Lanet Olsun Zaman Nehrine

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.232
Gösterim
Adı:
Lanet Olsun Zaman Nehrine
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428538
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınevi
Baskılar:
Lanet Olsun Zaman Nehrine
Zamanın Axınını Lənətləyirəm
Lanet Olsun Zaman Nehrine, Hayatta aradığını bulamamış veya bulduğunu kaybetmiş, dünya üzerindeki yerini sağlamlaştıramamış, hep tereddüt eden, hep bocalayan bir adamın, Arvid Jansen'in hikâyesini kendi anlatımından öğreniyoruz bu romanda. Arvid geçmişi parça parça hatırlarken, hayatı zihnimizde yavaş yavaş belirginleşiyor: İhtiyaç duyduğu sevgi ve ilgiden mahrum kaldığı çocukluğu; idealleri uğruna üniversiteyi bırakıp bir fabrikada işçi olarak çalıştığı ve aşkta hep aradığı sığınağı bulduğu gençliği; boşanmanın eşiğinde olduğu ve annesinin mide kanserine yakalandığını öğrendiği buhranlı yetişkinlik yılları. Arvid'in hikâyesi her şeyden önce, duyguların bastırıldığı ve ilişkilerin mesafeli olduğu bir ortamda içindeki yoğun duyguları ifade etmeye, mesafeleri aşmaya çalışan bir adamın yaşadığı hüsranın hikâyesi. Tıpkı yarattığı karakterler gibi, Peterson da açıkça söylediğinden çok daha fazlasını anlatıyor bu romanda. Boşluk, varlığıyla gösteriyor yokluğu. Yakın insan temasının varlığıyla yokluğu arasındaki farkın büyüklüğünü bir kez daha görüyoruz tüm açıklığıyla.
184 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Her ay bir Norveçli yazar okumaya devam. Bu kitabı geçen ay okudum. Dün de yazardan üçüncü kitabı bitirdim.
.
.
Okuduğumuz ya da okumayı düşündüğümüz kitaplarların içerikleri, eleştirmen yazıları okuyucu yorumları ve bazı sözde bookstram hesaplarının OKUMUŞ gibi yapıp sağdan soldan derlediği sözde yorumların hepsi elimizin altında. O nedenle kitap konusuna girmeden düşündüklerimi buraya kendime notlar olması kaydıyla da yazacağım.
.
.
Buraya yazdıklarımın da belli kişilerce okunduğunu biliyorum. O nedenle ben sadece içimden gelenleri sizlerle paylaşmaya ama arada da kitap hakkında az da olsa bilgi vermeye ya da alıntı yapmaya önem veriyorum.
.
.
"Lanet Olsun Zaman Nehrine" bir anne ve oğlu arasındaki ilişkiyi çok hafif bir tempoyla ama ilgiyle sonuna kadar okutacak kadar ustalıkla anlatan harika bir roman.
.
.
Son olarak, kitaplarını okurken yazarın bana kendisi hakkında düşündürdüklerini buraya aktaracak ve bu yazacaklarımın bu ay okuduğum (henüz paylasmadığim) üçüncü kitabı "Reddediyorum" ile Eylül ayında okuyacağım (Ocak ayında @metiskitap tarafından yayımlanan "Benim Durumumdaki Erkekler" isimli) eseri için de geçerli olacağını belirtmek isterim.
.
.
Okurunu, konudan, satırlarda yaşanandan koparmadan, ana karakter ve diğer karakterlerin sevinçlerini, karamsarlıklarını, kaybedişlerini duygu durumlarını, olduğu gibi okuyucuya yansıtan, yaşatan yazarlardan biri Per Petterson benim için. Soğuk iklimin sıcak yazarı. Keşke bütün kitapları dilimize çevrilse de okuyabilsek. (Çevrilmeyen kaç kitabı var bilmiyorum)
.
.
#okudumbitti #lanetolsunzamannehrine #perpetterson #norveçedebiyatı #metisyayınları #aslıbiçen #kitaptavsiyesi #yazartavsiyesi #okumaönerisi #neokudum
184 syf.
·3 günde·10/10 puan
Günaydın. 2020'nin biten ilk kitabı ile karşınızdayım. 12 gündür hastalıklar, çıkacak dişin sancılı süreci , evin işleri derken hem anne olarak sınanıp hem kitap okuyup bitirmek benim için sevineceğim kendimle gurur duyacağım bir durum oldu. Kitap okumamak için hiç bir bahane yok. Sevdiklerinizi ihmal etmeyin yeter.

Evet gelelim nasıl yorum yapacağımı düşündüğüm kitabıma. Kalemiyle #lanetolsunzamannehrine kitabıyla tanıştım #perpeterson Norveçli bir yazar ve daha önce Norveçli başka bir yazarın polisiye olan bir kitabını okumuş ve uzaktan yakından o ülkeye aşina olmustum.

Kitap da kırklı yaşlarına yaklaşmış ama hiç bir zaman kendini kanıtlayamamış bir adamın hikayesi anlatılıyor.
"Zamanının dışında bir adamdım ben. Ya da karakterimde bir kusur, temelinde her geçen sene büyüyen bir çatlak vardı. " kendi deyimiyle o kapatamadığı çatlaklarla hep kendini sorgulayan bir adam. Kitabı okurken karakterin zamanda yolculuğuna şahit oluyorsunuz. Bazen küçük bir çocuk bazen 20 li yaşlarda yeni yetme bir genç bazen yorgun ama kendini hiç olgun hissetmeyen orta yaşlar.

Düşünmek lazım dedim kendi kendime. Çocuklarımıza kızarken onlar yokmuş gibi davranırken üzüldükleri zaman duygularını küçümsediğimiz zaman durup kendimizi yoklamalıyız. Bu zamanın küçük ruhlarının içinde açtığımız küçük çatlakların da büyüdüğünü unutmamalıyız. Kitaptaki karakteri çok sevdim. Belki de bazen aynı duyguları hissettiğim için. İnsan bazen birilerine sarılıp teselli etmek ister ya. Aynı öyle.

Çok kolay okuyacağınız kesinlikle okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap. Kafanız dalgınsa geçişler sizi yorabilir bu nedenle sakin bir ruh haliyle okuyun derim. Mutlu pazarlar huzurlu günler.
184 syf.
·13 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kırılgan ayrılış imgeleri; o zamanki hali köyün
Lanet olsun zaman nehrine; otuz iki yıl geçmiş bile.”
Mao Zedong'un yukarıdaki dizelerinden gelen kitabın ismi, aslında çok şey söylüyor kitabın içeriği hakkında.
Lanet Olsun Zaman Nehrine, Per Petterson'dan okuduğum ikinci kitap.At Çalmaya Gidiyoruz'da olduğu gibi kahramanlarımızın derdi geçmiş ve kendileriyle olan hesaplaşmaları.Per Petterson kitaplarında en sevdiğim şey İskandinav ülkelerinin doğasını, atmosferini yoğun şekilde hissettirmesi.Kimi zaman kahramanlarla üşüdüğümü hissediyorum.️Bir diğer sevdiğim şey ise kitapta adı geçen yazarların, kitapların izini sürmek.Per Petterson kitaplarında daha başından aslında hiçbir şey olmayacağını seziyorsunuz.Buna rağmen, o yalın anlatımla, insana dair acıyı, yalnızlığı, olmamışlığı öyle güçlü şekilde veriyor ki... Güzel bir roman okumak isterseniz, Lanet Olsun Zaman Nehrine kitabını aklınızın bir köşesinde tutun derim.
184 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Norveç edebiyatıyla ve Per Petterson ile ilk tanışmam bu kitap vesilesiyle oldu. Yazar anlatım tarzı ile, insanda diğer eserlerini de okuma isteği uyandırıyor.

Kuzeyin donukluğunu, soğukluğunu, insanların mesafesini, romanı okurken içinizde hissediyorsunuz.
Kitap adını Mao’nun bir dizesinden alıyor.
”Kırılgan ayrılış imgeleri, o zamanki hali köyün,
Lanet olsun zaman nehrine; otuz iki yıl geçmiş bile.”

Romanın kahramanı Arvid Jansen… İdealleri için üniversiteyi bırakarak bir fabrikada işçi olarak çalışmaya başlayan, kendini Mao’cu olarak gören fakat bunda çok da başarılı olamamış, boşanmanın eşiğinde bir adam Arvid. Bir de bunların üstüne annesinin mide kanserine yakalandığını ve öleceğini öğreniyor. Yazar, Arvid’in hikayesini bize geri dönüşlerle anlatmaya çalışıyor. İlgisiz ve sevgisiz geçen çocukluğu, annesi ile arasındaki aşılamayan mesafe, abisinin ölümü… Tüm bunları yazarın etkileyici anlatım tarzıyla Arvid’in ağzından geçmişe giderek öğreniyoruz. Geçmişte sıkışıp kalmış bir adam Arvid. Ne bugünde var olabiliyor ne de geçmişte. Annesi ile arasında hep bir sessiz uçurum var. Bu uçurumu ortadan kaldırmak, kendisine karşı olan bu soğukluğunun altındaki nedeni anlamak için çabalıyor. Arvid’in içten içe yaşadığı acıyı, kendisi ile olan iç hesaplaşmasını hissedebiliyor ve zaman nehrindeki sessiz çığlığını duyabiliyorsunuz.
184 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İki çocuğu olan bir yetişkin olmasına rağmen hala büyüyememiş olan Arvid'in hikayesi.
Çok şekilci ve katı bir annenin sevgisinden uzak büyümesi onun belki de bocalamasının ilk sebebi.
Rayına oturmayan hayatında karısının boşanma davası açmasıyla annesinin hastalığı aynı ana denk gelir.
Annesinin yanına gider.
Tüm bu sorunlarla uğraşırken kendi geçmişi düşüncelerini ele geçirecektir. Artık onarmalıdır kendisini zira. Melankolik bir atmosferin içerisinde sakince ilerlemek isteyenlere.
184 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir anne oğul ilişkisini anlatıyor. 37 yaşında ve hayata tutunmakta zorlanan, kendi idealleri ve siyasi düşünceleri ile var olmaya çalışan ancak bunu da kendi iç dünyası ve kitapları ile sınırlandırılmış bir dünyada yaşayan bir oğul var. Annesinin hasta olması üzerine onu kaybetmek fikri üzerine ilişkilerinin yaklaşıp uzaklaşmasını görüyoruz.
184 syf.
·7/10 puan
Kitap, boşanma arefesindeki Arvid Jansen'in aynı zamana denk gelen annesinin hastalığı nedeniyle annesini ziyaretini ve şimdiki zaman ile anılar arasında gelgitlerini anlatıyor. Klasik ve klişe olarak boşanması ve karısı üzerine bir kitap beklerken şaşırtıcı olarak daha çok anne-oğul, aile üzerinde yazılmış. Yazar o anki ruh durumunu güzel aktarmış. Kitap yer yer monotonlaşsa da yine de okunuyor. Geriye yalnızlık duygusu bırakıyor.
184 syf.
·1 günde
İsmine bakıp ne demek istiyor diye düşünürken okuyup kapağını kapattıktan sonra nasıl da haklı kitabın ismi diyor, insan. Eminim siz de okusanız öyle derdiniz.

Zaman kelimesini kullanırken dudaklarımızın arasından kolay bir şekilde savururuz. Ancak o zaman, bize öyle tumturaklı bir yumruk savurur ki ağır zorluğu altında ezilmemek elde değil.

Kimimize ilaç gibi gelirken, kimimize zehir olur geçer. Zamannn... Nasıl da hayatla bağlantılı bir kavramsın sen öyle. Her hayat sözü geçtiğinde önünde düğme ilikleyesiö geliyor.

Kimini adam, kimini çocuk eden zaman... Neyse ki zaman beni yanlış anlamadan kitap hakkında bir iki söz söyleyip kapatayım yorumu.

Lanet Olsun Zaman Nehrine kitabı, ismini hatırlamadığım bir instagram hesabında gördüm. Konusu ilgimi çekti. Kitap elime ulaştığında biraz içeriğini inceledim. Zor bir okuma beklediğini fark ettim. Ki bu tespitim çok da yerindeydi. Okuyunca anladım.

Kitabın anlatımı benim gözümde üst düzeydi diyebilirim. Çünkü ruhun derinliklerindeki o sarsıntıyı bana verebildi. Hikayesinden etkilendim. Bana iletmek istediklerinde kafama dank diye vurdu.

Üst düzey bir kitap okurken başlarda içine giremediğiniz ve hala bir şey anlamadığınız hissi oluştu mu hiç, bir kitabı okurken?

Bende oldu. Yabancılık hissettim. Ancak yüz sayfayı aştıktan sonra aktı gitti. Çünkü yazarın asıl kaygısı yüz sayfadan sonraydı.

Konusu ise; ortada bir anne var. Üstelik hasta. Evi terk eder. Terk ettikten sonra fabrika işçisi oğluna bir haber gider. Oğlu peşine düştükten sonra asıl film, orada başlar. Çünkü zamanla bir hesaplaşma vardır. Geçmişle, şimdiyle ve gelecekle.

Benim nazarımda mükemmel bir kitap. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.

Sizden ricam bu kitaba şans verin, olur mu?

O kaygının içinde kaybolacağınıza inanıyorum.

[Kaynak: https://www.instagram.com/...gshid=15wru8ykj67nr]
Aynaya baktığımda babamı görmek istemiyordum. Ama daha küçücükten günün birinde herkesin babama ne kadar benzediğimi göreceğini biliyordum. Annemle arama büyük bir mesafe koyacaktı bu durum.
Hep başkaları gibi davranırdım çünkü korku ve özgürlükten payıma düşenle kalabalığın içinde tek başına duracak gücüm yoktu.
“Beynimi kesip içinde ne olduğuna bakılsa, kelimelerin girdaplandığı, düşüncelerin de elektrik akımı gibi kıvılcımlandığı ve mavi mavi parladığı görülürdü belki.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Lanet Olsun Zaman Nehrine
Baskı tarihi:
Şubat 2012
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753428538
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınevi
Baskılar:
Lanet Olsun Zaman Nehrine
Zamanın Axınını Lənətləyirəm
Lanet Olsun Zaman Nehrine, Hayatta aradığını bulamamış veya bulduğunu kaybetmiş, dünya üzerindeki yerini sağlamlaştıramamış, hep tereddüt eden, hep bocalayan bir adamın, Arvid Jansen'in hikâyesini kendi anlatımından öğreniyoruz bu romanda. Arvid geçmişi parça parça hatırlarken, hayatı zihnimizde yavaş yavaş belirginleşiyor: İhtiyaç duyduğu sevgi ve ilgiden mahrum kaldığı çocukluğu; idealleri uğruna üniversiteyi bırakıp bir fabrikada işçi olarak çalıştığı ve aşkta hep aradığı sığınağı bulduğu gençliği; boşanmanın eşiğinde olduğu ve annesinin mide kanserine yakalandığını öğrendiği buhranlı yetişkinlik yılları. Arvid'in hikâyesi her şeyden önce, duyguların bastırıldığı ve ilişkilerin mesafeli olduğu bir ortamda içindeki yoğun duyguları ifade etmeye, mesafeleri aşmaya çalışan bir adamın yaşadığı hüsranın hikâyesi. Tıpkı yarattığı karakterler gibi, Peterson da açıkça söylediğinden çok daha fazlasını anlatıyor bu romanda. Boşluk, varlığıyla gösteriyor yokluğu. Yakın insan temasının varlığıyla yokluğu arasındaki farkın büyüklüğünü bir kez daha görüyoruz tüm açıklığıyla.

Kitabı okuyanlar 79 okur

  • Kenan Turan
  • elif
  • Oğuzhan Keskin
  • özcan
  • Burak Karadağ
  • Uğur Aydın Aydoğan
  • Çiğdem Şimşek
  • Yeliz
  • Çağla
  • Rosa salvaje

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.4 (7)
9
%7.9 (3)
8
%26.3 (10)
7
%18.4 (7)
6
%15.8 (6)
5
%2.6 (1)
4
%2.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0