Üç Başlı Ejderha

6,7/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
635 gösterim
"Leylâ Erbil acıyı, sevgiyi, inancı, ölümü 'estetize' etmekten kaçınır. Kişilerini trajik kahramanlara dönüştürmemeye özen gösterir. Onlar 'Bizhalk'ın üyesidirler: Hatalı, yalancı, duyarsız, çıkarcı, zayıftırlar. Zaaflarını hoş görmez kişilerinin. Tam tersine onlara vurgu yapar. Erbil'de düzenin yandaşları gibi düzenin karşıtları da aynı acımasız 'eleştirel bilinç' önündedirler. Olumlu kişileri bile kurtulamaz eleştirilmekten.

(...)'Siyasal' bir okumaya son derece açık ve uygun olan Üç Başlı Ejderha, yazarın araya girerek Burmalı Sütun çevresinde yeni bir anlatısal katman oluşturmasıyla, beklenmedik bir kesintiye, bir belirsizleştirilmeye uğratılır. Sorular yanıtsız bırakılmıştır. Geride kalan sadece kötülük ve tarihten devralınmış siyasal cinayetlerdir..."
-Ahmet Oktay-
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9786053606093
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Celal Uslu 
16 May 00:36 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bu kitap hiçbir “ödül”e katılmamıştır.

Kitabın girişinde yer alan, bu cümle yazarın bazı karın ağrılarını dile getiriyor. Leyla Erbil’in canı çok sıkılmış, son kertede bunları birilerine anlatmak istemiş ( bu arada sıkı bir dinleyicimdir!) yani biz okurlarına. Herhalde karşımıza geçip bir hikaye anlatır gibi ya da bir anı anlatır gibi anlatmasını beklemek çok sığ ve yersiz bir düşünce olurdu. Simgesel bir anlatım için -Necmi Sönmez gibi bir küratöre adadığı- Üç Başlı Ejderha sütununu seçmiş. İstanbul’da bulunan bu en eski Yunan sütunu ile ilgili kitabın bazı pasajlarında bir takım bilgiler mevcut. Tarihsel bilgilerin haricinde kurguladığı anlatıyı Ahmet Haşim, Nazım Hikmet, Sait Faik, İlhan Berk, Ahmed Arif ve Mahmut Temizyürek’den esinlenerek yaptığını söylüyor.


Peki nedir bu sıkıntıya sebebiyet veren ve ya verenler? Beyhude bir hayal peşinde koşmaktan sıkılmak mıdır? Makam, mevki peşinden dört nala koşarken hedefe ulaşamamazlığın verdiği bir sıkıntı mıdır? Platonik bir aşk hikayesinin ana kahramanı olmanın verdiği bir sıkılmak mıdır? Yoksa tüm düşünülenlerin aksine serçe parmağını kazara sehpaya çarpmanın ardından dünyanın anlamsızlaştığı ve hemen akabinde yoğunlaşan büyük bir bohem tufanının yarattığı bir sıkıntı mıdır?


Sanırım cevabı buraya yazmak okuyucuyu, 5000 parçalı büyük bir yapbozun -tercihen kaplumbağa terbiyecisi olabilir- tamamlanma uğraşında eksik kalan yek parçanın; tüm resmi tamamlayamamanın verdiği hazımsızlık, küçük ama mide bulandırıcı gibi abes durumlarla karşı karşıya bırakmak olurdu. Galiba buna spoiler vermek deniyor.

Berrak bir suyu bulandırmak için elimden geldiğince cümleler silsilesi kurmaya çalıştım. Tek gayem kitabın okunması yolunda cazibe merkezi haline getirmekti. Sizlerin yazacakları incelemelerle beraber daha doygun bir incelemeyi o zaman okuyacağımızı düşlüyorum.

Not: Noktalama işaretleri alışılmışın dışındadır. Bkz. Her cümlenin, ara ara her kelimenin bitiminden sonra üç virgül geçmesi gibi.

silaes 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

İnsanı zorlayan, yoran ve bıktıran bir kitap. Leyla Erbil okumaya başlamak için iyi bir tercih olmadı. Yılanlı sutun hakkında verilen tarihi bilgilerin olduğu bölümler dışında kitap kocaman bir boşluk. Beni ilgilendirmeyen bir iç çekişmenin, basılı hali.

Kitaptan 9 Alıntı

Celal Uslu 
15 May 23:31 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

gazete okumuyorum,,, TV'yi de kapatıyorum,,, Azrail Manastrı'na döndürdü medya bu memleketi yavrum benim,,, biz seyrettikçe canavarlaştırıyor kendini,,, biz-halk şiddete olan düşkünlüğümüzle yaratıyoruz ejderi,,,

Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 38)Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 38)
Sebiha yurekseven 
10 Tem 16:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Insan haklari diye diye,,,kararttilar içimizden bazılarının gözlerini,,,

Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 8)Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 8)
Celal Uslu 
 14 May 18:12 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

nasıl biri oldu şimdi,,, içerdeki deneyimlerden artakalan parçaları neler,,, kimlere,,, kin bağladı,,, bağladı mı,,, sindi mi,,, çokları bebekler gibi masum ve mahzun çıkar oradan,,, hapisten,,, boynu bükük,,, bu pek öyle de değil,,, nerelerden geçti düşleri,,, hıncı boğuldu mu içinde,,, bak dinle,,, biliyor musun bir sevgilim vardı benim,,, "konuş" diye hayalarını buran adamı kahkahalar atarak anlatırdı,,, insancıllığın böylesi de Marx'ın mı İsa'nın mı marifeti,,, mizacın mı,,, acısını örtme biçimi mi,,, onların bir suçu yok ki, sıradan adamcıklar işte sistem böyle onun yerinde sen de ben de olabilirdik diye savunurdu işkencecilerini,,,
hümanizm nerelere getiriyor insanlığı değil mi kızım,,, hayalarını burana öteki tarafını da sen uzat,,, aaaa,,, böylece işkenceci toplumu güçlendirirsin sevgilim,,, kilise, cami güçlenir,,, çıkılmaz Ortaçağ'dan dedim,,, içimden tabii,,,

Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 9)Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 9)
Celal Uslu 
14 May 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

- Peki ama dostum, siz hür iradeye inanıyor musunuz?
- Ben hür iradeye inanmam efendim, ben toplumun iradesinin tayin ediciliğine inanırım.
- Ama bilirsiniz ki bu toplumun tek değişmez tayin edici iradesi Kura'dır,,, değişimde binlerce yıl zorlanmanın nedeni?
- Gerekirse o da kullanılmalı!
- Din üzerinden siyaset yapmak mı? Bunun adı komünistlikten başka bir şey olur elbette. Biz halkı aldatmadan, aydınlatarak başarmak istiyoruz. "Ne Yapmalı"yı konuşmalıyız yeniden!
- Konuşun efendim konuşun ama boşunadır! Onları kandıran kandırmıştır başından beri.
- Beyefendi bizlerin o eski metotları kullanmamızı mı teklif etmekte?
- Olabilir efendim; geçmişin tüm tecrübeleri yanlıştır diye kesip atamayız. Ayıklamayı bilmek gerekir!
- Devrimi tartışacağız sanıyordum ben burada?
- Tek tanrılı dinlerden bu yana binlerce yıl geçti ne getirdi koydu insanlığın önüne savaştan başka sözünü ettiğiniz irade-i diniye?

Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 30)Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 30)
Sebiha yurekseven 
 11 Tem 23:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ah!,,,içinde boş inançlardan başka değer taşımasına izin verilmeyen ve durmadan sığınacak koltuk altı aramak zorunda bırakılan biz-halk,ulu Tanri'yla iç içe geçmis parcalanamaz ve kurtulunamaz ve kutsal cihan imparatorunun yüksek amaclari önünde elbette duramazdik ayakta,,,küçük, bayağı acilarimizin dedikodulariyla sürekli,,,

Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 35)Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 35)
Celal Uslu 
14 May 18:05 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

,,,adil olmayan her şey doğal sayılmıştır uygarlığımızda,,, kimse ses çıkaramaz olmuştur artık,,, binlerce yılın getirdiği düzen,,, uygarlaştırma budur,,, herkesin olanla yetinmesi,,, başkaldırı eskidi,,, başka yollar bulmalı,,,

Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 5)Üç Başlı Ejderha, Leyla Erbil (Sayfa 5)