9,0/10  (7 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
969 gösterim
Seksek oyunu, ayağın ucuyla itilen bir taşla oynanır. Oyun elemanları şunlar: kaldırım, irice bir çakıltaşı, ayakkabı ve tebeşirle çizilmiş güzel bir çizgi, renkli tebeşir tercih edilir. En üstünde çizginin Gökyüzü hanesi bulunur ve en altta Yeryüzü; taşı iteleye iteleye Gökyüzü'ne ulaşmak çok zordur; ne denli nişan alsan, ne denli dikkatlice atsan ve itelesen de zordur, taş çizgi üstüne gelir veya çizgi dışına çıkar.

Julio Cortázar'ın başyapıtı Seksek, ilk yayımlandığı 1963 senesinden beri Latin Amerika edebiyatının en çok tartışılan, sonraki kuşak yazarlar üzerinde en çok iz bırakan eserlerindendir.

Antiroman diye de nitelenen ve "anlatı" ile "anlatının yarattığı çağrışımlar" üzerine inşa edilen Seksek'in başındaki okuma planında, maceracı okurlara alternatif bir "sıçrayarak okuma" düzeni sunulur. Bu okuma biçimi, seksek oyununu andırır. Okuru kurmacanın etkin bir unsuruna dönüştüren bu sıçramalar, yalnızca romanın okuma biçiminin değil, yaratılan kişilerin, dolayısıyla insanlığın içinde yaşadığı dünyanın da parçalanmışlığını simgeler.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2016
 • Sayfa Sayısı:
  752
 • ISBN:
  9789750732065
 • Orijinal Adı:
  Rayuela
 • Çeviri:
  Necla İşık
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ali Göktürk 
22 Mar 21:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her okuduğumda farklı anlamlar çıkardığım, bilinç altımdaki biçimlerin görüntüsüyle oynayan muazzam bir kitap. Başlarda biraz karmaşık ve sıkıcı geliyor 7. bölümden sonrası daha akıcı. Ayrıca iki farklı okuma seçeneği sunması ve ikinci hikayeyi okuyup okumamayı okura bırakması çok nacizhane.

Kitaptan 11 Alıntı

Denebilir ki mutluluk insanın yalnızca kendisine aittir, tek kişiliktir mutluluk, oysa mutsuzluk herkesin gibidir, herkese ait gibidir.

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar

Bilsen n'olacak, her yolun yanlış, eğer yolun ötelerine de ulaşmak isteğiyle sapmamışsan, hatalı olduğunu bilsen neye yarar, bildiğini sansan ne olur?

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar

İçimize yağmurlar yağsın, ferahlayalım isteği; sonunda yağsın, yağsın da toprak koksun, canlı bir şeyler evet, sonunda canlı bir şeyler koksun.

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar

Ben bile, evet ben bile sanma ki dosdoğru bir adamım, tam ve bütün yanılmaz biri, yalnızca bir parmaktan ötekine yengeç gibi atılan ebemkuşağını seviyordum ben.

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar

Sanırım balıklar akvaryumdan çıkmayı pek de öyle istemezler, cama dayanmazlar bile, burunlarını bile değdirmezler.

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar

Hiçbir gerçek devrim, biçimlere karşı yapılmamıştır. Önemli olan yavrucuğum özdür, öz.

Seksek, Julio CortazarSeksek, Julio Cortazar

“ Çok büyük bir uzaklık, çok fazla olanaksızlıklar vardı sizinle aramızda; aynı oyunu oynamıştık ancak siz hala canlıydınız”

Seksek, Julio Cortazar (Can)Seksek, Julio Cortazar (Can)
arden 
29 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Aristophanes'e göre, sofistin özelliği yeni nedenler, akıl yürütmeler bulmaktır.
Yeni tutkular bulmayı deneyelim veya eskilerini aynı doğrulukta yaşayalım.
Bir kez daha bu sonucu çözümleyerek düşünüyorum da öz olarak tümüyle Pascal'ca: Gerçek inanç, batıl inançla inançsızlık arasında yarı yolda bir yerdedir.

Seksek, Julio Cortazar (Sayfa 541)Seksek, Julio Cortazar (Sayfa 541)

Baskın var. Hep böyle sanacağım, başka türlüsü gelmez elimden. Yüzümün tam karşısında parmaklarımla yakalayabildiğim; ışığa doğru göz kamaştıran bir patlayışla açılan, çözülüp akan varlığımın baskını. Benim dışımda ne varsa ona doğru, bana doğru zamanı ve mekanı olmayan bütün bir ışık gibi ve bitimsiz düzgünlükte donup kalabilen kristal yapısında bir şey. Opalden bir kapı var, opalden ve elmastan, öyle ki oradan ötesinde, insan gerçekten her ne ise o olmaya başlıyor; hem de olmak istemediği şey oluyor ve bilemiyor var mı sahi, yoksa yok mu, olmayabilir mi de?

Seksek, Julio Cortazar (Sayfa 419)Seksek, Julio Cortazar (Sayfa 419)
2 /