Hayalperestler

7,2/10  (13 Oy) · 
29 okunma  · 
8 beğeni  · 
743 gösterim
"Bu kitapta yer alan her şey gerçek; aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı; umarım bir ölçüde okurun da içini nedensiz bir neşeyle doldurmayı başarır." -Patti Smith-

"Çoluk Çocuk" ile gönülleri fetheden Patti Smith, bu küçük, adeta ışık saçan anı kitabında çocukluk yıllarına dönüyor ve yaşamının ilk kutsal deneyimlerini yeniden ziyaret ediyor. Anıları o denli canlı, o denli renkli, o denli parlak ki, çoğu kez gerçeküstünün eşiğinde dolanıyor. Hayalperestler, küçük bir kız çocuğunun hayalperestliğin anlamını ve uçuşan düşünceleri yakalayıp kurtarmanın sırrını keşfederek kendini bulma öyküsü. "Çoluk Çocuk" hiç bitmeseydi diyenler için...

"Çocukken ne mutluyuzdur. Işık, mantığın sesiyle nasıl da körelir. Bu hayatta taşı düşmüş yüzükler gibi dolanıyoruz."
-Hayalperestler s.75-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9786056260452
 • Orijinal Adı:
  Woolgathering
 • Çeviri:
  Emre Ülgen Dal
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Yasemin A. 
31 Oca 12:14 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Çok dağınık bir şekilde kaleme alınmış kısa otobiyografi kitabı demek yerinde bir tanım olur. Belki Patti Smith'in hayat hikayesine hakim olan okuyucular için satır araları bir şeyler ifade edebilir. Bende ise derin duygular yaratmayan bir kitap oldu.

Nevra Yıldız 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 92 günde · Beğendi · 9/10 puan

Patti Smith müziğiyle, yazımıyla beni derinden etkileyen bir kişidir. Hayalperestler bana umut veren şiirimsi anlatımıyla beni büyüleyen bir kitap.

Meyra Çolpankan 
05 Şub 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Açıp açıp tekrar ve tekrar okumak istediğim kitap. Belki de hayatımın sonuna kadar yanımda cüzdan gibi taşıyacağımdır. Fotoğraflarını teker teker incelediğim, Patti Smith'in derin ve estetik hayatıdır.

Burak Akgün 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Patti Smith gibi meşhur biri değilde sıradan daha hiç bir kitabı olmayan biri yazmış olsa bu kitapçığı, basacak yayın evi bulmakta zorlanabilirdi diye düşünüyorum.
Anlatılanlar kendisi için bir şey ifade edebilen şeyler olabilir tabi ki ama okuyucu için - benim için- bir ifade etmeyen ara ara aldığı küçük notlardan öte geçemeyen bir kitaptı ne yazık ki.
Çoluk Çocuk Patti Smith'in asıl merak ettiğim ve iyi olduğunu duyduğum kitabı.
Umarım o da hayal kırıklığı olmaz.

Murat Ç 
05 Tem 23:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Patti Smith'in okuduğum üçüncü kitabı. Aslında diğerlerinden önce bunu okumalıydım, ters oldu. En son olarak okudum. Kitabın ilk basım tarihi 1991. Çoluk Çocuk 2010, M Treni 2014. Uzun bir kitap değil. Çocukluk yıllarına dönüp, bizi de oraya götürüyor. Patti hep yazsın ve hikayeleri hiç bitmesin.

"Bu minik kitapta yer alan her şey gerçek; aynen olduğu gibi yazıldı. Onu yazmak ölü toprağını üzerimden çekip aldı; umarım bir ölçüde okurun da içini nedensiz neşeyle doldurmayı başarır." -Patti Smith

İyi okumalar

Kitaptan 48 Alıntı

"Çocukken ne mutluyuzdur. Işık, mantığın sesiyle nasıl da körelir. Bu hayatta taşı düşmüş yüzükler gibi dolanıyoruz."

Hayalperestler, Patti Smith (Sayfa 75)Hayalperestler, Patti Smith (Sayfa 75)
Muhayyelll 
25 Tem 01:38 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Karısı 1947 yılında ölmüş. Mezarı evlerinin bahçesindeydi. Özgürlüğün en üst noktası gibi gelmişti bu bana; sevdiğiniz birini istediğiniz yere gömebilmek...

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
Muhayyelll 
24 Tem 21:30 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ancak yine de zamanla anladım ki, içindeki anılara bağlanmak iyi fikir değil. Çünkü ne zaman bir objeye odaklansam, ya ben onu kaybediyordum, ya da o kendiliğinden ortadan yok oluyordu.

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
Muhayyelll 
25 Tem 01:31 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Modem şiirin kayıtsızca katline bir kez daha tanık olmak istemiyordum.

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)

“iyi bir isim yapın. adınızı temiz tutun. taviz vermeyin, başarılı olmak ya da çok para kazanmak için endişe edip durmayın. sadece iyi şeyler yapmanın peşinde olun. yaptıklarınızı koruyun ve iyi bir isim yaparsanız işte o zaman kendi adınız sizin değer biriminiz olacaktır. hayat bir roller coaster gibidir; asla kusursuz gitmez. muhteşem anlarınız da olacak, çok sert zamanlarınız da. fakat yaşamak hepsine değer.”

Hayalperestler, Patti SmithHayalperestler, Patti Smith
Muhayyelll 
24 Tem 20:29 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ancak akıl; o yine de başka bir şeydir. Ne olacağından asla emin olamayız.

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
Muhayyelll 
24 Tem 19:53 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Çayırın kendisine de saygım sonsuzdu. Güçlü bir eğimi vardı; sık, uzun boylu otları, “hadi, gel” dercesine insanı çağırırdı.

Hayalperestler, Patti Smith (Epub)Hayalperestler, Patti Smith (Epub)
5 /