Jean-Pierre Maury

Jean-Pierre MauryGalilei, Yıldızların Habercisi yazarı
Yazar
8.8/10
17 Kişi
42
Okunma
0
Beğeni
1.147
Görüntülenme

Hakkında

yazar, simyacı, heykeltıraş
Unvan:
Yazar, Simyacı, Heykeltıraş

Okurlar

42 okur okudu.
40 okur okuyacak.
1 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Cahil, kaba konuşan, saldırgan insanlar kendilerini "imanın bekçi köpekleri" diye isimlendirirler.
Hint Astrolojisi
Hint Astrolojisi öğrenmeye giden Le Gentil, Hindistandan bir şey getirmiştir: Avrupa’da bilinmeyen bir çiçek , bunu Hortense Lepaute’a adar ve böylelikle çiçeğe de “hortensia” (ortanca) adı verilir.
Sayfa 103Kitabı okudu
Reklam
Newton ve Gök Mekaniği
Işık beyazdır, ve renkler onun zayıflamasıyla yavaş yavaş ortaya çıkar. Kırmızı ışık ve sarı ışık, alevin renkleri, en zayıf olanlarıdır. Daha sonra, “ siyaha giderek daha çok doymuş” yeşil, mavi ve mor gelir.
Sayfa 13 - AristotalesKitabı okudu
Elma İnsanoğlunun Hayatında Kesinlikle Büyük Bir Rol Oynamıştır:
Havva anamızın Cennet’ten kovulmasına neden olmuştur, sonra, Paris tarafından Aphrodite’ye sunulunca Troya savaşı patlak vermiş, son olarak da, genç Tell’in kafasına konunca İsviçre’yi özgürlüğüne kavuşturmuştur. Pamuk prensese ne demeli?.. Newton’un elması hiç kuşku yokki -Havva’nınkinden sonra elbette - kitap resmedenlere en çok esin vermiş elmadır, küstah Gotlib’in yaptığı gibi, İngiliz bilginin ya kafasına düşer elma, ya da bu XIX. yüzyıl gravüründe görüldüğü gibi, bilgin elmanın karşısında düşüncelere dalar…
Bruno
Dominiken ve filozof olan Giardano Bruno (1548-1600) 1576'da sapkınlıkla suçlanır. Tarikatından ayrılmak ve yurtdışına kaçmak zorunda kalır. Birkaç yıl sonra Venedik'e yerleşir, ama Roma Engizisyonu'na teslim edilir yılları süren bir mahkemenin ardından 1600'de odun yığınına bağlanarak yakılır. Bruno kitaplarında Aristoteles'i eleştirir, Kopernik Sistemi'ni savunur, hatta daha da ileri gider: Evrenin sonsuz olduğunu varsayar ve yıldızların belki de başka güneşler oldukları, onların etrafında belki de başka meskûn gezegenler döndüğü olasılığından söz eder...
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
144 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
89 günde okudu
Newton ve Gök Mekaniği
Bilgi aktarmasına rağmen akıcı bir kitap. Bilime insanlığa katkı sağlamış önemli kişilerle ilgili boğucu olmadan detaylar veriyor. Hikaye tadınıda koruyor sürecide nesnel anlatıyor. Genel fizik kurallarından çok “Newton fiziği” denilen anlayışı aktarıyor. Bilime bakış açıma katkısı oldu.
Newton ve Gök Mekaniği
Newton ve Gök MekaniğiJean-Pierre Maury · Yapı Kredi Yayınları · 20049 okunma
128 syf.
9/10 puan verdi
Galilei: Yıldızların Habercisi Galilei'nin bilim hayatını ve kiliseyle olan fikir ayrılıklarını anlatan bir kitap. Aslında Galilei Katolik ve kilise ile hiçbir problemi yok. Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü düşünüyor. Yaptıklarıyla, düşünceleriyle bunu kanıtlıyor ve savunuyor. Fakat kilise ve öğreti böyle söylemiyor. Daha sonra bildiğiniz üzere Galilei kafir ilan edilip engizisyon tarafından yargılanıyor. Galilei'nin savaşı tamamen din- bilim savaşı değil aslında. Galilei bulgularıyla İncil'e farklı bir bakış açısı getirmeye dahi çalışıyor. Fakat bu durum zamanla din adamlarının, profesörlerin ve şehrin ileri gelenlerinin arasında gerçekleşen bir güç gösterisine dönüşüyor. Galilei de onların düşüncelerini teorileri ve mantığıyla yanlışlayarak istemeden de olsa onların kendisine cephe almalarına neden oluyor. Yaşlı ve hasta olan Galilei'yi hücreye atarak tövbe etmediği takdirde işkence göreceğini söyleyen kilise, aslında bağnazlığın ölüm fermanını hazırladığının farkında bile değildir. Galilei çaresizce şunları söylemek zorunda kalır : '' Ben Galileo Galilei, geçmişteki tüm yanlış ve aykırı düşüncelerimden dolayı huzurunuzda kendimi lanetler, bir daha öyle saçmalıklara düşmeyeceğime, kutsal öğretiye aykırı hiçbir fikir taşımayacağıma yemin ederim. '' Rivayete göre Galilei mahkemeden çıktıktan sonra önce gökyüzüne, sonra yere bakar ve şunu söyler: '' Eppur si muove '' (Yine de dönüyor) Galilei'nin bilim için yaktığı mum ışığı gittikçe güçlenerek yanmaya devam ediyor.
Galilei, Yıldızların Habercisi
Galilei, Yıldızların HabercisiJean-Pierre Maury · Yapı Kredi Yayınları · 201333 okunma
128 syf.
10/10 puan verdi
·
24 saatte okudu
Güzel bir anlatımı var çok bilimsel terimlere vs. girilmemiş Galilei'nin çizimlerinden ve eserlerinden alıntıların olduğu hoş bir kitap. Bilimin özellikle uzay bilimin geçtiği yollar, bugün Güneş Sistemi'nin dışına uydu yollar vaziyetteyiz hatta bir kaç yıla bir gezegene insanoğlu gidecek. Belki Güneş'e en yakın yıldıza dahi varamayacağız hiç bir zaman ama bilimin kat ettiği bu yolları düşündüğümüzde o en yakın yıldızdan çok daha büyün bir mesafeyi kat ettiğimizi görüyoruz. Arada tabi bazı yobazlar çıksa da artık onlar birer istisna.
Galilei, Yıldızların Habercisi
Galilei, Yıldızların HabercisiJean-Pierre Maury · Yapı Kredi Yayınları · 201333 okunma