Jim Al-Khalili

Jim Al-Khalili

Yazar
8.6/10
83 Kişi
·
148
Okunma
·
12
Beğeni
·
1.026
Gösterim
Adı:
Jim Al-Khalili
Unvan:
Kuantum fizikçisi,televizyon ve radyo programcısı
Profesör Jim Al-Khalili, OBE Surrey Üniversitesi'nde kuantum fizikçisidir ve BBC için düzenli radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Bilimin iletişiminde yaptığı çalışma ve katkıları için İngiliz Kraliyet Akademisi Michael Faraday ve Fizik Enstitüsü Kelvin madalyaları almıştır. Paradoks beşinci kitabıdır.
Canlıların yaptığı her şey atomların titreyiş ve kıpırdanışlarına dayanarak anlaşılabilir...

Richard Feynman
Ölçüm, kuantum mekaniğinin en gizemli -ve kuşkusuz en tartışmalı- yönlerinden biridir; sizin de aklınıza şu soru gelmiştir kuşkusuz: Neden gördüğümüz her şey, kuantum parçacıklarının yapabildiği bu muhteşem ve tuhaf şeyleri yapamıyor? Çünkü mikroskobik kuantum dünyasında parçacıklar, aynı anda iki şeyi birden yapmak gibi garip davranışlar gösterebilir ama sadece biri onlara bakmıyorsa. O ya da bu şekilde gözlemlenmeye ya da ölçüm yapılmaya başlandığında, tuhaflıklarını kaybederek etrafımızda gördüğümüz klasik nesneler gibi davranmaya başlarlar.
Bütün atom çekirdekleri iki tür parçacıktan oluşur: protonlar ve onların elektriksel açıdan nötr eşleri olan nötronlar. Eğer bir çekirdekte bunlardan biri ya da öteki çok fazlaysa, kuantum mekaniğinin kurallarına göre dengenin tahsis edilmesi için fazladan parçacıkların diğer parçacık türüne dönüşmesi gerekir; yani protonlar nötrona veya nötronlar protona dönüşür ve bu sürece beta bozunumu denir. İşte iki proton bir araya geldiğinde olan budur.; iki proton aynı bileşimin içinde var olamaz, bu nedenle biri beta bozunumu ile nötrona dönüşür.
Bilim insanları küçük gri ya da yeşil adamlar aramıyor ya da bulmayı beklemiyorlar. Daha muhtemel olan, uç koşulları seven mikroorganizmalar, aminoasitler gibi organik bileşikler ve geçmişte yaşam olduğunu gösteren biyoimzalar saptamak.
Dünya sıra dışı bir yer değildir. Samanyolu'ndaki 40 milyar ıslak ve kayalık gezegende hidrojen yerden kabarcıklar halinde çıkar, Evren'in temel parçacıkları olan elektron ve protonların kesintisiz akışından güç alarak karbondioksitle tepkimeye girer. aynı kuvvetler orada da canlıdır. O yüzden yaşamı gördüğümüz anda tanıyacağız; çünkü uzaylılar da elektrikle çalışıyor olacak.
Her saniye, hücrelerimizin güç santrali mitokondrilerin zarlarından akla zarar bir rakam olan 10 milyar kere trilyon protonu dışarı pompalarız.
Bilim konuları ile ilgili bir çok konuda kafa karıştıran, temellenen bazı teorilerin insana saçma geldiği konuları eğlenceli bir tarz ile derlemiş, çok tartışılan teorileri açıklamaya çalışmış. Okuyacak arkadaşlara tavsiye ederim ki, anlamadan hiç bir kelimeyi atlamasın. Beyin yakma garantili keyifli bir çalışma :)
Jim alkhalili’nin editörlüğünü yaptığı kitap, alanında uzman bilimadamlarının uzayda yaşam fikrini araştırarak; olasılıkları incelemesini konu almaktadır. Ayrıca sinema dünyasında uzaylı algısına dokunarak bildiğimiz uzaylı imajının oluşumunu inceleyen eğlenceli ve okunabilir bir kitaptır.Herkese öneriyorum.
Fizikle ilgilenen, kuantum mekaniğini biraz daha anlamak isteyen, termodinamikten entropiye, Evren'e ve çoklu evrenlere, Big Bang'den evrime, Einstein'ın görelilik kuramlarından Newton yasalarına upuzun, harika bir yolculuk yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Sadece paradoksları çözümleyen değil, satır aralarının da dolu dolu olduğu çok iyi bir bilimsel kitap. Bilime ilgi duyanların zevkle okuyacağına eminim. Tavsiyem çok dikkatli ve hiçbir şey atlamadan her cümleyi anlayarak okumanız. Yazım dili oldukça akıcı ve samimi.
Kitapta oldukça fazla paradoksa yer verilmiş. Aşırı derecede net ve sade bir dille yazılmış. Öğretici ve zevkli bir kitap. Bilimsel veriler ve formüllerle açıklanmış her biri. Zevkle okudum.
çok ünlü paradoks olarak bilinen ama olmayan paradoksların hikayesini okuyabiliriz bu kitapta . bilim severler için eğlenceli yalın br dille yazılmış bir kitap.
Jim Al-Khalili'nin editörlügünü yaptıgı bu kitapta, alanında en iyi onsekiz ayrı bilim insanının görüşlerini, araştırmalarını, bilimsel çalışmalarını bir araya toplayarak dünya dışı yaşam arayışlarını konu ediliyor. Tabi bu dünya dışı canlılar arayışında, canlıgın tanımı da ele alarak yapılıyor. Dünya dışı canlılar neredeler peki, bizimle iletişime geçtiler mi? yada geçmeye çalışıyorlar mı? Biz dünyadaki zeki varlıklar olarak onlarla iletişime geçmeye çalışıyormuyuz, bunun için bilimsel çalışmalarımız var mı. Bu soruların yanıtlarını merak ediyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız. YouTube'da izlediğiniz ufo görüntüleri uzaylıların otopsilerini yada sinemada izlediğimiz uzaylı figürlerinin hepsini unutun. Bu kitap size Dünya dışı canlı arayışına yani uzaylılara farklı bir bakış açısı sunacak.
yaşamın mayasına dair hayati bir bileşeni gözden kaçırıyor olabilir miyiz? canlıların gelişiminde evrim teorisinin açıklamakta yetersiz...
Bu kadar karmaşık fizik problemlerini bu kadar kolay ve sade açıklamayı başarmış olması takdiri hak ediyor. Fizik öğrencisi olmama rağmen bazı kavramları bu kitapla netleştirdim. İçinde fizik, felsefe, kozmoloji, özgür irade gibi kavramlar var.
Tavsiye ederim.
Dikkat kuantum içerir uyarısına aldırış etmeyin. :) Çok eğlenceli ve meraklandırıcı sürükleyici bir kitap. İnsanın aklını zorluyor ancak hiç sıkmıyor, aksine keyif veriyor.
Kitabı çok beğendim ve oldukça kısa sürede ilgiyle okudum. Kitap, yeni bir şeyler söyleyen bir popüler bilim kitabı olmasından ötürü özellikle hoşuma gitti. Yaşam süreçlerinin altında yatan kuantum mekaniksel mekanizmalara ilişkin araştırmalar, henüz yeni yeni meyvelerini vermeye başlıyor.

Kitapta değinilen en ilginç konulardan biri, mutasyonun kökeninde (biyokimyasal nedenleri bir yana bırakırsak) kuantum fiziğinin yapısının yer alma olasılığı. Yani kimyasallar, morötesi ışık, radyoaktiflik ya da kozmik ışınlar gibi çok çeşitli mutasyon nedenlerinin önüne geçilse bile, sırf doğanın kendi özündeki işleyişten dolayı, mutasyonların yine de gerçekleşeceği düşüncesi. Çünkü sonuçta DNA kodunun yapısında, A ile T'yi ve G ile S'yi bağlayan hidrojen bağları, protonlardan oluşuyor. Protonların konum ölçümünü yapan DNA polimeraz enzimi sayesinde, bu kod okunuyor. Fakat sürekli ölçülen bir kuantum parçacığının yani hidrojen bağını oluşturan protonun, ölçüm sürecinden zarar görmemesi mümkün değil. Ölçüm, ölçülen parçacığın durumunu kaçınılmaz olarak değiştirir. Eğer parçacığın durumu genetik koddaki bir harfe karşılık geliyorsa, genetik kod da aynı kalamayacak demektir.

Kitapta iletilen değerli bilgilerden diğer birkaç tanesini de şöyle sıralayabilirim: Enzimlerin işleyiş biçimi, fotosentezin kuantum vuru sayesinde keşfedilen özelliği, manyetik algılama duyusuna ilişkin çalışmalar, koku duyusuna ilişkin tahminler.

Kitabın çevirisine ilişkin aldığım notlar ise şöyle:
* s.170'de "mustarip" değil "muzdarip" olmalı.
* s61'de "mutlak sıfıra kadar" olmaz, bilimsel olarak olanaksız zaten, kitabın ingilizcesinde "near" kullanılmış, "mutlak sıfıra yakın" olacak.
* s.59'da "elli"den sonra "yıl" eksik.
* s.93'de "küreli" değil "süreli" olacak.
* "dolanıklık" yerine "dolaşıklık" olmalı.
* "coherent" için kullanılan "uyumlu" sözcüğünün yerine "eşevreli" veya "eşdurumlu" olmalı.
* "Kanalların uzunluğu bir metrenin milyonda biri (1,2 nanometre), genişliğiyse bunun yarısı kadardır sadece" --> "milyarda biri" olacak.
* "multi-milyon dolarlık biyoteknoloji ve farmakoloji endüstrileri" --> "milyon" olarak çevrilmiş

Kitapla ilgili şu incelemelerin de okunmasını önerebilirim:
https://duzensiz.org/...a-yasam-9828818d58d0
https://sinirbilim.org/...al-khalili-mcfadden/
https://www.herkesebilimteknoloji.com/...me-ihtimalini-sevdim

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Al-Khalili
Unvan:
Kuantum fizikçisi,televizyon ve radyo programcısı
Profesör Jim Al-Khalili, OBE Surrey Üniversitesi'nde kuantum fizikçisidir ve BBC için düzenli radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Bilimin iletişiminde yaptığı çalışma ve katkıları için İngiliz Kraliyet Akademisi Michael Faraday ve Fizik Enstitüsü Kelvin madalyaları almıştır. Paradoks beşinci kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 148 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 211 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.