıca Northwestern Üniversitesi'nde DePaul Üniversitesi'ndeki Yüksek Lisans Yazma Programı ve Medya Için Yaratıcı Yazarlığı bölümünde konuk öğretim üyesidir. Jaybona@aol.com adresinden ulaşılabilir.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 1.514 okur okudu.
  • 43 okur okuyor.
  • 478 okur okuyacak.
  • 29 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları