8,6/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
815 gösterim
Zenginlik Devrimi ve Üçüncü Dalga'nın Yazarından

Alvin Toffler, Şok adlı kitabını yayınladığında, herkes oturduğu sandalyenin ayaklarının sallandığı duygusuna kapıldı. Gerçekten de kitap, tek sözcükle nitelendirmek gerekirse "sarsıcı"ydı. Kişi için bir "şok"tu.

Şok ilk okuyuşta sizi sarsacak, tedirgin edecek bir inceleme. Korkmayın diyeceğiniz ama geleceğin neler getireceğini Toffler'den öğrenince, insan korkacağına düşünüp önlem almanın çok daha akıllıca bir iş olduğunu anlayacak. Şok, bütün tanılarıyla birlikte değişimin hastalığını ortaya koyup, hızla gelişen teknolojinin bize getireceklerini dile getiriyor.

"Geleceği değiştiren kitap."
Guardian

"Okumak zorundasınız."
Newsweek

"Büyüleyici, sarısıcı ve düş güçlerinin en korkuncu."
Los Angeles Times

"Önemli, araştırma sonucu ortaya konan akıllıca düşünceler, üstelik olağanüstü bir birleşimle anlatılmış."
Wall Street Journal

" Eğer bu kitabı okumayı ihmal edersek, hepimiz aptallıkla damgalanırız."
C.P Snow
(Arka Kapak)
utku köker 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mevcut durumun tahlil edilmesi, eksiklerin görülmesi ve düzeltilmesi düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. İşi iyi bilenler genellikle hataları göremeyecek kadar "iş körlüğüne" kapılmış, dışarıdan bakanlarsa işin detaylarını fark edemeyecek kadar "dışta" kalmıştır. Bu nedenle gerçek nedenleri tespit edebilenler ve reçete önerebilenler çok kıymetli kişiler olup hele bir de global ekonopolitik sistemi tahlil etmek mertebesinde geniş bilgi birikimi ve erişime sahip olanlar dikkatle dinlenmesi gereken kişilerdir. Drucker, Kaplan, Porter gibi isimlerin yanında yıllardır Toffler'ın da var olması tam da bu yüzdendir. Toffler bu eserinde dünyanın ekonomik ve politik olarak geldiği yeri inceler. Klasik T serisi otomobilden 1970lerdeki otomotiv sistemine uzanmak akıl almayacak kadar kısa bir sürede olmuştur ama insanlık bu hız kavramıyla ne kadar uzlaşabilmiştir? Hız mevcut ekonomik sistemin bir sonucu mudur yoksa resim daha mı geniştir? Bunun gibi önemli soru(n)lara bilimsel bir gözle bakan Toffler'ın eskimeyen kitabını tüm "zamanı anlamaya çalışan" okurlara öneriyorum. Geldiğimiz yerin ve nasıl geldiğimizin güzel bir ifadesidir bu kitap.

Mustafa Yazar 
12 Haz 09:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı tek kelimeyle anlatmak gerekirse sanırım "geçicilik" en uygunu olurdu.Çağımızda ailenin, yerleşmenin, eğlencenin, aklımıza gelen her şeyin geçici olacağını buna ayak uyduramayanların ise bir şoka (future shock) gireceklerini anlatan Toffler, hayal gücünü bilimsel verilerle birleştirerek geleceği resmetmiş.

Kitaptan 1 Alıntı

Sade-ce Kitap 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yaşlı insanların, artan değişim hızına karşı tepkileri daha sert oluyor. Yaşla tutuculuk arasında uyumlu bir ilişki olduğu matematiksel temellere dayandırılarak saptanmıştır. Zaman yaşlılar için daha hızlı geçmektedir. Elli yaşındaki bir baba onbeş yaşındaki oğluna, istediği araba için iki yıl beklemesi gerektiğini söylediğinde, 740 günlük bu süre babanın yaşadığı sürenin % 4 ü kadardır. Aynı gün toplamı, çocuğun yaşadığı sürenin % 13'üne eşittir. Söz konusu gecikmenin, babaya göre çocuğa üç ya da dört katı daha uzun gelmesi acayip sayılmamalıdır.

Şok, Alvin TofflerŞok, Alvin Toffler