John Lenihan

John Lenihan

Yazar
7.9/10
10 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
399
Gösterim
Strathclyde Üniversite'sinin Andersonların yeri olarak adlandırıldığı günlerde, profesörlerinin birçoğu Thomson soyadı taşıdığından, Glasgow Üniversitesi'e de bazen şaka yollu Thomsonların yeri deniyordu. 1848-9 öğretim döneminde, William Thomson (geleceğin Lord Kelvin'i) ve babası da dahil olmak üzere beş Thomson vardı.
Bir Katolik için hayır işleri çoğunlukla bir manastıra kapanmak anlamına geliyordu; bir Protestan içinse bu sözler, dünyada yararlı (çoğunlukla da kazançlı) faaliyetler gerçekleştirmek anlamına geliyordu. Alın yazısına inanmayan Protestanlığın mezhepleri de, hayır işlerinde çalışmayı, zaten var olan iyiliği göstermekten çok, kötülükten arınmış bir ruh haline ulaşmanın bir yolu olarak ele alıp, aynı sonuca varmışlardı.
299 syf.
·5/10
Kitap, okurken arada kaldığım nadir yazılardan. Hani böyle geçmişte olan bir durumu bir yazar kendi çapında yorumlayıp sonra o olayları birleştirerek kitap haline getirir ya, işte bunlar karar verirken en çok zorda kaldığım kitaplardır. Beraber bakalım. Şimdi bir yazar bunu yapıyorsa bence okur kitlesini sıkmamalı, eğlenceli hale getirmeli. Arada espriler olmalı, duvar gibi suratsızca yazılmaması. Çünkü okuyan nesil genç nesil ve genç nesil olarak an geliyor boş kitaplar okuyoruz. Bilim kitabı gibi kitapları ve bu tarz geçmişe dayalı eserleri bizim yaş grubumuz çok okumuyor. Bu gruba sevdirmek lazım bu tarz şeyleri kanımca.
Kitabımıza geçecek olursak oldukça seri bir akışı var. 3 saat sabahtan, 3 saat de akşamdan okuyarak bitirdim bu kitabı. Su gibi kayıp gidiyor sayfalar ama dediğim gibi tamamen bilgi odaklı olunca da bir Sözelcinin aralıksız 6 saat Matematik ve Fizik dersini üst üste aldığı duruma düşüyorsunuz. Bu da sizi soğutuyor tabi.
Kitabımız 8 bölümden oluşuyor. Neden Böyle isimli bölümde garip ama ilgimizi çekmeyen olaylar üstüne durulurken özellikle Sol ve Sağ adlı kısım çok hoşuma gitti. Olacaksa bu ayrım böyle olmalı. Bebek sol elle tutulurken vücut dengesini sağdan alıp sola vermeli, tabi bir de Türk isen sağ elde de kazan kepçe olması muhtemel. En büyük Sağ ve Sol kavgası hep böyle olsa da kafa dinlesek keşke, şu sıra ihtiyacımız var.
Diğer bölümlerimiz ise; Tarih, Bilim ve Toplum, Dünya Güneş ve Yıldızlar, Dört İşlem, Yaşayan Dünya, İnsanlar ve Bazı Tuhaflıklar. Özellikle son bölümde son hikaye oldukça kafanızı karıştıracak, oldukça hoş ama bir o kadar sıkılacaksınız.
Son olarak şuna gelelim. Bu kitabı tavsiye eder miyim? En can alıcı nokta belki de. Yahu kardeşim 300 sayfanın hiç mi faydası olmadı falan gibi sorular çoğaltılabilir. Bunların cevabı basit. Bilime ilgi duyuyorsanız ve neler yapmışlar merak ediyorsanız tam sizlere göre bir kitap. Diğer yandan “ama ben sıkılırım yok mu eğlenceli bişiler” diyecek olursanız da okumayın kardeşim. Sonra okuyup kulağımı çınlatmanızı istemiyorum.
Sözün özü orta karar bir kitap olduğundan elinizdeki diğer kitaplarla bir karşılaştırma yaparak, kötünün iyisi diyip okunabilir. Ancak az evvel de söylediğim gibi. Tarzınızsa. Ya da merak ediyorsanız. Şimdi cümleten iyi geceler. Yarın yeni bir kitap ve yeni bir günde görüşmek dileğimle cümleten iyi geceler efendim..
299 syf.
·6 günde·7/10
Bilimin hayatımızla ilişkilerini, şu anda kullandığımız bilgilerin ve aletlerin bulunus sürecini öğrenmek ve anlamak için gayet ideal bir kitap. Tavsiye ederim
299 syf.
·Puan vermedi
John jenihan in bu eseri kendine ait diğer eserlerin şahidir belki çoğumuz bunu bilmiyoruz pek fazla bilinen bi kitap değil ama en faydalı kitaplardan bir tanesi
299 syf.
·9/10
"Popüler bilim" kavramındaki "popüler"i sulandırmadan her yaşa, kültüre "bilim"i anlatabilen, anlatırkende sevidirebilen çok başarılı bir "popüler bilim" kitabı. Aslında günlük hayatınızdaki çok basit ayrıntılar bile bilimin konusu sadece kafamızı o tarafa çevirmiyoruz, Çevirmenizi sağlayabilecek bir kitap.
299 syf.
Belki de yanlış düşünüyorum fakat radyo dalgaları,telsiz ve elektrik akımı (alternatif akım) ile uzaktan yakından ilgili konuların hiçbirinde Nikola Tesla'nın adının geçmemesine şaşırdım.Ayrıca yazar,çoğunlukla Britanyalı bilim insanları üzerinde durmuş ve bilim adına çok daha değerli sayılabilecek bilgileri de pas geçmiş (naçizane fikrim bu).

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.