Jim Al-Khalili

Jim Al-Khalili

8.5/10
66 Kişi
·
111
Okunma
·
9
Beğeni
·
991
Gösterim
Adı:
Jim Al-Khalili
Unvan:
Kuantum fizikçisi,televizyon ve radyo programcısı
Profesör Jim Al-Khalili, OBE Surrey Üniversitesi'nde kuantum fizikçisidir ve BBC için düzenli radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Bilimin iletişiminde yaptığı çalışma ve katkıları için İngiliz Kraliyet Akademisi Michael Faraday ve Fizik Enstitüsü Kelvin madalyaları almıştır. Paradoks beşinci kitabıdır.
Bilim insanları küçük gri ya da yeşil adamlar aramıyor ya da bulmayı beklemiyorlar. Daha muhtemel olan, uç koşulları seven mikroorganizmalar, aminoasitler gibi organik bileşikler ve geçmişte yaşam olduğunu gösteren biyoimzalar saptamak.
Dünya sıra dışı bir yer değildir. Samanyolu'ndaki 40 milyar ıslak ve kayalık gezegende hidrojen yerden kabarcıklar halinde çıkar, Evren'in temel parçacıkları olan elektron ve protonların kesintisiz akışından güç alarak karbondioksitle tepkimeye girer. aynı kuvvetler orada da canlıdır. O yüzden yaşamı gördüğümüz anda tanıyacağız; çünkü uzaylılar da elektrikle çalışıyor olacak.
Her saniye, hücrelerimizin güç santrali mitokondrilerin zarlarından akla zarar bir rakam olan 10 milyar kere trilyon protonu dışarı pompalarız.
"Büyük Patlama" terimini bulan İngiliz gökbilimci Sir Fred Hoyle hayatı boyunca yaşamın kökenlerine ilgi duymuştur. Kimyasal süreçlerin rastgele bir araya gelmesi sonucu yaşamın başlaması olasılığının, bir çöplüğün üzerinden esen kasırganın şans eseri bir jumbo jet yapması kadar düşük olduğunu söylemiştir.
"Köpekler ve filozoflarin ortak yönü, en büyük iyilikleri yapıp en küçük ödülleri almalarıdır."
Diyojen
Jim Al-Khalili
Sayfa 28 - Domingo
Hedefinize ulaşmak için önce yolun yarısını gitmeniz gerekir.Fakat yolun yarısını gitmek için önce çeyreğini gitmeniz gerekir.Fakat çeyreğini gitmek için once sekide birini gitmeniz gerekir,vs.Eger gitmeniz gereken mesafeyi sürekli ikiye bölersek ,ilk ara hedefe ulaşmamız imkansızdır,o yüzden asla yola cıkamayız. Daha da ötesi, bu gittikçe kısalan mesafeler sonsuz olduğundan ,bir yolu kat etmek icin yapılacak sonsuz sayıda iş vardır,dolayisıyla asla bitmez. Madem ne yola çıkabiliyoruz ,ne de yolu bitirebiliyoruz ,öyleyse hareket imkansızdır.
Işık, saatte 1 milyar kilometre gibi akıl almaz bir hızla hareket eder. Bu, Dünya'nın çevresinde saniyede 7 tur atmaya denk gelir. Işık hızı, Evrenimizin hız sınırıdır. Hiçbir şey ışıktan hızlı gidemez. Işık hızının bu ayrıcalıklı konumu, ışığın kendinden ziyade, hız dediğimiz şeyin uzay-zaman dokusunun ayrılmaz bir parçası olmasından kaynaklanır. Işığın ağırlığı yoktur. Kozmik hız sınırında hareket edebilmesinin nedeni budur.
Jim Al-Khalili
Sayfa 56 - Domingo
Bilim konuları ile ilgili bir çok konuda kafa karıştıran, temellenen bazı teorilerin insana saçma geldiği konuları eğlenceli bir tarz ile derlemiş, çok tartışılan teorileri açıklamaya çalışmış. Okuyacak arkadaşlara tavsiye ederim ki, anlamadan hiç bir kelimeyi atlamasın. Beyin yakma garantili keyifli bir çalışma :)
Jim alkhalili’nin editörlüğünü yaptığı kitap, alanında uzman bilimadamlarının uzayda yaşam fikrini araştırarak; olasılıkları incelemesini konu almaktadır. Ayrıca sinema dünyasında uzaylı algısına dokunarak bildiğimiz uzaylı imajının oluşumunu inceleyen eğlenceli ve okunabilir bir kitaptır.Herkese öneriyorum.
Fizikle ilgilenen, kuantum mekaniğini biraz daha anlamak isteyen, termodinamikten entropiye, Evren'e ve çoklu evrenlere, Big Bang'den evrime, Einstein'ın görelilik kuramlarından Newton yasalarına upuzun, harika bir yolculuk yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Sadece paradoksları çözümleyen değil, satır aralarının da dolu dolu olduğu çok iyi bir bilimsel kitap. Bilime ilgi duyanların zevkle okuyacağına eminim. Tavsiyem çok dikkatli ve hiçbir şey atlamadan her cümleyi anlayarak okumanız. Yazım dili oldukça akıcı ve samimi.
Kitapta oldukça fazla paradoksa yer verilmiş. Aşırı derecede net ve sade bir dille yazılmış. Öğretici ve zevkli bir kitap. Bilimsel veriler ve formüllerle açıklanmış her biri. Zevkle okudum.
Bu kadar karmaşık fizik problemlerini bu kadar kolay ve sade açıklamayı başarmış olması takdiri hak ediyor. Fizik öğrencisi olmama rağmen bazı kavramları bu kitapla netleştirdim. İçinde fizik, felsefe, kozmoloji, özgür irade gibi kavramlar var.
Tavsiye ederim.
yaşamın mayasına dair hayati bir bileşeni gözden kaçırıyor olabilir miyiz? canlıların gelişiminde evrim teorisinin açıklamakta yetersiz...
Dikkat kuantum içerir uyarısına aldırış etmeyin. :) Çok eğlenceli ve meraklandırıcı sürükleyici bir kitap. İnsanın aklını zorluyor ancak hiç sıkmıyor, aksine keyif veriyor.
çok ünlü paradoks olarak bilinen ama olmayan paradoksların hikayesini okuyabiliriz bu kitapta . bilim severler için eğlenceli yalın br dille yazılmış bir kitap.
Fiziğe, kuantum fiziğine, evrene, kimyaya yani bilime ilginiz varsa rahatlıkla okuyabilirsiniz. Kitap bize paradoks sandığımız ama aslında paradoks olmayan konuları guzel bir şekilde anlatmış. Beynini çalıştırmak isteyen arkadaşlara tavsiye ederim. Ben beğendim
Sizi birşeyleri öğrendiğinizi belli etmeden size birşeyler katıyor ve beyniniz ağlak bulak olurken bundan büyük bir haz alıyorsunuz,özellikle bilime ilgili olmayanlar bu kitapı okumalı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jim Al-Khalili
Unvan:
Kuantum fizikçisi,televizyon ve radyo programcısı
Profesör Jim Al-Khalili, OBE Surrey Üniversitesi'nde kuantum fizikçisidir ve BBC için düzenli radyo ve televizyon programları yapmaktadır. Bilimin iletişiminde yaptığı çalışma ve katkıları için İngiliz Kraliyet Akademisi Michael Faraday ve Fizik Enstitüsü Kelvin madalyaları almıştır. Paradoks beşinci kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 111 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 179 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.