Jean-Pierre Maury

Jean-Pierre Maury

Yazar
9.1/10
8 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
545
Gösterim
Adı:
Jean-Pierre Maury
Unvan:
Yazar, Simyacı, Heykeltıraş
yazar, simyacı, heykeltıraş
Bir şey keşfetmek isteyen hayal gücünü kullanmalı, icatlardan yararlanmalı ve tahminlerde bulunmalı. Bunu başaramazsan eğer, binbir farklı çare bulunur.
Dominiken ve filozof olan Giardano Bruno (1548-1600) 1576'da sapkınlıkla suçlanır. Tarikatından ayrılmak ve yurtdışına kaçmak zorunda kalır. Birkaç yıl sonra Venedik'e yerleşir, ama Roma Engizisyonu'na teslim edilir yılları süren bir mahkemenin ardından 1600'de odun yığınına bağlanarak yakılır. Bruno kitaplarında Aristoteles'i eleştirir, Kopernik Sistemi'ni savunur, hatta daha da ileri gider: Evrenin sonsuz olduğunu varsayar ve yıldızların belki de başka güneşler oldukları, onların etrafında belki de başka meskûn gezegenler döndüğü olasılığından söz eder...
Galilei'nin yeni dürbününü çevirdiği ilk gökcismi Ay'dır. Kapıldığı hayranlık ve büyülenme duygusu ise bizim hayal edebileceğimizin çok ötesindedir. Resmi astronomi Ay'ın düz ve kusursuz, kristal gibi perdahlanmış bir küre olduğunu öğretiyordu. Ama Galilei gözünü dürbününe yapıştırır yapıştırmaz bu öğretilenin tam tersini görür.
Bilimsel düzlemde kazanan çoktan Galilei olmuştu. Ama Floransa başarısı karşısında gelenekçilerin rahatsızlığı artık başka bir boyut kazanıyordu. Bundan böyle Din ve Engizisyon, bilgini sessizliğe sürüklemek için seferber olmuş iki silah olacaktı.
Ve yaptığı deneyler Aristoteles'le çelişirse, kabahati Aristoteles'te bulmakta hiç duraksamaz... Her şeyin ötesinde bilimler, iki bin yıldır hiç ilerlememişse, bu onları yeniden ilerletmekten vazgeçmek için bir neden olamaz!
Kopernik Sistemi

1473'te Polonya'da doğan Mikolaj Kopernik, (...) 1506'dan itibaren Güneş'in hareketsiz olduğunu, hem Yer'in hem de diğer gezegenlerin Güneş çevresinde döndüklerini ve yıldızların hareketli gözükmesinin sadece bir görüntü olup Yer'in kendi etrafında dönmesinden kaynaklandığını düşünür. Bu düşünceler evren imgesini basitleştirseler de, Kitabı Mukaddes'le çelişirler. Neyse ki Kopernik'in kitabı tam öleceği sırada yayınlanır.
Herkes yeni bir ada keşfetmeyi, hiç insan ayağı değmemiş bir kumsala ilk ayak basan, hiçbir haritada yeralmayan bir vadiyi, bir gölü ya da bir dağı ilk gören kişi olmayı düşlemiştir. (...) Galilei'nin keşfettiği ise bir ada ya da bir dağ değildir. Kendinden önce hiç kimsenin görmediği yeni bir âlem, yeni bir evren ile karşı karşıyadır. (Gökyüzü!)
128 syf.
·9/10
Galilei: Yıldızların Habercisi Galilei'nin bilim hayatını ve kiliseyle olan fikir ayrılıklarını anlatan bir kitap. Aslında Galilei Katolik ve kilise ile hiçbir problemi yok. Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü düşünüyor. Yaptıklarıyla, düşünceleriyle bunu kanıtlıyor ve savunuyor. Fakat kilise ve öğreti böyle söylemiyor. Daha sonra bildiğiniz üzere Galilei kafir ilan edilip engizisyon tarafından yargılanıyor.

Galilei'nin savaşı tamamen din- bilim savaşı değil aslında. Galilei bulgularıyla İncil'e farklı bir bakış açısı getirmeye dahi çalışıyor. Fakat bu durum zamanla din adamlarının, profesörlerin ve şehrin ileri gelenlerinin arasında gerçekleşen bir güç gösterisine dönüşüyor. Galilei de onların düşüncelerini teorileri ve mantığıyla yanlışlayarak istemeden de olsa onların kendisine cephe almalarına neden oluyor.

Yaşlı ve hasta olan Galilei'yi hücreye atarak tövbe etmediği takdirde işkence göreceğini söyleyen kilise, aslında bağnazlığın ölüm fermanını hazırladığının farkında bile değildir. Galilei çaresizce şunları söylemek zorunda kalır :

'' Ben Galileo Galilei, geçmişteki tüm yanlış ve aykırı düşüncelerimden dolayı huzurunuzda kendimi lanetler, bir daha öyle saçmalıklara düşmeyeceğime, kutsal öğretiye aykırı hiçbir fikir taşımayacağıma yemin ederim. ''

Rivayete göre Galilei mahkemeden çıktıktan sonra önce gökyüzüne, sonra yere bakar ve şunu söyler:
'' Eppur si muove '' (Yine de dönüyor)

Galilei'nin bilim için yaktığı mum ışığı gittikçe güçlenerek yanmaya devam ediyor.
128 syf.
·2 günde·10/10
Güzel bir anlatımı var çok bilimsel terimlere vs. girilmemiş Galilei'nin çizimlerinden ve eserlerinden alıntıların olduğu hoş bir kitap. Bilimin özellikle uzay bilimin geçtiği yollar, bugün Güneş Sistemi'nin dışına uydu yollar vaziyetteyiz hatta bir kaç yıla bir gezegene insanoğlu gidecek. Belki Güneş'e en yakın yıldıza dahi varamayacağız hiç bir zaman ama bilimin kat ettiği bu yolları düşündüğümüzde o en yakın yıldızdan çok daha büyün bir mesafeyi kat ettiğimizi görüyoruz. Arada tabi bazı yobazlar çıksa da artık onlar birer istisna.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean-Pierre Maury
Unvan:
Yazar, Simyacı, Heykeltıraş
yazar, simyacı, heykeltıraş

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.