Julie Otsuka

Julie Otsuka

Yazar
7.2/10
18 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
667
Gösterim
Adı:
Julie Otsuka
Unvan:
Japon Amerikalı Yazar
Doğum:
Palo Alto, California, Amerika Birleşik Devletleri, 15 Mayıs 1962
168 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
Ocak ayında Çukurova kitap Fuarı’na gitmiş ve Domingo Yayınevi’nden üç roman almıştım. Bu romanlardan birini bilerek seçtim. Üç al iki öde kampanyası olunca stantta çalışan kızın tavsiyesiyle iki roman daha aldım ama romanlar hakkında hiçbir fikrim yoktu. En son ne zaman bu şekilde kitap aldım hatırlamıyorum ama belirsizlik merakımı arttırmadı değil.

Sabit Fikir’in “2012’nin En İyi 50 Romanı” listesinde 19.sırada yer alan Tavan Arasındaki Buda, 1900’lü yılların başında Amerika’ya, Amerikalı erkeklerle evlenmek için göç eden Japon kadınların hüzünlü öyküsünü anlatıyor. Amerika’daki hayatın ve evlenecekleri erkeklerin umdukları gibi çıkmaması, 2.Dünya Savaşı’yla Amerikalılar tarafından düşman olarak görülen kadınları okumak beni çok etkiledi. Daha önce “Biz” kişisiyle yazılmış bir kitap okumuş muydunuz? Yazar 150 sayfalık kitap boyunca biz kişisini kullanmış. Ben bu anlatımı ilk kez Tavan Arasındaki Buda’da okudum ve çok sevdim. Okumayanlara tavsiyemdir.

Tavsiye üzerine okuduğum bir kitabı böyle sevmem güzel bir sürpriz oldu. Belki de tavsiyelere daha çok kulak vermeliyim :-)
168 syf.
·Beğendi·6/10
1900' lerin başlarında Amerika' ya göç eden Japonların hazin öyküleri...Bir kadının kaleminden ve tüm kadınların gözünden kocalarına, işlerine, çocuklarına ve komşularına bakışları anlatılıyor. Kitabın son kısmında yazarın yararlandığı tarihi kaynaklar eklenmiş. Etkilenmemek mümkün değil.
168 syf.
·7 günde·8/10
Tavan Arasındaki Buda sarsıcı bir kitap. Özellikle arka kapak yazısını okumadan kitaba başladığım ve oradaki bilgiyi kitaptan okuyarak öğrendiğim için, kitabın karakterleri kadar benim de şaşırdığımı, etkilendiğimi söyleyebilirim.
Kitabın başından sonuna kadar zorlu bir hayat mücadelesi veren bu insanlardan çok etkilendim. Hayatın onlara sunduğu seçeneklerden farklı seçenekleri olmayan bu insanlardan bazılarının direniş biçimi, bazılarının vazgeçiş biçimi beni oldukça düşündürdü. Ayrıca kitabın değişik bir dil kullanılarak yazılması, bir kitap okurken birçok hikayeyi öğrenebilme olanağı sundu. Bu yazım bazen tekrarlardan dolayı sıkıcı olsa da yazarın olağanın dışında bir eser sunması beni etkiledi.
1900’lü yılların başında Amerika’ya göç eden, varlıklarında kendilerine sunulan imkanların vadedilenden kat kat farklı olması, orada verdikleri mücadele ve arkasından İkinci Dünya Savaşının patlak vermesi ile senelerdir yurdum dedikleri toprakların düşman topraklarına dönmesi ile başlarına gelenleri okumak ilginizi çekerse tavsiye edebileceğim bir kitap ama büyük beklentiler içerisinde okumayın. Bu dil olağan dışı olsa da yazarın kalemi yeterince etkileyici değildi.
168 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Her insan ırkı trajedi yaşar
Hayat bu
Yavaş yavaş hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan
Ardı ardına gelir geçer gri günler
Bi rutin içinde bulursun kendini
Yaşamak mı istiyorsun
Nefes almak mı sadece...
168 syf.
·3 günde·2/10
Bu kadar etkileyici ve sarsıcı bir konusu olan bir kitap ancak bu kadar heba edilebilirdi. Mükemmel bir kitap okuyacağımı hayal ederek bu kitaba başladım ancak tam bir hayal kırıklığıydı. Kitabın dili hiç etkileyici değil. Bu kadar duygulu ve derin bir konunun bu kadar basit ve duygusuzca anlatılmış olması karşısında hayretimi gizleyemiyorum. Cümleler sürekli tekrardan ibaret. Örnek vermek gerekirse kitabın anlatım dili aynen şöyle; Ayşe makarna yemeği tercih etti. Ali köfte yemeği tercih etti. Veli mantı yemeği tercih etti. Fatma salata yemeği tercih etti. Bu böyle 3-4 sayfa boyunca ilerliyor, ardından başka bir fiil üzerinden yine aynı cümleler 3-4 sayfa boyunca devam ediyor. Ben kitabı okurken ağlayacağımı zannederken kitabı bitirmeye çalışmaktan helak oldum. Sonuç: hayal kırıklığı maalesef.
168 syf.
·Puan vermedi
Aynı anda 15 kişiden bahseden, birbirinin ardı sıra aynı cümleleri kuran anlatım şekline sahip bu roman bana bir garip geldi. Bence bir başyapıt değil, tam tersine zaman kaybı.
168 syf.
·3 günde·7/10
Kitabın yazı dili, yani olayları anlatışını sevmedim. Kitap başından sonuna kadar çoklu anlatım ile yazılmış. Böyle bir kitap bence daha güzel anlatılabilirdi.Yani roman gibi... onun dışında çaresiz japon kızlarının amerikan rüyasına nasıl kapıldıklarını ya da kapılmak zorunda olduklarını, yaşadıklarını okudukça insan kendini kötü hissetmiyor değil???

Yazarın biyografisi

Adı:
Julie Otsuka
Unvan:
Japon Amerikalı Yazar
Doğum:
Palo Alto, California, Amerika Birleşik Devletleri, 15 Mayıs 1962

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.