Tavan Arasındaki Buda

7,8/10  (12 Oy) · 
23 okunma  · 
8 beğeni  · 
604 gösterim
"Kitabın elmas hali."
-Guardian-

"Kocalarımızı ilk gördüğümüzde onları kesinlikle tanıyamayacağımızı bilmiyorduk. Bize gönderilen fotoğrafların yirmi yıl önce çekildiğini bilmiyorduk. Bize yazılan mektupların kocalarımız değil, mesleği yalan söyleyip gönülleri fethetmek olan, güzel el yazılı kişiler tarafından yazıldığını bilmiyorduk. Suyun ötesinden isimlerimizle bize seslenildiğini ilk duyduğumuzda birimizin eliyle gözlerini kapatıp arkasını döneceğini ama diğerlerimizin başlarımızı öne eğip kimonolarımızın eteğini düzelterek sakin ve ılık güne adım atacağını bilmiyorduk. Burası Amerika, diyecektik kendimize, endişelenmeye gerek yok. Ve yanılmış olacaktık."

National Book Award 2011 Finalisti

Pen / Faulkner 2012 En İyi Roman Ödülü

"Yılın En İyi Kitabı"
-Vogue-Boston Globe

Japonya'dan San Francisco'ya giden gemiye bindiler hep birlikte, ellerinde kocalarının birbirinden yakışıklı fotoğraflarıyla. Gelindi onlar; yabancı topraklarda, dükkan, bağ bahçe sahibi kocalarıyla kuracakları refah yaşamın hayaline kapıldılar çünkü onlara bunun sözü verilmişti. Sonra kocalarını gördüler; ilk şoku yaşadılar, ilk geceyi atlattılar. Müstakbel kocalarının onlara yalan söylediğini, evlerinin hanımı olmayacaklarını öğrendiler; çok ama çok çalıştılar, tarlalarda iki büklüm mahsül topladılar, beyaz tenli uzun boylu kadınların yerlerini sildiler, çamaşırlarını yıkadılar, yemeklerini yaptılar, erkeklerine hizmet ettiler. Çocuk doğurdular; bir, iki, beş, on. O çocuklar büyüyüp de kimliklerini reddettiğinde üzülmemeye çalıştılar. Yeni topraklar sonunda memleketleri oldu. Ve savaş gelip çattı bir gün, yeni memleketlerinde "düşman" oldular.

Julie Otsuka'nın 2011 National Book Award finalisti romanı Tavan Arasındaki Buda yüz yıl kadar önce gemiyle Japonya'dan San Francisco'ya "fotoğrafla eşlenmiş gelinler" olarak getirtilen bir grup genç kadının yürek burkan öyküsünü, şiirsel bir etkileyicilik ve hiddetle aktarıyor.

"Büyüleyici."
-Vogue-Chicago Tribune, Elle

"Başyapıt."
-Boston Globe-
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller: Pen/Faulkner 2012 En İyi Roman Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9786056260469
 • Çeviri:
  Duygu Akın
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
şule uzundere 
03 May 22:15 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ocak ayında Çukurova kitap Fuarı’na gitmiş ve Domingo Yayınevi’nden üç roman almıştım. Bu romanlardan birini bilerek seçtim. Üç al iki öde kampanyası olunca stantta çalışan kızın tavsiyesiyle iki roman daha aldım ama romanlar hakkında hiçbir fikrim yoktu. En son ne zaman bu şekilde kitap aldım hatırlamıyorum ama belirsizlik merakımı arttırmadı değil.

Sabit Fikir’in “2012’nin En İyi 50 Romanı” listesinde 19.sırada yer alan Tavan Arasındaki Buda, 1900’lü yılların başında Amerika’ya, Amerikalı erkeklerle evlenmek için göç eden Japon kadınların hüzünlü öyküsünü anlatıyor. Amerika’daki hayatın ve evlenecekleri erkeklerin umdukları gibi çıkmaması, 2.Dünya Savaşı’yla Amerikalılar tarafından düşman olarak görülen kadınları okumak beni çok etkiledi. Daha önce “Biz” kişisiyle yazılmış bir kitap okumuş muydunuz? Yazar 150 sayfalık kitap boyunca biz kişisini kullanmış. Ben bu anlatımı ilk kez Tavan Arasındaki Buda’da okudum ve çok sevdim. Okumayanlara tavsiyemdir.

Tavsiye üzerine okuduğum bir kitabı böyle sevmem güzel bir sürpriz oldu. Belki de tavsiyelere daha çok kulak vermeliyim :-)

Hatice Çakır 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

1900' lerin başlarında Amerika' ya göç eden Japonların hazin öyküleri...Bir kadının kaleminden ve tüm kadınların gözünden kocalarına, işlerine, çocuklarına ve komşularına bakışları anlatılıyor. Kitabın son kısmında yazarın yararlandığı tarihi kaynaklar eklenmiş. Etkilenmemek mümkün değil.

Fatoş Çetiner 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Tavan Arasındaki Buda sarsıcı bir kitap. Özellikle arka kapak yazısını okumadan kitaba başladığım ve oradaki bilgiyi kitaptan okuyarak öğrendiğim için, kitabın karakterleri kadar benim de şaşırdığımı, etkilendiğimi söyleyebilirim.
Kitabın başından sonuna kadar zorlu bir hayat mücadelesi veren bu insanlardan çok etkilendim. Hayatın onlara sunduğu seçeneklerden farklı seçenekleri olmayan bu insanlardan bazılarının direniş biçimi, bazılarının vazgeçiş biçimi beni oldukça düşündürdü. Ayrıca kitabın değişik bir dil kullanılarak yazılması, bir kitap okurken birçok hikayeyi öğrenebilme olanağı sundu. Bu yazım bazen tekrarlardan dolayı sıkıcı olsa da yazarın olağanın dışında bir eser sunması beni etkiledi.
1900’lü yılların başında Amerika’ya göç eden, varlıklarında kendilerine sunulan imkanların vadedilenden kat kat farklı olması, orada verdikleri mücadele ve arkasından İkinci Dünya Savaşının patlak vermesi ile senelerdir yurdum dedikleri toprakların düşman topraklarına dönmesi ile başlarına gelenleri okumak ilginizi çekerse tavsiye edebileceğim bir kitap ama büyük beklentiler içerisinde okumayın. Bu dil olağan dışı olsa da yazarın kalemi yeterince etkileyici değildi.

Nina 
28 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Her insan ırkı trajedi yaşar
Hayat bu
Yavaş yavaş hiç bir ayrıntıyı kaçırmadan
Ardı ardına gelir geçer gri günler
Bi rutin içinde bulursun kendini
Yaşamak mı istiyorsun
Nefes almak mı sadece...

İLKNUR İLÇİN İLKER 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabın yazı dili, yani olayları anlatışını sevmedim. Kitap başından sonuna kadar çoklu anlatım ile yazılmış. Böyle bir kitap bence daha güzel anlatılabilirdi.Yani roman gibi... onun dışında çaresiz japon kızlarının amerikan rüyasına nasıl kapıldıklarını ya da kapılmak zorunda olduklarını, yaşadıklarını okudukça insan kendini kötü hissetmiyor değil???

Elif Öksüz 
16 Eki 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aynı anda 15 kişiden bahseden, birbirinin ardı sıra aynı cümleleri kuran anlatım şekline sahip bu roman bana bir garip geldi. Bence bir başyapıt değil, tam tersine zaman kaybı.

Kitaptan 1 Alıntı