Çoluk Çocuk

8,4/10  (55 Oy) · 
143 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.796 gösterim
2010 NATIONAL BOOK AWARD sahibi

Bir başyapıt, daha önce hiç açılmamış bir hazine sandığının içini görmek için ayrıcalıklı bir davet. Johnny Depp

Coltraıne'in öldu¨ğu¨ yazdı, aşkın ve isyanların yazıydı ve Brooklyn'de tesadufi bir karşılaşmanın iki genç insanı sanat, bağlılık ve başlangıçlarla dolu bir hayat yolculuğuna çıkarttığı yazdı.

Pek çok eleştirmen tarafından 2010'un en iyi kitabı olarak gösterilen ve son olarak prestijli National Book Award'u kazanan ÇOLUK ÇOCUK, bir aşk hikâyesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. Altmışların sonu, yetmişlerin başındaki New York'a, onun zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına ve serserilerine bir selam çakıyor. Yolun başında birbirlerine göz kulak olmaya söz vermiş iki genç sanatçı, Patti Smith ve Robert Mapplethorpe'un yu¨kselişini ve şöhret kapısını aralayışlarını nefes kesici bir içtenlik ve saflıkta anlatan bu kitap, gerçek bir masal.

"yaşlıca bir çift önu¨mu¨zde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  308
 • ISBN:
  9786056180101
 • Çeviri:
  Yiğit Değer Bengi
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nazlıcan Yazıcı 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Öncelikle Rock n roll'u çok iyi anlatan bir kitap. Okudukça orda geçen isimleri gördükçe kitabin içinde olmak istedim. O dönemin şartlarında sanatı, sanat yapmayı güzel bir açıyla ele almış. Kadın-erkek ilişkisini, tercihleri, tercihlerin bizi nasıl sonuçlara sürükleyeceğini güzel bir şekilde göstermiş. Kitabın beğenmediğim tarafı ise bir süre sonra tekrara düşüp okuyucuyu boğması.

İrem Salar 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatta başarmak kelimesinin karşılığı olan bir kitap.Her koşulda ne olursa olsun pes ettirmemeyi öğreten hayatıma anlam kazandıran her zaman bıkmadan okuduğum ve okuyacağım kitaplar arasında.Ayrıca bir sürü yeni şarkı keşfetmemi sağlayan beğendiğim kitaplardan.

Duygu yılmaz 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Büyülü bir dönem, özgür çocukların, Rock'n'Roll'un zirve yaptığı bir zaman dilimi... Andy Warhol'un, Jimi Hendrix'in, Jim Morrison'un ve daha bir çoklaırnın içinde olduğu, hepsinin gerçekten bir zamanlar varolduğunu birinci ağızdan anlatan bir kitap.. Eğlenceli, asi ve çok duygusal masalsı bir otobiyografik roman...

ASLI 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Patti Smith'i tanıdığım ve hayran olduğum kitaptır. John Fante'nin Toza Sor'u nu alacakken kapağı çok ilgimi çekmişti ve sonra içine bir göz atınca kesin almalıyım deyip almışımdır :)
Okumaya başlar başlamaz o zamanlarda yaşamak be hissi uyandırıyor. Daha önce okuduğum kitaplara nazaran yoğun bi sanatın içine girmiştim. Sanat ve sanatçıların hikayeleri, birbirleriyle olan ilişkileri hep imrendiren cinsten. Bir de buna Robert ve Patti nin aşkı eklenince . Hele bir de Robert'ın çektiği fotoğraflar. Bilemiyorum ben bu kitabı çok seviyorum ve ara ara okuyorum :)

Nevra Yıldız 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sanatın icra edilişi, hayatın bi' parçası olduğu yıllar belki de sanatın sahip olduğu en güzel yıllar.. Patti Smith sanatına, ruhuna, saflığına hayran olduğum kadın. Defalarca okumak istediğim bir kitap. Sürükleyici ve sımsıcacık.

Merve Can 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Patti Smith'i muzikleri disinda "tanimama" vesile olmus; hep seven, durdugunu dusunse de aslinda hep ilerleyen; akisa, sevmeye, durmaya, izlemeye, sese, siirin gucune kendini biraktigin, bunu ogrendigim guzel kitap..

Nihan 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Elime kalem kağıt alıp öyle okudum. Dönemin bilmediğim müzisyenlerini öğrendim, dinledim, sevdim. 70'lerde genç olmayı diledim.

Murat Ç 
02 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Altmışların sonu yetmişlerin başında New York’ta... Hayatımızdaki tutkuyu, sevdiklerimize olan yaklaşımımıza kadar bir çok konuyu sorgulamamıza neden olacak bir baş yapıt. Bu gerçek bir hikaye. Bu yaşanmışlığın ne yakınından geçtik, ne de uzağından misafir olduk. Kitap bizi alıp bambaşka bir dünyaya götürüyor. Patti Smith - Wild Leaves şarkısı eşliğinde son 70 sayfaya girdiğimde, sayfaları çevirmek istemedim.. Kitap bitmesin istedim.. Kitap bittiğinde beni bir hüzün kapladı.. Rock'n Roll ekseni etrafında dönen, harika bir dünyaya misafir oluyoruz. Bu anlamlı yolculuk için için Patti Smith'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bossa nova 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · 9/10 puan

Patti Smith'i tanımama vesile olan kitap. Bu kitaptan sonra Patti Smith şarkılarıyla ruhumu besledim. İmkansızlıkların mucize doğurmasını anlatır. Robert ile Patti'nin tüm o fakirlikleriyle ve çoluk çocuk haliyle nasıl bir aşk yaşadıkları, nasıl büyük sanatçı oluşları, cinsel kimlik çatışmaları Patti'nin dilinden çok bizden bir dille anlatılmaktadır. Patti'nin Robert'a verdiği bir sözdür bu kitap.

Sinan Fırat 
09 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

yaşadıkları olaylar benim dünya görüşüme zıt olsada patti nin anlatırken verdiği duygu ve herşeye rağmen robert ile birbirlerini bu denli sevmeleri kitabı sıkılmadan okumamı sağladı

2 /

Kitaptan 39 Alıntı

Buse Koparal 
23 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Çünkü sanat Tanrı'ya söylenen bir şarkıdır ve nihayetinde yine O'na aittir."

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith
Emy 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şairler şiirleri bitirmez, onları terk ederler.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 137 - Paul Valery)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 137 - Paul Valery)
rumeysa. 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bazen ellerimi kaldırıp durdurmak istiyorum.Ama neyi durdurmak?Belki de büyümeyi."

Çoluk Çocuk, Patti SmithÇoluk Çocuk, Patti Smith
Damla 
09 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim için gülümse Patti, benim senin için gülümsediğim gibi.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 278)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 278)
Emy 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Güvenilmezdi, kaçamak takılır, yüzleşmezdi ve bazen de kafası konuşamayacak kadar iyi olurdu ancak aynı zamanda nazikti, samimiydi ve gerçek bir ozandı. Beni sevmediğini bildiğim halde ona hayrandım.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 167 - Patti)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 167 - Patti)
Yeşim Bozkuş 
09 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...ve bir sancı hissettim içimde, tuhaf bir özlem; etraftakilerin, annemin, ağaçların ya da bulutların fark edemedikleri.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 3)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 3)
Damla 
02 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyü ve din arasındaki savaşta kazanan taraf hep büyü müdür? Belki de rahiple büyücü bir zamanlar aynı kişiydi; fakat rahip, Tanrı'nın huzurunda tevazuyu öğrenince büyüyü bırakıp duaya sarıldı.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 60)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 60)
Emy 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şairler şiirleri bitirmez, onları terk ederler
Zırhımda hala açık yaralar vardı ve şövalyem, Robert, istemeden de olsa, beni buralardan vurmuştu.

Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 143 - Patti)Çoluk Çocuk, Patti Smith (Sayfa 143 - Patti)
4 /