Mektup Aşkları

7,5/10  (10 Oy) · 
37 okunma  · 
5 beğeni  · 
1.013 gösterim
"Leylâ Erbil'de ağırlıklı olarak çarpan tek bir şey vardır: Başkaldırıdır bu! Başkaldırı her şeydir onda. Bir bakıma 'bunun için yazıyor' diyebiliriz. Buradan büyük bir düzyazı çıkarmıştır Erbil.

Bu ilk ağızda görülmezdir; sanki gizli bir izlektir; pek bilinsin istemiyordur. Daha çok sezilsin, hissedilsin istiyordur. Sanki ormanda çok yakınımızda akan bir şelalenin sürekli sesini işitmemiz ama kendisini göremeyişimiz gibi."
-İlhan Berk-
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789944888165
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine Üstün 
12 Ağu 16:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Mektuplardan oluşan kitapların bambaşka bir havası vardır bana göre. Yazara daha yakın, daha samimi bir yaklaşım uyandırır okuyucuda. Okudukça olayları bütünleştirme, kafanızda bir hikaye tamamlamaya çalıştıran bu mektupların, sonu da bir hayli ilgi çekicidir. Bu tarz kitapları sevenler için okunması gereken bir kitap.

Sanki Jale Leyla Erbil'in kendisi. Son mektup hayli şaşırtan ağzı açık bırakan cinsten.

Ahlak-kuram ve ideoloji bakımından taban tabana zıt olduğum bu kitabı samimiyetle kendi açıklarını söylediği için beğendim.

MELİKE CEYLAN 
08 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Muhteşem mektuplar, muhteşem bir aşk ve muhteşem hasret...

Mektuplu kitapları okuduğumda onların hayatına karışıyormuşum gibi hissediyorum.

Okunulası kitaplardan...

Kitaptan 16 Alıntı

" Asıl sorun? Asıl sorun tek başına ayakta durabilmekte, yalnızlığı öğrenebilmekte mi? Asıl sorun sevgisiz yaşayabilmekte mi? Sevgisiz kalıp direnmeyi, sevgisiz kalıp gene de boyun eğmemeyi, dilenmemeyi öğrenmekte mi? "

Mektup Aşkları, Leyla ErbilMektup Aşkları, Leyla Erbil

Bilmem ki, belki de sadece mektuplarda kalmaya mahkum bir aşk vardır; mektup aşkları!

Mektup Aşkları, Leyla Erbil (İş Bankası Kültür Yayınları)Mektup Aşkları, Leyla Erbil (İş Bankası Kültür Yayınları)

" Asıl sorun..? Asıl sorun tek başına ayakta durabilmekte, yalnızlığı öğrenebilmekte mi..? Asıl sorun sevgisiz yaşayabilmekte mi..? Sevgisiz kalıp direnmeyi, sevgisiz kalıp gene de boyun eğmemeyi, dilenmemeyi öğrenmekte mi..? "
Leyla Erbil - Mektup Aşkları

Mektup Aşkları, Leyla ErbilMektup Aşkları, Leyla Erbil

Şefkat başka bir şey- ne sevgiye benzer ne salt acımaya- şöyle bir bulut. bir sis gibi sarar adamın içini- ince bir tül flüt sesi- bir bakıştır- bir şeyler dilemenin bir eğilişidir- bir susuş bir dinleyiştir- bir gizli alemin renk renk resimleridir tutar içini- yeşiller maviler- hepiniz mutlu olun hepiniz mutlu olun diye bağıran bir şeytanminaresidir- bir adamın çivilenirken tebessüm etmesi- bir kadının kemanıyla kendini denize atması- parmakları barut kokan, dağlarda bir karış sakalıyla gezenin yalnızlığıdır şefkat-

Mektup Aşkları, Leyla ErbilMektup Aşkları, Leyla Erbil
kübra 
14 Ağu 13:29 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Sana dünyayı göremeyecek kadar bağlandım, sense nasıl bu kadar katı olabiliyorsun?

Mektup Aşkları, Leyla Erbil (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Mektup Aşkları, Leyla Erbil (Sayfa 40 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Evet doğru, insanlar değişiyor, üç gün önce bıraktığın insanın yerinde başka bir insan buluyorsun, ama istediğimiz yöne doğru mu bu değişme?"

Mektup Aşkları, Leyla ErbilMektup Aşkları, Leyla Erbil

Nedir asıl sorun diye düşünüyorum. asıl sorun? asıl sorun tek başına ayakta durabilmekte, yalnızlığı öğrenebilmek mi? asıl sorun sevgisiz yaşayabilmekte mi? sevgisiz kalıp direnmeyi, sevgisiz kalıp gene de boyun eğmemeyi, dilenmemeyi öğrenmekte mi? asıl öğrenmemiz gereken şey sevgisiz bir yaşam düzeni mi?
gitmekle ne iyi ettin. haklı olan senmişsin! ben romantik, yanlış kitaplarla, kötü yaşam örnekleriyle aldatılmış, yaşamanın anlamını kavramaktan yoksun, kibirlinin biriymişim. insan tek başına yaşamı karşılamak zorunda, bense ille de bir sevgiliyle el ele verip değiştirecektim dünyayı! ne ham hayal, ne zırvalık.

Mektup Aşkları, Leyla ErbilMektup Aşkları, Leyla Erbil
2 /