Jim Al-Khalili

Jim Al-Khalili

Yazar
8.6/10
194 Kişi
·
411
Okunma
·
22
Beğeni
·
1223
Gösterim
Adı:
Jim Al-Khalili
Unvan:
Kuantum fizikçisi,televizyon ve radyo programcısı
Profesör Jim Al-Khalili, OBE Surrey Üniversitesi'nde kuantum fizikçisidir ve BBC için düzenli radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Bilimin iletişiminde yaptığı çalışma ve katkıları için İngiliz Kraliyet Akademisi Michael Faraday ve Fizik Enstitüsü Kelvin madalyaları almıştır. Paradoks beşinci kitabıdır.
Canlıların yaptığı her şey atomların titreyiş ve kıpırdanışlarına dayanarak anlaşılabilir...

Richard Feynman
Ölçüm, kuantum mekaniğinin en gizemli -ve kuşkusuz en tartışmalı- yönlerinden biridir; sizin de aklınıza şu soru gelmiştir kuşkusuz: Neden gördüğümüz her şey, kuantum parçacıklarının yapabildiği bu muhteşem ve tuhaf şeyleri yapamıyor? Çünkü mikroskobik kuantum dünyasında parçacıklar, aynı anda iki şeyi birden yapmak gibi garip davranışlar gösterebilir ama sadece biri onlara bakmıyorsa. O ya da bu şekilde gözlemlenmeye ya da ölçüm yapılmaya başlandığında, tuhaflıklarını kaybederek etrafımızda gördüğümüz klasik nesneler gibi davranmaya başlarlar.
Bütün atom çekirdekleri iki tür parçacıktan oluşur: protonlar ve onların elektriksel açıdan nötr eşleri olan nötronlar. Eğer bir çekirdekte bunlardan biri ya da öteki çok fazlaysa, kuantum mekaniğinin kurallarına göre dengenin tahsis edilmesi için fazladan parçacıkların diğer parçacık türüne dönüşmesi gerekir; yani protonlar nötrona veya nötronlar protona dönüşür ve bu sürece beta bozunumu denir. İşte iki proton bir araya geldiğinde olan budur.; iki proton aynı bileşimin içinde var olamaz, bu nedenle biri beta bozunumu ile nötrona dönüşür.
‘Bir odadaki insanlardan en az ikisinin doğum günlerinin aynı olma olasılığının yüzde elliden fazla olması için odada en az kaç kişi bulunmalıdır?
Zamanda geçmişe gidip dedeniz daha anneannenizle tanışmamışken dedenizi öldürürseniz, anneniz asla doğmazdı, tabii sizde doğmazdınız. Ama siz doğmazsanız, dedenizi öldüremezsiniz ve böylece dedeniz anneannenizle tanışabilir, o zaman da siz doğarsınız, zamanda geri giderek dedenizi öldürürsünüz, vs. Bu sav kendisiyle çelişen bir kısırdöngü içinde sonsuza kadar gider. Görünüşe bakılırsa dedenizi öldüremezsiniz, çünkü böyle bir işe kalkışmak için varolmanız gerekir.
Jim Al-Khalili
Sayfa 122 - Domingo
Bilim insanları küçük gri ya da yeşil adamlar aramıyor ya da bulmayı beklemiyorlar. Daha muhtemel olan, uç koşulları seven mikroorganizmalar, aminoasitler gibi organik bileşikler ve geçmişte yaşam olduğunu gösteren biyoimzalar saptamak.
201 syf.
Bilim konuları ile ilgili bir çok konuda kafa karıştıran, temellenen bazı teorilerin insana saçma geldiği konuları eğlenceli bir tarz ile derlemiş, çok tartışılan teorileri açıklamaya çalışmış. Okuyacak arkadaşlara tavsiye ederim ki, anlamadan hiç bir kelimeyi atlamasın. Beyin yakma garantili keyifli bir çalışma :)
384 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
https://www.youtube.com/...90B0zT4_cpBNe2p904VA

Orijinal adı “Life on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology” olan kitap 2014 yılında İngiltere’deki Surrey Üniversitesinden biri teorik fizikçi diğeri moleküler genetikçi olan iki akademisyen tarafından kaleme alınmıştır. Türkçesiyse 2016 yılında Domingo Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Kitabın Amazon tarafından yılın en iyi bilim kitabı seçilmesi, yazarlarından Jim Al-Khalili’nin hali hazırda benzer konularda başka kitaplar yazmış olması gibi nedenlerden ötürü içeriğinin zor olmasına rağmen kitap görece yüksek bir popülerliğe sahiptir. Adına bakıldığında kişisel gelişim kitabı zannedilmesi ise Türkiye’deki bilimsel farkındalık düzeyine acı bir göstergedir....
201 syf.
·38 günde·Beğendi·9/10
Fizikle ilgilenen, kuantum mekaniğini biraz daha anlamak isteyen, termodinamikten entropiye, Evren'e ve çoklu evrenlere, Big Bang'den evrime, Einstein'ın görelilik kuramlarından Newton yasalarına upuzun, harika bir yolculuk yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Sadece paradoksları çözümleyen değil, satır aralarının da dolu dolu olduğu çok iyi bir bilimsel kitap. Bilime ilgi duyanların zevkle okuyacağına eminim. Tavsiyem çok dikkatli ve hiçbir şey atlamadan her cümleyi anlayarak okumanız. Yazım dili oldukça akıcı ve samimi.
259 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Jim alkhalili’nin editörlüğünü yaptığı kitap, alanında uzman bilimadamlarının uzayda yaşam fikrini araştırarak; olasılıkları incelemesini konu almaktadır. Ayrıca sinema dünyasında uzaylı algısına dokunarak bildiğimiz uzaylı imajının oluşumunu inceleyen eğlenceli ve okunabilir bir kitaptır.Herkese öneriyorum.
384 syf.
Kitabı çok beğendim ve oldukça kısa sürede ilgiyle okudum. Kitap, yeni bir şeyler söyleyen bir popüler bilim kitabı olmasından ötürü özellikle hoşuma gitti. Yaşam süreçlerinin altında yatan kuantum mekaniksel mekanizmalara ilişkin araştırmalar, henüz yeni yeni meyvelerini vermeye başlıyor.

Kitapta değinilen en ilginç konulardan biri, mutasyonun kökeninde (biyokimyasal nedenleri bir yana bırakırsak) kuantum fiziğinin yapısının yer alma olasılığı. Yani kimyasallar, morötesi ışık, radyoaktiflik ya da kozmik ışınlar gibi çok çeşitli mutasyon nedenlerinin önüne geçilse bile, sırf doğanın kendi özündeki işleyişten dolayı, mutasyonların yine de gerçekleşeceği düşüncesi. Çünkü sonuçta DNA kodunun yapısında, A ile T'yi ve G ile S'yi bağlayan hidrojen bağları, protonlardan oluşuyor. Protonların konum ölçümünü yapan DNA polimeraz enzimi sayesinde, bu kod okunuyor. Fakat sürekli ölçülen bir kuantum parçacığının yani hidrojen bağını oluşturan protonun, ölçüm sürecinden zarar görmemesi mümkün değil. Ölçüm, ölçülen parçacığın durumunu kaçınılmaz olarak değiştirir. Eğer parçacığın durumu genetik koddaki bir harfe karşılık geliyorsa, genetik kod da aynı kalamayacak demektir.

Kitapta iletilen değerli bilgilerden diğer birkaç tanesini de şöyle sıralayabilirim: Enzimlerin işleyiş biçimi, fotosentezin kuantum vuru sayesinde keşfedilen özelliği, manyetik algılama duyusuna ilişkin çalışmalar, koku duyusuna ilişkin tahminler.

Kitabın çevirisine ilişkin aldığım notlar ise şöyle:
* s.170'de "mustarip" değil "muzdarip" olmalı.
* s61'de "mutlak sıfıra kadar" olmaz, bilimsel olarak olanaksız zaten, kitabın ingilizcesinde "near" kullanılmış, "mutlak sıfıra yakın" olacak.
* s.59'da "elli"den sonra "yıl" eksik.
* s.93'de "küreli" değil "süreli" olacak.
* "dolanıklık" yerine "dolaşıklık" olmalı.
* "coherent" için kullanılan "uyumlu" sözcüğünün yerine "eşevreli" veya "eşdurumlu" olmalı.
* "Kanalların uzunluğu bir metrenin milyonda biri (1,2 nanometre), genişliğiyse bunun yarısı kadardır sadece" --> "milyarda biri" olacak.
* "multi-milyon dolarlık biyoteknoloji ve farmakoloji endüstrileri" --> "milyon" olarak çevrilmiş

Kitapla ilgili şu incelemelerin de okunmasını önerebilirim:
https://duzensiz.org/...a-yasam-9828818d58d0
https://sinirbilim.org/...al-khalili-mcfadden/
https://www.herkesebilimteknoloji.com/...me-ihtimalini-sevdim
201 syf.
·8/10
Bilime mesafeliyseniz ama merak da ediyorsanız bu kitabı okuma listenize eklemelisiniz.
Popüler kuramlar gayet başarılı bir şekilde ele alınmış. Kuram diyince gözünüz korkmasın dili olabildiğince açık ve eğlenceli bir anlatıma sahip.
201 syf.
·7/10
Kitapta oldukça fazla paradoksa yer verilmiş. Aşırı derecede net ve sade bir dille yazılmış. Öğretici ve zevkli bir kitap. Bilimsel veriler ve formüllerle açıklanmış her biri. Zevkle okudum.
272 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Jim Al-Khalili'nin editörlügünü yaptıgı bu kitapta, alanında en iyi onsekiz ayrı bilim insanının görüşlerini, araştırmalarını, bilimsel çalışmalarını bir araya toplayarak dünya dışı yaşam arayışlarını konu ediliyor. Tabi bu dünya dışı canlılar arayışında, canlıgın tanımı da ele alarak yapılıyor. Dünya dışı canlılar neredeler peki, bizimle iletişime geçtiler mi? yada geçmeye çalışıyorlar mı? Biz dünyadaki zeki varlıklar olarak onlarla iletişime geçmeye çalışıyormuyuz, bunun için bilimsel çalışmalarımız var mı. Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız. YouTube'da izlediğiniz ufo görüntüleri uzaylıların otopsilerini yada sinemada izlediğimiz uzaylı figürlerinin hepsini unutun. Bu kitap size Dünya dışı canlı arayışına yani uzaylılara farklı bir bakış açısı sunacak.
201 syf.
·10/10
Hayalim, gerçekçi ve tutarlı hayaller üretebileceğim yaşlardan beri Fizik üzerine çalışmak. Ne yazık ki bu noktadan şu an için uzağım. Hayallerim artık emeklilik yıllarıma kaldı. Yine de bilim dünyasına bir yerden tutunmak adına çabalıyorum; fakat en cezbedicisi olanından bir hayli uzakta bir yerlere tutunabilmiş durumdayım. Hayalini kurduğum yerlerde Jim Al-Khalili gibi insanların olması en azından beni teselli ediyor. Gözlerden uzak yerlerde büyük buluşlara adım atan ve yeni ufuklar açan Jim Al-Khalili gibi bilim insanlarının bilimi sevdirme çabası, en az keşifleri kadar paha biçilmez.

Kitap dokuz adet paradoks problem üzerine kurulmuş ve her biri Fiziğin temelleri hakkında derin bilgiler veriyor okuyucuya. Çoğu artık çözümlenmiş olsa da, her bölümde bağlantılı olarak Fizik'in cevabını aradığı sorular yöneltmekte okuyucuya. Bilim tarihi hakkında da bir hayli güzel paragraf mevcut. Favorilerim, Olbers Paradoksu, Schrödinger Paradoksu ve Fermi Paradoksu oldu. Carl Sagan, Carlo Rovelli, Richard Dawkins gibi yazarları sevenlerin kaçırmaması gereken bir kitap olmuş; iyi okumalar.
384 syf.
yaşamın mayasına dair hayati bir bileşeni gözden kaçırıyor olabilir miyiz? canlıların gelişiminde evrim teorisinin açıklamakta yetersiz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Al-Khalili
Unvan:
Kuantum fizikçisi,televizyon ve radyo programcısı
Profesör Jim Al-Khalili, OBE Surrey Üniversitesi'nde kuantum fizikçisidir ve BBC için düzenli radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Bilimin iletişiminde yaptığı çalışma ve katkıları için İngiliz Kraliyet Akademisi Michael Faraday ve Fizik Enstitüsü Kelvin madalyaları almıştır. Paradoks beşinci kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 22 okur beğendi.
  • 411 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 432 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.