Bilim İş Başında

7,9/10  (7 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
394 gösterim
Bizi doğrulayanı dostça kabullenir, karşı çıkana da inatla direniriz, oysa sağduyu tam tersini gerektirir; özellikle bilim iş başında olduğu zaman.
(Ön Kapak)

Yirminci yüzyılın başlarında pek çok önemli bilimsel araştırmanın merkezi haline gelen Glasgow Üniversitesi'nin fizik profesörlerinden John Lenihan (1918-1993), Bilim İş Başında'da bilim ve teknoloji üzerine yazdığı yazıları bir araya getiriyor. Bilimin, doğanın derinliğine araştırılması olduğunu ifade eden Lenihan, tıp, şiir, siyaset, çevre gibi birbirinden farklı alanlarda bilimin günlük hayatımızı nasıl etkilediğini kolay anlaşılır bir dille okura aktarıyor. Popüler bilim yazarlığının nasıl olması gerektiği konusunda önemli ipuçları veren elinizdeki kitabın, bilimin coşkusunu okurlarıyla paylaşan, gerçek anlamda popüler bir bilim kitabı olduğunu düşüncesindeyiz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  299
 • ISBN:
  9789754031690
 • Orijinal Adı:
  Science In Action
 • Çeviri:
  Barış Bıçakçı
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa Yazar 
09 Haz 09:40 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Bilimin hayatımızla ilişkilerini, şu anda kullandığımız bilgilerin ve aletlerin bulunus sürecini öğrenmek ve anlamak için gayet ideal bir kitap. Tavsiye ederim

Belki de yanlış düşünüyorum fakat radyo dalgaları,telsiz ve elektrik akımı (alternatif akım) ile uzaktan yakından ilgili konuların hiçbirinde Nikola Tesla'nın adının geçmemesine şaşırdım.Ayrıca yazar,çoğunlukla Britanyalı bilim insanları üzerinde durmuş ve bilim adına çok daha değerli sayılabilecek bilgileri de pas geçmiş (naçizane fikrim bu).

Ali Ünal 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Popüler bilim" kavramındaki "popüler"i sulandırmadan her yaşa, kültüre "bilim"i anlatabilen, anlatırkende sevidirebilen çok başarılı bir "popüler bilim" kitabı. Aslında günlük hayatınızdaki çok basit ayrıntılar bile bilimin konusu sadece kafamızı o tarafa çevirmiyoruz, Çevirmenizi sağlayabilecek bir kitap.