Hayalperestler

Patti Smith

Hayalperestler Konusu

"Bu kitapta yer alan her şey gerçek; aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı; umarım bir ölçüde okurun da içini nedensiz bir neşeyle doldurmayı başarır." -Patti Smith- "Çoluk Çocuk" ile gönülleri fetheden Patti Smith, bu küçük, adeta ışık saçan anı kitabında çocukluk yıllarına dönüyor ve yaşamının ilk kutsal deneyimlerini yeniden ziyaret ediyor. Anıları o denli canlı, o denli renkli, o denli parlak ki, çoğu kez gerçeküstünün eşiğinde dolanıyor. Hayalperestler, küçük bir kız çocuğunun hayalperestliğin anlamını ve uçuşan düşünceleri yakalayıp kurtarmanın sırrını keşfederek kendini bulma öyküsü. "Çoluk Çocuk" hiç bitmeseydi diyenler için... "Çocukken ne mutluyuzdur. Işık, mantığın sesiyle nasıl da körelir. Bu hayatta taşı düşmüş yüzükler gibi dolanıyoruz." -Hayalperestler s.75- (Tanıtım Bülteninden)
Çevirmen:
Emre Ülgen Dal
Emre Ülgen Dal
Tahmini Okuma Süresi: 2 sa. 36 dk.Sayfa Sayısı: 92Yayınlanma Tarihi: Mayıs 2012Yayınevi: Domingo YayıneviOrijinal Adı: Woolgathering
ISBN: 9786056260452Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

7.110 üzerinden
142 Puan · 21 İnceleme

Hayalperestler Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Onur Gazi

Onur Gazi

@onurgazi
·
16 Nisan 2019 21:35
10/10 puan verdi
Kitap uzun bir rüyanın betimlemesi gibi... Hatta içinde yer alan fotoğraflar bile öyle. Bir hikaye değil bir hayat var içinde. Öyle ki bir hayatın ufacık bir bölümünü görüp kendinize “Ben hiç bir şey yaşamamışım ki.” dedirtiyor. Ne kadar rüya... Ne kadar şiirsel... Ne kadar buruk... Çok sevdim.
7 etkileşim
zeynep

zeynep

@bruixa
·
03 Nisan 2022 21:27
Puan vermedi
Önce Patti'ye , bana ve bazı anılara dair: youtu.be/slpYZtTpXZw Genç ve belirsiz bir kızın(ben) efsanevi kadın kahramanı: Patti Smith. Bir yerlerde beni bekliyor hep, hayatımın her yerinde beni ele geçiren erkek kahramanlardan bunaldığımda dizlerinde güzel bir uykuya dalmam için. Hiçbir zaman terk etmeyecek, yok olup gitmeyecek. Kendime inancımı kaybettiğim anlarda dua etmemi öğütleyecek. Ardından bu kitabın son cümleleri gerçekleşecek: "Ve bu sonsuz zerafetle ifade edilen öğütler bedenimi öylesine hafifletti ki, havalandım; çimlerin üzerinde kaymaya başladım. Herkes hala orada, onlarla birlikte olduğumu sanıyordu; çün­kü iki ayağım yerde, insanların hep uğraştığı işlerle meşgulmuş gibi görünüyordum." Bu kitap bir ilaç. Patti'nin kendine yaptığı naneyle aynı etkiye sahip benim için: "Bir avuç naneyi süzdürüp, suyunu kupaya döktüm. Ne kadar hastalık varsa alsın götürsün, hepsini önemsiz dipnotlara dönüştürsün diye." Bir de şu var. Naneden bir sayfa önce yer alan masa ilk erkek kahramanlarımdan Johnny Depp'e ait: hizliresim.com/e6do1wl Fotoğrafın düşündürdüğü: Tüm kahramanlarım aynı cennetten geliyor sanırım. Aynı görünüşe sahip, zarif hayalperestler (woolgatherers). Görevleri, bir tutam yün gibi uçu­şan düşünceleri rüzgarın pençesinden kurtarmak.
19 etkileşim
Betül

Betül

@Betul25
·
27 Mayıs 2019 00:39
Puan vermedi
Okuduğum hiç bir kitaba zaman kaybı gözüyle bakmam, mutlaka bana katkısı vardır. Bu kitaba gelince yine bir Günce şeklinde yazılmış, Kısa, yazarın çocukluğu ve hayallerinden oluşan, görsellerle desteklenmiş bir kitaptı. Pek tarzım olan bir kitap değil, ayrıca edebi dilinin de - kendimce- olduğunu düşünmüyorum. Tavsiye eder miyim? Karar sizin. Kitapla kalın efenim.
9 etkileşim
Yasemin A.

Yasemin A.

@gingerbread
·
31 Ocak 2017 12:14
5/10 puan verdi
Çok dağınık bir şekilde kaleme alınmış kısa otobiyografi kitabı demek yerinde bir tanım olur. Belki Patti Smith'in hayat hikayesine hakim olan okuyucular için satır araları bir şeyler ifade edebilir. Bende ise derin duygular yaratmayan bir kitap oldu.
13 etkileşim
ligarba

ligarba

@ligarba61
·
30 Temmuz 16:46
10/10 puan verdi
Hayalperestler benim için peri masalı mıdır? Öylesi masalları daima sevmişimdir; ancak peri masalı benzetmesi bu örnek için geçerli değil. Bu minik kitapta yer alan her şey gerçek; aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı; umarım bir ölçüde okurun da içini nedensiz bir neşeyle doldurmayı başarır
1 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 80.4
Erkek% 19.6
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Patti Smith
Patti SmithYazar · 9 kitap
ÇOLUK ÇOCUK ile 2010 yılında National Book Award'a layık görülen PATTI SMITH bir yazar, müzisyen ve görsel sanatçı. 1970’lerde şiir ile rock’ı devrimsel bir yöntemle aynı potada eritmesiyle tanındı. Kapağında Robert Mapplethorpe’un ünlü fotoğrafını taşıyan ve sonraki eserlerine temel oluşturan albümü Horses, tüm zamanların en önemli 100 albümünden biri olarak kabul ediliyor. Smith toplam on iki albüm yaptı. Kitapları arasında Çoluk Çocuk (Just Kids), Hayalperestler (Woolgathering), The Coral Sea ve Auguries of Innocence bulunmaktadır. 2005 yılında Fransız Kültür Bakanlığı Smith’i Commandeur des Arts et des Lettres nişanı ile ödüllendirdi. 2007 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e girdi.

Hayalperestler Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Onur Gazi

Onur Gazi

@onurgazi
·
16 Nisan 2019 21:04
... Bebek uyandı, bana bakıp gülümsedi. O an anladım; yeni doğmuş bir bebeğin gülümseyişinden daha güzel bir şey yok bu hayatta.
10 etkileşim
Onur Gazi

Onur Gazi

@onurgazi
·
16 Nisan 2019 20:09
Boğuldum ama yine yükselmem lazım. İyice daralan ağın arasından, yaradan zehir akıtır gibi akıp gitmem lazım.
3 etkileşim
Onur Gazi

Onur Gazi

@onurgazi
·
16 Nisan 2019 20:12
Emin olabileceğin tek bir şey var. Değişim.
10 etkileşim
Onur Gazi

Onur Gazi

@onurgazi
·
16 Nisan 2019 18:00
Çoraplarımın hepsi yamuk yumuktu; herhalde içlerine sürekli bilye doldurduğumdandır.
5 etkileşim
Asiye keser

Asiye keser

@Asi0493
·
17 Temmuz 08:22
Daha kötü yerler gördüm Daha iyi zamanlarım oldu Hep buradaydım.
18 etkileşim

Hayalperestler İletileri

Tümünü gör