Paradoks Bilimin En Büyük Dokuz Bilmecesi

8,5/10  (15 Oy) · 
26 okunma  · 
13 beğeni  · 
926 gösterim
Al-Khalili sizi bilimin zirvelerine doğru yönlendiriyor, ama bunu öyle bir aldatıcı rahatlıkla yapıyor ki farkına vardığınızda kendinizi çoktan Schrödinger'in kedisine gözünüzü dikmiş, genişleyen evrene dalmış ve kuantum teorisi üzerine düşünür buluyorsunuz - ve bundan fazlasıyla zevk alıyorsunuz.' Financial Times

BİLİMİN EN BÜYÜK PARADOKSLARINA ETKİLEYİCİ (VE EĞLENCELİ) BİR BAKIŞ.

Bilim insanları zaman zaman aklın sınırlarını zorlayan sorular ortaya atarlar . Bir kedi aynı zamanda nasıl hem ölü hem de diri olabilir Neden Aşil ne kadar hızlı koşarsa koşsun bir tosbağayı geçemiyor Bir insan nasıl ikizinden on yıl daha yaşlı olabilir

Bilimin iletişimine yaptığı katkılardan dolayı İngiliz Kraliyet Akademisi tarafından madalyalandırılan Profesör Al-Khalili, bizleri adeta paradoksları yaratanların beynine sokacak kadar anlaşılır ve hünerli anlatımıyla, eğer doğru açıdan bakmayı başarırsak bu paradoksların çözülebileceğini gösteriyor. Bunu yaparken de Einstein'in zaman ve evren teorilerinden, kuantum dünyasından çıkma yepyeni fikirlere kadar insanın bilgi dağarcığına girmiş en önemli kuramlardan faydalanıyor.

PARADOKS aklınızı fazlasıyla zorlayacak bir kitap... ama bundan çok zevk alacaksınız.
Ebru Özalp 
 21 Oca 15:35 · Kitabı okudu · 38 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fizikle ilgilenen, kuantum mekaniğini biraz daha anlamak isteyen, termodinamikten entropiye, Evren'e ve çoklu evrenlere, Big Bang'den evrime, Einstein'ın görelilik kuramlarından Newton yasalarına upuzun, harika bir yolculuk yapmak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Sadece paradoksları çözümleyen değil, satır aralarının da dolu dolu olduğu çok iyi bir bilimsel kitap. Bilime ilgi duyanların zevkle okuyacağına eminim. Tavsiyem çok dikkatli ve hiçbir şey atlamadan her cümleyi anlayarak okumanız. Yazım dili oldukça akıcı ve samimi.

Bilim konuları ile ilgili bir çok konuda kafa karıştıran, temellenen bazı teorilerin insana saçma geldiği konuları eğlenceli bir tarz ile derlemiş, çok tartışılan teorileri açıklamaya çalışmış. Okuyacak arkadaşlara tavsiye ederim ki, anlamadan hiç bir kelimeyi atlamasın. Beyin yakma garantili keyifli bir çalışma :)

merve yaprak 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çok ünlü paradoks olarak bilinen ama olmayan paradoksların hikayesini okuyabiliriz bu kitapta . bilim severler için eğlenceli yalın br dille yazılmış bir kitap.

Seyr 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Genişleyen evren ve kuantum teorisi üzerine , örneklerle çizimlerle desteklenerek yazılmış bir kitap.İlk birkaç bölümde beklentilerimi karşılayamayacağı kanaatine varsam da devam ettikçe içine girdim.Bazı yerleri anlamak için birkaç tekrar gerekiyor.Kafanız dağınıkken okuyabileceğiniz bir kitap değil. Çok dikkat gerektiriyor.

Selen Bozbıyık 
29 Ağu 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

insanın kafasını toplayıp okuması gerek, çok iyi

Kitaptan 4 Alıntı

"Kinik sözcüğü Antik Yunanistan'daki idealist bir felsefe akımından gelir. Kinikler tüm insanların eşit olduğuna, dünyanın herkese eşit derecede ait olduğuna inanırlardi. Herhalde Kiniklerin en ünlüsü , 4. yüzyılda , Eflatun zamaninda yaşamış olan Diyojen'dır. Diyojen'in bazı harika deyişleei günümüze kadar kalmıştır: "Yüz kızarıklıği, erdemin rengidir."

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)

"Köpekler ve filozoflarin ortak yönü, en büyük iyilikleri yapıp en küçük ödülleri almalarıdır."
Diyojen

Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)Paradoks, Jim Al-Khalili (Sayfa 28 - Domingo)