Kişisel Bir Sorun

7,1/10  (9 Oy) · 
26 okunma  · 
4 beğeni  · 
790 gösterim
"Kendini kandırma zehrini bir kez tadan insanlar, bir daha kendilerini asla kurtaramazlar..." Büyükşehir ortamındaki yalnızlaşma ve yabancılaşma sancılarından kurtuluşu Afrika gezisi hayallerinde arayan dershane öğretmeni Bird.
Karısı her an doğum yapmak üzeredir ve evlendiği anda iyice azalan Afrika gezisine çıkma umudu, çocuğun doğumuyla tümüyle sönecektir.

Bir de çocuk beyin fıtığı gibi ender rastlanan bir anormallik ile
doğuverince, Bird kendini bir karabasanın ortasında bulur. Yaşadığı utanç ve korku onu önce alkole ve sorumluluklarından kaçmaya, sonra çocuğu yeryüzünden bir an önce silinmesi gereken bir düşman olarak görmeye kadar götürecektir...
Kişisel Bir Sorun, kendisi de engelli bir çocuk sahibi olan 1994 Nobel Edebiyat Ödüllü Japon yazar Kenzaburo Oe'nin tüm dünyada tanınmasını sağlayan en önemli eserlerinden biri.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2010
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9789750712111
 • Orijinal Adı:
  Kojinteki Na Taiken
 • Çeviri:
  H. Can Erkin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kaonashi 
16 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocuk sahibi olan ve/veya olmayı düşünen tüm ebeveynlerin ortak endişesi; akıl-beden-ruh sağlığı yerinde evlatlara sahip olabilmek. Peki, engelli doğacağı anlaşılan ya da engelli olan evlatları ne yapmalı? İşte kitapta bu ikilemin 27 yaşındaki Bird'ün üzerindeki yıkıcılığını görüyoruz.

Beyin Fıtığı olduğu düşünülen bir hasarla doğan oğluna karşı duyduğu pasif öfke, onu hayallerini ve yaşamını alt üst edecek bir engel olarak görüşü, ölmesi ya da yaşaması için atılacak adımlar konusundaki tereddütleri, kendi iç hesaplaşmaları...

Yoğun bir kitap. Etkilendiğimi söyleyebilirim. Bu etki, yazarın 1963 yılında bedensel ve zihinsel engelli oğlunun dünyaya geldiğini ve 1964 yılında da kitabı yazdığını öğrenince daha da arttı. Yazar ve eşi de önce çocuklarının yaşamasını istememişler ama daha sonra bu his yerini oğullarına adadıkları bir hayata bırakmış. Oğulları Hikari şu an Japonya’nın önemli bestecilerinden biri olarak anılıyor.

Etkisi büyük bir kitap.

M. Beldek 
19 Tem 19:41 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

kitabın arka kapak yazısına bakılırsa nobel ödüllü yazar , ödülünü çoğunlukla bu kitaba borçlu imiş. ( bütün eserleri göz önünde tutularak verilmiş ödül )

çeviriden mi kaynaklanıyor tam emin değilim ama kitabın edebi yönü , dili fazlaca iyi değil .
27 yaşındaki Bird lakaplı bir adamın doğan çocuğu karşısında düştüğü ikilemi konu ediniyor. Çocuk tuhaf bir biçimde doğuyor , ucube gibi . çift başlı doğduğuna inandırılmak isteniyorsunuz fakat kitabı okurken bir nevi tümör canlanıyor gözünüzde .
kitap Bird'ün etrafında dönüyor, diğer karakterler silik sayılır . Bird , böyle bir bebeğin öldürülmes mi yoksa yaşaması mı gerek , bunun değerlendirmesini yine kendi psikolojisi açısından değerlendirip duruyor hep . adı üstünde , kişisel bir sorun .

bu ikilem sürecinde Bird'ün ruh hali , yaşadığı çatışma yeterince ortaya konulmamış sanki . yani bir Dostoyevski karakteri gibi değil . o çatışmayı yeterince yansıtmıyor. kitabın son beş altı sayfaya kadar kabataslak hep aynı şeyler . fakat yine de her anne babanın ya da adayının okuması , engelli bir çocuk sahibi olurlarsa ne tür bir tavır sergileyebileceklerine dair kendilerini yoklamaları açısından iyi olur .

Kitaptan 9 Alıntı

seher 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yenildiğimi baştan bildiğim bir oyunu sürdürür gibiyim.

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 148)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 148)
M. Beldek 
19 Tem 17:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

.. ama hangi psikolojik oyuna başvurursan başvur , ölümün mutlaklığını göreceleştiremezsin, öznel bir olgu değildir ölüm..

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 59)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 59)
seher 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaten evlendiğim anda kafesin içine girmiştim, ama kafesin henüz açık olan kapısını doğacak olan çocuk sımsıkı kapatacak.

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 15)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 15)
seher 
 08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öğrencilerin kafası ayrıntı bilgilerle fazlaca dolu olduğundan, üzerinde düşündükleri şeyin bütünselliğini kavramaları gerektiğinde ne yapacaklarını bilemez hale geliyorlardı. O yüzden Bird’ün işi metnin bütünselliğini kavratmaya çalışmaktı. Fakat Bird, derslerinin üniversite giriş sınavlarında yararlı olup olmadığından emin değildi.

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 93)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 93)
seher 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimi kandırmak ?Gerçekten de, benim olmadığım bir yerde bebeğin ölmesini sinir harbi içerisinde beklerken, ellerimi asla kirletmediğimi düşünmem kendimi kandırmak olur. Fakat ben, bebeğin ölümünde sorumluluğum olduğunu biliyorum.

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 166)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 166)
seher 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu hakkı kendimde nasıl buldum acaba? Kişisel felaketini yaşayan bir tırtıl gibi, felaket kozasının içinden başka bir yeri göremedim. O yüzden de kozanın tek hakkının kendimde olduğunu sandım

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 188)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 188)
M. Beldek 
19 Tem 19:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Gerçekte, diye yanıtladı Bird, kaçmayı denemekten vazgeçmedim ve neredeyse kaçtım bile . Ama , sanki gerçek , bizi karşı koymaya zorluyor...
Demek istiyorum ki , kendimize yalan söylemeye kalkışsak bile , sonsuza dek bunun mümkün olmayacağını anladığımız an geliyor her zaman.

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 180)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 180)
tabula rasa 
08 Mar 17:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kişisel sorunlar arasında, tek başına o sorunun mağarasında ilerledikçe, sonunda tümünü ilgilendiren, geniş bir çıkışa ulaşıldığı da olur. Öyle sorunlar da yok mudur? O durumda bunalmış haldeki kişi, o bunalımın meyvesini almış olur. Karanlık mağarada acı anlar yaşayan, ama yeryüzüne çıkmayı başardığı anda torba dolusu altın elde eden Tom Sawyer gibi! Ancak, benim şu anki kişisel sorunumdaki acıyı yaşama rolü, diğer tüm insanlardan soyutlanmış halde. Kendime ait dikine bir çukuru, çaresizce kazmaya devam etmekten başka bir şey yapmıyorum. Aynı şekilde karanlık çukur içerisinde sıkıntılı terler döküyor bile olsam, benim kişisel sorunumdan hiçbir insansı anlam çıkmaz. Yalnızlık ve utanç içerisinde kazılan iğrenç bir çukur. Benim Tom Sawyerım o derin çukurun içerisinde aklını yitirebilir.

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo OeKişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe
M. Beldek 
19 Tem 16:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Bird kendisini tanıtırken, ''Baba benim, '' demişti ve doktorlar yüzlerini buruşturmuşlardı, çünkü onlarda başka bir şey anlamış olmalıydılar : '' Canavarın babası benim . ''

Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 25 - Can,1994)Kişisel Bir Sorun, Kenzaburo Oe (Sayfa 25 - Can,1994)

Kitapla ilgili 1 Haber

Engelli çocuğumun babası mıyım?
Engelli çocuğumun babası mıyım? Baba olma duygusu rabbimizin bizlere lütfu. Gerçekten imanlı bir baba, evladının Allah’ın bir emaneti olduğunu bilir ve İslam’a göre yetiştirir.