Paradoks Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi

8,5/10  (24 Oy) · 
36 okunma  · 
20 beğeni  · 
990 gösterim
Al-Khalili sizi bilimin zirvelerine doğru yönlendiriyor, ama bunu öyle bir aldatıcı rahatlıkla yapıyor ki farkına vardığınızda kendinizi çoktan Schrödinger'in kedisine gözünüzü dikmiş, genişleyen evrene dalmış ve kuantum teorisi üzerine düşünür buluyorsunuz - ve bundan fazlasıyla zevk alıyorsunuz.' Financial Times

BİLİMİN EN BÜYÜK PARADOKSLARINA ETKİLEYİCİ (VE EĞLENCELİ) BİR BAKIŞ.

Bilim insanları zaman zaman aklın sınırlarını zorlayan sorular ortaya atarlar . Bir kedi aynı zamanda nasıl hem ölü hem de diri olabilir Neden Aşil ne kadar hızlı koşarsa koşsun bir tosbağayı geçemiyor Bir insan nasıl ikizinden on yıl daha yaşlı olabilir

Bilimin iletişimine yaptığı katkılardan dolayı İngiliz Kraliyet Akademisi tarafından madalyalandırılan Profesör Al-Khalili, bizleri adeta paradoksları yaratanların beynine sokacak kadar anlaşılır ve hünerli anlatımıyla, eğer doğru açıdan bakmayı başarırsak bu paradoksların çözülebileceğini gösteriyor. Bunu yaparken de Einstein'in zaman ve evren teorilerinden, kuantum dünyasından çıkma yepyeni fikirlere kadar insanın bilgi dağarcığına girmiş en önemli kuramlardan faydalanıyor.

PARADOKS aklınızı fazlasıyla zorlayacak bir kitap... ama bundan çok zevk alacaksınız.

Bilim konuları ile ilgili bir çok konuda kafa karıştıran, temellenen bazı teorilerin insana saçma geldiği konuları eğlenceli bir tarz ile derlemiş, çok tartışılan teorileri açıklamaya çalışmış. Okuyacak arkadaşlara tavsiye ederim ki, anlamadan hiç bir kelimeyi atlamasın. Beyin yakma garantili keyifli bir çalışma :)

Ebru Özalp 
 21 Oca 15:35 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fizikle ilgilenen, kuantum mekaniğini biraz daha anlamak isteyen, termodinamikten entropiye, Evren'e ve çoklu evrenlere, Big Bang'den evrime, Einstein'ın görelilik kuramlarından Newton yasalarına upuzun, harika bir yolculuk yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Sadece paradoksları çözümleyen değil, satır aralarının da dolu dolu olduğu çok iyi bir bilimsel kitap. Bilime ilgi duyanların zevkle okuyacağına eminim. Tavsiyem çok dikkatli ve hiçbir şey atlamadan her cümleyi anlayarak okumanız. Yazım dili oldukça akıcı ve samimi.

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çok ünlü paradoks olarak bilinen ama olmayan paradoksların hikayesini okuyabiliriz bu kitapta . bilim severler için eğlenceli yalın br dille yazılmış bir kitap.

Peyroux 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Genişleyen evren ve kuantum teorisi üzerine , örneklerle çizimlerle desteklenerek yazılmış bir kitap.İlk birkaç bölümde beklentilerimi karşılayamayacağı kanaatine varsam da devam ettikçe içine girdim.Bazı yerleri anlamak için birkaç tekrar gerekiyor.Kafanız dağınıkken okuyabileceğiniz bir kitap değil. Çok dikkat gerektiriyor.

Yiğit A. 
09 Ağu 07:20 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilimsel konulara ilgi duyan okurların, muhtemelen kısmen aşina olacakları bir dizi önermeyi, güncel bilgi düzeyinde ele alarak mantıklı çözümlemeler getiren akıcı, eğlenceli ve eğitici bir kitap. Düşünmekten keyif alan herkese tavsiye ederim.

İdris güneş 
 28 Tem 15:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sizi birşeyleri öğrendiğinizi belli etmeden size birşeyler katıyor ve beyniniz ağlak bulak olurken bundan büyük bir haz alıyorsunuz,özellikle bilime ilgili olmayanlar bu kitapı okumalı.

Esat Yener Baskur 
 14 Ağu 22:11 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Temel Fizik bilgisi iyi olan ve kuantum mekaniğine ilgi duyan okurların bu konudaki temel bilgileri edinebileceği ve bu güne kadar ortaya atılan başlıca paradoksları açıklayan bir kitap.

Selen Bozbıyık 
29 Ağu 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

insanın kafasını toplayıp okuması gerek, çok iyi

Kitaptan 5 Alıntı

gülşah uzun 
13 Oca 22:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"En zengin kişi, en azla yetinendir."
Diyojen

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - 28)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - 28)
gülşah uzun 
13 Oca 22:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Cahil olduğum dışında hiçbir şey bilmiyorum."
Diyojen

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)
gülşah uzun 
13 Oca 22:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Köpekler ve filozoflarin ortak yönü, en büyük iyilikleri yapıp en küçük ödülleri almalarıdır."
Diyojen

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)
gülşah uzun 
13 Oca 22:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Kinik sözcüğü Antik Yunanistan'daki idealist bir felsefe akımından gelir. Kinikler tüm insanların eşit olduğuna, dünyanın herkese eşit derecede ait olduğuna inanırlardi. Herhalde Kiniklerin en ünlüsü , 4. yüzyılda , Eflatun zamaninda yaşamış olan Diyojen'dır. Diyojen'in bazı harika deyişleei günümüze kadar kalmıştır: "Yüz kızarıklıği, erdemin rengidir."

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)
Esat Yener Baskur 
13 Ağu 11:57 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dikotomi Paradoksu
Hedefinize ulaşmak için önce yolun yarısını gitmeniz gerekir.Fakat yolun yarısını gitmek için önce çeyreğini gitmeniz gerekir.Fakat çeyreğini gitmek için once sekide birini gitmeniz gerekir,vs.Eger gitmeniz gereken mesafeyi sürekli ikiye bölersek ,ilk ara hedefe ulaşmamız imkansızdır,o yüzden asla yola cıkamayız. Daha da ötesi, bu gittikçe kısalan mesafeler sonsuz olduğundan ,bir yolu kat etmek icin yapılacak sonsuz sayıda iş vardır,dolayisıyla asla bitmez. Madem ne yola çıkabiliyoruz ,ne de yolu bitirebiliyoruz ,öyleyse hareket imkansızdır.

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 27)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 27)