Adı:
Çoluk Çocuk
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
308
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056180101
Kitabın türü:
Çeviri:
Yiğit Değer Bengi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
2010 NATIONAL BOOK AWARD sahibi

Bir başyapıt, daha önce hiç açılmamış bir hazine sandığının içini görmek için ayrıcalıklı bir davet. Johnny Depp

Coltraıne'in öldu¨ğu¨ yazdı, aşkın ve isyanların yazıydı ve Brooklyn'de tesadufi bir karşılaşmanın iki genç insanı sanat, bağlılık ve başlangıçlarla dolu bir hayat yolculuğuna çıkarttığı yazdı.

Pek çok eleştirmen tarafından 2010'un en iyi kitabı olarak gösterilen ve son olarak prestijli National Book Award'u kazanan ÇOLUK ÇOCUK, bir aşk hikâyesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. Altmışların sonu, yetmişlerin başındaki New York'a, onun zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına ve serserilerine bir selam çakıyor. Yolun başında birbirlerine göz kulak olmaya söz vermiş iki genç sanatçı, Patti Smith ve Robert Mapplethorpe'un yu¨kselişini ve şöhret kapısını aralayışlarını nefes kesici bir içtenlik ve saflıkta anlatan bu kitap, gerçek bir masal.

"yaşlıca bir çift önu¨mu¨zde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"
(Tanıtım Bülteninden)
308 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
“Bizim hakkımızda yazabileceğim daha pek çok hikâye var. Ancak anlattığım hikâye bu. Anlatmamı istediği hikâye bu. Sözümü tuttum. Dünyanın kara ormanına dalan Hansel ve Gratel gibiydik. Asla hayal bile edemeyeceğimiz cazibelerin, cadıların ve iblislerin yanı sıra ancak bir kısmını hayal ettiğimiz ihtişamlarla karşılaştık. Bu iki genç adına hiç kimse ne konuşabilir ne de birlikte geçirdikleri günler ve geceler hakkında doğruyu söyleyebilir. Bunu sadece Robert ile ben anlatabiliriz. Onun deyişiyle, bu bizim hikâyemiz ve o gittiği için, bunu size anlatma görevini bana bıraktı.”

22 Mayıs 2010

Vay be... Yani vay be. Hayatına sadece ucundan tanık olduklarımın bile mi ölümü içimde boşluk bırakır? Bu satırları yazarken yine Robert’ın artık hayatta olmadığını hatırlayıp boşluğa düştüm. Neyse el yazması müsveddemi geçirmeye devam ediyorum. Son 6 satır planda yoktu.

Bu paragraf için şimdiden özür dilerim. İçeriği özetlemede iyi değilim ama yazmam lazım. Kitap neyle ilgili, onu bi belirtelim de sonra bende uyandırdıklarına geçelim. Önceki incelemelerimde de hep söyledim bu özetleme işinden nefret ederim. Kitap ünlü sanatçı Patti Smith’in 1970’lerde başlayan rock hikâyesini ve hikâyesine dahil olan başta Robert Mapplethorpe olmak üzere belki ismini önceden de bildiğimiz ünlü sanatçıları, sayısız ve tarifsiz maceralarını, yaşadıklarını anlatıyor.

Al işte, bu cümleden sonra kimin okuyası geldi kitabı? Ne kadar soğuk, resmi, sığ ve klişe bir özet. Umarım incelemenin devamında fikrinizi değiştiririm. Gerçekten bu kitaba aç kurtlar gibi saldırmanızı isterim.

“İsa birilerinin günahları için öldü ama benimkiler için değil.”

Bazen bir kitap okursun ve o denli etkilenirsin ki bir süre normal hayatına devam edemezsin. Ruhuna, kalbine dokunur. Seni içinde olduğun dünyadan çekip alır, hiç gitmediğin bambaşka diyarlara, hiç girmediğin denizlere sokar. Sonra kitabı bitirirsin pat diye kendi hayatına tekrar düşersin. Bi süre afallarsın, sonra bu yavan hayatına tekrar adapte olmaya çalışırken başka bir kitaba başlarsın falan filan. Bu kısır döngü böyle tekrar ediyor bende. Kitabı okurken öyle yoğun duygular yaşadım ki içimden taşacaklar gibi hissettim. Bu hislere bir şekilde can vermek, kelimelere döküp somutlaştırmak istedim. Etkilerinin azalacağını biliyorum. Bir gün unutacağımı biliyorum ama yaşarken yazmak, kendi tarihime not düşmek istiyorum.

Ben bu kitapta yaşadıklarını anlatan kızı tanıyorum. Zaman zaman ne kadar garip, ne kadar yabancı, ne kadar güçlü, ne kadar yıkık ve bozguna uğramış hissettiğini biliyorum. O asi ruhunun doyumsuzluğunu, hırçınlığını, merakını ve içini ısıran başarma isteğini biliyorum. Sayfalar ilerledikçe ne kadar çok benzediğimizi daha çok anladım. Benimkine benzer bir ruhun hissettiklerinden eserler oluşturup dünyada iz bırakmasını görmek o kadar güzel ki. Patti bir sanatçı... Gerçek bir sanatçı. İzleyin, bu yoğunluk sizi de sarsacak mı merak ediyorum: https://youtu.be/qEMPztSY-Ns Bu sadece bir şiiriydi. Kitabı okuduktan sonra onun müziğine de ilgi duyup şarkılarını dinleyeceğinizi düşünüyorum. Birkaç şarkısının hikâyesi de var kitapta. Bir şarkıyı, hikâyesini bilip dinlemek de güzel bir histir bazılarınız bilir. Canlı performanslarına da göz atmanızı öneririm. Bu kadar güçlü, hisli bir sesi ömrümde çok az duydum. Yaşadıklarının şiddeti sesine, kalbine vurmuş. 17 yaşında doğurup başkasına evlatlık vermek zorunda kaldığı, hiç tanımadığı kızına yazdığı ağıtları, hayal kırıklıkları, acıları...

Kitap, aşk romanı izlenimi uyandırıyor biraz görüntüsüyle, ve gerçekte de Robert’la da öyle bir geçmişleri oldu ama öyle ölümsüz ve tüm hikâyeyi kaplayan bir aşk değildi. Zira Robert sonunda AIDS’ten öldü düşünün ve Patti’nin başka bir adamla evliliği ve iki çocuğu oldu ama dostlukları sonuna kadar devam etti. Aralarındaki şey güçlü bir şeydi, inanıyorum ki Patti için o şey bugün de bitmedi. Bana göre çok yetersiz kalıyor ama hadi o şeyin adına da aşk diyelim.

Her gün sabah 8 akşam 5 dersim vardı ve kitabı okumak için zaman kovaladım. Ders aralarında bile kitabı sıranın altından çıkarıp okumaya devam ettim. O anlarda sınıftaki uğultunun dikkatimi dağıtmaması için kitap okurken yapmayacağım bir şey yapıp kulaklıklarımı taktım ve müzik dinledim. Sonra şaşırarak fark ettim ki bu müzikler, kitabın bana hissettirdiklerinin gücünü kat kat katladı. O yüzden kitabı okuyacaksanız eğer, ara sıra size de eşlik etsin diye o sözsüz bestelerin ismini buraya bırakacağım. Gerçekten okuyup dinleseniz ne mutlu olurum:

1- https://open.spotify.com/...75KkS6TEaMnxjZXJTtPg

2- https://open.spotify.com/...lykVTcQGePvRr_gTpggg

3- https://open.spotify.com/...gFTlfASOqhg-OzsZVOXA (bu beni en yerle bir edeniydi)

İzlemeniz için yalvaracağım bir canlı performans ve bu kitap sayesinde kazanıp, gece gündüz dinlediğim harika bir şarkı daha var. Kitap zaten müzik ve sanatla tıka basa dolu. Umarım benim yaptığımı yapar ve isimlerini not edip dinlemeye çalışırsınız. Spotify’da kitapta ismi geçen albüm ve şarkılardan bir playlist oluşturdum. İsteyen olursa her zaman paylaşabilir ama liste biraz kabarık. Daha eklemediklerimle birlikte 80’i aşacak gibi duruyor bakalım.

O müthiş canlı performans ve Patti Smith’in sondaki eşsiz gülüşü: https://youtu.be/uoGdx3I3dPE

Ve o muhteşem şarkı: https://youtu.be/A9pNnKxewss

Gerçekten okuduğum en eşsiz kitaplardan biriydi. Kafadan ilk 3’ümden biri kesinlikle. Benim kadar etkilenip etkilenmeyeceğinizin garantisini veremem ama okursanız pişman olmayacağınıza sizi temin ederim. Patti Smith’i tanıdığıma çok memnunum ona sarılmak ve mutluluktan ağlamak istiyorum. Kendisi hâlâ yaşıyor. Böyle insanlar hayatı anlamlı kılıyor. Kitapla kalın. İyi okumalar
308 syf.
·23 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sanat,dostluk,rock n roll,özgürlük. Roberti tanimak isterdim. Pattiyle aralarındaki dostluk aşk bağ artik herneyse az biraz kıskanmış olabilirim. 1 yıldır elimde beklettigim için pişman olduğum bir kitap.
308 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatta başarmak kelimesinin karşılığı olan bir kitap.Her koşulda ne olursa olsun pes ettirmemeyi öğreten hayatıma anlam kazandıran her zaman bıkmadan okuduğum ve okuyacağım kitaplar arasında.Ayrıca bir sürü yeni şarkı keşfetmemi sağlayan beğendiğim kitaplardan.
308 syf.
·Beğendi·7/10
Öncelikle Rock n roll'u çok iyi anlatan bir kitap. Okudukça orda geçen isimleri gördükçe kitabin içinde olmak istedim. O dönemin şartlarında sanatı, sanat yapmayı güzel bir açıyla ele almış. Kadın-erkek ilişkisini, tercihleri, tercihlerin bizi nasıl sonuçlara sürükleyeceğini güzel bir şekilde göstermiş. Kitabın beğenmediğim tarafı ise bir süre sonra tekrara düşüp okuyucuyu boğması.
308 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Büyülü bir dönem, özgür çocukların, Rock'n'Roll'un zirve yaptığı bir zaman dilimi... Andy Warhol'un, Jimi Hendrix'in, Jim Morrison'un ve daha bir çoklaırnın içinde olduğu, hepsinin gerçekten bir zamanlar varolduğunu birinci ağızdan anlatan bir kitap.. Eğlenceli, asi ve çok duygusal masalsı bir otobiyografik roman...
308 syf.
·2 günde·9/10
Because the night, gloria,hey joe dinlemek hic bu kadar anlamli olmamisti. Patti smith 'in soz yazarligina ve sesine olan hayranligim disinda siirlerine ve resimlerine de bu kadar hayran kalicagimi dusunmemistim. Patti'yi kendi kelimeleri ve uslubuyla dinlemek, hayatinin muzigine nasil yansidigini anlayabilmek fazlasiyla keyif vericiydi. Patti Smith sen Tanri'nin bir armaganisin.
308 syf.
·Beğendi·10/10
Patti Smith’i “sanatçı” kavramı ile ile bütün olarak ele alırsak saygıyı hak eden bir karakterle karşılaşırız. Yazarlığı özelinde ise biraz çelişkiye düşmek mümkün.

Ancak, diğer eserlerinin aksine ilk geçliğini ve bir görsel sanat dahisi olan Robert Mapplethorpe ile yaşadığı anılarını merkezine alan bu eser, 60lı yıllardan başlayarak daha yakın geçmişimize ulaşan bu “gerçek” serüveni, Amerikan gençliğinin sanat düşkünlüğünü, dönemin özgürlüğünü, cazı, rock and rollu, o döneme ait Hendrix gibi, Ginsberg veya Springsteen gibi efsane sanatçılara dair birinci ağızdan hikayeler dinleme fırsatını sunuyor okuruna.

Patti’nin zorluklara rağmen umut ve tutkuyla dolu anıları, usta bir romancı tarafından düzenlenmişcesine sizi tüm kurgulardan daha gerçek bir zaman ve uzama ortak ediyor.

Diğer eserleri için net bir şey söyleyemesem de, Çoluk Çocuk ilk kelimesinden son kelimesine kadar zevkle, ilgi ve hüzünle okunabilir. Patti’nin babası ile arasında soğuk bir ilişki vardı her zaman, müzisyenliği ile bile babasından bir onay alamamış, onu gururlandırdığını hissedememiştir. Babasından duyduğu en olumlu cümlenin, “Sen iyi bir yazarsın.” Olduğunu Hayalperestler eserinde vurgulamış. Bahsi geçen döneme ilgisi olan herkes bu eserden zevk alacaktır.

Bir sanatçının herkese ve her şeye rağmen nasıl var olma mücadelesi verdiğine tanık olacaksınız:

“yaşlıca bir çift önümüzde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"
308 syf.
·10/10
Patti Smith'i tanıdığım ve hayran olduğum kitaptır. John Fante'nin Toza Sor'u nu alacakken kapağı çok ilgimi çekmişti ve sonra içine bir göz atınca kesin almalıyım deyip almışımdır :)
Okumaya başlar başlamaz o zamanlarda yaşamak be hissi uyandırıyor. Daha önce okuduğum kitaplara nazaran yoğun bi sanatın içine girmiştim. Sanat ve sanatçıların hikayeleri, birbirleriyle olan ilişkileri hep imrendiren cinsten. Bir de buna Robert ve Patti nin aşkı eklenince . Hele bir de Robert'ın çektiği fotoğraflar. Bilemiyorum ben bu kitabı çok seviyorum ve ara ara okuyorum :)
308 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Sanatın icra edilişi, hayatın bi' parçası olduğu yıllar belki de sanatın sahip olduğu en güzel yıllar.. Patti Smith sanatına, ruhuna, saflığına hayran olduğum kadın. Defalarca okumak istediğim bir kitap. Sürükleyici ve sımsıcacık.
%18 (53/308)
·Puan vermedi
Okumak için kendimi çok zorladım ama sanırım konu pek ilgimi çekmedi. Yorum ve incelemelere baktım herkes çok olumlu şeyler yazmış. Buda benim ayıbım olsun yapıcak bişi yok.
308 syf.
·Beğendi·10/10
Altmışların sonu yetmişlerin başında New York’ta...

Hayatımızdaki tutkuyu, sevdiklerimize olan yaklaşımımıza kadar bir çok konuyu sorgulamamıza neden olacak bir baş yapıt. Bu gerçek bir hikaye. Bu yaşanmışlığın ne yakınından geçtik, ne de uzağından misafir olduk. Kitap bizi alıp bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Patti Smith - Wild Leaves şarkısı eşliğinde son 70 sayfaya girdiğimde, sayfaları çevirmek istemedim.. Kitap bitmesin istedim.. Kitap bittiğinde beni bir hüzün kapladı..

Rock'n Roll ekseni etrafında dönen, harika bir dünyaya misafir oluyoruz. Bu anlamlı yolculuk için için Patti Smith'e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
308 syf.
·Beğendi·10/10
Patti Smith'i muzikleri disinda "tanimama" vesile olmus; hep seven, durdugunu dusunse de aslinda hep ilerleyen; akisa, sevmeye, durmaya, izlemeye, sese, siirin gucune kendini biraktigin, bunu ogrendigim guzel kitap..
Geceleri yalnız başıma oturup öylece bekledim. Kendimi bir kez daha nasil ise yarar birşeyler yaparim diye düşünürken buldum
"İlerleyebildiğim kadar ilerliyor, sonra hayallerimde yarattığım duvara tosluyordum. Daha sonra tanıştığım biri bana sırrını verdi; oldukça basitti. Bir duvara tosladığında, tekmeyi bas."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çoluk Çocuk
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
308
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786056180101
Kitabın türü:
Çeviri:
Yiğit Değer Bengi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Domingo Yayınevi
2010 NATIONAL BOOK AWARD sahibi

Bir başyapıt, daha önce hiç açılmamış bir hazine sandığının içini görmek için ayrıcalıklı bir davet. Johnny Depp

Coltraıne'in öldu¨ğu¨ yazdı, aşkın ve isyanların yazıydı ve Brooklyn'de tesadufi bir karşılaşmanın iki genç insanı sanat, bağlılık ve başlangıçlarla dolu bir hayat yolculuğuna çıkarttığı yazdı.

Pek çok eleştirmen tarafından 2010'un en iyi kitabı olarak gösterilen ve son olarak prestijli National Book Award'u kazanan ÇOLUK ÇOCUK, bir aşk hikâyesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. Altmışların sonu, yetmişlerin başındaki New York'a, onun zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına ve serserilerine bir selam çakıyor. Yolun başında birbirlerine göz kulak olmaya söz vermiş iki genç sanatçı, Patti Smith ve Robert Mapplethorpe'un yu¨kselişini ve şöhret kapısını aralayışlarını nefes kesici bir içtenlik ve saflıkta anlatan bu kitap, gerçek bir masal.

"yaşlıca bir çift önu¨mu¨zde durup alenen bizi incelemeye başladı. Robert ilgi çekmekten hoşlanıyordu, heyecanla elimi sıktı.
'Hadi, fotoğraflarını çek,' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. 'Sanatçılar galiba.'
'Hadi canım,' dedi adam, omuz silkerek. 'Çoluk çocuk bunlar.'"
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 253 okur

  • Bahar Genç
  • Özge Aydın
  • Berna Gün
  • Burak Talha Dogan
  • özlem yorulmaz
  • Çiğdem Çelik
  • Uygar Gungordu
  • Ayşe Abacı
  • Tereza
  • Bilge yağdıran

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.9
14-17 Yaş
%4.3
18-24 Yaş
%27.5
25-34 Yaş
%29
35-44 Yaş
%17.4
45-54 Yaş
%17.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.6
Erkek
%18.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (30)
9
%20.8 (20)
8
%24 (23)
7
%11.5 (11)
6
%7.3 (7)
5
%3.1 (3)
4
%1 (1)
3
%1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları